Gradilišta u BiH

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Gradilišta u BiH

Post by Krokodil Behko » 30 Jul 2020, 18:00

Imamo onu temu, o nisko i visokogradnji, ali ona je u pdf Dom, a to znači, za naše avlijske projekte i probleme.

Sad čitam vijest, o jučerašnjoj tragediji u Sarajevu. Dva radnika poginula.
Uvijek me to nekako potrese, babo rahmetli bio je građevinar armirač/tesar/zidar/svašta, pa sam navikao da na to okruženje gledam kao na profesiju koja me je othranila.

Naime, pohapšeno ih je nekoliko, pa će ih izvesti pred sud abd, uključujući tu i opštinskog inspektora.

Ono što je meni nejasno, uhapsili su i investitora. Investitor može biti bilo ko, čak i banka.

Msm, šta investitor ima sa uslovima rada na gradilištu? :misli

Ko je najodgovorniji?
Imaju li naši mjastori nekog smisla za razmišljanje par koraka unaprijed?
Moj je otac harao iza rata, po Nedžarićima, ja mu pomagao i u čudu sam se čudio, kako on unaprijed sve predvidi i isplanira. :cudi

Općenito, svugdje u BiH gledam i vidim kako se ne poštuju mjere bezbjednosti, a o struci prilikom izgradnje privatnih kuća, da i ne govorimo.

Podsjetimo da je svih pet osoba uhapšeno jučer u poslijepodnevnim satima zbog sumnje da su počinili "Teško krivično djelo protiv opće sigurnosti ljudi i imovine" iz člana 328 stav 2 Krivičnog zakona FBiH u vezi sa krivičnim djelom "Nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova". Uhapšeni su općinski inspektor i četiri odgovorne osobe investitora i firme koja je izvodila radove.

Hapšenja su uslijedila nakon tragedije na gradilištu u sarajevskom naselju Stup gdje su prilikom izvođenja građevinskih radova stradali M. Đ. rođen 1962. i E. B. rođen 1994.godine, dok je treći radnik, A. M. rođen 1962., zadobio teške tjelesne povrede.
online

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Gradilišta u BiH

Post by Hurija » 30 Jul 2020, 18:03

STA je bilo do tragedije ,svjedoci smo cemu su ljudi izloženi svaki dan gledasa sad danas ljude sto rade asvalt ,tezak kruh,zalosno 🌝
Ostalo je cutanje.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Re: Gradilišta u BiH

Post by Krokodil Behko » 31 Jul 2020, 08:54

Na crno.

- Moj Muradif je poginuo jučer u pola 12. Još niko iz firme nije ni nazvao a kamoli došao. Za nesreću sam saznala od prijatelja, a kasnije iz medija. Radio je kod čovjeka na crno.


Kazala je ovo za Avaz Elmedina Đogo, supruga radnika koji je jučer poginuo na gradilištu u sarajevskom naselju Stup kada se na njega i Ernesa Baltića obrušila gomila zemlje.


Elmedina je, kaže, od jučer popila šaku tableta, a posebno je boli što joj niko nije došao kući ispred firme u kojoj je njen Muradif radio da joj izrazi saučešće.


- Nesreće se događaju i to je moguće. Ali taj čovjek kod kojeg je moj muž radio zna da mi imamo kćerku s posebnim potrebama, zna da nam je novac potreban, jer smo gradili i kuću. Moj muž je demobilisani borac. U penziji je, a morao je da radi. Nemam ništa protiv vlasnika firme, ali osjećam bol samim tim što nije došao, ni izrazio žaljenje, nije pružio ruku podrške makar jednom riječju da mu je žao čovjeka koji je bio vrijedan radnik - kaže kroz suze Elmedina Đogo.
online

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53997
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15262 times
Status: Offline

Re: Gradilišta u BiH

Post by HAVANA » 31 Jul 2020, 09:02

Ma kakav investitor,pustice ga za par dana.Ako ima projekat,dozvolu,ugovor o izvodjenju radova...Nikakve on tu krivice nema ako je ispostovao proceduru.Njegovo je da plati firmu koja je odgovorna, zajedno sa svim drugim licima ukljucenim u proces gradnje.Prije na dva dana od nesrece prolazim tuda i kontam jaoooo sto ce ih belaj snaci,jos ako kisa padne ili pukne cijev...Imao sam taj horor. Duboka jama,zastita i obezbjedjenje jame nikakvo,podzemne instalacije,kisa...= Belaj.
Pola izvodjaca radova su budale obicne,sve na ho ruk,ma nece...Naucice skolu ovako kad nije kako treba naucio.Jos radnik na crno,ma cirkus i tuga... :lupa
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53997
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15262 times
Status: Offline

Re: Gradilišta u BiH

Post by HAVANA » 31 Jul 2020, 09:04

Isto ko kad bi ti zovnuo firmu da ti razvede novu struju po stanu,potpisao ugovor,platio... I ubije ga struja.Nece tebe uhapsit.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

respo
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3931
Joined: 11 Sep 2019, 10:11
Status: Offline

Re: Gradilišta u BiH

Post by respo » 31 Jul 2020, 09:10

Mene cudi da nema vise nesreca kad vidis koliko ima te neke zastite i sl
Ja kao laik vidim da nedostaje ograda da nemaju opremu da onaj ovo onaj ono a zamisli sta jos tu nedostaje sto ne znamo
odgovoran sam za ono sto kazem a ne za ono sto ti shvatis

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Re: Gradilišta u BiH

Post by Krokodil Behko » 31 Jul 2020, 09:17

HAVANA wrote: 31 Jul 2020, 09:04 Isto ko kad bi ti zovnuo firmu da ti razvede novu struju po stanu,potpisao ugovor,platio... I ubije ga struja.Nece tebe uhapsit.

I ja mislim, krivci su firma i opštinska inspekcija, koja ovo nije dobro pregledala.
Unutar firme, od poslovođe pa naviše.
Ali i opština je zakazala. Neko prima platu, samo da bi obilazio ovakve objekte
online

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53997
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15262 times
Status: Offline

Re: Gradilišta u BiH

Post by HAVANA » 31 Jul 2020, 09:18

Ima idiota sto se tice izvodjaca ali i radnika gluho bilo.Ja sam uvijek uzimao firmu za vece poslove zbog mirnog sna ali opet sretnes te budale i vidis sta rade.Radi mi covjek krov,4 sprat.Ja i sef izvodjaca radova dosli, sjedi ludjak gore na vjencanici,udara cekicem i pjeva,halid na vjencanici. :lupa Dole zastitna oprema uredno stoji na podu,on na sebi ni sljema,sajle,nista,pjeva on boli njega qrac.Zavrsili oni sad limar zavrsava oluke...Ista stvar,mi dosli onaj hoda po krovu,nicega na sebi,nije ni svezan,nista...Ovaj jebe od do,sve sam vam dao,kupio,naredio...Niko me ne jebe,ode covjek,jebe mater i sebi i njima a 2 mjeseca prije kreten okino sa krova,jedva ziv...Ma budale ba svi.Rijetko ces potrefiti da je sve bas kako treba.A zamisli tek kod ovih sto su zamislili da su izvodjaci radova,da znaju,od skole mali odmor,radnici na crno...Recept za katastrofu.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53997
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15262 times
Status: Offline

Re: Gradilišta u BiH

Post by HAVANA » 31 Jul 2020, 09:22

Krokodil Behko wrote: 31 Jul 2020, 09:17
HAVANA wrote: 31 Jul 2020, 09:04 Isto ko kad bi ti zovnuo firmu da ti razvede novu struju po stanu,potpisao ugovor,platio... I ubije ga struja.Nece tebe uhapsit.

I ja mislim, krivci su firma i opštinska inspekcija, koja ovo nije dobro pregledala.
Unutar firme, od poslovođe pa naviše.
Ali i opština je zakazala. Neko prima platu, samo da bi obilazio ovakve objekte
Ma ima projekat,dozvola,statika,odobrenja,plan gradnje,kontrola,knjiga rada,nadzorni...Uvijek se moze desiti problem,to su takve stvari,opasne i nepredvidive ali ovo je cirkus.Okom vidis kad prodjes.Zna se sta je jama i obezbjedjenje jame.Da ne govorim o radniku na crno,pa ne renovira kupatilo jbt...Zgrade na 8 spratova ili koliko vec...Nema tu hamo udri cekicem.To struka radi planove kako i sta,kada...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53997
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15262 times
Status: Offline

Re: Gradilišta u BiH

Post by HAVANA » 31 Jul 2020, 09:23

Mute bi ovo bez projekta zavrsio. :ooo
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Re: Gradilišta u BiH

Post by Krokodil Behko » 31 Jul 2020, 09:40

HAVANA wrote: 31 Jul 2020, 09:22
Krokodil Behko wrote: 31 Jul 2020, 09:17


I ja mislim, krivci su firma i opštinska inspekcija, koja ovo nije dobro pregledala.
Unutar firme, od poslovođe pa naviše.
Ali i opština je zakazala. Neko prima platu, samo da bi obilazio ovakve objekte
Ma ima projekat,dozvola,statika,odobrenja,plan gradnje,kontrola,knjiga rada,nadzorni...Uvijek se moze desiti problem,to su takve stvari,opasne i nepredvidive ali ovo je cirkus.Okom vidis kad prodjes.Zna se sta je jama i obezbjedjenje jame.Da ne govorim o radniku na crno,pa ne renovira kupatilo jbt...Zgrade na 8 spratova ili koliko vec...Nema tu hamo udri cekicem.To struka radi planove kako i sta,kada...
Pa to, to.
Otkako je svijeta i vijeka, obezbjeđuju se ivice jame, do betoniranja.
Nisam baš iskusan, da objasnim u detalje, ali sigurno se može isplanirati to kopanje, neke oplate, neke mreže, nešto uvijek može, plus da se obezbjedi i prostor oko jame i da se iskopana zemlja ne svali nazad.

Ovo je i pitanje stručnosti. Ne mora nužno značiti, da je neki privatnik htio uštediti pare, ali će u ovom slučaju tako biti, jer je držao ljude na crno.
HAVANA wrote: 31 Jul 2020, 09:23 Mute bi ovo bez projekta zavrsio. :ooo
Mute već crta, kako je on s džamijskom letvom obezbjedio kopanje šanca u svom selu. Saće slike :ideja

Mogo si ga bo, đegod ubaciti, kao nadzorni organ. Ko stvoren je, sve zna :ok
online

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests