Kartice ili keš?

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119675
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5649 times
Been thanked: 12179 times
Contact:
Status: Online

Kartice ili keš?

Post by Maja » 24 Oct 2010, 15:42

šta više koristite kad kupujete, karticu ili keš?

pošto nisam nikad imala karticu zanima me ima li provizije pri plaćanju il tako nešto

koje vi koristite?

a nešto me i ne privlače. više volim osjetiti pare u ruci i novčaniku jer imam osjećaj kad kupuješ karticom da zapravo nisi svjestan koliko potrošiš. znaš cifru ali drugačije je kad provučeš karticu i kad daš pare iz novčanika pa gledaš kako se novčanik tanji :oo

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96472
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34414 times
Been thanked: 21146 times
Contact:
Status: Online

Re: Kartice ili keš?

Post by Rum » 24 Oct 2010, 15:58

Kes samo u papir vjerujem,kartice samo koristim za kupovinu preko interneta ,igrica ,credit za skype, :mah i ostale djidje...
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

valter
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1436
Joined: 28 Sep 2010, 12:50
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by valter » 24 Oct 2010, 22:39

Kartice su moderni,savremeni način "varanja".Ovo stavih pod navodnike a uistinu je tako.Sticajem okolnosti i posla kojim se bavim posjedujem desetak kartica,što ličnih što poslovnih,ali u poslednje vrijeme nastojim da ih što manje koristim i sve više se vraćam onom starom gotovinskom ili virmanskom plaćanju.
Kartice su prednost,kartice su pogodnost,kartice su olakšane lične i poslovne plaćanje obaveza,ALI u modernom i normalno uredjenom društvu.Društvu u kojem mi sada živimo,u sistemu koji je takav kakav jeste,gdje su kamate i provizije za Ginisovu knjigu,moja preporuka je što manje korištenje ovih "pogodnosti".

User avatar
vučica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3118
Joined: 06 Oct 2010, 19:32
Location: ...nigdjezemska....
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by vučica » 24 Oct 2010, 23:02

kako kada,malo jedno,malo drugo...ali više keš jer nevolim trošiti pare koje nisu zarađene,to se odnosi na kartice...
***Ja sam ja,uvijek UNIKAT,nikad DUPLIKAT***
...Moja se radost čuje u tišini,
a ljubav udiše svakim dahom....


Image

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119675
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5649 times
Been thanked: 12179 times
Contact:
Status: Online

Re: Kartice ili keš?

Post by Maja » 25 Oct 2010, 00:02

kartice su dobre iz tri razloga. nekad slučajno naletiš na nešto što si odavno namjeravao da kupiš a može se desiti da nemaš dovoljno keša, pa u tim situacijama valja kartica. zatim, za online plaćanje i u slučaju pljačke ili gubitka novčanika.

ali imaš ljude koji ne znaju raspolagati novcem i ulaze u debeli minus. znam par njih koji potroše platu i prije nego što je prime

User avatar
Betty-B
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 549
Joined: 21 Oct 2010, 19:45
Location: Bihać
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by Betty-B » 25 Oct 2010, 17:17

Uglavnom plaćam sa kešom jer sa karticom nemam osjećaj da trošim pare pogotovo na ebay-u :zid
Image

User avatar
zvrcka
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 111
Joined: 20 Oct 2010, 15:41
Location: Ljubljana
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by zvrcka » 03 Nov 2010, 16:18

kartice nevolim mada ih imam
vise placam kesom....... nego karticom

User avatar
BH FANATIKOS
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 302
Joined: 31 Oct 2010, 20:12
Location: LIVNO
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by BH FANATIKOS » 03 Nov 2010, 16:22

ma kartice su sranja u bojama ima 2 i jednom sam uso u minus ....e jos sam u minusu
BOLJE DA MALO LJULJA NEGO DA ZULJA

User avatar
Dreamy
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 573
Joined: 17 Nov 2010, 17:24
Location: Vienna
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by Dreamy » 26 Dec 2010, 19:51

90% koristim bankovnu karticu maestro a onih 10% ide na visa-card... nekako sam se tako naucio, mogucnost je svugdje da se placa na taj nacin... provizije nema jedino dok sam u HR i podizem kes sa bankomata onda uzimaju nesto oko 2,5-3,5€ za/po transakciju... nisam do sad nikad imao problema...
Trenutak srece nije nesto maleno, on i postoji samo u kratkim trenucima!!!

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by komsija » 15 Jan 2011, 01:32

Maja wrote:šta više koristite kad kupujete, karticu ili keš?

pošto nisam nikad imala karticu zanima me ima li provizije pri plaćanju il tako nešto

koje vi koristite?

a nešto me i ne privlače. više volim osjetiti pare u ruci i novčaniku jer imam osjećaj kad kupuješ karticom da zapravo nisi svjestan koliko potrošiš. znaš cifru ali drugačije je kad provučeš karticu i kad daš pare iz novčanika pa gledaš kako se novčanik tanji :oo
Naravno da je placanje karticom velika prednost
Nemam puno gotovine u mom novcaniku vec u svakoj prilici kad god je to moguce placam karticom pa i na benzinskoj pumpi
Vrlo pogodan nacin placanja
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Koki
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 118
Joined: 24 Jan 2011, 11:26
Location: Sarajevo, BiH
Contact:
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by Koki » 02 Feb 2011, 15:12

Slažem se sa "Marincem".... ja takođe koristim kartice max. gdje god mogu... imam dvije debitne i jednu kreditnu..
Ko zna sa karticama "varijantisati", extra je stvar, ali za to najmanje morate imati dvije debitne (može i jednu) i ooobavezno kreditnu (ne debitnu)...

Ja vjerovali ili ne, čak kad kupujem cigare plaćam karticom, ne volim nositi keš u novčaniku, aaa sad svugdje se može plaćati karticom... samo što mi još nismo navikli...
Vani raja plaćaju karticom ceh u kafiću, dok to još kod nas nije "zaživjelo" kako treba...

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by carobnjak N » 02 Feb 2011, 16:55

Papirni novac i kartice nemaju stvarnu vrijednost,to je najveca kradja i otimacina vrijednosti modernog doba.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by komsija » 02 Feb 2011, 19:02

carobnjak, kako to mislis da kartica nema vrijednost ako s tom karticom trosim svoj novac sa mog racuna
Debit karticom ne mozes placati ako nemas para na svom racunu
sto se tice kreditnih kartica ja izbjegavam osim ponekad nesto sitno tek toliko da mi kartica bude aktivna jer mi je npr. chase bank ukinula jednu karticu zbog toga sto s tom kreditnom karticom nisam nista platio poslednje dvije godine
zato sa drugim karticama platim ponekad
Ipak debit kartica je osnovna i s njom placam sve a kao sto rekoh to se skida sa mog racuna
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Koki
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 118
Joined: 24 Jan 2011, 11:26
Location: Sarajevo, BiH
Contact:
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by Koki » 03 Feb 2011, 13:18

Raja brkaju pojam sam... kad se kaže "kreditna kartica" a tako svi zovu "plastiku", aa stvarnost je skrooz drugačija. Debitna kartica služi samo za plaćanje onoliko koliko imaš na računu, iii ako je neko zaposlen i redovno mu "liježe" plata na račun, nakon nekog vremena banka će sama (barem UniCredit) dati limit (od prilike 2 prosječne plate), ali i taj limit - to nije kredit

A druga je KREDITNA KARTICA, znači platiš nešto, a to se odbija na nekoliko rata, to je sasvim drugo od debitne kartice.
Ali kao što rekoh, raja zovu kreditne kartice sve i debitne i kreditne....

User avatar
alex_cyber
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 137
Joined: 27 Aug 2010, 13:39
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by alex_cyber » 03 Feb 2011, 15:21

eh ovako po običaju nisam čitao sve ove postove , i sada ću malo i da filozofiram :)

ja nemam karticu (pa naravno , nemam ni pravo na nju zbog godina) ali bih je izvadi čisto radi interneta a sve ostalo plaćam i plaćao bih kešom prvo jedno ekonomsko zato što maltene svugdje ostvarujete popust od 10-15% i sad psihološko što čovjek kad opipa novac i kad vidi koliko novca daje počinje da se kontroliše u kupovini, brojke i poeni na karticama su ništa on/a da karticu i dobije što želi a kod novca sve prođe kroz ruke i imate sliku o sumi koju dajete , ovo što sam sad nave savjetuju psiholozi da se praktikuje kod mladih osoba , pa i lično praktikujem isto, mislim da u tome nema ništa loše i da bi svi trebali isto da čine
Change the scheme! Alert the mood! Electrify the boys and girls if you'd be so kind.

User avatar
Koki
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 118
Joined: 24 Jan 2011, 11:26
Location: Sarajevo, BiH
Contact:
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by Koki » 03 Feb 2011, 17:31

Svako ima svoje mišljenje, meni lično to nije problem, iii dobra stvar je što ne moram tražiti od nekog da posudim, nego normala platim, aaa kad kupujem nešto (to što govoriš za 10-20% jeftinije za keš), normala podignem na bankomatu i platim, ali stvari do nekih 100-200km nema veze platio karticom ili kešom.
Ima dosta ljudi koji čim im legne (plata ili penzija ne bitno...) odmah podignu sve i to je to, ostave radi reda nešto sitno. Ali sad za bilo šta, mora se imati tekući račun (samim tim banka daje i karticu, pa ne mora se koristiti :) )

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Kartice ili keš?

Post by Krokodil Behko » 22 Feb 2011, 22:40

Uglavnom kes jor kod nas jos uvijek ne postoji standard placanja karticom.. kad bi negdje u nekoj trgovini ik ponudio karticu,ili u kaficu,pa da njome platim nesto,mislili bi da sam cudan ili da ih zelim prevariti. razlog je naveden vec u gornjem postu.. To malo place sto legne na racun,digne se odmah i razvuce na hiljadu troskova. Dakle da bi imali taj standard,trebace nam i malo visociji zivotni standard.. :cvike
online

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by adacta » 22 Feb 2011, 22:56

Platu silom zakona moram da primam putem tekuceg racuna a samim tim namece se i uzmanje kartice , tako da skoro 90 % placanja vrsim karticom osim nekih sitnih racuna i ne vidim neke mane placanju putem kartice .

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by Toruk Makto » 22 Feb 2011, 23:43

kartica gdje god moze , mrzim kes !
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kartice ili keš?

Post by merylin » 23 Feb 2011, 21:30

Ne koristim kartice,onoliko koliko imam keša to sebi raspodijelim i uredu je... :)
Ne volim kartice :oo
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: Laser and 24 guests