Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18009
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4097 times
Been thanked: 5634 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Vanilla » 12 Apr 2019, 19:14

U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by storm » 12 Apr 2019, 19:15

Deliler wrote: 12 Apr 2019, 19:12
storm wrote: 12 Apr 2019, 19:05

Ja se tebi čudim...


:D.
Ah i tebe... cudis se necemu sto ti samo srce govori, kada te ujutro probudli alarm. :D.
Volim raditi... Jest mučno nekad, ali kad saberem sve, oke je...
A alarm ja dočekam obično :D. Ne on mene
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Deliler » 12 Apr 2019, 19:20

storm wrote: 12 Apr 2019, 19:15
Deliler wrote: 12 Apr 2019, 19:12

Ah i tebe... cudis se necemu sto ti samo srce govori, kada te ujutro probudli alarm. :D.
Volim raditi... Jest mučno nekad, ali kad saberem sve, oke je...
A alarm ja dočekam obično :D. Ne on mene

Pa dobro, ima i takvih sa poremecenim pogledom na rad. Jer, neki kazu, da zna biti gadno kao heroin. Kazu tesko se odviknuti. sreca pa se ja rano skidoh. :ha

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by storm » 12 Apr 2019, 19:25

Deliler wrote: 12 Apr 2019, 19:20
storm wrote: 12 Apr 2019, 19:15

Volim raditi... Jest mučno nekad, ali kad saberem sve, oke je...
A alarm ja dočekam obično :D. Ne on mene

Pa dobro, ima i takvih sa poremecenim pogledom na rad. Jer, neki kazu, da zna biti gadno kao heroin. Kazu tesko se odviknuti. sreca pa se ja rano skidoh. :ha
Hahahah...
Znaš zašto volim?
Jer još više volim uživati... A jbg zasad nam je sustav vrijednosti na ovoj planeti, da užitak košta, ne možeš samo doći i uzeti.
(makar neki misle da to tako može)
Sam po sebi, znaš da bi svatko volio samo raditi što voli.tj ne raditi :D. .. Nece da ide.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Deliler » 12 Apr 2019, 19:29

storm wrote: 12 Apr 2019, 19:25
Deliler wrote: 12 Apr 2019, 19:20


Pa dobro, ima i takvih sa poremecenim pogledom na rad. Jer, neki kazu, da zna biti gadno kao heroin. Kazu tesko se odviknuti. sreca pa se ja rano skidoh. :ha
Hahahah...
Znaš zašto volim?
Jer još više volim uživati... A jbg zasad nam je sustav vrijednosti na ovoj planeti, da užitak košta, ne možeš samo doći i uzeti.
(makar neki misle da to tako može)
Sam po sebi, znaš da bi svatko volio samo raditi što voli.tj ne raditi :D. .. Nece da ide.
Ma kontamo se. Malo sale, ali, zaista za neke to i nije sala. Pogledaj koliko imas ultrabilionera, i opet prati bezru, nekretnine, a 70+. Idi covjece,uzmi pecaljku u ruke, pusku, ma sta god... :cudi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by storm » 12 Apr 2019, 19:32

Deliler wrote: 12 Apr 2019, 19:29
storm wrote: 12 Apr 2019, 19:25

Hahahah...
Znaš zašto volim?
Jer još više volim uživati... A jbg zasad nam je sustav vrijednosti na ovoj planeti, da užitak košta, ne možeš samo doći i uzeti.
(makar neki misle da to tako može)
Sam po sebi, znaš da bi svatko volio samo raditi što voli.tj ne raditi :D. .. Nece da ide.
Ma kontamo se. Malo sale, ali, zaista za neke to i nije sala. Pogledaj koliko imas ultrabilionera, i opet prati bezru, nekretnine, a 70+. Idi covjece,uzmi pecaljku u ruke, pusku, ma sta god... :cudi
A to jesu pukotine što se mene tiče... Zaboravili živjeti, samo grabi i grabi...
Daleko sam ja od tog tipa. Pogotovo ako o novcima pričamo :plavi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83782
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10908 times
Been thanked: 16203 times
Status: Online

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Fuddo » 12 Apr 2019, 19:55

storm wrote: 12 Apr 2019, 19:32
Deliler wrote: 12 Apr 2019, 19:29

Ma kontamo se. Malo sale, ali, zaista za neke to i nije sala. Pogledaj koliko imas ultrabilionera, i opet prati bezru, nekretnine, a 70+. Idi covjece,uzmi pecaljku u ruke, pusku, ma sta god... :cudi
A to jesu pukotine što se mene tiče... Zaboravili živjeti, samo grabi i grabi...
Daleko sam ja od tog tipa. Pogotovo ako o novcima pričamo :plavi
Kod nas CEO umirao, instalirali mu u kuci ekrane i live feed da moze pratiti desavanja u korporaciji,
Kazu oxygen tube mu prikopcan, lezi, al ne odustaje...tako je umro, radeci, u 80 i nekoj.
Kad je tarlihno, proslo dva dana svima nam bonus lego, svi jedva cekali da ga se kutarisu. :D.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Deliler » 14 Apr 2019, 19:57

Fuddo wrote: 12 Apr 2019, 19:55
storm wrote: 12 Apr 2019, 19:32

A to jesu pukotine što se mene tiče... Zaboravili živjeti, samo grabi i grabi...
Daleko sam ja od tog tipa. Pogotovo ako o novcima pričamo :plavi
Kod nas CEO umirao, instalirali mu u kuci ekrane i live feed da moze pratiti desavanja u korporaciji,
Kazu oxygen tube mu prikopcan, lezi, al ne odustaje...tako je umro, radeci, u 80 i nekoj.
Kad je tarlihno, proslo dva dana svima nam bonus lego, svi jedva cekali da ga se kutarisu. :D.
Jesi morbidan. :ha

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Krokodil Behko » 14 Aug 2021, 09:59

Poznatoj konobi u Dalmaciji dao jedinicu jer ne radi nedjeljom, osoblje mu odgovorilo


Image

JEDAN turist je konobi Berekin u Jezerima na Murteru ostavio samo jednu zvjezdicu na recenzijama na Googleu, a svoju je lošu ocjenu objasnio samo jednom riječju: "Zaprto." Naime, konoba već tri godine ne radi nedjeljom.

Iz konobe su ovu recenziju objavili na svom Facebooku, a nezadovoljnom nesuđenom gostu su opširno i odgovorili.

"NEDILJON NE RADIMO!!! Da je kojim slučajen Mladen Delić živ, sad bi vika po restoranu 'Ljudi moji, pa je li to moguće?' Aa aj dobro, vičemo mi umisto njega...i ne možemo se čudu načuditi...e moj čovik...", komentirali su uz objavu svog odgovora.





"Poštovani gospodine, puno nan je drago šta ste za Vaš odmor odabrali naša predivna Jezera i otok Murter, a još nan je draže šta ste tili obidovat u našoj Konobi Berekin, i sve bi to bilo lipo da niste odabrali 'krivi dan' koji je nama inače dan za odmor, jer mi zadnje tri godine ne radimo Nediljon i nećemo radit Nediljon dok god postoji naša mala konoba", pišu oni.

Dodali su da su ih ovaj komentar i ocjena prilično povrijedili.


"Na vaš omentar 'ZAPRTO' i na negativnu ojenu, odnosno ocjenu 1, pišemo Vam ovaj poduži odgoor da znate da ste s tom ocjenom i komentarom poprilično iznenadili, ali i povridili šest mladih ljudi koji već zadnjih pet sezona zajedno marljivo i predano rade, te pričaju jednu drugačiju gastronomsku i ugostitljsku priču u Hrvatskoj", navode.

Na kraju su nezadovoljnog gosta pozvali na ručak i obećali ga počastiti.

"Ovim putem Vas pozivamo da dođete u našu Konobu Berekin, te ćemo Vas vrlo rado počastiti obidom u tri slijeda, te buteljom vina po Vašem izboru, samo nemojte opet doći u Nedilju, jer Nediljom NE RADIMO", zaključili su.

U potpisu su se našli Marijo Hrvoje, Michel, Tino, Ante i Alen.
online

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5710
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1818 times
Been thanked: 2239 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Skin » 14 Aug 2021, 10:09

:D. sta je to, zaprto

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Krokodil Behko » 14 Aug 2021, 10:10

Skin wrote: 14 Aug 2021, 10:09 :D. sta je to, zaprto

Razgovarali slovenci i Dalmatinci :D
online

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 26570
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 13847 times
Been thanked: 14110 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by ironman » 14 Aug 2021, 10:11

Ono kad navuces onu drvenu bravu na vrata iznutra koju napravis tako sto u komad drveta ukujes ekser na jednom kraju da se moze pomjerat gore/ dole :D.

Inace,potpisujem zabranu rada nedjeljom i drzavnim praznicima.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5710
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1818 times
Been thanked: 2239 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Skin » 14 Aug 2021, 10:18

aaa zatvoreno. i gruh 1. a povridilo ih

e ne znam bas za ugostitelje i trgovine, to bi tribalo radit nediljon

a negdje je nedjrlja prvi radni dan u sedmici, a petkom se ne radi

ja potpisujen da se skrati radna sedmica

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by The 51st State » 14 Aug 2021, 10:20

Subota i nedjelja mandatorno neradne, a po mogucnosti i petak.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by insomnia » 14 Aug 2021, 10:21

Ma kako zabranjivanje
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by The 51st State » 14 Aug 2021, 10:22

Osim ugostiteljstva ne vidim posebnu potrebu da ista radi tokom vikenda.

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Šabović Adis » 17 Aug 2021, 15:35

Hitna, Vatrogasci, Gradski saobraćaj...to mora radit. Murija. :o
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Hurija » 17 Aug 2021, 15:48

Ne ali treba povećati dnevnicu za sto posto . Neka radnici i uposlenici izaberu .
Ostalo je cutanje.

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Šabović Adis » 17 Aug 2021, 16:08

Pa to se valjda podrazumijeva, to za rad vikendom i praznikom.
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Krokodil Behko » 06 Feb 2022, 10:30

Sve više gradova u BiH razmatra zabranu rada nedjeljom


Radnici u trgovini i uslužnim djelatnostima godinama su među najmanje plaćenima, a i među rijetkima koji moraju raditi i vikendima i praznicima. Međutim, djeluje kao da se u posljednje vrijeme stanje blago mijenja.


Pojedini trgovci posljednje dvije-tri godine počeli su zatvarati svoje radnje za praznike, a u nekim dijelovima BiH uvodi se i praksa neradne nedjelje.

Neki od gradova i općina koji su do sada odlučili trgovcima dati slobodnu nedjelju su Bijeljina, Livno, Sanski Most, Zvornik, Kiseljak, a početkom ove sedmice održana je javna rasprava o Nacrtu odluke o radnom vremenu nedjeljom prodajnih i ugostiteljskih objekata i obrta na području općine Novi Travnik. Cilj ovih odluka, kako je istaknuto, je zaštititi radnike i omogućiti im slobodno vrijeme koje bi provodili u odmoru i u krugu porodice.

"Imali smo niz sastanaka i potpisali smo brojne memorandume o saradnji s načelnicima općina u Federaciji BiH, a u prošloj godini imali smo veoma konstruktivan sastanak i s gradonačelnikom Bijeljine o ovoj temi. Mi ćemo nastaviti sarađivati s lokalnim nivoom vlasti i u ovoj godini i smatramo da svi oni koji donesu ovakve hrabre odluke i odupru se zaista velikim pritiscima koje imaju zaslužuju podršku i sindikata i radnika, ali i javnosti", kazala je za Klix.ba Mersiha Beširović, predsjednica Sindikata radnika trgovine i uslužnih djelatnosti u BiH.

Kazala je Beširović i kako sindikat direktno sarađuje s lokalnim nivoom vlasti kako bi poboljšali uslove rada trgovaca. Kaže kako su u lokalnom nivou prepoznali spremnost za rješavanje pitanja značajnih za poboljšanje položaja radnika u trgovini, "posebno u situaciji kada entitetski i državni nivo apsolutno ništa ne rade kako bi unaprijedili radnička prava i poboljšali status radnika".

"Trgovina je kao djelatnost globalno među najslabije plaćenim granama u kojima radna mjesta nisu atraktivna upravo zbog niskih primanja i teških uslova rada. Tako je i u BiH, pa čak i dodatno teže zbog neusklađenosti radnih standarda između entiteta te neprimjenjivanja zakona u praksi. Trenutno trgovina nije najslabije plaćena grana. Ona je ispred građevinarstva, administrativnih i pomoćnih uslužnih djelatnosti te prerađivačke industrije. Prema posljednjim podacima iz novembra 2021. godine, neto plata u ovom sektoru bila je 767 KM", kazala je Beširović.

Kada je riječ o povećanju plata, sindikat je u oktobru potpisao kolektivni ugovor za djelatnost trgovine u Federaciji BiH, kojim je minimalna plata u ovom sektoru povećana za 25,5 posto, što je, kako kaže Beširović, i dalje nedovoljno, posebno uzimajući u obzir troškove života koji stalno rastu.

"Ovim kolektivnim ugovorom povećana je i satnica za rad u dane praznika i to za 100 posto, što je veliki korak naprijed. Posebno je značajno što se ovim kolektivnim ugovorom konačno reguliše rad u dane praznika, koji nije regulisan zbog činjenice da BiH nema zakon o praznicima, a da se u FBiH rad u dane praznika reguliše isključivo preporukama premijera i Ministarstva rada, koje nisu obavezujuće", poručila je Beširović.
online

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests