Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Mala_Mu » 02 Dec 2019, 03:08

Image
U augustu 2019. godine broj zaposlenih osoba u BiH iznosio je 816.926, od čega je 349.106 žena, podaci su Agencije za statistiku BiH.

Međutim, kada govorimo o razlikama u platama između muškaraca i žena, prije nekoliko godina vršena su razna istraživanja kojima je utvrđeno da žene zarađuju manje nego muškarci.

Tako je Međunarodni servis za istraživanje visine plata Paylab 2018. godine analizirao plate muškaraca i žena te došao do podatka kako žene zarađuju od 2 do 11 posto manje nego muške kolege na istom radnom mjestu u zemljama centralne i istočne Evrope, u Srbiji, Slovačkoj, Mađarskoj, Češkoj, Latviji, BiH, Estoniji, Litvaniji, Hrvatskoj te Finskoj.

To se u najvećoj mjeri pripisuje činjenici da žene više rade u sektorima i na pozicijama na kojima generalno zarađuju manje, pojašnjava nam ekonomski analitičar Admir Čavalić.

Nedostatak asertivnosti u promicanju vlastitih interesa


Tokom istraživanja došlo se do zaključka da je nedostatak asertivnosti u promicanju vlastitih interesa jedan od glavnih razloga zašto žene zarađuju manje od muškaraca.

"Kada analiziramo odnos između prosječnih zarada muškaraca i žena, moramo uzeti u obzir nekoliko faktora. Prva stvar je da su razlike u platama determinisane izborom, to znači izborom žena i muškaraca koju će profesiju izabrati, kojoj poziciji teže i koliko će se posvetiti datoj poziciji. Dalje, na date izbore utječu dvije grupe faktora, a to su društveni i biološki. Društveni faktori kažu da je slabija pregovaračka moć žena na radnom mjestu, manje se bore za visinu plate", govori Čavalić.

S druge strane, kada je riječ o biološkim faktorima, nastavlja Čavalić, postoje predispizicije koje pokazuju da žene ne žele dovoljno da se posvete karijeri, odnosno prioritet daju odgoju djece i porodici.

"Pokazano je da žene manje biraju STEM oblasti, odnosno poslove iz oblasti nauke, tehnologije, inžinjeringa i matematike. Tu postoji norveški gender paradoks koji pokazuje da čak i ako imate apsolutnu mogućnost izbora, naprimjer u Norveškoj, i ako nemate mogućnost izbora kao naprimjer u Saudijskoj Arabiji, težite određenim oblastima i djelatnostima koje nužno ne spadaju u STEM", pojašnjava Čavalić.

Statistički gledano, dodaje on, to znači da muškarci više teže poslovima kao što je programerski posao.

Ohrabrivati djevojke da se bave programiranjem


"Ukoliko želimo riješiti problem nejednakosti plata, to treba riješiti na način da ohrabrujemo djevojke da se više bave programiranjem. Ako su muškarac i žena na istoj poziciji, to ne znači da će žene biti manje plaćene, nego da žene biraju profesije koje su generalno manje plaćene", smatra Čavalić.

S ovim zaključcima podudaraju se i podaci Agencije za statistiku BiH iz augusta 2019. godine koji pokazuju da žene, istina, biraju manje plaćene poslove.

Tako je najviše žena zaposleno u oblasti obrazovanja (41.302), zdravstva (38.798), prerađivačke industrije (61.680) i trgovine (76.806), dok je naprimjer u oblasti informacija i komunikacija od ukupno 21.788 zaposlenih, samo 8.070 žena.

klix.ba

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Mutevelija » 02 Dec 2019, 06:35

A muskarci neka ostanu.na skelama I rudnicima.

Jedva cekam.kad.se.ovo drustvo orjentisano samo prema.zenama.raspane.

Muskarci vise zaradjuju sto rade vise za zivot opasnijim poslovima.

Ali.ovde to clanak.ne napominje.

Koliko.muskaraca pogine na radnom mjestu godisnje a koliko zena?
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7104 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Julia-Klara » 02 Dec 2019, 09:51

:rol
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7104 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Julia-Klara » 02 Dec 2019, 09:52

Jao kako me nervira kad pocne bezveze pricati, Boze dragi.
I sta sad, da ja opet objasnjavam o cemu se ovdje radi, ali dzaba, jer to njemu ni centimetar nece u glavu
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Username » 02 Dec 2019, 09:53

Ova tema ima visestranicni potencijal

Mute nemoj iznevjeriti

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Chloe » 02 Dec 2019, 10:09

Mutevelija wrote: 02 Dec 2019, 06:35 A muskarci neka ostanu.na skelama I rudnicima.

Jedva cekam.kad.se.ovo drustvo orjentisano samo prema.zenama.raspane.

Muskarci vise zaradjuju sto rade vise za zivot opasnijim poslovima.

Ali.ovde to clanak.ne napominje.

Koliko.muskaraca pogine na radnom mjestu godisnje a koliko zena?
Šta veliš na podatak da su žene obrazovanije od muškaraca u BiH. samo nije mi pri ruci podatak procentualno za koliko.

I nije tačno da žene ne rade na poslovima koji su opasni po njihovo zdravlje. Neinformisan si ... :pusa
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Mutevelija » 02 Dec 2019, 10:52

Chloe wrote: 02 Dec 2019, 10:09
Mutevelija wrote: 02 Dec 2019, 06:35 A muskarci neka ostanu.na skelama I rudnicima.

Jedva cekam.kad.se.ovo drustvo orjentisano samo prema.zenama.raspane.

Muskarci vise zaradjuju sto rade vise za zivot opasnijim poslovima.

Ali.ovde to clanak.ne napominje.

Koliko.muskaraca pogine na radnom mjestu godisnje a koliko zena?
Šta veliš na podatak da su žene obrazovanije od muškaraca u BiH. samo nije mi pri ruci podatak procentualno za koliko.

I nije tačno da žene ne rade na poslovima koji su opasni po njihovo zdravlje. Neinformisan si ... :pusa
Pa velim da je drustvo nastrojeno protiv muskaraca, I da ce I zene osjetiti te posljedice kao I.drustvo.
Zensko koj god je sa mnom polagalo vozacku, babo im je obezbijedii, dok vecina muskaraca koji su polagali vozacku koje ja znam su morali nekako zarsditi te pare.
Tetosenje zenskog roda je vidljivo.
Pocinje od porodice, zavrsi sa drzavom.
Manje zena pogine na radnom.mjestu godisnjr.u odnosu na muskarce, dakle jel bolje imati.100 nezaposlenih zena na spram jednog mrtvog muskarca ja ne znam :cudi

Nigdje nema ni jednog clanka o tome kakve poslove muskarci rade, nego ima samo kakve poslove zene ne rade, a neke zene bi I odbile te lagano poslove, sto muskarci prihvate.
Last edited by Mutevelija on 02 Dec 2019, 10:55, edited 1 time in total.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53910
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15232 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by HAVANA » 02 Dec 2019, 10:54

Pa jbg,musko si.Tarzan.Nes rudara ozenit.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Mutevelija » 02 Dec 2019, 10:56

Ne radi se.o.tome, radi se da.se u clanku namjerno izbjegava zasto muskarci vise rade.od.zena.
I.koje rizike po zdravlje I zivot trpe.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53910
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15232 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by HAVANA » 02 Dec 2019, 11:00

Pa radim ja vise od zene,naravno.Al radi i ona sto ja ne bi nikad radio.Pobudalio bi.Citavu kucu,odgoj,djeca i plus posao...Kad razmislim bolje,i ne radim vise... :ooo
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Mutevelija » 02 Dec 2019, 11:03

Haj uzmi statistiky koliko.ima zena tako sad da su udate.I.da imaju djecu?


Da li.ima vise takvih ili ima vise neudatih?

Problem nije sto muskarci rade u nizeklasiranim.poslovima problem je sto zene ne rade u visokoplacenim poslovima iz ovog clanka je tako napisano.

Opet one nece izginuti u kuci kao sto procentualno muskaraca pogine godisnje zbog sigurnosti na radu I zanemarivanju iste od poslodavaca.

I cinjenica je da zene rade u finijm cistim udobnijim poslovima vecina nego muskarci.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Chloe » 02 Dec 2019, 11:13

Mutevelija wrote: 02 Dec 2019, 10:56 Ne radi se.o.tome, radi se da.se u clanku namjerno izbjegava zasto muskarci vise rade.od.zena.
I.koje rizike po zdravlje I zivot trpe.
Muškarci rade bolje plaćene poslove, ne što su sposobniji nego izbor profesije koja je više plaćena,
uostalom to ti stoji u članku. I još, najveća primanja imaju političari i oni su procentualno više zastupljeni.

Što se tiče poslova, neće ni muškarci za kasu, niti da budu higijeničari itd.
Institucije koje se bave rodnom i spolnom ravnopravnosti
uzima u obzir i jednako se bore za oba spola. Tako da, ne brini se plaho ... :p
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Mirelam » 02 Dec 2019, 11:14

Username wrote: 02 Dec 2019, 09:53 Ova tema ima visestranicni potencijal

Mute nemoj iznevjeriti
Ima da se ocepi sad ko hala. Eno Havana@ se upeco. :ooo

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18935
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 774 times
Been thanked: 999 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Nora Ibsenova » 02 Dec 2019, 11:16

HAVANA wrote: 02 Dec 2019, 11:00 Pa radim ja vise od zene,naravno.Al radi i ona sto ja ne bi nikad radio.Pobudalio bi.Citavu kucu,odgoj,djeca i plus posao...Kad razmislim bolje,i ne radim vise... :ooo
Sve kad saberem i oduzmem... :plavi
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by storm » 02 Dec 2019, 11:26

Nije problem tko više radi, poslovi su različito plaćeni, normalno... Tržište određuje koliko vrijediš.
Problem je što za isti posao, istu stručnu spremu, i isti učinak, često žene budu manje plaćene.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37368
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24770 times
Been thanked: 4688 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by ElTriconi » 02 Dec 2019, 11:27

Ako cemo gledat po mutetu vise zena dobije povreda na radu nego mute.

Sto?

Zato sto radi 🙈😂
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by storm » 02 Dec 2019, 11:29

ElTriconi wrote: 02 Dec 2019, 11:27 Ako cemo gledat po mutetu vise zena dobije povreda na radu nego mute.

Sto?

Zato sto radi 🙈😂
Pa ono malo što je radio izozljedjivao se, kao rijetki za cijeli radni vijek... Zato ga razumijem... Krene svako od sebe.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18935
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 774 times
Been thanked: 999 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Nora Ibsenova » 02 Dec 2019, 11:35

storm wrote: 02 Dec 2019, 11:26 Nije problem tko više radi, poslovi su različito plaćeni, normalno... Tržište određuje koliko vrijediš.
Problem je što za isti posao, istu stručnu spremu, i isti učinak, često žene budu manje plaćene.
Ovo je najveći mit koji se gura pod propagandom "žene potlačene, ne plaća im se dovoljno".

Žene u prosjeku zarađuju manje jer se bave zanimanjima koja se manje plaćaju.
Isto tako, pokazano je da će na istim pozicijama žene rjeđe tražiti povišicu za svoj posao od muškaraca.

Šta uostalom znači ISTA pozicija u firmi u kojoj je posao dinamičan? Recimo i ja i kolega radimo u arhitektonskom birou (lupam) ali on ima više projekata samim tim je više i plaćen. Ili možda misliš da i meni odmah trebaju platiti jednako koliko i njemu?

Evo na mom poslu ja i kolega imamo ugovorom istu platu ali je njegova veća zato što on hoće ostat prekovremeno kad god ga se pita, hoće doći ranije, itd, a ja neću.

Dakle, ti podaci su totalno nerelevantni.

Činjenica je da su muškarci više orjentirani karijerama generalno a posebno karijerama u visoko plaćenim poslovima, činjenica je da se u prosjeku više laktaju za napredovanjem (naravno da ima žena koje teže uspinjanju na poslovnim pozicijama, ali su istraživanja pokazala da muškarci daleko prednjače u tome).
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Mutevelija » 02 Dec 2019, 11:35

Chloe wrote: 02 Dec 2019, 11:13
Mutevelija wrote: 02 Dec 2019, 10:56 Ne radi se.o.tome, radi se da.se u clanku namjerno izbjegava zasto muskarci vise rade.od.zena.
I.koje rizike po zdravlje I zivot trpe.
Muškarci rade bolje plaćene poslove, ne što su sposobniji nego izbor profesije koja je više plaćena,
uostalom to ti stoji u članku. I još, najveća primanja imaju političari i oni su procentualno više zastupljeni.

Što se tiče poslova, neće ni muškarci za kasu, niti da budu higijeničari itd.
Institucije koje se bave rodnom i spolnom ravnopravnosti
uzima u obzir i jednako se bore za oba spola. Tako da, ne brini se plaho ... :p
A sta cemo sa smrtnosti na poslu?
Koliko muskaraca od procenta svih muskaraca u BiH rade visokoplacene poslove a koliko rade niskoplaceneposlove, da je tako mi bi sada trebali uvoziti radnike koji bi radil te niskoplacene poslove, a kao sto znam ne uvozimo ih :cudi

Pa gdje je opasnost u kasi.:oo na kasu mozes sa samo sss kao I na skelu ili na most :cudi


Ne vjerujem institucujama koje se bave tom rodnom I spolonom ravnopravnosti jer se oni fokusiraju samo na zenski spol, nigdje nisam nasao clanak da govori o poziciji muskaraca u drustvu, iz ovakvih clanaka stekao bi se dojam da zene samo rade na kasama , a muskarci su svi inzinjeri, hirurgi advokati I biznismeni.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Muškarci ili žene: Ko zarađuje više u BiH, kakve poslove traže i koliko su posvećeni

Post by Mirelam » 02 Dec 2019, 11:36

storm wrote: 02 Dec 2019, 11:29
ElTriconi wrote: 02 Dec 2019, 11:27 Ako cemo gledat po mutetu vise zena dobije povreda na radu nego mute.

Sto?

Zato sto radi 🙈😂
Pa ono malo što je radio izozljedjivao se, kao rijetki za cijeli radni vijek... Zato ga razumijem... Krene svako od sebe.
Koliko puta je namjerno sam sebe cekicem oshino po prstu Bog zna. Bolovanje majka.

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests