Sezonski poslovi u inostranstvu

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Slovenija za 6 godina iz Bosne i Hercegovine "uvezla" 34.000 radnika

Post by Mutevelija » 08 May 2019, 14:59

Ma ne to rat i osale stvati.
Nego onako gade mi se osobine zavidnosti, grabežljivosti, lešinarstva, gleda samo kako ce ko kome izbiti noge, i kako ce ko koga zajebat, i ako zajebe drzavu, firmu , kolegu nebitno on je uspio u zivotu, onaj posten se shebo.
:123

Gleda ko ce samo koga zajebat, a onaj ako je posten on je budala...
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84377
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11042 times
Been thanked: 16567 times
Status: Offline

Re: Slovenija za 6 godina iz Bosne i Hercegovine "uvezla" 34.000 radnika

Post by Fuddo » 08 May 2019, 15:02

Ja opet mislim da je vecina svijeta postena, i dobri ljudi.
Problem je u sistemu koji ne funkcionise, ili, funkcioniae al na pogresnim osnovama, pa onda imas situaciju da ti oni najgori kolo vode...
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Slovenija za 6 godina iz Bosne i Hercegovine "uvezla" 34.000 radnika

Post by Mutevelija » 08 May 2019, 15:04

Ne znam ja sam dosad na uvijek u vrhu hijerarhije nailazio na šupke i ulizice.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Slovenija za 6 godina iz Bosne i Hercegovine "uvezla" 34.000 radnika

Post by Konsultant » 08 May 2019, 15:32

Fuddo wrote: 08 May 2019, 14:53 Ja samo ne kontam dje oni svu tu silnu lovu koju skupe na milion i jednom porezu, sljustre?
Niti prave bolnice, niti prave skole, ni puteve...u sta to ode bokte pito.
Imas entitete i kantonekosacrtalinijazupanije koje to pojedu. Svako cim mu se ukaze prilika dovede po jedno ili dvoje, fino uhebi po zakonu, e onda ovi uhljebljeni su se zaduzili, moraju vratiti uslugu i zaposle nekog od onog ko im je valjao. Tako od se gomila radna snaga u javnom sektoru i svemu gdje su u suvlasnickoj strukturi. Imaju jos tenderi koji se nastimaju, novac koji se prospe, a niko od njega ne vidi hajra ni javni sektor ni izvodjac radova ili isporucilac ili ko ce koristiti. Osnovni primjeri su poticaji poljoprivredi, isporuce krave ili masine na 1 komad, ispadne pomoc sitna 5-10 000. Onaj sto se obradovao tenderu, zbog konkurencije istopio svoju marzu. Nek ih se 20 prijavi, sprzise 100 000 od kojih ce se slabo sta vratiti. Jednostavno nemjerljivo zbog sitnih iznosa, rasprsenih na strane, povrat nikakav.

Ukratko nasi problemi su vec vidjeni deja vu, toliko bezveze da je to tako smjesno sto levitiramo. Cijene rada ce se nivelisati, pocele su se polako dizati plate sto je dobro.

Odlazak je neminovan i tice se citavog regiona. Nema tu nesto pameti, odnos ponude i potrazenje diktira cijene, a EU je konacno otvorila oci, vise ne pije vode zatvaranje u mala trzista. Svak ima svoje razloge odlaska ili ostajanja. Dobra stvar je sto nema prinuda ili politickih protjerivanja. Slovenija ima solidnu ekonomiju, koristi priliku da uveze exYu snagu i proizvode plasira dalje. U svim zemljama EU je bilo otpora, sad je to popustilo, ima mjesta za sve.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Slovenija za 6 godina iz Bosne i Hercegovine "uvezla" 34.000 radnika

Post by Nice try » 08 May 2019, 17:30

storm wrote: 08 May 2019, 14:58
Nice try wrote: 08 May 2019, 12:33 Moji sugrađani,pored Njemačke,najviše biraju Sloveniju.Najčešće kao polaznu stanicu za dalje,a rijetki ostanu. Najviše je biraju jer im je jezik poprilično razumljiv,ima dosta naših ljudi,a i relativno je blizu.
Kad se malo naviknu na EU,malo se okuraže,nađu bolji posao i veću platu,onda idu dalje,Austrija,Njemačka.
Pa jest... Nije tolika jezična barijera... I gdje god progovoris naski, razumjeti će te... Plus masa naših ionako u jakom postotku.
Istina, lakše je dalje otići. Ovdje nisu tolike plaće, da ti središ troškove i još putujes svako malo u bih ili čak šalješ dolje.
Zato vidim sve više i obitelj sele sa sobom čim mogu. Nakon godinu dana je uvjet ispunjen. Prije je to bilo rijetkost.
Dobro,samcima i onima kojima je porodica koliko toliko ovdje obezbjeđena,ostane dovoljno za zivot i cak ustedjeti.Zatim ako nađu neki zajednički smještaj sa nekom kuhinjicom,ustede i tu.
Ali ostalima je tu samo odskočna daska.Radnik koji je ostavio porodicu,a tu je samo irget,pomagač,tj. primanja su mu među najnizim,ne može ni dovoljno poslati svojima,a i on se pati i spaja kraj s krajem.
Znaš i bolje od mene.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28457
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1449 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: Slovenija za 6 godina iz Bosne i Hercegovine "uvezla" 34.000 radnika

Post by uvijek_kontra » 08 May 2019, 22:21

U 80% onih koje ja znam, svi su otisli dalje. I ne krivim ih. Mozda je Slovenija waauu za BiH al je daleko od onog sto mozda misli neko i ocekuje kad planira da dodje ovamo.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Slovenija za 6 godina iz Bosne i Hercegovine "uvezla" 34.000 radnika

Post by storm » 08 May 2019, 22:25

uvijek_kontra wrote: 08 May 2019, 22:21 U 80% onih koje ja znam, svi su otisli dalje. I ne krivim ih. Mozda je Slovenija waauu za BiH al je daleko od onog sto mozda misli neko kad planira da dodje ovamo.
Šta je woow danas?
Ako ne radiš k'o konj, nema te nigdje.
E jedino je do prilike i izbora za posao.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28457
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1449 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: Slovenija za 6 godina iz Bosne i Hercegovine "uvezla" 34.000 radnika

Post by uvijek_kontra » 08 May 2019, 22:31

Naravno da je wau za nekog ko je naucio da prezivi sa sto, dvesto maraka ili sa nista. Dodje ovdje, radi za minimalac ili malo vise od 700€ i jos uspara nesto. Jer je navikao da zivi sa manje, a iskreni da budemo osim troskova za stan, cijene su iste. U nekim trgovinama u Bosni cak su skuplje neke stvari nego ovdje.

I ja da sad odem u Njemacku bilo bi mi wauuu i 1500€ plate. Usparala bi bar pola kakvi god troskovi bili. I ne pricam na pamet. Ko je navikao i zna, taj moze. Zato je mozda za nekog iz Bih u Sloveniji bolje, a za nas Slovence u At ili D. Pricam naravno za poslove koji se nude, ako ubodes bas dobar posao onda si svakako pobjedio i ne mrdas nikud al takvih je u Slo malo. Opet, pricam za one primjere sto ja znam.

A ima i onih drugih naravno.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Slovenija za 6 godina iz Bosne i Hercegovine "uvezla" 34.000 radnika

Post by storm » 08 May 2019, 22:37

uvijek_kontra wrote: 08 May 2019, 22:31 Naravno da je wau za nekog ko je naucio da prezivi sa sto, dvesto maraka ili sa nista. Dodje ovdje, radi za minimalac ili malo vise od 700€ i jos uspara nesto. Jer je navikao da zivi sa manje, a iskreni da budemo osim troskova za stan, cijene su iste. U nekim trgovinama u Bosni cak su skuplje neke stvari nego ovdje.

I ja da sad odem u Njemacku bilo bi mi wauuu i 1500€ plate. Usparala bi bar pola kakvi god troskovi bili. I ne pricam na pamet. Ko je navikao i zna, taj moze. Zato je mozda za nekog iz Bih u Sloveniji bolje, a za nas Slovence u At ili D. Pricam naravno za poslove koji se nude, ako ubodes bas dobar posao onda si svakako pobjedio i ne mrdas nikud al takvih je u Slo malo. Opet, pricam za one primjere sto ja znam.

A ima i onih drugih naravno.
Cijene u bih su nenormalne, to je točno.
Ja hoću reći da osoba sa solidnim poslom, ne živi u slo, ništa naročito bolje, od osobe istog statusa u bih. E jedino je vjerojatno do posla i normalnih uvjeta rada teže doći.
A sa druge strane... Sve više je ljudi, koji više zbog opće klime dižu sidro, ne više zbog ekonomskih razloga isključivo.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28457
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1449 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: Slovenija za 6 godina iz Bosne i Hercegovine "uvezla" 34.000 radnika

Post by uvijek_kontra » 08 May 2019, 22:38

Da, to se slazem.
Al ko god dodje, navikao sa manje da barata i to dobro i ljudi se snadju i svaka im cast. Isto tako kao sto npr. u At sa 1600€ jedva prezivljaju, a ja bih zivjela ko kraljica. :hihi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Slovenija za 6 godina iz Bosne i Hercegovine "uvezla" 34.000 radnika

Post by Bla » 08 May 2019, 22:50

mogli su vala uvesti i kojeg neradnika :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Haliskos84
Na probnom
Na probnom
Posts: 38
Joined: 22 Mar 2015, 01:52
Status: Offline

Re: Slovenija za 6 godina iz Bosne i Hercegovine "uvezla" 34.000 radnika

Post by Haliskos84 » 09 May 2019, 06:01

A koliko radnika Slovenija je opet vratila u BiH? Ja poznajem one koji su otišli i opet dobrovoljno ili ne dobrovoljno se za par mjeseci vratili.

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28457
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1449 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: Slovenija za 6 godina iz Bosne i Hercegovine "uvezla" 34.000 radnika

Post by uvijek_kontra » 09 May 2019, 06:32

Isto mnogo. :ok
Samo kad je Vegrad propao to su ih avtobusom slali, bez para i zadnjih plata kuci. Sjecam se kako je tata ludio i gnjavio sefa da to tako ne moze al uzalud. Tad je vec bilo gotovo, a i tata je radio bez plate bog zna koji mjesec.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Slovenija za 6 godina iz Bosne i Hercegovine "uvezla" 34.000 radnika

Post by storm » 09 May 2019, 07:53

uvijek_kontra wrote: 09 May 2019, 06:32 Isto mnogo. :ok
Samo kad je Vegrad propao to su ih avtobusom slali, bez para i zadnjih plata kuci. Sjecam se kako je tata ludio i gnjavio sefa da to tako ne moze al uzalud. Tad je vec bilo gotovo, a i tata je radio bez plate bog zna koji mjesec.
Priču oko Vegrada dobro znam, jer sam radio puno sa njima.
Dugogodišnji direktor, koji je i podigao firmu, Muharem Bolić, imao je tajnicu Hildu Tovšak.
Nakon što demokrscani SDS (Janez Janša) osvajaju vlast, poželjeli su staviti pod kontrolu ponajbolju, uspješnu građevinsku tvrtku u Sloveniji. Jednostavno se Hilda jednog jutra uselila u ured direktora a politika joj je držala stranu. Tu počinje kraj... Znam i mnogo više, ali nije sve ni za pisati tu... sin Muharemov, Robin mi je frend.
Nakon toga pada kvalitet, krađe... Zemljišta kupuju članovi nadzornog odbora i prodaju firmi za x puta više, grade privatno sa firminim sredstvima, loš kvalitet proturaju podmićivanjem sa stanovima. Primjer zgrada ne odgovara ničemu, inspektor dobije stan i potpise :nokti
Najogavniji je slučaj kad je smrtno stradao jedan radnik iz Bosne, radnici skupe 24.000€ kao pomoć obitelji, a Hilda Tovšak mazne tu lovu.
Sad je ta žena u zatvoru, ima hrpu procesa još otvorenih, podijelila je medju obitelj ogromno nekretnina, pa se ulazi u trag svemu.
Masu je kooperanata, medju kojima sam bio i ja, tada propalo, ja sam se izvukao sa relativno malim gubitkom, jer nisam radio samo sa njima. A mnogi su se isključivo na njih vezali.
Tako da, te godine 2009-2013 su tu bile uzasne, kriza, kreditni grc, građevina totalna propast.
I biti će uskoro opet pad, jer je konjunkcija sad strahovita, sve raste, gradi se, a to ide u ciklusima.
Tako da... Ima i tu političkog stimanja, pogodovanje, srećom sankcionira se kako tako, a nije da su imuni na to.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28457
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1449 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: Slovenija za 6 godina iz Bosne i Hercegovine "uvezla" 34.000 radnika

Post by uvijek_kontra » 09 May 2019, 18:27

Ma ne moras mi nista pricat, znam sve.

Ne zelim ni da pricam o tome jer znam kroz sta sve je tata prosao i kako se trudio za svoje radnike i pokusavao da im sredi bolje plate, posao i ostalo. I za tu obitelj kasnije su skupili opet nesto para, tata i dan danas prica o tome jer mu je nestvarno da neko moze uciniti tako nesto.

Ostavio je 33 godina u Vegradu, u zahvalu ostali su mu duzni, da ne pricam.. nije ni bitno. Mi smo to prezivjeli, tata se izvukao jer nije lako poslije toliko vremena ostati bez posla, a gazis 50te. I dan danas kad dodje kuci ide u posjetu svojim radnicima pa i u Bosnu kad idemo. On ih je postovao i uvijek nastojao da njima olaksa. Necu nikad zaboravit kad je bio kraj godine pa zurka, vecera sta vec i naravno da je bio pozvan, a on im je rekao da ce ici onog momenta kad svi njegovi radnici budu pozvani na tu istu veceru. I nije otisao naravno.

Tezak je to period bio. Mnogo ljudi ostalo bez iceg. Ali ja sam ponosna na svog tatu jer dan danas kad sretnemo nekog od njegovih radnika, svi mu se obraduju i hvale ga. Bas zadnji put kad je bio, sretnemo isto jednog tako slucajno, u trgovini, pruza mom tati ruku i kaze meni "nikad komunista, uvijek covjek" i pocne sebi brisat suze.

Teske price, a dobri ljudi.

Predprosle godine je zadnji put svjedocio protiv vjestice, hvala bogu. Morao je dolazit s puta, a ona ni da ga pogleda. Kamen od zene. I vec dugo nije vise u zatvoru. A kad je bila, nista joj falilo nije. Toliko o kazni.

Pa kazu ne mogu joj nista. Pisi brate zakon, koliko si ukrao, toliko cemo ti uzeti. Ovako ona na slobodi, uziva u bogatstvu, a isto tako i njen sincic koji je "odrekao" se svoje matere. Pa nek se odrekne one dve milje eura sa racuna za koje nema pokrica.. bem im pare.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Slovenija za 6 godina iz Bosne i Hercegovine "uvezla" 34.000 radnika

Post by Hannibal » 09 May 2019, 21:08

slovenija je uglavnom usputna stanica ka australiji i njemackoj
🐽

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Slovenija za 6 godina iz Bosne i Hercegovine "uvezla" 34.000 radnika

Post by rethna » 09 May 2019, 21:23

Ma sto bi isao u Sloveniju pa se vracao u suprotnom smjeru. Nema tu nista usputno :ovaj
Question everything.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120362
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Sezonski poslovi u inostranstvu

Post by Krokodil Behko » 26 Jul 2020, 10:02

I kod nas su dnevnice, kao u inostranstvu. Julija džaba Češkari, kad kod kuće može zaraditi više


Berba šljive u BiH u punom je jeku: Brčanski berači dnevno zarade i po 90 maraka
online

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37300
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24500 times
Been thanked: 4661 times
Status: Online

Re: Sezonski poslovi u inostranstvu

Post by ElTriconi » 26 Jul 2020, 14:44

Krokodil Behko wrote: 26 Jul 2020, 10:02 I kod nas su dnevnice, kao u inostranstvu. Julija džaba Češkari, kad kod kuće može zaraditi više


Berba šljive u BiH u punom je jeku: Brčanski berači dnevno zarade i po 90 maraka
Jel to bruto ili neto? :D.
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Sezonski poslovi u inostranstvu

Post by Sheval » 03 Aug 2020, 18:56

Tu je sad sezona branja jagoda.
A jagoda ima stvarno puno, cijela polja.
I pricam nedavno sa jednim vlasnikom, zašto primaju samo azijate.

Mislio sam da je radi jeftine snage.
Nije.
Kaže, oni su jako sitni i laki, ne prave štetu, lako se provlace
Svašta čovjek nauci

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests