Nepopularni poslovi i zbog čega?

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37855
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2276 times
Status: Offline

Re: Profesor iz Konjica uzgaja 300 ovaca: Sa fakultetske dip

Post by Pasaga » 12 Feb 2017, 19:03

Krokodil Behko wrote:
Bla wrote:Ma nemam pojma. Najviše dodira sa ovcama sam imao provevši jedan ljetni raspust čuvajući oko 300 komada. :lupa Al' tada me više interesovalo to što mogu da skačem bez nadzora po onim livadama i šumama.

Al' recimo u jednom od onih tekstova koje je slinkao pominje se šta se desilo sa trendom na samom izvoru vrste:

"U Romanov-Borisoglebsku, gdje je rasa i nastala, nekada je bilo više od 350.000 grla carske ovce. "Danas je njen broj opao na 500 grla, a toliki broj je sada na naše dvije farme", kaže Njegić."
Zar ti klikaš na te njegove kurire i blicove? :plavi

Eto, nikad se nisam zapitao, koja je to rasa kod nas :hm
Imao sam i ja dodira s ovcama - pomalo, ali znam samo za neke regionalne odrednice tipa: olovske ovce, sapanjske ovce i sl.. s tim da to nije pravi naziv rase.

E evo, ima neka vlašićka pramenka i to bi bila ta BH rasa ovaca, kako sam razumio.

http://poljoprivredaiselo.com/2012/12/p ... a-vlasica/
Ta vrsta,rasa,je najvise...velikom vecinom zastupljena u Hercegovini.
Bolje podnosi vrucine,jedan od razloga.
Mada su po kilazi jedne od najsitnijih.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Profesor iz Konjica uzgaja 300 ovaca: Sa fakultetske dip

Post by Bla » 12 Feb 2017, 19:48

Krokodil Behko wrote:Zar ti klikaš na te njegove kurire i blicove? :plavi
Pa kliknuo sam na jedan da si potvrdim tezu jel' stručna literatura ili naše bajno novinarstvo.
Krokodil Behko wrote: Eto, nikad se nisam zapitao, koja je to rasa kod nas :hm
Imao sam i ja dodira s ovcama - pomalo, ali znam samo za neke regionalne odrednice tipa: olovske ovce, sapanjske ovce i sl.. s tim da to nije pravi naziv rase.

E evo, ima neka vlašićka pramenka i to bi bila ta BH rasa ovaca, kako sam razumio.

http://poljoprivredaiselo.com/2012/12/p ... a-vlasica/
Meni je "kod nas" u ovom kontekstu često od vardara pa do triglava, jer je bio jedan tržišnoekonomski prostor, pa i što se tiče uzgoja ovaca. Ima kamara nekakvih podtipova, al' ne bi ulazio u to duboko jer mi je prevelika danguba za nešto što mi ni kratkoročno ni dugoročno ne treba.

Primjera radi, nekakav tekstić iz susjedne Srbije o nekim tipovima (i vjerujem da je tako i u BiH, jer bi mi drugačije bilo nelogično):

http://www.zdravasrbija.com/lat/Zemlja/ ... -OVACA.php
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mika
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1613
Joined: 22 Mar 2015, 22:02
Location: Xavier's school for gifted youngsters
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Profesor iz Konjica uzgaja 300 ovaca: Sa fakultetske dip

Post by Mika » 12 Feb 2017, 19:51

Kad smo vec kod ovaca....ja sam citala da ovcije runo nikad ne prestane da raste...i ako se ovca ne sisa postane toliko dugo da svojom tezinom prevali ovcu na stranu, zbog cega ona ne moze da jede i krepa od gladi...Eto sad, weird fact.
Cuvajte se malih zena, to da valja naraslo bi.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Profesor iz Konjica uzgaja 300 ovaca: Sa fakultetske dip

Post by Bla » 12 Feb 2017, 19:52

Pa upravo dok sam tragao za spiskom ovaca naletih na nekakav članak da je nekakava ovca (valjda u australiji) pobjegla i pronađena nakon 5-6 godina sa 42 kile vune na sebi :D.

http://www.agroklub.ba/stocarstvo/sa-iz ... une/20240/
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mika
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1613
Joined: 22 Mar 2015, 22:02
Location: Xavier's school for gifted youngsters
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Profesor iz Konjica uzgaja 300 ovaca: Sa fakultetske dip

Post by Mika » 12 Feb 2017, 19:54

Ocito da imamo previse slobodnog vremena :plavi
Cuvajte se malih zena, to da valja naraslo bi.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120366
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7875 times
Status: Online

Mladi gotovo nezainteresovani za zanate, a potražnja za zanatlijama sve veća

Post by Krokodil Behko » 16 May 2018, 09:33

Image

Mladi iz Bosne i Hercegovine svake godine sve više upisuju gimnazije i druge škole četvrtog stepena. Interesa za izučavanje zanata gotovo da nema, iako je sve veća potražnja za zanatlijama. Nositelji obrazovanja u BiH tvrde da su upisne politike u srednje škole usklađene s potrebama tržišta rada, ali mladi nemaju interesa za deficitarna zanimanja.

Kantonalne vlade svake godine donose planove upisa učenika u prve razrede srednjih škola te kriterije za prijem učenika. Jedan od osnovnih kriterija je broj maturanata osnovnih škola te pregled stanja nezaposlenih osoba sa završenom srednjom školom iz evidencije službi za zapošljavanje.

Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo je u prethodne dvije godine stipendiralo određeni broj učenika koji su upisali trogodišnje srednje škole deficitarnih zanimanja, čime su popunili zanimanja trećeg stepena u maksimalnom procentu. Za ovu namjenu u školskoj 2016/2017. godini izdvojene su 154.000 KM, a u školskoj 2017/2018. godini 105.000 KM.

"Naša namjera je stipendirati učenike koji upisuju deficitarna zanimanja i u školskoj 2018/2019. godini. Prethodnih godina stipendirani su srednjoškolci za zanimanja rasadničar, stolar, moler-farbar, keramičar-podopolagač, mehaničar šinskih vozila, zavarivač, operator na CNC mašinama, limar, zavarivač, rukovalac građevinskim i pretovarnim mašinama, autolakirer, plinski i vodoinstalater, obućar, bravar, elektromehaničar, elektroenergetičar, mesar i mljekar", kazali su nam iz Ministarstva obrazovanja KS.

Manje odjeljenja u sarajevskim gimnazijama


Kako saznajemo, novi online sistem apliciranja za upis u prvi razred srednjih škola u znatnoj mjeri je utjecao na povećanje upisa učenika na zanimanja trećeg stepena.

Maturanti osnovnih škola u skoro svim kantonima već su tradicionalno zainteresovani za upis u gimnazije i srednje škole za stručno obrazovanje i obuku, škole zdravstvene, elektro, saobraćajne te ugostiteljske struke.

"Svi danas žele da im djeca idu u administraciju, a interesa za zanate je sve manje. To je danas postao trend. Mi smo u KS smanjili broj odjeljenja u gimnazijama i otvorili novi program za IT sektor. U saradnji s Microsoftom i drugim jakim IT firmama shvatili smo da bi se na tržištu mogla pojaviti potreba za zapošljavanjem asistenata sa srednjim školama u IT sektoru. Ovaj novi program je zaživio u tri gimnazije", rekao nam je ministar obrazovanja KS Elvir Kazazović.

Prema posljednjim istraživanjima Bit Alijanse, u BiH postoji hitna potreba za 6.000 softver-inženjera, programera i ostalih stručnjaka iz izvozno orijentirane bh. softverske industrije. Procjena je da bi se njihovim angažmanom u BiH prihodovalo više od 540 miliona maraka godišnje.

Potrebe lokalnog tržišta rada


Praksa u Zeničko-dobojskom kantonu prije svake školske godine je osnivanje tripartitnih savjetodavnih vijeća koja nastoje uskladiti i revidirati klasifikacije zanimanja u srednjim školama s kretanjem na tržištu rada.

"Prilikom osmišljavanja i donošenja nastavnog plana i programa, uzimaju se u obzir potrebe lokalnog tržišta rada. Svaka srednja stručna škola u ZDK formira vijeće koje pomaže školi u planiranju sadržaja i programa, savjetuje školu o svim pitanjima koja se tiču obuke te pomaže jačanju veze između škole i lokalnog tržišta rada", rekao nam je ministar obrazovanja ZDK Mensur Sinanović.

Inače, znatan broj mladih u ZDK najviše završava gimnazije, dok su najviše zainteresovani za zvanja medicinske struke. Najmanje učenika upisuje trogodišnja zanimanja.

Pozitivan primjer je goraždanska Srednja stručna škola "Džemal Bijedić" koja je proteklih godina doživjela ekspanziju upisa učenika. Ministar obrazovanja Bosansko-podrinjskog kantona Damir Žuga kaže nam kako ovu srednju školu svake godine upisuju i učenici iz susjednih općina RS.

"Mislim da smo na pravom putu jer imamo kvalitet. Bosansko-podrinjski kanton doživio je procvat jer se oslonio na svoje ljude, svoje resurse, svoje radnike i kapacitete. U privrednom uzdizanju svoju zaslugu imala je i stručna škola. Goražde je industrijski grad i ovdje obrazujemo jake mašinske tehničare i električare. Mladi su i zainteresovani za ove struke", ističe Žuga.

On dodaje kako je u BiH i drugim zemljama Balkana skoro nemoguće u potpunosti implementirati dualne sisteme obrazovanja koji su aktuelni u Njemačkoj, Austriji ili Švicarskoj. Ovi sistemi podrazumijevaju veliki broj sati praktične nastave, a mali broj časova teorije.

Stoga Goražde zajedno s Mostarom, Prijedorom i Gradiškom, a u saradnji s njemačkom organizacijom Giz, izrađuje pravilnik o praktičnoj nastavi koji će definisati prava i obaveze učenika, škola, nastavnika, roditelja i svih odgovornih u lancu obrazovanja. Pravilnik bi se trebao početi primjenjivati od 1. septembra ove godine.

Iz Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta HNK-a su nam kazali da rade na izradi novih nastavnih planova i programa za koje postoje interesi na tržištu rada. Najveći interes trenutno vlada za zanimanja iz oblasti medicine, informatike, elektrotehnike i ugostiteljstva.

Nova zanimanja u RS-u


Upisna politika u manjem bh. entitetu, tvrde iz Ministarstva prosvjete i kulture RS, već duži niz godina temelji se na povezivanju srednjeg obrazovanja s potrebama tržišta rada. Tako su protekle dvije godine u RS-u uvedena nova zanimanja i to časovničar, zlatar, optičar, tehničar hortikulture, tehničar CNC tehnologije te tehničar informacionih tehnologija. Učenici iz RS-a su iskazali interes za sva nova zanimanja.

"U narednom periodu usmjerit ćemo naše aktivnosti na povećanje upisa učenika u trogodišnje stručne škole kao direktan odgovor na potrebe tržišta rada. Povećali smo fond časova praktične nastave za zanimanje stolar u Centru srednjih škola 'Ivo Andrić' u Prnjavoru i Tehničkoj školi 'Mihajlo Pupin' u Bijeljini, kao i za zanimanje obućar u Srednjoškolskom centru 'Mihajlo Pupin' u Derventi", ističu iz Ministarstva prosvjete RS.

Slično kao u FBiH i u RS-u je znatno povećan upis učenika u četverogodišnje srednje škole. Najveći interes učenici iz RS-a imaju za pohađanje gimnazije, medicinske i ekonomske škole te zanimanja iz oblasti mašinstva i elektrotehnike. Proteklih godina u RS-u nije bilo interesovanja učenika za geologiju, rudarstvo i metalurgiju.

Prema podacima zavoda za zapošljavanje i oglašivača, u BiH su najtraženiji trgovci, call agenti, konobari, šankeri, komercijalisti, programeri, kuhari, stjuardi i stjuardese, vozači, frizeri i zaštitari.

Iako većina kantonalnih ministarstava obrazovanja nastoji biti u sinergiji s tržištem rada kroz revidiranje upisnih kvota i programa, brojni mladi iz BiH slijede svoje interese i stječu zvanja za koja već godinama nema mjesta na tržištu rada u našoj zemlji. Za koje srednje škole će se odlučiti u 2018/2019. školskoj godini ostaje da vidimo.


(klix)
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81167
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7026 times
Status: Offline

Re: Mladi gotovo nezainteresovani za zanate, a potražnja za zanatlijama sve veća

Post by Julia-Klara » 16 May 2018, 11:10

Zanati su sve cjenjeniji i u svijetu, ali valjda su prepoznali znacaj ocuvanja svega onoga sto se stvara rukama.
Zato rucno pletene stvari, rezbarije, grncarija, imaju svoju cijenu, koja nije ni malo niska. Trud i vrijeme kostaju.

Kod nas bi svi u fotelje :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Mladi gotovo nezainteresovani za zanate, a potražnja za zanatlijama sve veća

Post by Mutevelija » 16 May 2018, 11:19

Zanati :hihi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81167
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7026 times
Status: Offline

Re: Mladi gotovo nezainteresovani za zanate, a potražnja za zanatlijama sve veća

Post by Julia-Klara » 16 May 2018, 11:21

tebi je, naravno, sve smijesno :kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Mladi gotovo nezainteresovani za zanate, a potražnja za zanatlijama sve veća

Post by Nice try » 16 May 2018, 12:57

Treba uticati na djecu već i ranije nego što počnu razmišljati o upisu u srednju školu.
Kod nas ide, oni odlični biraju bolje škole, a slabiji zanate i to ne prema željama i sklonostima već "upiši sta bilo, samo da imaš kakvu bilo srednju".
Ima mnogo posla da se probudi neka svijest o važnosti svih zanata, od kućnog odgoja i priče do reklamiranja raznih zanimanja kroz neke prospekte, prezentacije, razgovor i sl.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Mladi gotovo nezainteresovani za zanate, a potražnja za zanatlijama sve veća

Post by Venera » 16 May 2018, 16:07

BiH ne podrzava razvoj zanata!
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Mladi gotovo nezainteresovani za zanate, a potražnja za zanatlijama sve veća

Post by Melek » 16 May 2018, 18:39

Sad je Mute aplicir’o, biće leba :oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Mladi gotovo nezainteresovani za zanate, a potražnja za zanatlijama sve veća

Post by Melek » 16 May 2018, 18:41

A kažu da najstariji zanat najviše potražuje :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Mladi gotovo nezainteresovani za zanate, a potražnja za zanatlijama sve veća

Post by Venera » 16 May 2018, 18:48

Melek wrote: 16 May 2018, 18:41 A kažu da najstariji zanat najviše potražuje :cudi
to je jedna od opcija

pa tako je Kazanova zivio u Veneciji, od seksulanih usluga bogatoj eliti , cak mislim da je davao i muskarcima :obrve

imas specijalne barove u Turskoj , nema sanse da kao musko ne zaradis na seksulanim uslugama :p

ne , znam, da li u Crvneom Distiktu u AMsterdamu imaju muskarce u izlogu :hm

oh, da , oralne usluge, ubaci novac , dobijes oralac, nema veze od koga je, zenskih ili muskih usta :ble
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Mladi gotovo nezainteresovani za zanate, a potražnja za zanatlijama sve veća

Post by Venera » 16 May 2018, 18:50

Melek wrote: 16 May 2018, 18:39 Sad je Mute aplicir’o, biće leba :oo
nije Mute lud da se bori sa BiH birokaratijom i lopovima :D bolje mu je da leti van :hop
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120366
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7875 times
Status: Online

Re: Mladi gotovo nezainteresovani za zanate, a potražnja za zanatlijama sve veća

Post by Krokodil Behko » 16 May 2018, 19:19

Julia-Klara wrote: 16 May 2018, 11:10 Zanati su sve cjenjeniji i u svijetu, ali valjda su prepoznali znacaj ocuvanja svega onoga sto se stvara rukama.
Zato rucno pletene stvari, rezbarije, grncarija, imaju svoju cijenu, koja nije ni malo niska. Trud i vrijeme kostaju.

Kod nas bi svi u fotelje :cudi

Da stvar bude zanimljiva, zanate je lakše raditi danas, nego u doba SFRJ, na primjer, a i cjenjenije je.
Prisjeti se samo opreme za zidariju u SFRJ, a evo, ja koji se time ni ne bavim, imam bolje nego neki majstor u to doba. Posebno bih istakao širok dijapazon malih dizalica, jer to je nekada bila glavna falinka u tim sportovima :D.

Nema veze, ovakvi kao Mutevelija, na zapad neće otići, jer oni i svojih pogospodljenih gotovana imaju dovoljno. Cijene nas i trebaju, kao dobre KV radnike prvenstveno.
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Mladi gotovo nezainteresovani za zanate, a potražnja za zanatlijama sve veća

Post by Mutevelija » 16 May 2018, 20:11

:hm mijesate babe i žabe nije isto biti stolar i svoj gazda ili neki posao obavljati i biti "zanatlija" i biti stolar za nekog drugog, zidar NPR nije ni zanat specifičan jer spada u gradjevinske poslove, a oni su opširni previše.
Ono što je cijenjeno je zavarivač bravar, gradjevinci nisu.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Mladi gotovo nezainteresovani za zanate, a potražnja za zanatlijama sve veća

Post by Mutevelija » 16 May 2018, 20:13

statebriga wrote: 16 May 2018, 18:50
Melek wrote: 16 May 2018, 18:39 Sad je Mute aplicir’o, biće leba :oo
nije Mute lud da se bori sa BiH birokaratijom i lopovima :D bolje mu je da leti van :hop
Malo je falilo da budem u Istri medjutim poslodavac je bio puno tajnivit
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Mladi gotovo nezainteresovani za zanate, a potražnja za zanatlijama sve veća

Post by Venera » 16 May 2018, 20:30

Mutevelija wrote: 16 May 2018, 20:13
statebriga wrote: 16 May 2018, 18:50
Melek wrote: 16 May 2018, 18:39 Sad je Mute aplicir’o, biće leba :oo
nije Mute lud da se bori sa BiH birokaratijom i lopovima :D bolje mu je da leti van :hop
Malo je falilo da budem u Istri medjutim poslodavac je bio puno tajnivit
i, sto sad planiras :D
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Mladi gotovo nezainteresovani za zanate, a potražnja za zanatlijama sve veća

Post by Mutevelija » 16 May 2018, 20:39

statebriga wrote: 16 May 2018, 20:30
Mutevelija wrote: 16 May 2018, 20:13
statebriga wrote: 16 May 2018, 18:50
Melek wrote: 16 May 2018, 18:39 Sad je Mute aplicir’o, biće leba :oo
nije Mute lud da se bori sa BiH birokaratijom i lopovima :D bolje mu je da leti van :hop
Malo je falilo da budem u Istri medjutim poslodavac je bio puno tajnivit
i, sto sad planiras :D
Nista, sta drugo naleti nije htio da kaze koja je plata i koje radno vrijeme :oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests