Vlastiti biznis

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Vlastiti biznis

Post by Maja » 18 Feb 2012, 13:56

Imate nešto ušteđevine, dobili ste novac na neki način i hoćete da ga uložite ili jednostavno ne želite šefa iznad glave, pa dižete kredit i pokrećete vlastiti biznis.

Na šta se odlučiti?


Danas su kafići, slastičarne, ćevabdžinice, picerije, butici, prodavnice, cvjećare na svakom ćošku!
Ima i različitih salona za igre. Ima mehaničarskih radnji. Ima autopraona, internet klubova.
Poslovni prostori koji se kupuju da bi se izdavali zjape prazni.
Konkurencija je prevelika. Toliko je izbora da se takve radnje zatvaraju nakon samo par mjeseci rada.
Ili ti je dobitak u iznosu jedne prosječne plate ili si u minusu jer obično treba platiti kiriju, pa robu, radnike itd.

Znači da imate novac (par hiljada) i da želite pokrenuti vlastiti biznis, šta bi bila pametna ideja?
Šta je to što kod nas nema ili ima malo, a obećavajuće je?
Šta je to što će uvijek dobro raditi, bez obzira koliko ima istih takvih radnji?

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by Luna. » 18 Feb 2012, 14:03

ja bi otvorila agenciju za organizovanje svadbi... ljeti je toliko vjencanja i svatova i cesto su i mlada i mladozenja negdje na strani.
pruzat usluge oko kopletne organizacije... pronaci lokal, uziku, salone vjencanica... planirat sve do u najsitnije detalje... biznis kod kojeg nije potreban skoro nikakav kapital
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by Maja » 18 Feb 2012, 14:28

Vidiš, pametna ideja. Mislim da kod nas to još nema, a znam da ima na zapadu.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by Zagorka » 18 Feb 2012, 14:40

onima koji budu otvarali da kazem da otvore kucnu radinost(ako nije nesto veliko)ali to vec uglavnom mnogi i sami znaju,inace nasa draga drzava se natovari kad imate d.o.o.i iz dzigera vadi,treba proci period dok sve sjedne na svoje,muke su to porodjajne,kod nas se placaju ceste,iako su pune rupa,turisticka zajednica,iako ne radi nista,sume,vode,milion i jedna taksa,porez na platu,penzijsko-invalidsko uzas visoko,sad se odskora placa i za invalide,ili moras jednog zaposliti,iako mu nisi ti otkinuo noge nego zna se ko,iako je drzava duzna davati im,davacete vi,reklamu placate iako je ne isticete,tv,odvoz smeca,iako ga nemate,ima toga do noci da redam....najbolje je na crno raditi....ima to prednosti i mane,ko se odluci-sretno... :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by Krokodil Behko » 18 Feb 2012, 15:05

Nista posteno, jer nista normalno sa malim ulogom, ne moze se ni poceti
u ovoj zemlji. Samo sverc.
online

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by Luna. » 18 Feb 2012, 18:48

Maja wrote:Vidiš, pametna ideja. Mislim da kod nas to još nema, a znam da ima na zapadu.
ja da sam dole, to bih otvorila bez razmisljanja.ja sam inace u ti stvarima dobra, organizacija i tako to :)... sto je najvaznije, rizik skoro da i ne postoji, uloziti treba samo u reklamu a mislim da se poso moze dobro razviti
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by Zagorka » 18 Feb 2012, 18:54

recesija luna,ljudi sve manje rade svadbe,na zalost :cudi
ja imam sto i jednu ideju,ali ostavljam ih za neka bolja vremena,kad se bude moglo zivjeti od neceg sto se radi iz ljubavi :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by Konsultant » 19 Feb 2012, 11:45

madam Bovary wrote:onima koji budu otvarali da kazem da otvore kucnu radinost(ako nije nesto veliko)ali to vec uglavnom mnogi i sami znaju,inace nasa draga drzava se natovari kad imate d.o.o.i iz dzigera vadi,treba proci period dok sve sjedne na svoje,muke su to porodjajne,kod nas se placaju ceste,iako su pune rupa,turisticka zajednica,iako ne radi nista,sume,vode,milion i jedna taksa,porez na platu,penzijsko-invalidsko uzas visoko,sad se odskora placa i za invalide,ili moras jednog zaposliti,iako mu nisi ti otkinuo noge nego zna se ko,iako je drzava duzna davati im,davacete vi,reklamu placate iako je ne isticete,tv,odvoz smeca,iako ga nemate,ima toga do noci da redam....najbolje je na crno raditi....ima to prednosti i mane,ko se odluci-sretno... :kafa
To se sada zove obrt i ograniceno je na godisnje prihode od 50 000 KM, a troskovi vodjenja firme nisu veliki. Fiskalna kasa je obavezna osim u slucaju starih zanata (citaj obavezna i tacka). http://www.fmrpo.gov.ba/
D.o.o. osim poreza ima jos hrpu nekih stvari koji ubijaju profitabilnost.

Ideja ima raznih, nacete ih u svojoj okolini ali moraju biti profitabilne. Npr. uzgoj voca i povrca moze biti unosan ako prodajete kranjem kupcu. Ako idete preko posrednika, oni moraju placati porez, troskove i imati zaradu. To je odmah povecenje cijene od min 30%.
Nije da pametujem ali u zadnje vrijeme dosta ljudi se okrenulo tome npr. proizvode jaja, uzgajaju pilice, ribu ... pokupe brojeve tel. klijenata i kazu sljedeci vikend je dostava koliko zelite. Pokupe narudzbe, dostave, odmah pokupe lovu i svak sretan.
Za vecinu buducnih obrtnika tesko je procijeniti kolika je profitabilnost, rizici,... pa je mozda najlakse uraditi SWOT analizu i baciti stvari na papir.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by Krokodil Behko » 06 Mar 2012, 12:03

Luna. pokrenula vlastiti biznis - cestitamo!

Najveći tematski i specijalizirani web portal za vjenčanja i svadbe u BiH

Image

Imajući u vidu to da živimo u vremenu globalizacije i da nas okružuje mnogo nepotrebnih informacija, ideja portala „SveZaVjenčanje.ba“ jeste to da selektujemo te da Vam predstavimo samo one informacije koje su tačne i koje Vam trebaju.

Sve informacije će biti kategorizirane na jedinstveni način koji korisnicima / posjetiteljima omogućava logično i jednostavno pretraživanje, a naša će odgovornost biti da te informacije budu tačne, pouzdane i redovno ažuriranje.

Da smo uspjeli realizirati ideju i odgovoriti Vašim zahtjevima, kao i očekivanjima tržišta govori i činjenica da smo kroz portal uspjeli spojiti varljivo i zahtjevno polje ponude i potražnje. Korisnicima i posjetiteljima želimo pružiti najbrži i najjednostavniji pristup najvećoj bazi profila kompanija i fizičkih lica, u Sarajevu i šire, koji nude proizvode i usluge prvenstveno za vjenčanje i svadbu, ali i druge evente i prilike.

Brojni mladenci, iz dijaspore i naše domovine, posjećuju naš portal jer portal nudi sve informacije za općinsko vjenčanje u općinama grada Sarajeva, te sve za šerijatsko vjenčanje na prostoru Medžlisa Islamske zajednice Sarajevo: procedure vjenčanja, prijave vjenčanja, cijene, potrebni dokumenti, formulari, prava i obaveze budućih mladenaca, prezentacije općinskih sala za vjenčanje sa slikama i mapama, prezentacije vjerskih objekata, džamija, kontakt informacije, Porodični zakon, itd.

Portal također donosi profesionalne modne savjete, zanimljivosti iz zemlje i svijeta, te organizacijske alate kao što su: planer obaveza, kalkulator troškova vjenčanja, spisak gostiju, raspored sjedenja, agenda vjenčanja itd.

Ono što želimo istaći jeste da portal putem svog info pulta omogućuje budućim mladencima sve informacije potrebne za njihove konkretne zahtjeve te im preporučuje idealna rješenja za realizaciju savršenog vjenčanja o kojem su oduvijek maštali.

U radu nas vodi inovativno razmišljanje i profesionalno djelovanje na zadovoljstvo posjetitela portala. Naša je misija da postanemo najposjećeniji specijalizirani portal u regionu.
online

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by merylin » 06 Mar 2012, 13:34

Intersanna temcica...u ovmim se vremenima najbolje posvetiti privatluku ako imate imalo slifa za takvo sto.
Svako svoj grad poznaje najbolje,i koji bi to biznis mogao proci najbolje.
Ja bih u svom gradu otvorila trgovinicu modnog nakita i torbica...vecina djevojaka i zena drze do svog izgleda,sto zbog posla,sto zbog samih sebe i naprosto ne mogu odoljeti takvoj vrsti robe :hihi
Druge ideje su pekara domacih kolaca(iskljucivo domacih),zatim knjizara blizu fakulteta ili kopirnica...ima toga jos!
Bitno je odvajati se po necemu od ostalih,posvetiti se poslu.
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by Sheval » 06 Mar 2012, 13:36

Krokodil Behko wrote:Nista posteno, jer nista normalno sa malim ulogom, ne moze se ni poceti
u ovoj zemlji. Samo sverc.
Imam tu sreću pa živim tik do granice,još malo dok ne uvedu šengen :123

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by STrendzer » 06 Mar 2012, 14:45

Krokodil Behko wrote:Nista posteno, jer nista normalno sa malim ulogom, ne moze se ni poceti
u ovoj zemlji. Samo sverc.

tacno tako Behko,dole se ne moze nista posteno,bio sam sad dole,ama svaka kuca je kao fol neka samostalna radnja,prodavnica....vise radnji nego klijenata :plavi ..

nemam ideju,mislim pametnu ideju...ali evo jedna glupa,ko ima novac,nek napravi poseban ugovor sa drzavom i nek izgradi privatni zatvor :plavi ...
dole ima najvise lopova i kabadahija...te klijentele ne fali a drzava nek placa privatniku koji posjeduje zatvor :zubi ;) ...
hmmm...i nije losa ideja...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by Krokodil Behko » 06 Mar 2012, 14:56

burek67 wrote:
Krokodil Behko wrote:Nista posteno, jer nista normalno sa malim ulogom, ne moze se ni poceti
u ovoj zemlji. Samo sverc.

tacno tako Behko,dole se ne moze nista posteno,bio sam sad dole,ama svaka kuca je kao fol neka samostalna radnja,prodavnica....vise radnji nego klijenata :plavi ..

nemam ideju,mislim pametnu ideju...ali evo jedna glupa,ko ima novac,nek napravi poseban ugovor sa drzavom i nek izgradi privatni zatvor :plavi ...
dole ima najvise lopova i kabadahija...te klijentele ne fali a drzava nek placa privatniku koji posjeduje zatvor :zubi ;) ...
hmmm...i nije losa ideja...
:D.
Dobro rece Burece!
Ne bih se toga, nikada sjetio. Makar za dvadesetak zatvorenika.
Da vidimo, kako bi isla racunica :hm
U SA kantonu, dan zatvora, odmjenjuje kazna od 50 KM.
Znaci, naplatiti makar po 30 KM od drzave, po glavi stanovnika zatvora.
Potrebna su 2 cuvara i kuharica. Niuihove dnevnice sa nametima ne bi iznosile
vise od 150 maraka dnevno. Po desetak maraka dnevno, islo bi za hranu. Znaci
200 maraka. Rezija bi bilo oko 50 maraka dnevno na primjer.

Dakle:
Ukoliko se naplacuje po 30 maraka za 20 zatvorenika, to iznosi na kraju
18.000 maraka. na hranu i recimo sredstva za higijenu i slicno islo bi 4000 maraka.
Troje radnika, dobro platiti sa po 1500 maraka mjesecno sa nametima. To je 4.500
maraka. Poreza, rezija i svega, bilo bi oko 2000 maraka. Znaci, cisto ostane
5000-6000 maraka. Meni ovo lici na dobru ideju :DD
online

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by STrendzer » 06 Mar 2012, 17:05

Krokodil Behko wrote:
:D.
Dobro rece Burece!
Ne bih se toga, nikada sjetio. Makar za dvadesetak zatvorenika.
Da vidimo, kako bi isla racunica :hm
U SA kantonu, dan zatvora, odmjenjuje kazna od 50 KM.
Znaci, naplatiti makar po 30 KM od drzave, po glavi stanovnika zatvora.
Potrebna su 2 cuvara i kuharica. Niuihove dnevnice sa nametima ne bi iznosile
vise od 150 maraka dnevno. Po desetak maraka dnevno, islo bi za hranu. Znaci
200 maraka. Rezija bi bilo oko 50 maraka dnevno na primjer.

Dakle:
Ukoliko se naplacuje po 30 maraka za 20 zatvorenika, to iznosi na kraju
18.000 maraka. na hranu i recimo sredstva za higijenu i slicno islo bi 4000 maraka.
Troje radnika, dobro platiti sa po 1500 maraka mjesecno sa nametima. To je 4.500

maraka. Poreza, rezija i svega, bilo bi oko 2000 maraka. Znaci, cisto ostane
5000-6000 maraka. Meni ovo lici na dobru ideju :DD

eto ti ideja Behko :plavi ...mislim nek ostanu samo 3000 km cisto mjesecno to je dobra lova ;) ...
ja bih se sad vratio dole kad bih imo 2000 km mjesecno da zivim..

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by Nela » 06 Mar 2012, 18:33

u ovoj državi ne možeš stići zaraditi od silnih poreza. Nije loše npr. laboratorijski materijal koji svakodnevno troše domovi zdravlja u velikim količinama jer naši penzioneri svako treći dan vade krv, urin itd.
Što se tiče agencija bilo koje vrste to je propast ovdje. Npr, Lunina ideja je dobra ali ovdje nema narod za to novaca, oni koji imaju su u manjini tako dok bi dočekao čovjek da zaradi odearo bi ga porez
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
visper
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 763
Joined: 26 Oct 2010, 19:35
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by visper » 06 Mar 2012, 18:38

Kako ide to ako bih zelio da otvorim mjenjacnicu
NE CINI DRUGIMA ONO STO NEZELIS DA TEBI DRUGI CINE

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by Konsultant » 12 Oct 2012, 09:08

Je li iko pokusao naci ideju za svoj posao?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by Krokodil Behko » 12 Oct 2012, 09:45

Valjda bi prvo trebalo pronaći ideju koji bi to posao uopšte bio. :D
Pa zatim detaljčić zvani početni kapital. Nije to ni problem ali se ne
smije omanuti ako taj detaljčić potražimo u banci.
online

živi
Na probnom
Na probnom
Posts: 77
Joined: 25 Mar 2010, 23:12
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by živi » 12 Oct 2012, 18:45

udaris hipoteku na kucu stan vikendicu uzmes kakav poslovni prostor izdas ga...lijepo napravis ugovor na 1-2 godine radi vracanja kredita...lagano vracas kredit i ukljucis mozak kako taj posluje u tvom prostoru i nakon isteka dizes mu kiriju joj 101 ku..c se moez uraditi

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Vlastiti biznis

Post by STrendzer » 12 Oct 2012, 18:58

Krokodil Behko wrote:Valjda bi prvo trebalo pronaći ideju koji bi to posao uopšte bio. :D
Pa zatim detaljčić zvani početni kapital. Nije to ni problem ali se ne
smije omanuti ako taj detaljčić potražimo u banci.

da,da- to je to,to je ono sto "ebe nase koke a nije horoz"!...

tacno,nekkao bi se lova i skupila ali ne smijes omanuti nikako,budes li omano nikad vise nesH stat na noge..
popravnog ispita nema,skoro 100%..

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests