Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37681
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2876 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Pasaga » 05 Apr 2019, 20:12

dadojović wrote: 05 Apr 2019, 20:10 Prošle je godine općina Slavonski Šamac, u dogovoru s vlasnicima trgovina i obrta koji su radili nedjeljom, ukinula rad na taj dan. Ovih dana, niti punu godinu kasnije, stižu vijesti da jedna po jedna trgovina opet započinje s radom i nedjeljama. Izgleda da im je ipak bilo previše ne raditi tih pedeset dva dana u godini.
Dojadovicu .....
Za jednu firmu,i jedan dan je mnogo ....
Raspitaj se
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by dadojović » 05 Apr 2019, 20:16

A sve ovisi o poslu s kojim se firma bavi. Trgovine i uslužne djelatnosti su najviše ovisne o broju radnih dana.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120164
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6893 times
Been thanked: 7772 times
Status: Online

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Krokodil Behko » 10 Apr 2019, 09:28

Vlasti u BiH nemaju interes da zabrane rad nedjeljom, Banja Luka će ga čak produžiti


Image

Radnici u privatnom sektoru širom BiH, pogotovo u uslužnim djelatnostima, nerijetko rade više sati nego što je to zakonom dozvoljeno. Inicijative koje su podnošene da se zabrani rad nedjeljom, kako bi se radnici posvetili porodici i sebi, odbijane su.
Savez sindikata Republike Srpske najavio je inicijativu da se zabrani rad nedjeljom u oblasti trgovine i uslužnih djelatnosti. Inicijativa je još u fazi okupljanja institucija koje bi pružile podršku. Do sada su obavili razgovore u Ministarstvu trgovine RS, a tražili su i podršku poglavara pravoslavne i katoličke crkve. Radnici ih podržavaju i nadaju se da će dobiti jedan dan za svoju porodicu.

"Cilj je da radnici provedu nedjelju s porodicom i odmore se. Obje crkve propagiraju da je nedjelja dan za odmor i dan koji se posvećuje Bogu. Imamo podršku svih radnika u trgovinama. To je jedno od najtežih radnih mjesta. Imamo problem malih plata, rada na crno, prekovremenog rada, neosiguranih radnih mjesta, neosiguranja itd", rekao je ranije predsjednik Sindikata trgovine i uslužnih djelatnosti u Savezu sindikata RS Goran Savanović.

Banja Luka će produžiti radno vrijeme


Savez sindikata najavio je za sutra press konferenciju na kojoj će biti govora o ovoj temi. Za 10. april je najavljena i sjednica Skupštine Grada Banja Luka na kojoj će se razmatrati odluka o izmjeni radnog vremena zaposlenima u tržnim centrima, a predloženo je da se radi nedjeljom do 22 sata, umjesto do 16 sati kao što je to bio slučaj do sada. Većina smatra da je to već "gotovo" zbog nedavno otvorenog tržnog centra Delta, u čijoj obavijesti stoji da je radno vrijeme do 22 sata i nedjeljom. Zbog ovoga je ovaj tržni centar kažnjen, jer je utvrđeno da nisu poštovali Odluku o radnom vremenu Grada Banja Luka, koja je na snazi.

"Moje mišljenje je da će odbornici većine izglasati ovu odluku zato što sam se uvjerila da oni glasaju uvijek za te tačke iako se nekad i ne slažu s tim odlukama. Naš cilj nije bio da izađe komunalna inspekcija i naplati kaznu od nekoliko stotina KM. To nije rješavanje problema. Ako se sjetite cvjećare 'Paloma', koja je minut poslije radnog vremena izdala jednu ružu bez fiskalnog računa, bila je zatvorena 15 dana, a vlasnik nije mogao uzeti cvijeće iz cvjećare. Bili su toliko rigorozni, a evo Deltu nisu zatvorili. Danas su i jedan kafić kod Boske zatvorili žutom trakom. Zašto inspekcija nije žutom trakom zatvorila Deltu?", kazala je odbornica u Skupštini Grada Banja Luka Mirna Savić-Banjac (NDP).

Najavila je da za gradonačelnika Igora Radojičića ima mnogo pitanja i da neće odustati od borbe.

U FBiH ranije odbijena inicijativa


Ista inicijativa nije prošla ni u Federaciji BiH. Zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH Irfan Čengić uputio je u parlamentarnu proceduru sredinom decembra prošle godine inicijativu za izmjene Zakona o radu FBiH s akcentom na to da se određenim oblastima zabrani rad nedjeljom. Vlada FBiH je "zdušno" odbila ovi inicijativu kazavši kako u ovom trenutku nije prihvatljiva.

"Radnici u Bosni i Hercegovini nerijetko rade mnogo više sati nego što bi prema zakonu smjeli, a nemaju slobodne dane ili ih čak tjeraju da 'narade slobodne dane'. Očito je da su svi ostali instrumenti zaštite radničkih prava zakazali i vrijeme je da razgovaramo o zabrani rada nedjeljom", naveo je tada Čengić.

Za Klix.ba je rekao kako ne planira više podnositi inicijativu.

"U saradnji sa sindikatom planiram predložiti tekst Nacrta zakona koji će tretirati ovu oblast i rad u vrijeme dana državnih i vjerskih praznika", istakao je.

Građani biraju


Iako su svim političkim strankama "usta puna" radničkih prava u predizbornim kampanjama, rijetko ko pokušava raditi na njihovom poboljšanju i istinskoj zaštiti radnika. Uprkos tome, građani ih biraju pa samim tim i snose dio odgovornosti.

"U kampanji su to govorili, potpisivali su to u famoznom sporazumu od osam tačaka na papiru A4 formata, ali očigledno ne misle to provoditi., jer nisu željeli čak ni podržati inicijativu da se o tome otvori debata u našem društvu", kazao nam je Čengić misleći na stranke u FBiH.

Odbornica Savić-Banjac kazala je da je to politika koja uspijeva godinama, jer je pamćenje biračkog tijela kratkog daha.

"Ne bismo svi živjeli ovako da sami na neki način ne pamtimo kratko i ne razmišljamo o budućnosti. U predizbornoj kampanji se sve obećava, ali oni nastavljaju to raditi jer svake dvije godine isti ljudi dobiju povjerenje iako su prevarili građane bezbroj puta i tako će biti dok ih građani ne počnu kažnjavati", kazala je odbornica Savić-Banjac.

Hrvatska vlada od jeseni prošle godine radi na izradi izmjena zakona koji bi omogućili zabranu/ograničenje radnog vremena nedjeljom. Od 2000. rad nedjeljom je u dva navrata bio zabranjen, jednom u vrijeme vlade Ivice Račana 2003., a drugi put 2009. kada je premijer bio Ivo Sanader. Oba puta zakonska zabrana nije trajala duže od nekoliko mjeseci jer je, u oba navrata, odluku ukinuo Ustavni sud nakon što su veliki trgovački lanci podnijeli tužbe.

Vlada Italije također je najavila da će uvesti zabranu rada nedjeljom, a to je ranije uradila Poljska. Slovenija je ograničila rad nedjeljom, kao i Švicarska, Njemačka i Austrija u kojim većina trgovina čak ne radi nikako.
online

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Lanci » 12 Apr 2019, 14:48

Trebali bi,petak,subotu,nedelju😁ali da bude placen😏
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by rethna » 12 Apr 2019, 14:51

Ko me moze natjerati :roll
Question everything.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Hannibal » 12 Apr 2019, 15:25

rethna wrote: 12 Apr 2019, 14:51 Ko me moze natjerati :roll
radi u : sam svoj gazda
🐽

User avatar
lisko
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1968
Joined: 24 Mar 2010, 22:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by lisko » 12 Apr 2019, 15:32

Kod nas ti je raspad sistema po tom pitanju(prava radnika).
Koliko znam normalno radno vrijeme 40 sati sedmicno .
A nedjelja u cetvero smjenskim sistemima radi se samo se drugacije placa , to je kod nas problem sto neplacaju po propisu i jadni radnici rade od jutra do sutra.
Image

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Mutevelija » 12 Apr 2019, 16:51

Lanci wrote: 12 Apr 2019, 14:48 Trebali bi,petak,subotu,nedelju😁ali da bude placen😏
Trebala bi ti, nemj mi trebali bi :ljut
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Lanci » 12 Apr 2019, 17:28

Mutevelija wrote: 12 Apr 2019, 16:51
Lanci wrote: 12 Apr 2019, 14:48 Trebali bi,petak,subotu,nedelju😁ali da bude placen😏
Trebala bi ti, nemj mi trebali bi :ljut
Pa mislim da mnogi bi se slozili neradno da bude ta tri dana :valja
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by storm » 12 Apr 2019, 17:34

Opet o zabranama :grana
Ljudi, ne postiže se boljitak radnika sa zabranama... Nego sa sklopom zakona (i provođenje istih) koji će natjerati poslodavce, da zbog ekonomske računice, ili zaposle više radnika ili postojeće bolje plate.
Ok ima mnogo poslova, koji se zbog nekih standarda koje smo postigli, jednostavno moraju obavljati za vikend... Ali neka budu korektno plaćeni.
Zabrane će samo srozati prihode, potrošnju tj pucanje u koljeno.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Mutevelija » 12 Apr 2019, 17:37

Lanci wrote: 12 Apr 2019, 17:28
Mutevelija wrote: 12 Apr 2019, 16:51

Trebala bi ti, nemj mi trebali bi :ljut
Pa mislim da mnogi bi se slozili neradno da bude ta tri dana :valja
Ja mislio ti kontala radno :oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Mutevelija » 12 Apr 2019, 17:37

storm wrote: 12 Apr 2019, 17:34 Opet o zabranama :grana
Ljudi, ne postiže se boljitak radnika sa zabranama... Nego sa sklopom zakona (i provođenje istih) koji će natjerati poslodavce, da zbog ekonomske računice, ili zaposle više radnika ili postojeće bolje plate.
Ok ima mnogo poslova, koji se zbog nekih standarda koje smo postigli, jednostavno moraju obavljati za vikend... Ali neka budu korektno plaćeni.
Zabrane će samo srozati prihode, potrošnju tj pucanje u koljeno.
:oo

Nemoj..
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Post by Mutevelija » 12 Apr 2019, 17:39

ODGOVOR NA MODERNO ROBOVLASNIŠTVO” Stanivuković najavljuje veliku peticiju protiv rada nedjeljom
Banjaluka Autor: Nataša Telebak 10.04.2019. 09:41 ➔ 10:04


Srpska Info
“ODGOVOR NA MODERNO ROBOVLASNIŠTVO” Stanivuković najavljuje veliku peticiju protiv rada nedjeljom
Banjaluka Autor: Nataša Telebak 10.04.2019. 09:41 ➔ 10:04

Foto: Nataša Telebak/RAS Srbija

“Nedjelja moj dan”, “Ne djelam nedjeljom” poručila je danas grupica građana predvođena poslanikom Draškom Stanivukovićem i odbornicima opozicije, a povodom izmjene Odluke o radnom vremenu tržnih centara po kojoj će oni moći raditi nedjeljom do 22 časa, a o čemu će se raspravljati na današnjoj Skupštini grada.
– Ovo je naš odgovor na moderno robovlasništvo u 21. vijeku. Nedjelja treba da bude dan za porodicu, kako da imamo zdravu porodicu kada otac ima slobodnu nedjelju, a majka srijedu. Treba nam jedan dan koji će familija provesti zajedno a ne da se cijele sedmice razmimoilaze. Delta Siti čim se otvorio radio je nedjeljom do 22 časa, a tek danas se razmatra ta odluka – napomenuo je Stanivuković, koji je ovaj tržni centar i prijavio komunalnoj policiji za nedozvoljen rad.


Foto: Vesna Popović/RAS Srbija

U svijetu je, kaže, tendencija da ljude rade samo četiri dana sedmično, a kod nas radnici nisu ni plaćeni adekvatno za rad nedjeljom.

Stanivuković najavljuje i veliku peticiju od ponedjeljka u svim opštinama da se zabrani rad nedjeljom. Kako ističe radno vrijeme u cijeloj Srpskoj treba da bude jedinstveno, i u Narodnu Skupštinu RS će uputiti inicijativu za izmjenu Zakona o lokalnoj samoupravi, kojim će to biti definisano.
Stanivukoviću nije odobreno prisustvo Skupštini
Drašku Stanivukoviću nije odobreno prisustvo Skupštini grada. On je kaže uputio zahtjev kao narodni poslanika za prisustvo današnjoj sjednici što mu nije odobreno.

– Svaki čovjek će moći ući u zgradu, samo ja izgleda nisam čovjek. Ovo je bezobrazno, da kao narodni poslanik sa najvećim brojem glasova, koji je na posljednjoj sjednici predao preko 2.500 potipisa građanskih iniciajtiva ne mogu ući – rekao je Stanivuković.

Iz gradske Skupštine odgovaraju da Stanivukoviću nije odobreno prisustvo sjednici jer nije u skladu sa poslovnikom
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by storm » 12 Apr 2019, 17:43

Mutevelija wrote: 12 Apr 2019, 17:37
storm wrote: 12 Apr 2019, 17:34 Opet o zabranama :grana
Ljudi, ne postiže se boljitak radnika sa zabranama... Nego sa sklopom zakona (i provođenje istih) koji će natjerati poslodavce, da zbog ekonomske računice, ili zaposle više radnika ili postojeće bolje plate.
Ok ima mnogo poslova, koji se zbog nekih standarda koje smo postigli, jednostavno moraju obavljati za vikend... Ali neka budu korektno plaćeni.
Zabrane će samo srozati prihode, potrošnju tj pucanje u koljeno.
:oo

Nemoj..
Nemoj ti...
Tipični balkanski nehljeb, koji gleda kako bi što manje uradio, a da fino zaradi.
Pravaa, pravaaa, pravaaa :maja
A efekt, dužnosti, odgovornost?

Žao mi ljudi, koji baš pridonose, stvaraju, učine... A zarade tek malo više, ili čak nimalo, od takvih...

Ma naprdjuj ti sa tim socijalistima, vidimo dokle su svuda stigli...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Socrates » 12 Apr 2019, 18:02

Treba zabranit' nedjelju, uvesti Drugi Utorak i svako zadovoljan.

Drugi ponedjeljak se ne može uvesti iz očiglednih razloga. Treba ukinuti i prvom ime i zvati ga posubotak.
. . . . . . . . .

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Mutevelija » 12 Apr 2019, 18:10

storm wrote: 12 Apr 2019, 17:43
Mutevelija wrote: 12 Apr 2019, 17:37

:oo

Nemoj..
Nemoj ti...
Tipični balkanski nehljeb, koji gleda kako bi što manje uradio, a da fino zaradi.
Pravaa, pravaaa, pravaaa :maja
A efekt, dužnosti, odgovornost?

Žao mi ljudi, koji baš pridonose, stvaraju, učine... A zarade tek malo više, ili čak nimalo, od takvih...

Ma naprdjuj ti sa tim socijalistima, vidimo dokle su svuda stigli...
De ba nemoj pricat kad nisi gledao da ljudi odu na godisnji za 6 dana ne 7 nego 6 umjesto 21 ili najmanje 12 dana, subota treba od 08 do 14'da se radi a nije.
Ostali dani da se radi 8 h a radi se 9 ili 10

Sto god stignu prekrse to.makar nek I nedjelju krse ali nek pise da je zabranjeno.
Nekad ce se valjda brojati to na papiru.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by storm » 12 Apr 2019, 18:23

Mutevelija wrote: 12 Apr 2019, 18:10
storm wrote: 12 Apr 2019, 17:43

Nemoj ti...
Tipični balkanski nehljeb, koji gleda kako bi što manje uradio, a da fino zaradi.
Pravaa, pravaaa, pravaaa :maja
A efekt, dužnosti, odgovornost?

Žao mi ljudi, koji baš pridonose, stvaraju, učine... A zarade tek malo više, ili čak nimalo, od takvih...

Ma naprdjuj ti sa tim socijalistima, vidimo dokle su svuda stigli...
De ba nemoj pricat kad nisi gledao da ljudi odu na godisnji za 6 dana ne 7 nego 6 umjesto 21 ili najmanje 12 dana, subota treba od 08 do 14'da se radi a nije.
Ostali dani da se radi 8 h a radi se 9 ili 10

Sto god stignu prekrse to.makar nek I nedjelju krse ali nek pise da je zabranjeno.
Nekad ce se valjda brojati to na papiru.
To je druga priča, ne sporim...
Ali nemoj mi ti pričati o tome.
Znam ja dobro čega sve ima.
Ali ponavljam, zabrana nije rješenje.
Samo će oni koji preferiraju robovlasnicki način, pronaći drugi model...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Deliler » 12 Apr 2019, 19:01

Rad treba zabraniti potpuno, osim kada osoba zeli da radi. Nije rad stvorio covjeka. On ga je shebao.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by storm » 12 Apr 2019, 19:05

Deliler wrote: 12 Apr 2019, 19:01 Rad treba zabraniti potpuno, osim kada osoba zeli da radi. Nije rad stvorio covjeka. On ga je shebao.
Ja se tebi čudim...


:D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Treba li zabraniti rad nedjeljom?

Post by Deliler » 12 Apr 2019, 19:12

storm wrote: 12 Apr 2019, 19:05
Deliler wrote: 12 Apr 2019, 19:01 Rad treba zabraniti potpuno, osim kada osoba zeli da radi. Nije rad stvorio covjeka. On ga je shebao.
Ja se tebi čudim...


:D.
Ah i tebe... cudis se necemu sto ti samo srce govori, kada te ujutro probudli alarm. :D.

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests