Plate,nameti na platu,porezi i slicno..

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120157
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Odredba iz EU: Porezi na plate u BiH bit će ispod 35 pos

Post by Krokodil Behko » 28 Dec 2014, 22:51

Julia-Klara wrote:Naravno da je pljacka,ali kako drugacije napuniti budzet da bi ovaj drzavni aparat imao za svoje plate?
strasno!

Više su tu penzioni i zdravstveni fond, nego plate, bar ovaj put.
Trebalo bi povećati stopu zaposlenosti, jer ovastopa se drugačije ne može nametnuti i sprovesti. Mislim na tu stopu poreza od 35%. U slučaju izostanka otvaranja novih radnih mjesta i nereformisanja pomenutih fondova, a da se ovo nametne, penzioneri bi (ni krivi ni dužni) ostali bez penzija, ili bi iste bile smanjene za oko 30%.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Odredba iz EU: Porezi na plate u BiH bit će ispod 35 pos

Post by storm » 28 Dec 2014, 22:55

mrki62 wrote:Pa dobro Slovenija, minimalna BRUTO plača za november 789,15 EUR jel tako?
Koliko je onda neto :)
500... +/- par eurića radniku na račun
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Odredba iz EU: Porezi na plate u BiH bit će ispod 35 pos

Post by mrki62 » 29 Dec 2014, 12:15

storm wrote:
mrki62 wrote:Pa dobro Slovenija, minimalna BRUTO plača za november 789,15 EUR jel tako?
Koliko je onda neto :)
500... +/- par eurića radniku na račun
Nema plus minus već veliki plus :)

Minimalni neto je nad 560 eurića
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120157
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Porez na topli obrok, regres i naknade za prevoz?

Post by Krokodil Behko » 17 Apr 2015, 09:18

Image
Na sastanku premijera Vlade Federacije BiH s privrednicima iz ovog entiteta, koji je održan prije dva dana, razgovarano je i o modalitetima poreskog rasterećenja privrede. Premijer Novalić iznio je neke ideje, ali će se na konkretne poteze još sačekati.

Safudin Čengić, predsjednik Upravnog odbora Udruženja poslodavaca Federacije BiH, jučer je prisustvovao sastanku s premijerom Federacije BiH.

Na sastanku je premijer nagovijestio da će Vlada Federacije BiH tražiti modalitete kako da rastereti privredu te smanji troškove rada. “Istovremeno, premijer je nagovijestio i mogućnost da se desi ono što je u skladu s praksom evropskih zemalja i zemalja u regionu, a to je da sva primanja zaposlenika budu tretirana jedinstveno te da se na njih na neki način plaća porez”, kaže Čengić.

Kao što je poznato, u Federaciji BiH porez se plaća samo na plaću, dok se topli obrok, regres i naknada za prijevoz ne oporezuju. S druge strane, u RS-u se oporezuju sva primanja zaposlenika.

Premijer Novalić nije iznosio detaljnije informacije, ali je naglasio da će bilo kakva inicijativa biti prvo predočena i razmatrana s poslodavcima i sindikatima. Čengić kaže da nije bilo direktnog spominjanja da će biti povećana poreska opterećenja plaća.

“Spominjano je samo da se rasterete osobe s nižim plaćama, ali nije spominjano koji nivo, koja je granica kojom će se definirati plaće koje će biti rasterećene. Prema njegovim idejama, blizu 90 posto stanovništva bilo bi rasterećeno”, kaže Čengić.

Informaciju da će biti povećano oporezivanje plaća većih od prosječne plaće (828 KM) sa 10 na 17 posto, Čengić nije mogao potvrditi, te kaže da je te informacije i on čuo od novinara.

Što se tiče oporezivanja toplog obroka, Čengić kaže kako poslodavci smatraju da neki uobičajeni topli obrok u iznosu od dva posto od ukupne plaće, odnosno do osam KM dnevno, ne bi trebalo oporezivati. Nerealno visoki topli obroci, koji su nekada i veći od plaće, nisu realni i to se treba mijenjati, smatra Čengić.

No, ako dođe do oporezivanja toplog obroka, problem može nastati posebno u sferi budžetskih korisnika. Zaposleni u državnim institucijama i drugi budžetski korisnici teško da će pristati da bude smanjen topli obrok ili plaća. Tako da, ako se i poveća poresko opterećenje, država će kroz budžete morati povećati izdvajanja jer će doći i do povećanja brutoplaća.

Čengić kaže da su privrednici sasvim zadovoljni dosadašnjom saradnjom s novim premijerom.

“Uzimajući u obzir program vlade i njegov ekspoze, mi smo rekli da potpisujemo sve što je rekao. I na ovom sastanku je bio korektan i direktan i nije filozofirao nego je direktno govorio o problemima i rješenjima. No, mi očekujemo da se to pokaže na djelu. Mi insistiramo da se tačno postave rokovi i odrede osobe koje će voditi te procese. Ako kažete da ćete rasteretiti privredu, onda morate reći do koje godine i kako ćete to uraditi”, zaključuje Čengić.
(Klix.ba)
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Porez na topli obrok, regres i naknade za prevoz?

Post by Biba » 17 Apr 2015, 12:15

Eh, kod nas su bili oduzeli nesto sebi od saborskih placa...osuzimali su svugdje gdje su osuzeti mogli..onda su nekim uciteljima pred mirovinu su oduzeli oko 1000 kn. Topli obrok su davno oduzeli..nedavno su porasle malo place ali tako kad se racuna postotak opet su u saboru dobili najvise ...od javnih uzeli pa sebi vratili sto su bili oduzeli ...hbga, jesam zamrsila...troskove za putovanje su srezali na minimum...meni se nekad ne da ni vozati u centralnu skolu da ispisujem tablicu za 100 ili malo vise kuna...al eto neki trose puno tisuca kuna na putovanja...a drzava otisla u pm..Daj boze da Bosancima bude bolje...:pusi ..znam da ce to ovdje neko prokomentirati bolje...mislim ekonomija i tak to...ama sirotinjo i bogu si teska..:p
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Porez na topli obrok, regres i naknade za prevoz?

Post by Zagorka » 17 Apr 2015, 15:10

Ne znam sta su sad smislili,ali znam da neće u našu korist izaći,iako će pokušati predstaviti drugačije.

Što se tiče rečenica da se ugledaju na evropu,njih koriste samo kad osmisle novi model pljačke.Što se tiče svega ostalog,spremni smo za pzdu materinu.

Ne znam zasto ponovo spominju pitanje oporezivanja plate.Već plaćam porez na platu,i to finu sumu.Valjda će ga još dići? Moguće.




Što se tiče oporezivanja toplog obroka (generalno),ne znam kako će ljudima oporezovati nešto čega nemaju.

Naknadu za putne troskove oporezovati?Pa,vjerovatno ce onom zidaru,ili covjeku sto radi na pilani,a gazda mu da za mjesecnu kartu autobusom,uvesti neki porez.

Ali neće još (eto sami kažu),dok osmisle kako sebe zaobići.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Porez na topli obrok, regres i naknade za prevoz?

Post by Bla » 17 Apr 2015, 18:55

Ma nek ide u peršun, ne mogu oni stići oporezovati, koliko ja posla mogu uraditi. :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120157
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Porez na topli obrok, regres i naknade za prevoz?

Post by Krokodil Behko » 17 Apr 2015, 22:09

Zagorka wrote: Što se tiče oporezivanja toplog obroka (generalno),ne znam kako će ljudima oporezovati nešto čega nemaju.

Naknadu za putne troskove oporezovati?Pa,vjerovatno ce onom zidaru,ili covjeku sto radi na pilani,a gazda mu da za mjesecnu kartu autobusom,uvesti neki porez.

Ali neće još (eto sami kažu),dok osmisle kako sebe zaobići.
Ne znam dali misliš na topli obrok doslovno ili na topli obrok kao novčanu naknadu uz platu. Ako je ovo drugo, ima to sad svugdje, jer i privatnici imaju računicu oko toga, čim se ne plaća porez na topli obrok.
Tako je bilo u mojoj ex firmi. Tražili radnici od vlasnika fabrike, da im poveća plate, a on umjesto toga, povećao im tople obroke za duplo, sa 4 na 8 KM.
Vjerovatno na taj način, on izbjegava veće namete prema Penzionom fondu, jer da je povećao plate i uplate u penziono, morale bi biti veće.

E pa šipak, nema više. Znači, ja mislim da radnici s ovim nemaju ništa. Ako se bude oporezivalo, veći porez će plačati privatnici, a federalni premijer je to i naglasio, bar pet puta i to samo danas, jer mnogi ovo protumačiše kao atak na sirotinju.

Što se tiče regresa i naknadi za prevoz, to u većini privatnih firmi ni ne postoji, pa se pitam šta će tu oporezovati. Prvo nek pritisnu, da to bude obaveza pa tek onda ostalo.
Inače, premijer kaže da cilj nije skupljanje veće mase novca od poreza nego je to sad, nego da se rasterete siromašne kategorije. E jedino što ja ne vidim kakve veze radnici imaju s oporezivanjem njihovih primanja. Oni obično na ruke dobiju neto zaradu.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120157
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Ćevabdžije koje su utajile preko pet miliona KM

Post by Krokodil Behko » 01 Dec 2015, 09:51

Image
Adnan Mrkva, Amel Ćapina, Ermin Špilja, Adis Biberović i Arif Malići koji su uhapšeni jučer u akciji „Rebus“ zbog sumnje da su počinili krivično djelo organizovani kriminal u vezi sa krivičnim djelima porezna utaja, krivotvorenje ili uništenje poslovnih ili trgovačkih knjiga ili isprava, podnošenje lažne poreske prijave i u vezi s krivičnim djelom pranje novca predati su u nadležnost Tužilaštvu Kantona Sarajevo.

Nakon što ih sasluša postupajući tužilac bit će odlučeno o daljim zakonskim mjerama koje će biti poduzete protiv njih.

Oni se između ostalog, postoji osnovana sumnja da su ta lica izbjegla plaćanje poreske obaveze u ukupnom iznosu od najmanje 5.532.287,99 KM u periodu od 1. januara 2011. godine do 12. oktobra ove godine, čime su stekli protivpravnu imovinsku korist i za taj iznos je prema dokazima kojima raspolaže tužilaštvo oštetili budžet Federacije BiH.

(avaz)
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Ćevabdžije koje su utajile preko pet miliona KM

Post by Julia-Klara » 01 Dec 2015, 10:04

:valja pa kaze laganini pita i cevap vrh gurmanstva u BiH - sigurno da jest, vidi koja se lova vrti :valja

u prdekanu s njima :komita
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ćevabdžije koje su utajile preko pet miliona KM

Post by storm » 01 Dec 2015, 10:23

Koja se tu lova vrti :sok
5 milijuna samo poreza :lupa
A vjerojatno nisu sve ni iskopali :oo
Eto čime se baviti... Sad uletjeti u biznis... Sad!
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ćevabdžije koje su utajile preko pet miliona KM

Post by SPINERKA » 01 Dec 2015, 10:25

:rol obicno -reketiranje--podrzavam cevabdjije--mada im ne jedem prizvod
Image

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ćevabdžije koje su utajile preko pet miliona KM

Post by storm » 01 Dec 2015, 10:28

SPINERKA wrote::rol obicno -reketiranje--podrzavam cevabdjije--mada im ne jedem prizvod
Zašto reket?

Porez se plaća... Zar ne?
Barem ti to znaš..
Aj se u usa zezaj s tim...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ćevabdžije koje su utajile preko pet miliona KM

Post by SPINERKA » 01 Dec 2015, 10:32

storm wrote:
SPINERKA wrote::rol obicno -reketiranje--podrzavam cevabdjije--mada im ne jedem prizvod
Zašto reket?

Porez se plaća... Zar ne?
Barem ti to znaš..
Aj se u usa zezaj s tim...
:hihi ,,aha placa se , al u bosni -prije i napravis profit -hoce porez :lud

..unaprijed ...
a u usa -te lijepo opmene da si gresku napravio , pa ti se presaberes , pa im malo das , td.......
Image

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ćevabdžije koje su utajile preko pet miliona KM

Post by storm » 01 Dec 2015, 10:45

SPINERKA wrote:
storm wrote:
SPINERKA wrote::rol obicno -reketiranje--podrzavam cevabdjije--mada im ne jedem prizvod
Zašto reket?

Porez se plaća... Zar ne?
Barem ti to znaš..
Aj se u usa zezaj s tim...
:hihi ,,aha placa se , al u bosni -prije i napravis profit -hoce porez :lud

..unaprijed ...
a u usa -te lijepo opmene da si gresku napravio , pa ti se presaberes , pa im malo das , td.......
Susutav možda nije pogođen....to je i tu bio problem, posebno u mojoj grani....sad je bolje, jer ide po realizaciji a ne po izdanim računima...
prije je bilo izdam račun za 20.000 ....isti sam tren dužan državi, a ovi propadnu i ne plate.... ne da nisam zaradio ništa nego sam dug napravio od cca 4.000 :grana
i nema isprike...napisao si- duguješ, nema veze da ti taj novac nisi nikad vidio....sad si dužan tek kad se komplet iznos slije na račun....onda nemaš razloga ne platiti.
A kako ćevabdžije imaju uglavnom suhu lovu, svakidašnji cash flow.... nisu za mene drugo nego muljatori....jedino ako daju ćevape na odgodu plačanja :misli
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Ćevabdžije koje su utajile preko pet miliona KM

Post by greeneyes » 01 Dec 2015, 10:48

Kod ovog Mrkve sam i jeo vapaće. Si vidio lopova. :roll :oo
Samo sabura

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11759 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ćevabdžije koje su utajile preko pet miliona KM

Post by Maja » 01 Dec 2015, 10:53

Zasto se akcija zove Rebus.
Zasto ne Ćevap ili Desetka s lukom.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ćevabdžije koje su utajile preko pet miliona KM

Post by SPINERKA » 01 Dec 2015, 10:57

:hm vidi @ storma

a sta je bilo prije..Image
Image

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Ćevabdžije koje su utajile preko pet miliona KM

Post by greeneyes » 01 Dec 2015, 11:00

Maja wrote:Zasto se akcija zove Rebus.
Zasto ne Ćevap ili Desetka s lukom.
Jes ' vala, glup naziv akcije. Ako već nije ćevap il' desetka, mogla se zvati polivena. :oo
Samo sabura

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ćevabdžije koje su utajile preko pet miliona KM

Post by storm » 01 Dec 2015, 11:29

SPINERKA wrote::hm vidi @ storma

a sta je bilo prije..Image
Nisam još čuo, da se netko nije naplatio od Mastercard, Visa, Amex ili slično... Ili što si htjela reći?
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests