Plate,nameti na platu,porezi i slicno..

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120411
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7902 times
Status: Online

Re: Poslodavci traže oprost od Fadila jer dijele manje plate

Post by Krokodil Behko » 12 Jul 2016, 18:59

Image
online

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Poslodavci traže oprost od Fadila jer dijele manje plate

Post by Sibila » 12 Jul 2016, 19:41

Krokodil Behko wrote:Image


jednog lijepog suncanog dana........trazices i ti :sjedi i :tamo ostala komplet ekipa oprost od Boga za ovo sto radite.....konju jebeni. :pusi , pa bumo videli vas tada...... :jutarnja


mi imamo svoju forumsku ulemu. :oo koliko ja znam........vodje naroda.....precednici zamenici.....i svi vi..ministrikurcici ...imacete posebnu tezinu i odgovornost za to kako ste postupali . to trebate znati kada se npr . pojavljujete u dzamijama itd.......kad vam zatreba....kad treba da ste vidjeni..itd...... :jutarnja

jele....sala...... :djed


patite nas ovdje, osiromasujte nas...i ove sto radimo koliko toliko............ali.............jednog lijepog ...vrelog dana........ :pusi

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Poslodavci traže oprost od Fadila jer dijele manje plate

Post by Mohr » 12 Jul 2016, 20:37

Ja b' posve ukin'o taj tzv. t. obrok, to je jedna mrska, prevaziđena, zastarjela socijalistička perverzija :pusi Ima doduše dosta njih, ovih naših suvremenih poduzetnika-posloprimaca :djed ;) koji su raskrstili s tom anomalijom...

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Poslodavci traže oprost od Fadila jer dijele manje plate

Post by Sibila » 12 Jul 2016, 20:46

Mohr wrote:Ja b' posve ukin'o taj tzv. t. obrok, to je jedna mrska, prevaziđena, zastarjela socijalistička perverzija :pusi Ima doduše dosta njih, ovih naših suvremenih poduzetnika-posloprimaca :djed ;) koji su raskrstili s tom anomalijom...

Ja b posve ukinula tebe.........ono s nogu odmah......pod ..... parket....... beton . :pusi

osim ako nemas ti ne znam sta si .....kapitalista......socijalista.......marksista......koji vrag....neku bolju ideju kako da radnicka klasa ima solidna i pristojna primanja...............eh da, skupa sa penzionerima i svima ostalim koji jako lose zive.


dakle daj mi ideju pls. :roll




vratite nam paaare, vratite nam paaaare , :oo :o :ooo :plavi

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Poslodavci traže oprost od Fadila jer dijele manje plate

Post by Podrinjac » 12 Jul 2016, 22:12

Tigris wrote:
Krokodil Behko wrote:Image


jednog lijepog suncanog dana........trazices i ti :sjedi i :tamo ostala komplet ekipa oprost od Boga za ovo sto radite.....konju jebeni. :pusi , pa bumo videli vas tada...... :jutarnja


mi imamo svoju forumsku ulemu. :oo koliko ja znam........vodje naroda.....precednici zamenici.....i svi vi..ministrikurcici ...imacete posebnu tezinu i odgovornost za to kako ste postupali . to trebate znati kada se npr . pojavljujete u dzamijama itd.......kad vam zatreba....kad treba da ste vidjeni..itd...... :jutarnja

jele....sala...... :djed


patite nas ovdje, osiromasujte nas...i ove sto radimo koliko toliko............ali.............jednog lijepog ...vrelog dana........ :pusi
Nema ovaj za šta tražiti oprost od boga. Ovaj ide ravno u dženet. Punn je usta boga, prvi je u dzamiji, organizuje iftare, dolazi iz vjerničke stranke... Oprostit će njemu taj bog bez problema.
Da je neki SDP-ovac onda bi trebao tražiti oprost od tog boga.

U JEDINSTVU JE SNAGA !!!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120411
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7902 times
Status: Online

Re: Poslodavci traže oprost od Fadila jer dijele manje plate

Post by Krokodil Behko » 12 Jul 2016, 22:57

Podrinjac wrote:
Tigris wrote:
Krokodil Behko wrote:Image


jednog lijepog suncanog dana........trazices i ti :sjedi i :tamo ostala komplet ekipa oprost od Boga za ovo sto radite.....konju jebeni. :pusi , pa bumo videli vas tada...... :jutarnja


mi imamo svoju forumsku ulemu. :oo koliko ja znam........vodje naroda.....precednici zamenici.....i svi vi..ministrikurcici ...imacete posebnu tezinu i odgovornost za to kako ste postupali . to trebate znati kada se npr . pojavljujete u dzamijama itd.......kad vam zatreba....kad treba da ste vidjeni..itd...... :jutarnja

jele....sala...... :djed


patite nas ovdje, osiromasujte nas...i ove sto radimo koliko toliko............ali.............jednog lijepog ...vrelog dana........ :pusi
Nema ovaj za šta tražiti oprost od boga. Ovaj ide ravno u dženet. Punn je usta boga, prvi je u dzamiji, organizuje iftare, dolazi iz vjerničke stranke... Oprostit će njemu taj bog bez problema.
Da je neki SDP-ovac onda bi trebao tražiti oprost od tog boga.

U JEDINSTVU JE SNAGA !!!

Image
online

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Poslodavci traže oprost od Fadila jer dijele manje plate

Post by Rockefeller » 12 Jul 2016, 23:00

Po mom sudu najbolji premijer do sada.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Poslodavci traže oprost od Fadila jer dijele manje plate

Post by Podrinjac » 12 Jul 2016, 23:02

Fadil je najbolji lik u drzavi. Allah ga proživio još puno mandata.
Što ste glasali za njega ako vam ne valja?

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Poslodavci traže oprost od Fadila jer dijele manje plate

Post by Rockefeller » 12 Jul 2016, 23:06

Nisam siguran da se za njega glasalo. Mislim da je on dobio mandat od mandatara ili kako već to u BiH fercera?
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Poslodavci traže oprost od Fadila jer dijele manje plate

Post by Mohr » 12 Jul 2016, 23:08

Pa prvo moraš glasat, pa (ćeš) onda vidjet dal' (ne) valja :sex :pusi

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Poslodavci traže oprost od Fadila jer dijele manje plate

Post by Mohr » 12 Jul 2016, 23:09

Rockefeller wrote:Nisam siguran da se za njega glasalo. Mislim da je on dobio mandat od mandatara ili kako već to u BiH fercera?
:obrve :D. :pusa

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Poslodavci traže oprost od Fadila jer dijele manje plate

Post by Rockefeller » 12 Jul 2016, 23:26

Mohr wrote:
Rockefeller wrote:Nisam siguran da se za njega glasalo. Mislim da je on dobio mandat od mandatara ili kako već to u BiH fercera?
:obrve :D. :pusa
Gle, ja ne razumijem kako funkcioniše državni ustroj niti sam ikad imao namjeru da se bavim politikom, niti bilo šta slično. U momentu kad sam to pisao sjetio sam se jedne scene iz Bele Ladje gdje mandatar imenuje osobu za sastav vlade. Kasnije sam i provjerio i ispostavilo se čak i tačnim da mandatar ne mora nužno biti predsjednik vlade tako da čak nisam puno ni pogriješio.

Da, funkcija predsjednika se ne dodjeluje nužno onom ko je dobio mandat za sastav vlade stim da se ovaj put želim unaprijed ograditi jer zaista ne znam koje sve pozicije imaju u FBiH.

Ja imam kontra pitanje: budi od koristi i reci mi je li Novalić postao premijer direktno zahvaljujući glasovima naroda ili nije?
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Poslodavci traže oprost od Fadila jer dijele manje plate

Post by Podrinjac » 13 Jul 2016, 16:52

Rockefeller wrote:
Mohr wrote:
Rockefeller wrote:Nisam siguran da se za njega glasalo. Mislim da je on dobio mandat od mandatara ili kako već to u BiH fercera?
:obrve :D. :pusa
Gle, ja ne razumijem kako funkcioniše državni ustroj niti sam ikad imao namjeru da se bavim politikom, niti bilo šta slično. U momentu kad sam to pisao sjetio sam se jedne scene iz Bele Ladje gdje mandatar imenuje osobu za sastav vlade. Kasnije sam i provjerio i ispostavilo se čak i tačnim da mandatar ne mora nužno biti predsjednik vlade tako da čak nisam puno ni pogriješio.

Da, funkcija predsjednika se ne dodjeluje nužno onom ko je dobio mandat za sastav vlade stim da se ovaj put želim unaprijed ograditi jer zaista ne znam koje sve pozicije imaju u FBiH.

Ja imam kontra pitanje: budi od koristi i reci mi je li Novalić postao premijer direktno zahvaljujući glasovima naroda ili nije?
Dobio je mandat zahvaljujući SDA i njihovih glasova. Da nije SDA pobjedila, ne bi ni dobio mandat.

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Poslodavci traže oprost od Fadila jer dijele manje plate

Post by Sibila » 13 Jul 2016, 21:28

Nema ovaj za šta tražiti oprost od boga. Ovaj ide ravno u dženet. Punn je usta boga, prvi je u dzamiji, organizuje iftare, dolazi iz vjerničke stranke... Oprostit će njemu taj bog bez problema.
Da je neki SDP-ovac onda bi trebao tražiti oprost od tog boga.

U JEDINSTVU JE SNAGA !!!


pusti ti Boga na miru.....presudice on pravedno ma kako tebi ovo izgledalo ) iftari, vjernicka stranka......itd...)

vidjeces..... :trepka ............kad docekamo smrt...i sudnji dan :mirallem

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Poslodavci traže oprost od Fadila jer dijele manje plate

Post by Mirelam » 13 Jul 2016, 21:43

Cuj topli obrok i regres. :sok Pa dze to jos ima? :ooo

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Poslodavci traže oprost od Fadila jer dijele manje plate

Post by Podrinjac » 13 Jul 2016, 23:29

Tigris wrote:Nema ovaj za šta tražiti oprost od boga. Ovaj ide ravno u dženet. Punn je usta boga, prvi je u dzamiji, organizuje iftare, dolazi iz vjerničke stranke... Oprostit će njemu taj bog bez problema.
Da je neki SDP-ovac onda bi trebao tražiti oprost od tog boga.

U JEDINSTVU JE SNAGA !!!


pusti ti Boga na miru.....presudice on pravedno ma kako tebi ovo izgledalo ) iftari, vjernicka stranka......itd...)

vidjeces..... :trepka ............kad docekamo smrt...i sudnji dan :mirallem
Nema boga u Bosni. Pobjegao je on od Bosne.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Poslodavci traže oprost od Fadila jer dijele manje plate

Post by Mohr » 14 Jul 2016, 00:12

Rockefeller wrote:
Mohr wrote:
Rockefeller wrote:Nisam siguran da se za njega glasalo. Mislim da je on dobio mandat od mandatara ili kako već to u BiH fercera?
:obrve :D. :pusa
Gle, ja ne razumijem kako funkcioniše državni ustroj niti sam ikad imao namjeru da se bavim politikom, niti bilo šta slično. U momentu kad sam to pisao sjetio sam se jedne scene iz Bele Ladje gdje mandatar imenuje osobu za sastav vlade. Kasnije sam i provjerio i ispostavilo se čak i tačnim da mandatar ne mora nužno biti predsjednik vlade tako da čak nisam puno ni pogriješio.

Da, funkcija predsjednika se ne dodjeluje nužno onom ko je dobio mandat za sastav vlade stim da se ovaj put želim unaprijed ograditi jer zaista ne znam koje sve pozicije imaju u FBiH.

Ja imam kontra pitanje: budi od koristi i reci mi je li Novalić postao premijer direktno zahvaljujući glasovima naroda ili nije?
Ti bi malo da kontriraš, a :obrve Who the fuck is Novalić :cudi A da, to je valjda pandan direktno izabranom pak pnda indirektno ražalovanom Timu Oreškoviću :pusa

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Poslodavci traže oprost od Fadila jer dijele manje plate

Post by Konsultant » 14 Jul 2016, 07:26

Mirelam wrote:Cuj topli obrok i regres. :sok Pa dze to jos ima? :ooo
Moze kod nas sve. Samo RS i Hrvatska oporezuju dividendu. Premijer je indirektno izabran od naroda koji je dao glas stranci koja opet imenuje premijera. Jasno ko dan je izmisljanje svih novih poreza cisto radi krpljenja budzetskih rupa. Apsolutno nijednom do sada nisu proveli reformu drzavnog sektora niti procitali revizorske izvjestaje na sta se pare procerdaju. Donji sloj sve zivo trpi i trpit ce dok bude sutio.

Njima biti bolje ne moze.
Predsjednik Federacije, Potpredsjednik Federacije, Premijer, zamjenik Premijera i ostali članovi Vlade ne mogu biti krivično gonjeni niti odgovarati u građanskom postupku za bilo koju radnju učinjenu u vršenju svoje funkcije.

dgruden
Na probnom
Na probnom
Posts: 4
Joined: 16 Sep 2016, 06:46
Status: Offline

Oporezivanje dobita iz trgovanja sa financijskim derivatima

Post by dgruden » 18 Sep 2016, 07:26

Zdravo!
Odlučio sam se, da pokušam ovdje nači odgovor na svoje pitanje. Možda hoče tema biti interesantna još kome, jer dandanas svi tražimo još koju mogučnost za zaradom ali treba u vidu imati i poreze, da je legalno i kasnije tako nema poteškoča.

*Pitanje:
Dakle radi se o porezivanju dobita od trgovanja sa financijskim derivatima (izvedenice), zato pitam kakav je porez u tom slučaju za rezidenta Federacije Bosne i Hercegovine? Ima li možda razlika između fizične osobe i pravnog subjekta?

*Resursi:
Prvo opredjelimo o čemu pričamo:
http://limun.hr/main.aspx?id=12443
https://hr.wikipedia.org/wiki/Izvedenica_(financije)
https://en.wikipedia.org/wiki/Derivative_(finance)
Drugo opredjelimo zakon kojemu podlježe subjekt ove teme (moje mišljenje) - znači Zakon o porezu na dobit i pravilnik o njegovi primjeni :
http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/z ... obit_1.pdf
http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/z ... -36_08.pdf

*Dodatno pojašnjenje (moje viđenje):
Po mojem mišljenju poreza u ovom slučaju nema ( dakle porez je 0%) ili druga opcija - kao svi ostali dobiti generalno oporezivano je po 10%.

Po 3. tački člana 8 važi, da »(3) Svaki prihod i kapitalna dobit koju ostvari porezni obveznik uključuje se u poreznu osnovicu osim stavki koje se, u skladu sa ovim zakonom, ne uključuju.«. Ali problem nastaje jer u nastavku zakona kod definiranja izvora odnosno predmeta (u smislu financijskih instrumenata ili nešta trečeg) sa kojim je bila ostvarena dobit nema spomenutih odnosno nije definirana dobit (u poreznom smislu zakona) od financijskih derivata, kao je to primjerica u drugim zemljama (recimo več u bližnjoj Hrvatskoj ili Sloveniji). Razlog posebnog pravnog tretmana je u tome, da pravno gledano financijski derivati znače nevlastništvo bilo kakvog vrijednosnog papira (recimo dionica/akcija) ili nečeg trečeg na kojeg se odnose (znači nisi vlastnik recimo dionice). Konsekutivno dakle absolutno odpadnu sva prava vezana na dohodak toga istog vrijednosnog papira na kojeg se odnose (dividende od dionica, kamate od obveznica…), isto tako odpadnu također koja druga prava (korporativna prava, kreditorska prava…) po kojima se mogu klasificirati/grupirati slični vrijednostni papiri ili koji drugi izvori dohodka odnosno dobiti (tako primjerice i gore spomenut zakon u 38.članu govori, da se porez obračunava na osnovi izmirene »kamate ili njenog funkcionalnog ekvivalenta po finansijskim instrumentima i aranžmanima«) i na kraju odpadne kapitalna dobit u smislu prodaje vrijednosnog papira ili nečeg trečeg na kojeg se financijski derivat odnosi. Ekonomsko gledano v tom slučaju trguje se sa pravom na kupnju ili prodaju nekog vrijednosnog papira ili nečeg trečeg na kojeg se financijski derivat odnosi (iz toga je potiče i vrijednost samog financijskog derivata). Uobičajno do toga (kupnje ili prodaje) ne dođe, jer su financijski derivati u osnovi bili kreirani kao instrument osiguranje (hedging).

Tako mislim, da i u Federaciji BIH financijski derivati ne podlježu Zakonu o porezu na dohodak, a u Zakonu o porezu na dobit nisu pravno definirani i tako ne može biti pravne kvalifikacije u smislu visine/stope poreza.

Ako nisam u pravu u drugom slučaju porezna stopa definirana je u 31. članu, koji kaže » Porez na dobit plaća se po stopi od 10% na poreznu osnovicu utvrđenu u poreznom bilansu.«.
Vjerovatno onda isto važi za pravnu osobu, jedino kod izplačivanja dividende onda se aplicira još 5% poreza.

Za kraj neka pomenem, da nigdje nisam uspio pronači bilo kakav stav, odluku, mišljenje ili bilo koji drug dokument Porezne uprave Federacije BIH ili federalnog Ministarstva za financije, koji bi imao ikakve veze sa oporezivanjem dobita kod trgovanja sa financijskim derivatima.

Hvala za odgovore unapred – dobrodošla sva mišljenja.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120411
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7902 times
Status: Online

Re: Oporezivanje dobita iz trgovanja sa financijskim derivat

Post by Krokodil Behko » 18 Sep 2016, 10:05

Koliko sam razumio, uglavnom je riječ o nekim finansijskim malverzacijama.
Možda si tražio u pogrešnim zakonima. Ne bi bilo loše, da provjeriš i krivični zakon FBiH :D
online

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests