Euro - usponi i padovi na svjetskom tržištu

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Euro - usponi i padovi na svjetskom tržištu

Post by Mala_Mu » 29 Nov 2015, 20:25

Euro prvi put nakon sedam mjeseci skliznuo ispod 1,06 dolara

Image


Na svjetskim valutnim tržištima tečaj eura zaronio je prošle sedmice, prvi put nakon sedam mjeseci, ispod nivoa od 1,06 dolara jer je sve vjerojatnije da će Fed u prosincu povećati kamate, a ECB uskoro dodatno olabaviti monetarnu politiku.

Tečaj eura prema američkoj valuti pao je prošle sedmice za 0,5 posto, na 1,0590 dolara .U odnosu, pak, na japansku valutu, cijena dolara ostala je na sedmičnom nivou nepromijenjena, na 122,80 jena.

Euro je, pak, oslabio prema 'japancu', za 0,5 posto, na 130,05 jena.

Američka valuta ojačala je nakon niza novih izvještaja koja su potvrdila da najveće svjetsko gospodarstvo stabilno raste, pa je sve vjerojatnije da će središnja banka Fed u decembru povećati ključne kamatne stope, prvi put od 2006. godine.

Zahvaljujući tome, dolarov indeks, koji mjeri vrijednost američke prema drugih šest vodećih svjetskih valuta, dosegnuo je polovinom sedmice 100,17 bodova, najviši nivo u osam i po mjeseci.

S druge strane, euro je bio pod pritiscima jer se seljedeće sedmice na sjednici Europske središnje banke (ECB) očekuje najava dodatnog popuštanja monetarne politike.

Tečaj eura skliznuo je stoga ispod nivoa od 1,06 dolara.

"Ako pogledate trgovanje posljednjih dana, očito je da su ECB-ovi potezi već uračunati. Očekujem da će središnja banka produljiti program kupovine imovine i sniziti kamatne stope, no najvažnije je to što signaliziraju da nove mjere slijede. Teško je očekivati da će privredni pokazatelji objavljeni u međuvremenu imati većeg utjecaja na tržišta", kazao je Lutz Karpowitz, valutni analitičar u Commerzbanku.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

IZ OPTJECAJA SE POVLAČI NOVČANICA OD 500 EURA?

Post by storm » 04 Feb 2016, 07:33

Image
BANKNOTA ZA GANGSTERE
IZ OPTJECAJA SE POVLAČI NOVČANICA OD 500 EURA? 'Koriste je uglavnom kriminalci, omiljena je i među teroristima, a obični je građani nisu ni vidjeli'


Tom Dubravec/EPH
Autor: Željko Trkanjec

Osim problema s ovom novčanicom, EK će tražiti da se pojača kontrola poslovanja virtualnim novcem poput bitcoina, a carinici će lakše moći plijeniti artefakte



Europska komisija radi na planovima da se iz uporabe izbaci novčanica od 500 eura, a s tim bi se mogla složiti i Europska središnja banka (ECB), donosi jučer The Financial Times.


Riječ je o novčanici za koju mnogi stanovnici eurozone kažu da “zapravo ne postoji jer je nikad nisu vidjeli”, aludirajući na vrijednost koju predstavlja: gotovo 4000 kuna ili 540 dolara.

Ona je nastala po uzoru na novčanice slične vrijednosti koje su postojale prije uvođenja eura, recimo 1000 - u mnogim dijelovima Europe - nikad prežaljenih njemačkih maraka. EK bi je uklonila iz optjecaja jer su policijske istrage u više zemalja izvijestile kako se tom novčanicom prije svega koriste kriminalci, a nedavne su istrage nakon napada u Parizu potvrdile i da je omiljena među teroristima.

Razlog je praktičan: ne treba nositi “vreće” novca, dovoljno je ponijeti samo nešto više 500-tica. Tako se mogu obaviti sve potrebne transakcije, a ne ostaje trag korištenja kartica. Da je stanje uistinu ozbiljno, potvrđuje informacija ECB-a da je broj 500-tica u optjecaju sve veći. Stoga u Europolu vjeruju da bi uklanjanje te novčanice bio jedan u nizu koraka u borbi protiv kriminala i, posebno, terorizma.

Osim toga, dat će se veće ovlasti carinicima za zapljenu artefakata ako postoji i najmanja sumnja da bi se mogli koristiti za financiranje terorizma, a bit će napravljena i “crna lista” nečlanica s “ozbiljnim nedostacima kad je riječ o pranju novca ili borbi protiv financiranja terorizma”.

Konačno, EK planira i jače kontrole u poslovanju virtualnim novcem poput bitcoina.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: IZ OPTJECAJA SE POVLAČI NOVČANICA OD 500 EURA?

Post by Nole » 04 Feb 2016, 07:58

a političari je ne vole...jook...
ovo je po uzoru na dolar...mada ne postoji 200$
nek ukinu oni devičanska i ostala ostrva za pranje novca.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: IZ OPTJECAJA SE POVLAČI NOVČANICA OD 500 EURA?

Post by storm » 04 Feb 2016, 08:02

Nole wrote:a političari je ne vole...jook...
ovo je po uzoru na dolar...mada ne postoji 200$
nek ukinu oni devičanska i ostala ostrva za pranje novca.
Pa čitaj....tu se ii političari nalaze spomenuti :D.
'Koriste je uglavnom kriminalci, omiljena je i među teroristima, a obični je građani nisu ni vidjeli'
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: IZ OPTJECAJA SE POVLAČI NOVČANICA OD 500 EURA?

Post by Nole » 04 Feb 2016, 08:29

storm wrote:
Nole wrote:a političari je ne vole...jook...
ovo je po uzoru na dolar...mada ne postoji 200$
nek ukinu oni devičanska i ostala ostrva za pranje novca.
Pa čitaj....tu se ii političari nalaze spomenuti :D.
'Koriste je uglavnom kriminalci, omiljena je i među teroristima, a obični je građani nisu ni vidjeli'
jes ti lud čovek??? Pa ako za Vučića kažeš da je krimos moraš mu platiti 1.500 OJRA!!! po novom zakonu.
Političari su uzorni ljudi koji rade za dobrobit nartoda po 25 sati dnevno za male pare, a narod je nezahvalna stoka koja ne ume to da ceni!!!
:ljut

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: IZ OPTJECAJA SE POVLAČI NOVČANICA OD 500 EURA?

Post by mehaning » 04 Feb 2016, 08:47

O tome se je tek počelo nešto malo pričati... :123

Ne vjerujem da bi se mogli tako nešto dogovoriti, a ostaje još uvijej 1000 švicarskih franaka... :hm

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: IZ OPTJECAJA SE POVLAČI NOVČANICA OD 500 EURA?

Post by Chloe » 04 Feb 2016, 09:00

A?? Zar postoji novčanica od 500 ojri??? :inasab
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: IZ OPTJECAJA SE POVLAČI NOVČANICA OD 500 EURA?

Post by Nole » 04 Feb 2016, 09:03

mehaning wrote:O tome se je tek počelo nešto malo pričati... :123

Ne vjerujem da bi se mogli tako nešto dogovoriti, a ostaje još uvijej 1000 švicarskih franaka... :hm
ma lako će krimosi naći valutu...
sećam se par dana posle 11. septembra na aerodromu u Frnkfurtu. Zove me boss i kaže da dođem u Nemačku da mi da novac koji treba da predam njegovom knjigovođi kao avans za kupovinu jedne firme.. Tad još nije radio platni promet sa Srbijom. Dobijem 200.000 evrića sve po 100. dva paketa. I još mi kaže stavi to u unutrašnji džep sakoa niko te pipati neće. ok ja na aerodrom kad tamo ko u Rumuniji u vreme Čaušeskog, policajci sa automatima na svakih 5m :lupa Ja ga nazovem on , normalno, nedostupan. Sto znojeva me oblilo. Sreća da sam imao onu kožnu poslovnu tašnu preko ramena u kojoj je bilo nekoliko čokolada što sam jedva stigao kupiti klincima. dok sam čekao u redu nekako uspem oba paketa staviti u torbu da niko ne vidi i dam torbu na rengen, sako skinem da pretresu i prođem. stanem iza rengena, novac je izgledao kao čokolade. U BGD nisam hteo ništa rizikovati već nazovem jednog prijatelja iz policije i kažem mu da dolazi po mene na aerodrom. Kad je sve prošlo konačno dobijem šefa i kažem mu koje muke sam imao, a on meni mrtav ladan. Koji ti je konju jedan novac je iz banke podignut doneo bih potvrdu i sve ok...pa što mi je ne dade idipte mislim se ...znojio se bezveze...,.

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: IZ OPTJECAJA SE POVLAČI NOVČANICA OD 500 EURA?

Post by mehaning » 04 Feb 2016, 09:04

Chloe wrote:A?? Zar postoji novčanica od 500 ojri??? :inasab
Jako ih je teško potrošiti negdje... :123

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: IZ OPTJECAJA SE POVLAČI NOVČANICA OD 500 EURA?

Post by Nole » 04 Feb 2016, 09:05

mehaning wrote:
Chloe wrote:A?? Zar postoji novčanica od 500 ojri??? :inasab
Jako ih je teško potrošiti negdje... :123
donesi u Srbiju... rešiću ti probleme oko trošenja :plavi

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: IZ OPTJECAJA SE POVLAČI NOVČANICA OD 500 EURA?

Post by mehaning » 04 Feb 2016, 09:09

Nole wrote:
mehaning wrote:O tome se je tek počelo nešto malo pričati... :123

Ne vjerujem da bi se mogli tako nešto dogovoriti, a ostaje još uvijej 1000 švicarskih franaka... :hm
ma lako će krimosi naći valutu...
sećam se par dana posle 11. septembra na aerodromu u Frnkfurtu. Zove me boss i kaže da dođem u Nemačku da mi da novac koji treba da predam njegovom knjigovođi kao avans za kupovinu jedne firme.. Tad još nije radio platni promet sa Srbijom. Dobijem 200.000 evrića sve po 100. dva paketa. I još mi kaže stavi to u unutrašnji džep sakoa niko te pipati neće. ok ja na aerodrom kad tamo ko u Rumuniji u vreme Čaušeskog, policajci sa automatima na svakih 5m :lupa Ja ga nazovem on , normalno, nedostupan. Sto znojeva me oblilo. Sreća da sam imao onu kožnu poslovnu tašnu preko ramena u kojoj je bilo nekoliko čokolada što sam jedva stigao kupiti klincima. dok sam čekao u redu nekako uspem oba paketa staviti u torbu da niko ne vidi i dam torbu na rengen, sako skinem da pretresu i prođem. stanem iza rengena, novac je izgledao kao čokolade. U BGD nisam hteo ništa rizikovati već nazovem jednog prijatelja iz policije i kažem mu da dolazi po mene na aerodrom. Kad je sve prošlo konačno dobijem šefa i kažem mu koje muke sam imao, a on meni mrtav ladan. Koji ti je konju jedan novac je iz banke podignut doneo bih potvrdu i sve ok...pa što mi je ne dade idipte mislim se ...znojio se bezveze...,.
Krimos... Image

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: IZ OPTJECAJA SE POVLAČI NOVČANICA OD 500 EURA?

Post by mehaning » 04 Feb 2016, 09:10

Nole wrote:
mehaning wrote:
Chloe wrote:A?? Zar postoji novčanica od 500 ojri??? :inasab
Jako ih je teško potrošiti negdje... :123
donesi u Srbiju... rešiću ti probleme oko trošenja :plavi
Ne podnosim narodnjake... :dole

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: IZ OPTJECAJA SE POVLAČI NOVČANICA OD 500 EURA?

Post by Nole » 04 Feb 2016, 09:21

mehaning wrote:
Nole wrote:
mehaning wrote:O tome se je tek počelo nešto malo pričati... :123

Ne vjerujem da bi se mogli tako nešto dogovoriti, a ostaje još uvijej 1000 švicarskih franaka... :hm
ma lako će krimosi naći valutu...
sećam se par dana posle 11. septembra na aerodromu u Frnkfurtu. Zove me boss i kaže da dođem u Nemačku da mi da novac koji treba da predam njegovom knjigovođi kao avans za kupovinu jedne firme.. Tad još nije radio platni promet sa Srbijom. Dobijem 200.000 evrića sve po 100. dva paketa. I još mi kaže stavi to u unutrašnji džep sakoa niko te pipati neće. ok ja na aerodrom kad tamo ko u Rumuniji u vreme Čaušeskog, policajci sa automatima na svakih 5m :lupa Ja ga nazovem on , normalno, nedostupan. Sto znojeva me oblilo. Sreća da sam imao onu kožnu poslovnu tašnu preko ramena u kojoj je bilo nekoliko čokolada što sam jedva stigao kupiti klincima. dok sam čekao u redu nekako uspem oba paketa staviti u torbu da niko ne vidi i dam torbu na rengen, sako skinem da pretresu i prođem. stanem iza rengena, novac je izgledao kao čokolade. U BGD nisam hteo ništa rizikovati već nazovem jednog prijatelja iz policije i kažem mu da dolazi po mene na aerodrom. Kad je sve prošlo konačno dobijem šefa i kažem mu koje muke sam imao, a on meni mrtav ladan. Koji ti je konju jedan novac je iz banke podignut doneo bih potvrdu i sve ok...pa što mi je ne dade idipte mislim se ...znojio se bezveze...,.
Krimos... Image
grešiš..apsolutno legalni i samo legalni poslovi uz obavezno plaćanje poreza, jer su porezi jeftiniji od političara, to je njegova rečenica....Čovek kupuje loše firme podigne ih na normalan nivo i prodaje strancima...i ne državne. Ni jednu državnu nije hteo kupiti.

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: IZ OPTJECAJA SE POVLAČI NOVČANICA OD 500 EURA?

Post by Nole » 04 Feb 2016, 09:22

mehaning wrote:
Nole wrote:
mehaning wrote:
Chloe wrote:A?? Zar postoji novčanica od 500 ojri??? :inasab
Jako ih je teško potrošiti negdje... :123
donesi u Srbiju... rešiću ti probleme oko trošenja :plavi
Ne podnosim narodnjake... :dole
neću te na splavove voditi da nas obojicu prebiju bre :plavi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: IZ OPTJECAJA SE POVLAČI NOVČANICA OD 500 EURA?

Post by Krokodil Behko » 04 Feb 2016, 09:46

Ne sjećam se ni kad sam zadnji put, vidio ovu našu, od 200 KM.
online

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: IZ OPTJECAJA SE POVLAČI NOVČANICA OD 500 EURA?

Post by greeneyes » 04 Feb 2016, 10:31

Nisam ni znao da postoji petstotka ojri.
Samo sabura

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: IZ OPTJECAJA SE POVLAČI NOVČANICA OD 500 EURA?

Post by Ideja » 04 Feb 2016, 11:42

Vidjela je nekad davno kad primih prvu platu na ruke i sa sumnjom gledah jel to prava novčanica. tad tek bio uveden euro. I nikad je više ne vidjeh :D.
Ovdje inače u mnogim trgovinama ne možeš platiti ni novčanicom od 200 € a kamoli s 500. Rijetko ko to ponudi pa zato iz sigurnosti nikako neće.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: IZ OPTJECAJA SE POVLAČI NOVČANICA OD 500 EURA?

Post by storm » 04 Feb 2016, 13:31

Zna biti problem sa 500€ (slatki naravno :oo )
U mnogim dućanima ne možeš platiti, neki bi i proviziju....jedino na benzinskim pumpama ide....imaju velike promete, pa im dobro dođe da dnevni utržak prebace u velike novčanice....
Tako da nije rijetkost vidjeti, kako se kutija cigareta ili žvake plate sa 500€ novčanicom :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14921
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: IZ OPTJECAJA SE POVLAČI NOVČANICA OD 500 EURA?

Post by vila » 04 Feb 2016, 14:07

Mene nervira sto je dimenzijama povelika
:kafa
Ali eto...snadem se nekako

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: IZ OPTJECAJA SE POVLAČI NOVČANICA OD 500 EURA?

Post by Zagorka » 04 Feb 2016, 16:01

mehaning wrote:
Chloe wrote:A?? Zar postoji novčanica od 500 ojri??? :inasab
Jako ih je teško potrošiti negdje... :123
Nisam primijetila :cudi

Mozda kod vas.....
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests