Vlastiti biznis

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by Konsultant » 06 Aug 2019, 11:42

Koji biznis? Malo detalja, pls.

User avatar
kamenko1990
Na probnom
Na probnom
Posts: 55
Joined: 27 Jul 2019, 11:11
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by kamenko1990 » 06 Aug 2019, 11:49

Konsultant wrote: 06 Aug 2019, 11:42 Koji biznis? Malo detalja, pls.
Kamenorezac, nisam klasicar da pravim samo spomenike nego se petljam svugdje. Gradjevina, gravura, enterijeri, suveniri... Samostalno radim tacno 2m, zadovoljan sam za pocetak. Ali pokusavam da izgradim malo ozbiljniji posao, pa gledam nacine sirenje posla. Cuo sam da sve vise pocinju privatnici ubacivati svoj proizvod kroz MLM. Pa eto uopsteno me zanima kako ostali traze trziste za svoje poslove.
Čovjek u konju nalazi snagu bez surovosti, ljepotu bez sujete i prijatelja bez interesa! :storm2

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by Vrag » 06 Aug 2019, 12:15

kamenko1990 wrote: 06 Aug 2019, 11:49
Konsultant wrote: 06 Aug 2019, 11:42 Koji biznis? Malo detalja, pls.
Kamenorezac, nisam klasicar da pravim samo spomenike nego se petljam svugdje. Gradjevina, gravura, enterijeri, suveniri... Samostalno radim tacno 2m, zadovoljan sam za pocetak. Ali pokusavam da izgradim malo ozbiljniji posao, pa gledam nacine sirenje posla. Cuo sam da sve vise pocinju privatnici ubacivati svoj proizvod kroz MLM. Pa eto uopsteno me zanima kako ostali traze trziste za svoje poslove.
Nesto vise ti moze biti radio stanice, tv, bilbordi, meilovi, ads...Sve zavisi koliko se ti mozes pruziti i ispratiti. Jesi registrovan?
Igrati se sa cijenom, ne znam koliko je to pametno. Ako je jednom spustis ona ostaje spustena. Kad vec imas namjere da se siris trebas uracunati da ce tu dolaziti onda jos masu troskova, od plata, masina, prevoza, prostora, materijala...

User avatar
kamenko1990
Na probnom
Na probnom
Posts: 55
Joined: 27 Jul 2019, 11:11
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by kamenko1990 » 06 Aug 2019, 12:21

kako mislis mejlovi? Da registrovan sam, sve je po zakonu koliko moze biti.
Čovjek u konju nalazi snagu bez surovosti, ljepotu bez sujete i prijatelja bez interesa! :storm2

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by Konsultant » 06 Aug 2019, 12:22

Kako se reklamirati( nesto vise od sponzorisanja instagrama i facebook-a)?
Facebook prvenstveno a naravno i Google. Tu mozes napraviti neku osnovu stranicu, reklamirati se, plus kupi nesto ads reklama, placa se sitno.
Koristi google s kljucnim rjecima facebook reklamiranje ili facebook oglasavanje, naces jako puno upustava
Iskustva sa menadzerima?
Sarena, samo koliko imas zaposlenih? Isplati li se?
Oglasi na inostranim stranicama?
Nije losa ideja, treba pripremiti slike u tip-top formi, obradjenje, dotegnute. Naravno da treba rijesiti problem transporta proizvoda i jos dosta toga ako bi se izvozilo. Reklamiranje na ino stranica za nasu dijasporu, hmm... ne vidim svrhu.
Drzati cijenu ili biti jeftiniji od drugih?
Cemu spustati, zar nije bolje dizati? A biti jeftiniji od konkurencije zato sto imas bolje procese, to je nesto drugo.
Nacini pronalazenja trzista?
Facebook, olx,i ovako preporuke, djeli vizitke.
Ubacivati nesto novo ili pratiti konkurenciju?
Sta i ko je konkurencija? Od kamena se moze zivjeti, ali ako mozes vise tipa suveniri i enterijeri onda obavezno raditi. Sirovinu treba iskoristiti 100%, a imate jako puno otpada.

User avatar
kamenko1990
Na probnom
Na probnom
Posts: 55
Joined: 27 Jul 2019, 11:11
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by kamenko1990 » 06 Aug 2019, 13:38

Ipak se ispostavlja da je internet marketing najpovoljniji i najefikasniji.
Hvala na odgovorima
Čovjek u konju nalazi snagu bez surovosti, ljepotu bez sujete i prijatelja bez interesa! :storm2

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by storm » 06 Aug 2019, 14:27

kamenko1990 wrote: 06 Aug 2019, 11:49
Konsultant wrote: 06 Aug 2019, 11:42 Koji biznis? Malo detalja, pls.
Kamenorezac, nisam klasicar da pravim samo spomenike nego se petljam svugdje. Gradjevina, gravura, enterijeri, suveniri... Samostalno radim tacno 2m, zadovoljan sam za pocetak. Ali pokusavam da izgradim malo ozbiljniji posao, pa gledam nacine sirenje posla. Cuo sam da sve vise pocinju privatnici ubacivati svoj proizvod kroz MLM. Pa eto uopsteno me zanima kako ostali traze trziste za svoje poslove.
Ne vidim, kako bi ti svoje produkte kroz mlm plasirao.
Mlm je za afirmirane, standardizirane brandove i artikle široke potrošnje, koje baš svi trebamo i konstantno ..
Tvoj je smjer dosta za ciljnu grupu ljudi.
Idi na buticnu, ekskluzivu, unikat..
A da se "daš" nekoj agenciji?
A ti energiju ulozis u svoj posao?
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by Konsultant » 06 Aug 2019, 14:35

Sjooo i tebe Bili, brendirat ce Bascansku plocu.

User avatar
kamenko1990
Na probnom
Na probnom
Posts: 55
Joined: 27 Jul 2019, 11:11
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by kamenko1990 » 06 Aug 2019, 14:59

Mene vise zanima koji je najbolji nacin reklamiranja, da li je neko primjetio poboljsanje posle fb ili radio stanice ili cega god. Meni ne znaci sto tamo pise da je moju reklamu vidjelo 12k ljudi i da mi je stranicu lajkovao neko ko sa mnom nema zajednicke prijatelje ili bilo koje druge interese na fb. To mi ispada kao klasicna kupovina pratilaca-botova.
Vidim dosta poznatih reklamira nesto, lupam Dijana fitnes reklamira hotel taj i taj, e da li je neko imao iskustva sa bilo kojim vidom marketinga i da osjetio ili nije poboljsanje?
Sto se tice mojih proizvoda to je sirok spektar, mimo klasike spomenika, stepenista... ima dosta toga sto se moze tipa pepeljare, gravure svih slika, vazne, radijatori za grijanje, ispisivanje tekstova, rostilji, postolja za lampe, itd.
Čovjek u konju nalazi snagu bez surovosti, ljepotu bez sujete i prijatelja bez interesa! :storm2

User avatar
Amaya
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 583
Joined: 02 Jul 2019, 00:43
Mood:
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by Amaya » 06 Aug 2019, 15:13

Tvoja djelatnost ne moze proci kroz MLM. Ovo ti kazem kao neko ko se godinama bavi tim i jako je uspjesan.
Konsultant ti je dao odlične savjete.
Danas ljudi češće traže nešto na Facebook-u nego preko Google-a. Na Facebook-u ces moci izloziti svoje radove, dobiti recencije zadovoljnih (mozda i onih manje zadovoljnih klijenata) itd. Facebook ti nudi mogucnost da za sitan novac odabrane slike tj objave izbacis kome zelis - ljudima u BiH, u tvom gradu ili drugim drzavama... Da izabereš koja ce to dobna ili spolna skupina biti. Isto tako je nagradna igra jako dobar alat za promociju. Lajkovi ti trebaju jer tako siris publiku....Kad npr uplatis reklamu preko fb, prvo je izbacuje prijateljima osoba koje su ti lajkale stranicu.
Što više ljudi lajka straniicu - reklama ce biti efektivnija. Isto je sa Instagramom. A mozes uvezati Insagram i Facebook i za isti novac imati reklamu na oba.
Isto tako je Google Ads odlican. Npr neko udje na Klix, ako je prije toga guglao kamenorezca, google povlači history i na osnovu toga izbacuje reklame i tvoja reklama iskoči na klixu ili nekom dr portalu.
I am not this hair, I am not this skin...I am the soul that lives within - Rumi

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by KREMENAC » 06 Aug 2019, 15:35

kamenko1990 wrote: 06 Aug 2019, 11:49
Konsultant wrote: 06 Aug 2019, 11:42 Koji biznis? Malo detalja, pls.
Kamenorezac, nisam klasicar da pravim samo spomenike nego se petljam svugdje. Gradjevina, gravura, enterijeri, suveniri... Samostalno radim tacno 2m, zadovoljan sam za pocetak. Ali pokusavam da izgradim malo ozbiljniji posao, pa gledam nacine sirenje posla. Cuo sam da sve vise pocinju privatnici ubacivati svoj proizvod kroz MLM. Pa eto uopsteno me zanima kako ostali traze trziste za svoje poslove.
koliko ti tona pepeljara mozes da proizvedes za 1 dan....

User avatar
kamenko1990
Na probnom
Na probnom
Posts: 55
Joined: 27 Jul 2019, 11:11
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by kamenko1990 » 06 Aug 2019, 15:48

oko 50komada jedan covjek za 8h rada to je oko 7,5kg
Čovjek u konju nalazi snagu bez surovosti, ljepotu bez sujete i prijatelja bez interesa! :storm2

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by Konsultant » 06 Aug 2019, 15:49

Amaya wrote: 06 Aug 2019, 15:13 Konsultant ti je dao odlične savjete.
Ma dzaba to pricati. Drljam ovdje godinama, de ljudi ovako, de onako. Jok mi pametni, Kons ne valjas.

Facebook je bas zbog toga popio kaznu. Prikljupljao i vise nego sto treba, k tomu jos zloupotrebio. Google isto dobio kovertu. Ali ciljani marketing bez toga ne ide. E gdje povuci granicu privatnosti? Danas se reklamira sto se treba reklamirati i to prema svima. I Google i Facebook imaju odlicne algorime :ruke a sto je dobro nije skupo i radi samo od sebe uz fenomenalne statistike.

Ako ga bude interesovalo procitat ce skontat u nekoliko dana. Mada mescini da nas neko lozi, al haj nema veze.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by Bla » 06 Aug 2019, 15:51

Amaya je izostavila možda najvažniju stvar, a to je da se
tamo možeš javno svađati sa nezadovoljnim mušterijama na zadovoljstvo svekolike publike. :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by Konsultant » 06 Aug 2019, 15:53

Bla wrote: 06 Aug 2019, 15:51 Amaya je izostavila možda najvažniju stvar, a to je da se
tamo možeš javno svađati sa nezadovoljnim mušterijama na zadovoljstvo svekolike publike. :hm
Potpisujem bitnu izjavu. Bude tu s vremena na vrijeme, da neko nekom krehne familiju, pleme zanosno itd.

User avatar
kamenko1990
Na probnom
Na probnom
Posts: 55
Joined: 27 Jul 2019, 11:11
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by kamenko1990 » 06 Aug 2019, 15:56

Samo su me interesovali savjeti i iskustva, ali vidim da je ipak FB najperspektivnija stvar za reklamiranje bilo cega. Nikoga ne lozim(ako se odnosilo na mene) trebalo mi je nekoliko savjeta i to je to. Posto danas svi kobiva marketing poznavaoci, uglavnom zadovoljan sam vasom angazovanosti da mi udjelite savjete. Hvala
Čovjek u konju nalazi snagu bez surovosti, ljepotu bez sujete i prijatelja bez interesa! :storm2

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by Bla » 06 Aug 2019, 16:06

kroz MLM možeš pakovati svoj nusproizvod, tj. kamenu prašinu, u neke kutijice
kao neki puder, jer se time svakako bave samo besposlene žene :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14921
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by vila » 06 Aug 2019, 16:09

Bla wrote: 06 Aug 2019, 16:06 kroz MLM možeš pakovati svoj nusproizvod, tj. kamenu prašinu, u neke kutijice
kao neki puder, jer se time svakako bave samo besposlene žene :hm
Uf...dobro je!
Vlastiti biznis-zadnji post @bla
Pretrnula sam...i rekoh idem ga zaustaviti na vrijeme
:ooo

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by Bla » 06 Aug 2019, 16:36

sad bih ti protivrječio, al' moram ići :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Amaya
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 583
Joined: 02 Jul 2019, 00:43
Mood:
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by Amaya » 06 Aug 2019, 18:34

Bla wrote: 06 Aug 2019, 15:51 Amaya je izostavila možda najvažniju stvar, a to je da se
tamo možeš javno svađati sa nezadovoljnim mušterijama na zadovoljstvo svekolike publike. :hm
Ovo naravno neće raditi, već će ljubazno i uslužni na svaku reklamaciju javno odgovoriti. Kupac je uvijek upravu.
I am not this hair, I am not this skin...I am the soul that lives within - Rumi

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 54 guests