Koji zakoni bi stvarali nova radna mjesta i privredni rast? 

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Wer
Na probnom
Na probnom
Posts: 60
Joined: 28 Nov 2018, 20:29
Status: Offline

Re: Koji zakoni bi stvarali nova radna mjesta i privredni rast? 

Post by Wer » 29 Sep 2019, 14:13

Laser wrote: 29 Sep 2019, 14:04
Wer wrote: 29 Sep 2019, 13:25

Naučimo nešto od toga, ne trebamo probati opet sa zakonima koji već ranije nisu funkcionisali.
Naučili smo. Jugoslavija nije propala zbig tog zakona.
Sigurno nije ni zbog tog zakona uspijela da opstane.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Koji zakoni bi stvarali nova radna mjesta i privredni rast? 

Post by dadojović » 29 Sep 2019, 14:30

Wer wrote: 29 Sep 2019, 14:11
dadojović wrote: 29 Sep 2019, 13:21 Svi ovi zakoni već postoje ili se planiraju uvesti u RH. Porez na drugu nekretninu, penalizacija nekorištenog poljoprivrednog zemljišta, kazne za ne isticanje cijena od artikala. Ništa od toga ne pokreće gospodarstvo i ekonomiju. Za to služe druge mjere.
Šta me isto zanima troši li vlada RH svoj novac koji dobije od građana isto sa više smisla od nas(mi plaćamo najveće plate u Evropi na političare a oni najviše državu dovode u probleme da to ne može pokrećati gospodarstvo i ekonomiju) mislim potroše li Hrvati više na obrazovanje svoje djece i bilo to imalo smisla da svako dijete u BiH dobije jedan besplatni sendvić na danu(od države), besplatan školski materijal(od države) i jednu besplatnu ekskurziju u godini(koju država plaća)?
To što navodiš o besplatnim sendvičima, je hvale vrijedan potez, ali za podizanje standarda je beskoristan. Da, nekome to puno znači, na osobnoj razini pomogne kućni budžet ali takve mjere se nazivaju populizam. Ključna stavka je porezno rasterećenje. Na taj način potpomoći gospodarstvenike, posebice male privrednike je mjera koja daje rezultata. Tu su još mnoge mjere poticaja, koje mi kao članica EU izdašno koristimo. Ma kako euro- skepticisti tvrdili suprotno. Dakle, u što većoj mjeri, potpomagati poslodavce i radnike je pravi put kao rastu ekonomije.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Koji zakoni bi stvarali nova radna mjesta i privredni rast? 

Post by Pasaga » 29 Sep 2019, 14:39

dadojović wrote: 29 Sep 2019, 14:30
Wer wrote: 29 Sep 2019, 14:11

Šta me isto zanima troši li vlada RH svoj novac koji dobije od građana isto sa više smisla od nas(mi plaćamo najveće plate u Evropi na političare a oni najviše državu dovode u probleme da to ne može pokrećati gospodarstvo i ekonomiju) mislim potroše li Hrvati više na obrazovanje svoje djece i bilo to imalo smisla da svako dijete u BiH dobije jedan besplatni sendvić na danu(od države), besplatan školski materijal(od države) i jednu besplatnu ekskurziju u godini(koju država plaća)?
To što navodiš o besplatnim sendvičima, je hvale vrijedan potez, ali za podizanje standarda je beskoristan. Da, nekome to puno znači, na osobnoj razini pomogne kućni budžet ali takve mjere se nazivaju populizam. Ključna stavka je porezno rasterećenje. Na taj način potpomoći gospodarstvenike, posebice male privrednike je mjera koja daje rezultata. Tu su još mnoge mjere poticaja, koje mi kao članica EU izdašno koristimo. Ma kako euro- skepticisti tvrdili suprotno. Dakle, u što većoj mjeri, potpomagati poslodavce i radnike je pravi put kao rastu ekonomije.
gospon ....drug

U EU,o kojoj vazis,najprije skapavaju mali privrednici.
To,ono kad se po nekom mora odvalit ....
Sad,upravo,na pomolu je vjestacka niska konjuktura(prizvodna i trzisna stagnacija)
svi ovi manji privrednici,firme,su to namirisali prije odmora
i docekuju spremni.
Nece dozvoliti da im ublehasi(drzava) pokupe tesko stecenu imovinu.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Koji zakoni bi stvarali nova radna mjesta i privredni rast? 

Post by dadojović » 29 Sep 2019, 14:45

To o čemu govoriš je jedan veliki paradoks. Ti mali proizvođači su strahovito potpomognuti. U tolikoj mjeri da se zbog tih benefita stvorilo previše proizvozdača što je rezultiralo zasićenjem tržišta i padom cijena. Konkurencija je prevelika da bi svi opstali.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Koji zakoni bi stvarali nova radna mjesta i privredni rast? 

Post by Mirelam » 29 Sep 2019, 14:47

Previse nivoa vlasti, koji pojedose pare. Nema nikakvog zakona koji moze popraviti stvari dok se to ne rijesi i dok god je plata veca u neproizvodnom sektoru od ove u proizvodnom.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Koji zakoni bi stvarali nova radna mjesta i privredni rast? 

Post by Pasaga » 29 Sep 2019, 14:59

dadojović wrote: 29 Sep 2019, 14:45 To o čemu govoriš je jedan veliki paradoks. Ti mali proizvođači su strahovito potpomognuti. U tolikoj mjeri da se zbog tih benefita stvorilo previše proizvozdača što je rezultiralo zasićenjem tržišta i padom cijena. Konkurencija je prevelika da bi svi opstali.
ima se ovde puno toga reci...
ukratko...
nepostena igra i muljaze.... od strane drzave,kao prvo ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31657
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7202 times
Been thanked: 3914 times
Status: Offline

Re: Koji zakoni bi stvarali nova radna mjesta i privredni rast? 

Post by Mister No » 29 Sep 2019, 17:53

Nova radna mjesta otvaraju nove investicije.

Investitori dolaze tamo gdje im je prije svega siguran kapital koji donesu u neku zemlju.
Ovdje odmah imamo problem BiH kao drzave i njene sigurnosti i stabilnosti.
Uprosteno se moze postaviti pitanje zasto bi neki Hans pravio tvornicu u BiH a ne u Srbiji, Makedoniji, Madjarskoj ili Hrvatskoj?
Zemlje iz okruzenja su nasi konkurenti i ne treba se opterecivati milionima koji se uloze u Filipine.

Druga stvar koju traze svi investitori je brzina dobijanja dozvola potrebnih za rad.
Svi oni rade sa bankama i za vece investicije uzimaju kredite. Znaci imaju rokove otplate koje ne zele prekoraciti jer u tom slucaju placaju "penale".
Te nase nerijesene imovinsko pravne odnose, KČ u katastru nije dobar ili se ne slaze sa "Posjedovnim listom" ne zele da trpe.

Tek na trecem mjestu razmatraju uslove koje im drzava ili lokalna zajednica nudi. To su pogodnosti tipa kada opcina ili grad dodjeljuje investitoru svoje zemljiste besplatno na X godina koristenja uz uvjet da zaposli X radnika i sl.
Negdje opcine daju besplatno prikljucke na struju, vodu, kanalizaciju itd.
To su vec vidjeni projekti privlacenja investicija i svaki ih investor i ocekuje.

Dakle, kako ovdje stvari stoje punice se Njemacka jos dugo nasim ljudima.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84431
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16599 times
Status: Offline

Re: Koji zakoni bi stvarali nova radna mjesta i privredni rast? 

Post by Fuddo » 29 Sep 2019, 18:00

Smanjenje poreza, povlastice investitorima, oslobodis ga poreza prvih pet godina ako ce otvoriti biznis, nekog zaposliti....
Al’ prvo moras napraviti drzavu kojoj svake sekunde neki budalas ne prijeti kataklizmom.
Nece tu niko ozbiljan investirati, vec samo oni koji na brzinu operu pare sumnjivim transakcijama.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Koji zakoni bi stvarali nova radna mjesta i privredni rast? 

Post by Krokodil Behko » 29 Sep 2019, 18:18

Mister No wrote: 29 Sep 2019, 17:53 Zemlje iz okruzenja su nasi konkurenti i ne treba se opterecivati milionima koji se uloze u Filipine.

E vidiš, imam ti ja tu posebnu teoriju. Makar jednim dijelom, ovi Cvetkovići i Mačeci, frke prave da bi Bih izgledala nesigurno, kako bi investitori ulagali u susjedne zemlje. Rade za njih, jer kako mi se čini, ovdje od tih politika nema ništa i to oni znaju i sami. Ovo žestine što imamo zadnjih godina, raspiruje Rusija, iz nekih svojih interesa i spremna je pustiti Dodika niz vodu, čim oni zauzvrat od Evrope ili jueseja dobiju bilo kakav opipljiviji ustupak.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Koji zakoni bi stvarali nova radna mjesta i privredni rast? 

Post by Pasaga » 29 Sep 2019, 18:20

Krokodil Behko wrote: 29 Sep 2019, 18:18
Mister No wrote: 29 Sep 2019, 17:53 Zemlje iz okruzenja su nasi konkurenti i ne treba se opterecivati milionima koji se uloze u Filipine.

E vidiš, imam ti ja tu posebnu teoriju. Makar jednim dijelom, ovi Cvetkovići i Mačeci, frke prave da bi Bih izgledala nesigurno, kako bi investitori ulagali u susjedne zemlje. Rade za njih, jer kako mi se čini, ovdje od tih politika nema ništa i to oni znaju i sami. Ovo žestine što imamo zadnjih godina, raspiruje Rusija, iz nekih svojih interesa i spremna je pustiti Dodika niz vodu, čim oni zauzvrat od Evrope ili jueseja dobiju bilo kakav opipljiviji ustupak.
dosad je uvjek bilo ... kolika je cifra....
jos se nabija cjena...
tako je uvjek bilo...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31657
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7202 times
Been thanked: 3914 times
Status: Offline

Re: Koji zakoni bi stvarali nova radna mjesta i privredni rast? 

Post by Mister No » 29 Sep 2019, 18:32

Krokodil Behko wrote: 29 Sep 2019, 18:18
Mister No wrote: 29 Sep 2019, 17:53 Zemlje iz okruzenja su nasi konkurenti i ne treba se opterecivati milionima koji se uloze u Filipine.

E vidiš, imam ti ja tu posebnu teoriju. Makar jednim dijelom, ovi Cvetkovići i Mačeci, frke prave da bi Bih izgledala nesigurno, kako bi investitori ulagali u susjedne zemlje. Rade za njih, jer kako mi se čini, ovdje od tih politika nema ništa i to oni znaju i sami. Ovo žestine što imamo zadnjih godina, raspiruje Rusija, iz nekih svojih interesa i spremna je pustiti Dodika niz vodu, čim oni zauzvrat od Evrope ili jueseja dobiju bilo kakav opipljiviji ustupak.
Ma pustice ga i uz vodu i niz vodu onog trenutka kad se politicki uticaj "velikih" dogovori.

Sjeti se Cecenije, njene borbe za slobodu protiv Rusa i lidera im Dzohara Dudajeva.
Ubise ga Rusi i sa njim pade i Cecenija.
Prema svim tadasnjim objavama smatralo se da su Amerikanci odali njegovu lokaciju Rusima.

Sad uzmi znacaj Cecenije za Rusiju i nekakvog entiteta tamo negdje u pripizdini od njih.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Koji zakoni bi stvarali nova radna mjesta i privredni rast? 

Post by dadojović » 29 Sep 2019, 19:16

Krokodil Behko wrote: 29 Sep 2019, 18:18
Mister No wrote: 29 Sep 2019, 17:53 Zemlje iz okruzenja su nasi konkurenti i ne treba se opterecivati milionima koji se uloze u Filipine.

E vidiš, imam ti ja tu posebnu teoriju. Makar jednim dijelom, ovi Cvetkovići i Mačeci, frke prave da bi Bih izgledala nesigurno, kako bi investitori ulagali u susjedne zemlje. Rade za njih, jer kako mi se čini, ovdje od tih politika nema ništa i to oni znaju i sami. Ovo žestine što imamo zadnjih godina, raspiruje Rusija, iz nekih svojih interesa i spremna je pustiti Dodika niz vodu, čim oni zauzvrat od Evrope ili jueseja dobiju bilo kakav opipljiviji ustupak.
Mada ponekad znamo biti zločesti susjedi ipak se ne bi složio da sabotiramo BIH na takav način. Iz dva sasvim argumentirana razloga: prvo previše je HR kapitala uloženo u BIH da bi ju destabilizirali na taj način, drugo investitori se ne povode za tračevima ili spinovima, pa te, možebitne među- državne igrice ignoriraju u interesu svog kapitala. U svakom većem ulaganju koriste podatke od svog veleposlanstva ili imaju domicilini izvor informacija u osobi od povjerenja.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Koji zakoni bi stvarali nova radna mjesta i privredni rast? 

Post by Mutevelija » 29 Sep 2019, 19:34

Dvije stvari su potrebne da bi se povećala ekonomija i zaposlanost.

Dakle ima nesto sto se zove potrosacka korpa, i nesto sto se zove plata.

E to dvoje treba uskladiti.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Koji zakoni bi stvarali nova radna mjesta i privredni rast? 

Post by Pasaga » 29 Sep 2019, 19:48

dadojović wrote: 29 Sep 2019, 19:16
Krokodil Behko wrote: 29 Sep 2019, 18:18


E vidiš, imam ti ja tu posebnu teoriju. Makar jednim dijelom, ovi Cvetkovići i Mačeci, frke prave da bi Bih izgledala nesigurno, kako bi investitori ulagali u susjedne zemlje. Rade za njih, jer kako mi se čini, ovdje od tih politika nema ništa i to oni znaju i sami. Ovo žestine što imamo zadnjih godina, raspiruje Rusija, iz nekih svojih interesa i spremna je pustiti Dodika niz vodu, čim oni zauzvrat od Evrope ili jueseja dobiju bilo kakav opipljiviji ustupak.
Mada ponekad znamo biti zločesti susjedi ipak se ne bi složio da sabotiramo BIH na takav način. Iz dva sasvim argumentirana razloga: prvo previše je HR kapitala uloženo u BIH da bi ju destabilizirali na taj način, drugo investitori se ne povode za tračevima ili spinovima, pa te, možebitne među- državne igrice ignoriraju u interesu svog kapitala. U svakom većem ulaganju koriste podatke od svog veleposlanstva ili imaju domicilini izvor informacija u osobi od povjerenja.
Dodojevicu ..
samo da kazem ....
malo sam bolji poznavaoc tih prilika,neprilika,odavno ...
... nemoj vise.....
idi na temu o svastikama ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Koji zakoni bi stvarali nova radna mjesta i privredni rast? 

Post by dadojović » 29 Sep 2019, 19:57

Pasaga wrote: 29 Sep 2019, 19:48
dadojović wrote: 29 Sep 2019, 19:16

Mada ponekad znamo biti zločesti susjedi ipak se ne bi složio da sabotiramo BIH na takav način. Iz dva sasvim argumentirana razloga: prvo previše je HR kapitala uloženo u BIH da bi ju destabilizirali na taj način, drugo investitori se ne povode za tračevima ili spinovima, pa te, možebitne među- državne igrice ignoriraju u interesu svog kapitala. U svakom većem ulaganju koriste podatke od svog veleposlanstva ili imaju domicilini izvor informacija u osobi od povjerenja.
Dodojevicu ..
samo da kazem ....
malo sam bolji poznavaoc tih prilika,neprilika,odavno ...
... nemoj vise.....
idi na temu o svastikama ....
Ovo nije tema zbog koje bih htio ulaziti u neke polemike jer me u tom smislu ne zanima. Ali neke činjenice: više od 200 HR tvrtki posluje u BIH, osim toga BIH je jedna od vodećih zemalja u koju se izvozi. Pusti dnevno politička preseravanja, ako ni zbog čega drugog zbog vlastitog interesa HR nije u interesu destabilizirati BIH zbog gore spomenutih razloga.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26710
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14766 times
Been thanked: 3948 times
Status: Offline

Re: Koji zakoni bi stvarali nova radna mjesta i privredni rast? 

Post by Veca » 29 Sep 2019, 20:05

...yebo te, yebu nas godinama i peru pare, a on ce nama, nije to tako! :ccc
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Koji zakoni bi stvarali nova radna mjesta i privredni rast? 

Post by dadojović » 29 Sep 2019, 20:07

Veca wrote: 29 Sep 2019, 20:05 ...yebo te, yebu nas godinama i peru pare, a on ce nama, nije to tako! :ccc
Ne znam na što konkretno misliš, ovdje je riječ o tome dali se destabilizira BIH da bi umjesto u nju uložilo u HR. O nekim drugim stvarima bi se dalo raspravljati.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests