Sezonski poslovi u inostranstvu

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Sezonski poslovi u inostranstvu

Post by Krokodil Behko » 12 Apr 2012, 17:54

Tema se pokreće na osnovu novinskog članka, koji je dosta zanimljiv.
Obzirom na to, da ovaj forum ima dosta mladjih članova a o gostujućim
čitateljima da i ne govorim, ne bi bilo loše, malo porazmjenjivati informacije
o ovim stvarima.

Lično, nemam pojma kako se radi sezonski u EU a po zakonu :cudi

Da li je vrijedno truda i da li su primanja pristojna ili je u pitanju, neki
malo bolje, upakovani kuluk?
Prilično sam rezervisan pošto svako malo, u novinama pročitam, da e u ovoj
vrsti organizacije posla, počesto dese i prevare radnika.

Zna li neko, mogu li se sezonski radnici, izboriti za svoje zarade?

GRAĐANI BIH MOGU DOBITI SEZONSKI POSAO U ITALIJI: Plata šefa kuhinje 3000, satnica berača 10 eura. Traže se plesači, konobari, sportski instruktori, animatori...


Traže se animatori u turističkim naseljima, sportski instruktori, plesači, konobari, kuhari i drugo osoblje. Takva zaposlenja traju od mjesec dana do šest mjeseci. Mjesečna zarada kreće se od 500 do 2000 eura, ali šef kuhinje može imati i 3000 eura mjesečne plate

Image

Talijanska je vlada i ove godine, kao i svake, dekretom od 21. marta odredila koliko radnika iz zemalja izvan Europske unije može zatražiti posao u Italiji. Do brojke radnika koji mogu zatražiti posao u Italiji dolazi se na osnovi zahtjeva koje pojedine firme podnose regijama, koje pak prebacuju te potrebe vladi, odnosno Ministarstvu rada i socijalne skrbi. Ove godine posao u Italiji može zatražiti 35.000 radnika iz zemalja izvan Europske unije plus još 4000 radnika iz tih zemalja, ali koji već borave u nekoj državi EU. Molbe se šalju Ministarstvu unutarnjih poslova, odnosno ispunjava se poseban obrazac koji se nalazi na web stranici tog ministarstva. Objavljen je i popis država izvan 27 zemalja EU čiji građani mogu zatražiti posao u Italiji.

To su: Hrvatske, Albanija, Alžir, Bangladeš, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Egipat, Filipini, Gambija, Gana, Indija, Kosovo, Makedonija, Maroko, Moldavija, Niger, Nigerija, Pakistan, Senegal, Srbija, Šri Lanka, Tunis i Ukrajina.

Najviše sezonskih radnika traženo je u turizmu, ugostiteljstvu i poljodjelstvu. Traže se animatori u turističkim naseljima, sportski instruktori, plesači, konobari, kuhari i drugo osoblje. Takva zaposlenja traju od mjesec dana do šest mjeseci. Mjesečna zarada kreće se od 500 do 2000 eura, ali šef kuhinje može imati i 3000 eura mjesečne plaće. To su čisti prihodi na koje firma plaća poreze i penziono osiguranje. U većini slučajeva za rad u ugostiteljsko-turističkim objektima predviđeni su stan i hrana.

U jednom oglasu traži se 100 osoba animatora kojima su plaćeni smještaj, hrana i putni troškovi, a plaće im se kreću od 500 do 2000 eura.

U poljodjelstvu primanja ovise o firmama i poslovima, kao i o lokaciji. Poljodjelske firme na sjeveru Italije nude veću satnicu od poljodjelskih tvrtki na Siciliji. Rad se plaća po satu ili po kilogramu ubranog voća, od 10 eura naviše. Računa se da se za kilogram ubranih jabuka plaća 80 centi, odnosno između 10 i 16 eura na sat. Na sjeveru Italije se uglavnom traže berači jabuka, a na jugu berači grožđa i paradajza. Osobe iz istočnoeuropskih zemalja uglavnom se prijavljuju za berače jabuka i voća, dok su berači paradajza uglavnom iz afričkih zemalja.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Propao pokušaj angažmana 150 radnika

Post by Krokodil Behko » 21 May 2012, 10:12

Dubrovčani žele sezonce iz BiH, ali Hrvate!

Image

Više od pola miliona Bosanaca i Hercegovaca koji se nalaze na spiskovima biroa za zapošljavanje, ove godine se ne trebaju nadati ni privremenim, sezonskim poslovima tokom turističke sezone u zemljama okruženja.

Naime, kako saznajemo u Agenciji za rad i zapošljavanje BiH, posredstvom koje se takvi aranžmani sklapaju, do sada je stigla samo jedna ponuda koja je trebala rezultirati angažmanom 150 radnika u Dubrovniku, ali je i ona propala.

- Ta firma iz Dubrovnika bila je zainteresirana za kuhare, konobare i sobarice. S entitetskim zavodima za zapošljavanje smo objavili oglas, a oni su prikupili spiskove kandidata. Međutim, onda nas je firma iz Hrvatske obavijestila da može primiti samo radnike iz BiH koji imaju hrvatsko državljanstvo. Pošto je to jedna vrsta diskriminacije i nije u skladu s konvencijama, mi smo prekinuli daljnju saradnju na tom oglasu - rečeno nam je u Agenciji.

Objašnjavaju da je zbog ekonomske krize smanjen broj poslova. Međutim, prema saznanjima Agencije, određeni broj radnika u Hrvatsku i manjim dijelom u Crnu Goru ide kako bi radio nacrno, što pravi problem i našoj i zemlji u koju odlaze.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propao pokušaj angažmana 150 radnika

Post by Konsultant » 21 May 2012, 11:55

Nije vrsta diskriminacije vec im se ne da peglati sredjivati radnu dozvolu. Sto bi rizikovali finan. kontrolu i rad na crno. Ovako jednim udarcem dvije muve.

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Propao pokušaj angažmana 150 radnika

Post by Obrisan profil » 21 May 2012, 16:03

prvo sam mislila koji fasisti, ali izgleda konsultant ima pravo

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propao pokušaj angažmana 150 radnika

Post by Konsultant » 21 May 2012, 16:29

MORENA wrote:prvo sam mislila koji fasisti, ali izgleda konsultant ima pravo
kapital ne poznaje pravi oblik fasizma. samo se gleda profit, profit i samo profit. veci oblik kapital. fasizma je slucaj kada nehrvat aplicira kao i hrvat za istu platu pa gazda kaze ja cu svog. to moze samo u nekom razumnom vremenskom periodu dok se doticni ne opece. ali ako ce mu nehrvat donositi vise para svakom gazdi a i normalnom poslodavcu je svejedno. bitno je sta na kraj mjeseca ostaje jer se moraju platiti troskovi, porez i plata za radnike. (ovde sam koristio termine hrvat i nehrvat cisto zbog clanka. ovo vazi i za druge narode, nacije,... )

garantujem vam, kada bi neko dosao s kesom para, kupio veliko parce zemlje, napravio dobro osnovu za rad i stanovanje, davao dobre plate recimo u rangu oni u zapad. evropi onda bi svi ali ama bas svi stanovnici bi se iselili iz svojih kuca i tamo otisli raditi. cak bi mogao uvuci radnu snagu iz zemalja u regionu. aj jazeera balkan je dobar primjer.

stoka od novinara zna sta prodaje novine pa se furaju na ovakvu formulaciju clanka. usput 150 radnika je SITNO. to su potrebe jedno 4-5 vecih hotela, a od istre do konavla ima na pasja preskakala. i ja shiljim, ako je sezona dobra, 150 radnika se moze bez problema zaposliti u neumu i ne moraju svi biti shefovi, konobari,...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Propao pokušaj angažmana 150 radnika

Post by Krokodil Behko » 21 May 2012, 19:28

Možda bi trebalo razgraničiti pojmove. Za njih, praktično je uzeti one koji
imaju državljanstvo HR. Medjutim, u ovoj zemlji, većina nezaposlenih, nema
to državljanstvo. I kako oni dožive taj uvjet? Da sam na njihovom mjestu, ja bih
to doživio kao diskriminaciju. Njihova komocija u poslu, nema veze sa
ravnopravnošću pri zapošljavanju, po kojoj se mora ravnati državna služba
za zapošljavanje. Čak šta više, pošto je riječ o državnoj službi, ona kao takva,
ne bi ni smjela, upustiti se u "jednonacionalno zapošljavanje" što su oni, svakako
i odbili učiniti. Iz ovog ugla gledano, sve izgleda drugačije. Ne bi trebalo razmatrati
šta je sezonskim poslodavcima u HR po volji, nego poštovati vlastita pravila pri
zapošljavanju. Logika kaže, da su u htijenju da zarade na jeftinoj radnoj snazi,
ipak počinili diskriminaciju.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propao pokušaj angažmana 150 radnika

Post by Konsultant » 21 May 2012, 19:32

veca je disktriminacija sto u vlastitoj drzavi i opstini u kojoj si odrastao ne mozes dobiti posao zbog nacionalnog kljuca.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Propao pokušaj angažmana 150 radnika

Post by Krokodil Behko » 21 May 2012, 19:33

Ne negiram to. Ja samo govorim o pravilima, koja bi se trebala poštovati.
Ne možemo jednu diskriminaciju, pravdati drugom nego se boriti protiv obje.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propao pokušaj angažmana 150 radnika

Post by Konsultant » 21 May 2012, 19:40

broj radnih dozvola za strance je u svakoj zemlji ogranicen. posto su sve zemlje regiona nasljedile zakon SFRJ, tako i kod njih vrijedi: stranac moze dobiti radnu dozvolu samo ako te struke nema na birou (citaj ima ko pljeve) ili ako je neki strucni kadar i opet ta specijalnost mora biti bez onih na birou(ovo bi se i dalo nekako nasteliti nekim zahtjevima za certifikat npr poznavanje ceskog jezika).

procitaj konkurs ponovo, oni i ne traze strane drzavljane tj. mi nismo ni pozvani vec samo traze svoje drzavljane u drugoj drzavi.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Propao pokušaj angažmana 150 radnika

Post by Sheval » 21 May 2012, 19:46

MORENA wrote:prvo sam mislila koji fasisti, ali izgleda konsultant ima pravo
Ti si iz Srbije,hajde se ti javi,da vidimo hoćeš li proći :sjedi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Sezonski poslovi u inostranstvu

Post by Krokodil Behko » 22 May 2012, 19:55

E pa eto, ima i onih, kojima nije bitno državljanstvo. :D


CRNA GORA SE PRIPREMA ZA TURISTIČKU SEZONU: Ima posla za 15 hiljada sezonskih radnika. Dobrodošli su i iz susjednih zemalja!

U Crnoj Gori se tokom ljetne turističke sezone posredstvom Zavoda za zapošljavanje zaposli između sedam i osam hiljada osoba. Potražnja za sezoncima, prema nekim procenama, dostiže između 15 i 18 hiljada radnika

Image

Iz Zavoda su saopštili da su stvarne potrebe za sezonskim radnicima značajno veće, s obzirom na to da postoji veliki broj privremenih ugostiteljskih objekata koji se otvaraju samo tokom sezone.

Tokom ljetne sezone sve više posao traže mladi, odnosno studenati i đaci. Ipak, postoji prostor i za velikim angažovanjem radne snage iz susjednih država.

Ukazuje se da je prošle godine izdato više od 19 hiljada radnih dozvola za strance, a u prva četiri mjeseca ove godine - pet hiljada.

Razlozi velikog angažovanja radne snage iz susjednih zemalja su naslijeđe zajedničkog života u bivšim državama, uhodanost stranih radnika usljed dugogodišnjeg angažovanja, ali i veliko učešće učenika ugostiteljskih škola iz Srbije , smatraju u Zavodu, prenosi Tanjug.
online

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Sezonski poslovi u inostranstvu

Post by STrendzer » 22 May 2012, 20:11

u Njemackoj je jako tesko naci sefa kuhinje koji zaradjuje 3000€,vrlo rijetko a ono sa beracima takodje ne stima,ovdje poljaci masovno rade na poljoprivredi najcesce za 4,5,6,7 €...

:hm

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sezonski poslovi u inostranstvu

Post by Maja » 18 May 2013, 13:23

Ja bih rado otišla na godinu dana u Afganistan. Imam rođaka koji tamo radi u vojnoj bazi. A ima raznih poslova. Jedino mi se ne sviđa što svi moraju leći u 22 sata i ne smiju koristiti internet tj pričati sa svojima preko skajpa da ne snimaju bazu :D
Ali situacija je takva kakva jest...ne mogu ostaviti svoje.

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Sezonski poslovi u inostranstvu

Post by komsija » 18 May 2013, 13:29

Maja wrote:Ja bih rado otišla na godinu dana u Afganistan. Imam rođaka koji tamo radi u vojnoj bazi. A ima raznih poslova. Jedino mi se ne sviđa što svi moraju leći u 22 sata i ne smiju koristiti internet tj pričati sa svojima preko skajpa da ne snimaju bazu :D
Ali situacija je takva kakva jest...ne mogu ostaviti svoje.
Evo ti jednog mostarca
http://www.klix.ba/vijesti/bih/mostarac ... /130518029
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80756
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9947 times
Been thanked: 6772 times
Status: Online

Re: Sezonski poslovi u inostranstvu

Post by Julia-Klara » 18 May 2013, 13:31

Maja wrote:Ja bih rado otišla na godinu dana u Afganistan. Imam rođaka koji tamo radi u vojnoj bazi. A ima raznih poslova. Jedino mi se ne sviđa što svi moraju leći u 22 sata i ne smiju koristiti internet tj pričati sa svojima preko skajpa da ne snimaju bazu :D
Ali situacija je takva kakva jest...ne mogu ostaviti svoje.
Nije svaka baza ista, ima onih u kojima i mozes
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Sezonski poslovi u inostranstvu

Post by Jonas » 18 May 2013, 13:45

Maja wrote:Ja bih rado otišla na godinu dana u Afganistan. Imam rođaka koji tamo radi u vojnoj bazi. A ima raznih poslova. Jedino mi se ne sviđa što svi moraju leći u 22 sata i ne smiju koristiti internet tj pričati sa svojima preko skajpa da ne snimaju bazu :D
Ali situacija je takva kakva jest...ne mogu ostaviti svoje.
Dodji kod mene u München ili u Bihac, zaradjivat cu (ja) za tebe. A tvom bratu cemo naci neku curu u koju ce se zaljubiti i (o)ženiti. Samo nemoj (ot)ici u Afganistan.

User avatar
mirzadc
Na probnom
Na probnom
Posts: 13
Joined: 13 May 2013, 16:33
Status: Offline

Re: Sezonski poslovi u inostranstvu

Post by mirzadc » 18 May 2013, 13:46

Julia-Klara wrote:
Maja wrote:Ja bih rado otišla na godinu dana u Afganistan. Imam rođaka koji tamo radi u vojnoj bazi. A ima raznih poslova. Jedino mi se ne sviđa što svi moraju leći u 22 sata i ne smiju koristiti internet tj pričati sa svojima preko skajpa da ne snimaju bazu :D
Ali situacija je takva kakva jest...ne mogu ostaviti svoje.
Nije svaka baza ista, ima onih u kojima i mozes
Bogami nije ni do baza vise,sad je u pitanju za koju kompaniju radis. Ako radis za DynCorp u bilo kojoj bazi imas privilegije na sve,laptop,telefon,teretana itd. Medjutim ako radis za Fluor onda nemas pravo ni nasta od toga navedenog.Znaci Telefon ti mora firma dati ali nesmije imati kameru,laptop nesmijes imati svoj licni ni u kom slucaju,u teretanu nesmijes ici gdje ide vojska,nesmijes imati USB port ni na cemu(npr. ako imas USB port na TV GOTOV SI--KUCA MAJKA),nesmijes imati memory stick ni u dzepu ni u mjestu gdje radis niti u sobi gdje spavas.
Sve u svemu i da mozes otici tamo Majo (a nema sanse zato sto se vec sve zatvara) ja ti ne bih predlozio ni u kom slucaju,patnja je i diskriminacija do Boga dragoga.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Propao pokušaj angažmana 150 radnika

Post by Katja » 19 May 2013, 11:46

Krokodil Behko wrote: Za njih, praktično je uzeti one koji
imaju državljanstvo HR. Medjutim, u ovoj zemlji, većina nezaposlenih, nema
to državljanstvo. I kako oni dožive taj uvjet?
Joj Behko. :oo

Kako da dožive? Ne znam... možda da tuže HR obrtnike i privatnike što se usuđuju brinuti o svom poslovanju i egzistenciji sebe i svoje obitelji umjesto da odbace sve što su stvarali i usmjere svoje napore u spašavanje zaposlenosti BiH. Za ime božje... :grana

To malo vremena koliko traje turistička sezona koja daje injekciju hrvatskom gospodarstvu i koju svi pokušavaju iskoristiti kako znaju i umiju da bi sebi nešto priskrbili, građani HR bi trebali valjda, umjesto jednostavnijim putem kojim bi svatko sa imalo mozga pošao, iskomplicirati sebi maksimalno pa uzeti nekoga za koga treba vaditi ovakve i onakve dozvole, boriti se s birokracijom, popušiti pol sezone bez radnika... a sve da se ne bi netko tamo bez posla u Bih osjećao zapostavljenim.
Jel hrvatskih privatnika dužnost spašavati zaposlenost druge zemlje?
Kad ni u vlastitoj ta zaposlenost nije na zadovoljavajućem nivou...

Ne mogu vjerovati da zaista nisi u stanju vidjeti koliko nepravde ima u tvojim postovima na ovoj temi. :cudi

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Sezonski poslovi u inostranstvu

Post by STrendzer » 19 May 2013, 11:52

u Njemackoj ce za sledecih 10-12 godina falit i preko 6 miliona radnika,uglavnom visoko kavlificiranijih...,ne budu li to nastelovali da valja prijeti velika opasnost drasticnog pada standarda...

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80756
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9947 times
Been thanked: 6772 times
Status: Online

Re: Sezonski poslovi u inostranstvu

Post by Julia-Klara » 19 May 2013, 12:00

nastelovat se ne moze, svugdje u EU ce faliti visokokvalificiranih radnika...Cesha je svoja vrata otvorila i dobro grabi na putu da ostane visoko kotirana, jer ovamo dolaze i Svabe raditi sto mjesta visokog managementa sto nize pozicije, pa se onda doeduciraju do boljih pozicija (kao i ja)... Za one koji vec imaju zvanje Senior AM, ili Developera odlaze u Aziju i USA, gdje im je otvoren market za IT pecijaliste, sto automatrski otvara vrata meni i ostalima ovdje, koji smo spremni raditi za nizu platu koji ti isti specijalisti dobijaju u Njemackoj, Svici, Francuskoj

Katja, po mom misljenju si potpuno u pravu kada je hrvatsko gospodarstvo u pitanju-zasto komplikovati sebi procez zaposljavanja sezonskih radnika kada mogu imati bez svih tih zafrkancija. I da, problem nezaposlenih uBiH je samo problem BIH, niciji drugi!
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests