Kartice ili keš?

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by Krokodil Behko » 30 Jun 2014, 09:20

dacina_curica wrote:
Krokodil Behko wrote:
dacina_curica wrote:
Kako mislis?

Ako je obicna bankovna (debit) kartica onda ako nema para nema ni hljeba.
Ako je kreditna onda jedino ako preguras limit onda ne mozes platiti. :jonas
Limit nije privilegija samo kreditnih kartica. U prošlosti sam imao razne debitne kartice (unicredit, intesa san paolo) a imao sam odobren limit do visine jedne mjesečne plate.

Sad imam debitnu od Reifeissen banke ali nemam limit jer to treba tražiti pa dobiti :D
Nešto slično s tom bankom je i kod korištenja u kupovini. Ukoliko banka ima ugovor sa tržnim centrom, sve zavisi kako i šta piše u tom ugovoru.

Nekidan sam se baš raspitivao u Bingu, a vezano za kupovinu tehnike, pa sam zato obaviješten o stanju moje kartice, ili tačnije rečeno, o mojim (skromnim) mogućnostima u vezi iste. Kažu da mogu kupiti tehniku s tom karticom kakvu god poželim - na rate. Na moj upit, šta je sa robom široke potrošnje, kažu da kartica mora biti "potkovana" u tom momentu.

Pa taj limit o kojem ti pricas Behko je ustvari vrsta kredita kojeg ti tvoja banka da da te "zastiti". Ne rade to oni iz merhameta nego sto ti tu "uslugu" naplate.
Bit će da ne znaš neke stvari, zato što ne živiš u BiH. Ok, kao neiskusnom klijentu banke, jednom mi se desilo da sam platio kamate na korištenje limita - i više nikada. Uzmem ja, ali čim plata legne, ona pokrije sve to i ispada da nisam u minusu, a veći dio plate svakako opet podignem :)
Jednom sam platio oko 70 maraka u Unicreditu zbog tih stalnih minusa ali izverzira se čovjek i nauči. Nakon toga, nisam nikakve kamate plaćao bar 1.5 godina.
online

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by Luna. » 30 Jun 2014, 09:51

ja sam sad presla na kes. prije karticom ali ima se manje pregleda koliko se trosi, nek prica ko sta hoce.
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by laganini » 30 Jun 2014, 09:54

koristim karticu ali u pravu si nekako se teže oprostit od keša :zubi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by Spanac_113 » 30 Jun 2014, 12:54

mane kes svrbi i to pravo.
imo 20 ili 420 u dzepu imam neki osjecaj da to mogu spichkat bez beda, kao dnevni budzet.
zato rijetko imam kesa.

debitna kartica za oko kuce kreditna za vece stvarke i u inozemstvu.
mada sam se zajeb'o par puta u barovima, malkice pijan. kad placas karticom daju ti masinu i prva svota koju ukucas je baksis pa onda pin. tri-cetiri put sam ostavio preko 50 baksisa :123
sad sam promijenio pin :valja

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by Julia-Klara » 30 Jun 2014, 12:55

:valja ludak !
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Ciklama
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by Ciklama » 30 Jun 2014, 14:50

Kako kad i kako gdje. Veće kupovine su kartičnim plaćanjem, sitnice kešom .... :) Meni je bitno da para ima il' 'vako il' 'nako, a kako ću ih potrošiti najmanji je problem, svako jutro na frižideru nađem ceduljice ... :grana , samo još malena da počne pisati :123 blago meni. :zubi

dacina_curica
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by dacina_curica » 30 Jun 2014, 15:05

Krokodil Behko wrote:
Bit će da ne znaš neke stvari, zato što ne živiš u BiH. Ok, kao neiskusnom klijentu banke, jednom mi se desilo da sam platio kamate na korištenje limita - i više nikada. Uzmem ja, ali čim plata legne, ona pokrije sve to i ispada da nisam u minusu, a veći dio plate svakako opet podignem :)
Jednom sam platio oko 70 maraka u Unicreditu zbog tih stalnih minusa ali izverzira se čovjek i nauči. Nakon toga, nisam nikakve kamate plaćao bar 1.5 godina.

Ne, ne, nismo se razumjeli. :)
Ovdje taj sistem isto funkcionise. Na korisniku je da bude pametan i taj prekoraceni limit namiri na vrijeme i onda nema kamata i kazni.
Madjutim vecina ljudi ima tendenciju da te "nevidljive" pare smatra pravim pa nastavlja trositi, placati kamate, povecavati limit (jer banka ce ga povecati ako zna da na tebi zaradjuje).

Meni je lako jer mi stara radi u banci i stalno mi zaviruje u konto, ne bih mogla ni preci limit i da hocu, odmah bi mi telefon zvonio. :grana

Ruana
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by Ruana » 30 Jun 2014, 16:32

Kod nas ima nesto sto se zove kase kredit i valjda mozes ici u minus koliko se dogovoris u banci. Ja to nikad nisam uzela ja se bojim kredita nikad u zivotu nisam imala kredit. Nego znam koliko imam, znam koliko ce skinut za racune i sto ostane trosim. Meni je svejedno ili kartica ili pare ja znam kontrolisati. Kad me djeca malo vise oderu za nesto (tu sam slaba) onda malo ekstra povedem racuna taj mjesec.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by dacina_curica » 30 Jun 2014, 16:35

To je to Ruana, linija kredita koja te pokriva u slucaju da odes u minus. Znaci ako slucajno preletis oni te pokriju i ne moras placati kaznu. Mislim da je ovdje ta kazna $30 po tranzakciji. :jonas
Onda je na tebi da vratis banci te pare prije odredjenog datuma ili placas kamatu.

Ru, posaljem ti moju Suhru, neces nista morati paziti, ona to sve sredi. :D.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by laganini » 30 Jun 2014, 16:47

Ruana wrote:Kod nas ima nesto sto se zove kase kredit i valjda mozes ici u minus koliko se dogovoris u banci. Ja to nikad nisam uzela ja se bojim kredita nikad u zivotu nisam imala kredit. Nego znam koliko imam, znam koliko ce skinut za racune i sto ostane trosim. Meni je svejedno ili kartica ili pare ja znam kontrolisati. Kad me djeca malo vise oderu za nesto (tu sam slaba) onda malo ekstra povedem racuna taj mjesec.
..to ti se kod nas zove dozvoljeni minus..ja npr.imam dvi kartice i na jednoj je minus 16000 kuna(200eura) a na drugoj kreditnoj 12000 kuna..naravno da sam obe ispuca do kraja... :place
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by Rum » 30 Jun 2014, 16:50

Kes zakon karticu koristim samo za internet kupovinu :djed
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by laganini » 30 Jun 2014, 16:52

ne dvista nego dvi tisuće eura..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Ruana
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by Ruana » 30 Jun 2014, 16:58

dacina_curica wrote:To je to Ruana, linija kredita koja te pokriva u slucaju da odes u minus. Znaci ako slucajno preletis oni te pokriju i ne moras placati kaznu. Mislim da je ovdje ta kazna $30 po tranzakciji. :jonas
Onda je na tebi da vratis banci te pare prije odredjenog datuma ili placas kamatu.

Ru, posaljem ti moju Suhru, neces nista morati paziti, ona to sve sredi. :D.
:plavi ja sam ti gora od Suhre po tom pitanju. Meni se sve smiju, nisam Bogami skrta naprotiv, ali volim da znam gdje mi ide novac koji sam zaradila. Evo danas su me djeca poprilicno oderala sa gardarobom i ja sam odustala od "tvog parfema" kupit cu ga drugi put. Kaze mi muz pa kakve veze ima danas ili iduce sedmice (u stvar i nema) ali ja to tako radim. Onda sam ti isto malo osjetljiva uvjek razmisljam kad sebi kupujem ono "joj parfem 800 kruna" a u Bosni mozda neko nema da iftari veceras. Uvjek me kritikuju ali ja sam takva.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by laganini » 30 Jun 2014, 17:00

ma ja sam i škrt i žena me natra uvik da kupim nešto što mi se svidi..doduše zna bit i obratno..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Ruana
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by Ruana » 30 Jun 2014, 17:02

laganini wrote:
Ruana wrote:Kod nas ima nesto sto se zove kase kredit i valjda mozes ici u minus koliko se dogovoris u banci. Ja to nikad nisam uzela ja se bojim kredita nikad u zivotu nisam imala kredit. Nego znam koliko imam, znam koliko ce skinut za racune i sto ostane trosim. Meni je svejedno ili kartica ili pare ja znam kontrolisati. Kad me djeca malo vise oderu za nesto (tu sam slaba) onda malo ekstra povedem racuna taj mjesec.
..to ti se kod nas zove dozvoljeni minus..ja npr.imam dvi kartice i na jednoj je minus 16000 kuna(200eura) a na drugoj kreditnoj 12000 kuna..naravno da sam obe ispuca do kraja... :place
Ja vala jok doduse ovdje nema ni potrebe za tim ali neko ne umije pa vazda u minusu. Ima ja jedu rodicu oöa je vazda u minusu pusi najskuplje cigare idu vani da jedu i onda nema 500 kruna da sestri posalje.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by laganini » 30 Jun 2014, 17:10

ja ti sve imam osim para..ali ušteđevinu za penzionerske dane redovno punim...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Ruana
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by Ruana » 30 Jun 2014, 17:16

laganini wrote:ja ti sve imam osim para..ali ušteđevinu za penzionerske dane redovno punim...
Kod nas ti to odbija od plate ne moramo na to mislit, ali ako Bog da ako docekam penziju meni ne trebc vise u Hercegovini mi je sasvim dovoljna penzija i previse.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by laganini » 30 Jun 2014, 17:19

ma i ja ću imat mirovinu..ali ovo je dodatak..kod mene kroz životno osiguranje...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by Calla » 01 Jul 2014, 12:52

kod mene jos uvjek kako kada,,,dokle god je kesa u novcaniku to prvo vadim ,,,!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by Calla » 01 Jul 2014, 12:53

laganini wrote:ma i ja ću imat mirovinu..ali ovo je dodatak..kod mene kroz životno osiguranje...
pametna glavica,,treba lovu na vise kamarica raspodjeliti a sve sto smo stariji ,sve nam manje treba :)
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests