Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Mutevelija » 05 Dec 2019, 00:36

ElTriconi wrote: 05 Dec 2019, 00:34
Mutevelija wrote: 05 Dec 2019, 00:32

Po.ugovoru o radu mora biti.satnica duplo.placena.
Jel tebi duplo 50%?
Ja ne pricam I 50% nego duplo. Na primjer satnica 3 KM prekovremeno nora biti 6 Km takav ugovor, a nije.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Ariel
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11761
Joined: 14 Sep 2019, 02:25
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Ariel » 05 Dec 2019, 00:37

Mutevelija wrote: 05 Dec 2019, 00:35
Snowie wrote: 05 Dec 2019, 00:33

U firmi u kojoj si ti radio ne znaci da je svugdje tako.
Nisi bila na terenu sa njima, tako da ti ne mogu nazalost vjerovati, bilo bi.lijepo ali ovo je BiH jedno pise npr 8h a kaze sef ee haj jos ovo zavrste I.produze jos 2 sata a toga nema u ugovoru, ne plati.im duplo te satnice. Ne plati drzavi poreza za to ako nabere jos takkvih dana.
Postoje stimulacije

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Mutevelija » 05 Dec 2019, 00:37

Dorian wrote: 05 Dec 2019, 00:35
Mutevelija wrote: 05 Dec 2019, 00:15
Pa trudnice ne dijele moje probleme sto radim prekovremene na crno sto bi ja njihove .
Znaši, kršiš zakon po najmanje dva osnova:

1. Radiš na crno.

2. Ne prijevaljuješ poslodavca kod kojeg radiš na crno, dakle ne prijavljuješ prekršaj za koji imaš saznanje da se dešava, p o zakonu moraš prijaviti svako kršenje zakona za koje znaš.

I sad sa tobom treba ozbiljno razgovarati?

Radim 40 sati sedmično, čak i manje, redovna plata, doprinosi plaćeni na puni iznos plate, 27 radnih dana godišnjeg odmora, topli obrok i naknada za prevoz plaćeni. I, isto kao i Snowie, radim kod privatnika.

Znači, moj Mutevelija, u se i u svoje kljuse...
Da li ti citas sta ja pisem.prijavljen sam na 8 ne na 10 I sto nema ko da me informise kao laika u tome, I sta mozes takvom poslodavcu?
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Mutevelija » 05 Dec 2019, 00:37

Snowie wrote: 05 Dec 2019, 00:37
Mutevelija wrote: 05 Dec 2019, 00:35
Nisi bila na terenu sa njima, tako da ti ne mogu nazalost vjerovati, bilo bi.lijepo ali ovo je BiH jedno pise npr 8h a kaze sef ee haj jos ovo zavrste I.produze jos 2 sata a toga nema u ugovoru, ne plati.im duplo te satnice. Ne plati drzavi poreza za to ako nabere jos takkvih dana.
Postoje stimulacije
Postoje I dodaci za otezan rad ali samo na papiru.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Mutevelija » 05 Dec 2019, 00:39

Dorian wrote: 05 Dec 2019, 00:35
Mutevelija wrote: 05 Dec 2019, 00:15
Pa trudnice ne dijele moje probleme sto radim prekovremene na crno sto bi ja njihove .
Znaši, kršiš zakon po najmanje dva osnova:

1. Radiš na crno.

2. Ne prijevaljuješ poslodavca kod kojeg radiš na crno, dakle ne prijavljuješ prekršaj za koji imaš saznanje da se dešava, p o zakonu moraš prijaviti svako kršenje zakona za koje znaš.

I sad sa tobom treba ozbiljno razgovarati?

Radim 40 sati sedmično, čak i manje, redovna plata, doprinosi plaćeni na puni iznos plate, 27 radnih dana godišnjeg odmora, topli obrok i naknada za prevoz plaćeni. I, isto kao i Snowie, radim kod privatnika.

Znači, moj Mutevelija, u se i u svoje kljuse...
I da pogodim, iz Sarajeva si :plavi
Kao da nismo u istoj drzavi
Pitaj ove iz Zenice Tuzle Brckog kako kod njih se to krece.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Ariel
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11761
Joined: 14 Sep 2019, 02:25
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Ariel » 05 Dec 2019, 00:40

Mutevelija wrote: 05 Dec 2019, 00:37
Snowie wrote: 05 Dec 2019, 00:37

Postoje stimulacije
Postoje I dodaci za otezan rad ali samo na papiru.
Ja radim plate kod nas i u nasoj firmi imaju stimulacije.

A sto se prekovremenog tice ima dovoljno radnika da zamjenjuje druge po isteku radnog vremena (dnevna i nocna smjena) tako da nema potrebe za prekovremenim.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Mutevelija » 05 Dec 2019, 00:42

Imaju na.papiru a.da li.imaju defacto ako imaju dejure samo duhom da li si sigurna, dakle cijela plata.fizikanera ide na bankovni racun 700 ili 1000 a ne 400 pa na ruke 600
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Ariel
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11761
Joined: 14 Sep 2019, 02:25
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Ariel » 05 Dec 2019, 00:44

Mutevelija wrote: 05 Dec 2019, 00:42 Imaju na.papiru a.da li.imaju defacto ako imaju dejure samo duhom da li si sigurna, dakle cijela plata.fizikanera ide na bankovni racun 700 ili 1000 a ne 400 pa na ruke 600
Mute sine dragi, kod nas se plate rade u racunovodstvenom programu na racunaru, kakav papir, gdje se sve unosi pa i te stimulacije i onda na osnova toga se plate uplacuju radnicima. I nema to na ruke.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Dorian » 05 Dec 2019, 00:45

Mutevelija wrote: 05 Dec 2019, 00:37
Dorian wrote: 05 Dec 2019, 00:35

Znaši, kršiš zakon po najmanje dva osnova:

1. Radiš na crno.

2. Ne prijevaljuješ poslodavca kod kojeg radiš na crno, dakle ne prijavljuješ prekršaj za koji imaš saznanje da se dešava, p o zakonu moraš prijaviti svako kršenje zakona za koje znaš.

I sad sa tobom treba ozbiljno razgovarati?

Radim 40 sati sedmično, čak i manje, redovna plata, doprinosi plaćeni na puni iznos plate, 27 radnih dana godišnjeg odmora, topli obrok i naknada za prevoz plaćeni. I, isto kao i Snowie, radim kod privatnika.

Znači, moj Mutevelija, u se i u svoje kljuse...
Da li ti citas sta ja pisem.prijavljen sam na 8 ne na 10 I sto nema ko da me informise kao laika u tome, I sta mozes takvom poslodavcu?

Ne znam.

Bivši poslodavac kasnio sa platama i ispostavi se da u periodu od 6 godina nije isplati o12 plata ukupno. Tušili ga. Proces trajao 3 godine. Dobili na sudu, naplatili zaostale plate i naplatili zatezne kamate.

Ja i kolege smo tako, a ti i tvoje kolege skontajte kako ćete vi.

Znači opcije su ti od napuštanja tog posla preko prijava inspekcijama do tužbi sudu. Pa kako bude. Ostale, neformalne, opcije neću spominjati.

I ne, nema garancija da će ti te inspekcije i tužbe pomoći. Ali, ako se ti nećeš boriti za sebe, niko drugi neće. A sve je rizik, pa i borba za sebe. U toj borbi možeš i izgubiti i pobijediti. Samo me čudi to da ti kao vjernik nemaš snagu koju bi ti bog trebao dati da se boriš, a ja kao ateista imam.

Mutevelija, svako će ti raditi ono šta mu dozvoliš da ti radi.
Last edited by Dorian on 05 Dec 2019, 00:51, edited 1 time in total.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Mutevelija » 05 Dec 2019, 00:49

Snowie wrote: 05 Dec 2019, 00:44
Mutevelija wrote: 05 Dec 2019, 00:42 Imaju na.papiru a.da li.imaju defacto ako imaju dejure samo duhom da li si sigurna, dakle cijela plata.fizikanera ide na bankovni racun 700 ili 1000 a ne 400 pa na ruke 600
Mute sine dragi, kod nas se plate rade u racunovodstvenom programu na racunaru, kakav papir, gdje se sve unosi pa i te stimulacije i onda na osnova toga se plate uplacuju radnicima. I nema to na ruke.
Na papiru sam.mislio na ugovor.

To sam mislio sdtimulacije sto spominjes.
Ali dobro.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Ariel
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11761
Joined: 14 Sep 2019, 02:25
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Ariel » 05 Dec 2019, 00:50

Mutevelija wrote: 05 Dec 2019, 00:49
Snowie wrote: 05 Dec 2019, 00:44

Mute sine dragi, kod nas se plate rade u racunovodstvenom programu na racunaru, kakav papir, gdje se sve unosi pa i te stimulacije i onda na osnova toga se plate uplacuju radnicima. I nema to na ruke.
Na papiru sam.mislio na ugovor.

To sam mislio sdtimulacije sto spominjes.
Ali dobro.
Ne pominju se stimulacije u ugovoru. To je dobra volja poslodavca, nisu obavezne

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Mutevelija » 05 Dec 2019, 00:52

Dorian wrote: 05 Dec 2019, 00:45
Mutevelija wrote: 05 Dec 2019, 00:37

Da li ti citas sta ja pisem.prijavljen sam na 8 ne na 10 I sto nema ko da me informise kao laika u tome, I sta mozes takvom poslodavcu?

Ne znam.

Bivši poslodavac kasnio sa platama i ispostavi se da u periodu od 6 godina nije isplati o12 plata ukupno. Tušili ga. Proces trajao 3 godine. Dobili na sudu, naplatili zaostale plate i naplatili zatezne kamate.

Ja i kolege smo tako, a ti i tvoje kolege skontajte kako će te vi.

Znači opcije su ti od napuštanja tog posla preko prijava inspekcijama do tužbi sudu. Pa kako bude. Ostale, neformalne, opcije neću spominjati.


I ne, nema garancija da će ti te inspekcije i tužbe pomoći. Ali, ako se ti nećeš boriti za sebe, niko drugi neće. A sve je rizik, pa i borba za sebe. U toj borbi možeš i izgubiti i pobijediti. Samo me čudi to da ti kao vjernik nemaš snagu koju bi ti bog trebao dati da se boriš, a ja kao ateista imam.

Mutevelija, svako će ti raditi ono šta mu dozvoliš da ti radi.

Obicno kad bude tako nema sloge nego se radnici revansiraju poslodavcu tako sto mu zakidaju novac fuserenjem ili sjedenjem, imaju enu moralnu vagu e on je meni ovako sad cu ja njemu onako ukrasti materijala ili sta vec (tome sam svjedocio)
I nema tu bas sloge, obicno kad hoces posteno I po zakonu boris se sa vjetrenjacama posebno u nizim klasama gdje radnik radniku gleda da izbije noge I da zakine sefa osveti mu se jer je on njega u necem zakinuo.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Mutevelija » 05 Dec 2019, 00:52

Snowie wrote: 05 Dec 2019, 00:50
Mutevelija wrote: 05 Dec 2019, 00:49

Na papiru sam.mislio na ugovor.

To sam mislio sdtimulacije sto spominjes.
Ali dobro.
Ne pominju se stimulacije u ugovoru. To je dobra volja poslodavca, nisu obavezne
Ja sam govorio o ugovoru pa sam spominjao papir I.placanje prekovremenog.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36843
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23154 times
Been thanked: 4506 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by ElTriconi » 05 Dec 2019, 00:54

Mute

Image

Mlatis ko maksim po diviziji :plavi
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Mutevelija » 05 Dec 2019, 00:55

Jedini.koji.mlati.si ti.

Ti si bio sa mnom.I znas sve sta I kako dam ja.dozivljavao.
Last edited by Mutevelija on 05 Dec 2019, 00:55, edited 1 time in total.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Ariel
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11761
Joined: 14 Sep 2019, 02:25
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Ariel » 05 Dec 2019, 00:55

Mutevelija wrote: 05 Dec 2019, 00:52
Snowie wrote: 05 Dec 2019, 00:50

Ne pominju se stimulacije u ugovoru. To je dobra volja poslodavca, nisu obavezne
Ja sam govorio o ugovoru pa sam spominjao papir I.placanje prekovremenog.
Pa mora se i taj prekovremeni obracunati, a kako nego preko programa (tj. firme koje imaju te programe) pa onda vidjeti koliko je

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Mutevelija » 05 Dec 2019, 00:58

Snowie wrote: 05 Dec 2019, 00:55
Mutevelija wrote: 05 Dec 2019, 00:52

Ja sam govorio o ugovoru pa sam spominjao papir I.placanje prekovremenog.
Pa mora se i taj prekovremeni obracunati, a kako nego preko programa (tj. firme koje imaju te programe) pa onda vidjeti koliko je
Ma oni ti se srze ugovora (govorim o vecini ) dskle radio.si.10 h ok u ugovoru pise 8h snoeie.pisi tamo.8h a ona 2'h obracunaj posebno.
Tako jest.

Na kraju.mjeseca dobijes to 8h oko.430 sa obrokom I.koliko si imao prekovremenih dobijes u kovertu.

Ovako gledajuci sve se slaze radilo.se.8 h kao.po ugovoru ono ostalo se nije pisalo!!
Posebno se obracunalo.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Ariel
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11761
Joined: 14 Sep 2019, 02:25
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Ariel » 05 Dec 2019, 01:01

Mutevelija wrote: 05 Dec 2019, 00:58
Snowie wrote: 05 Dec 2019, 00:55
Pa mora se i taj prekovremeni obracunati, a kako nego preko programa (tj. firme koje imaju te programe) pa onda vidjeti koliko je
Ma oni ti se srze ugovora (govorim o vecini ) dskle radio.si.10 h ok u ugovoru pise 8h snoeie.pisi tamo.8h a ona 2'h obracunaj posebno.
Tako jest.

Na kraju.mjeseca dobijes to 8h oko.430 sa obrokom I.koliko si imao prekovremenih dobijes u kovertu.

Ovako gledajuci sve se slaze radilo.se.8 h kao.po ugovoru ono ostalo se nije pisalo!!
Posebno se obracunalo.
To gdje si ti radio. Da je bilo tog placanja u kovertama upratila bi jer ja upravljam parama i znam gdje sta ide, i na kraju krajeva vidjela bi i na izvodu, jer ne znam odakle bi kesom placali radnike nego iz blagajne

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Mutevelija » 05 Dec 2019, 01:02

Tako ti vecina radi, meni je to cudno u tvojoj firmi :cudi

Kao da.smo.u dvije razlicite drzave.

Kakvi su vam godisnji odmori pise li 21'dan.kolko vec a, imas.pravo samo na.7 :ha

Ono.ostalo.ti.poslodavac neda.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Ariel
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11761
Joined: 14 Sep 2019, 02:25
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Ariel » 05 Dec 2019, 01:03

Mutevelija wrote: 05 Dec 2019, 01:02 Tako ti vecina radi, meni je to cudno u tvojoj firmi :cudi
Mi smo izuzetak :zubi :plavi

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests