U BiH niko ne želi da bude radnik

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

U BiH niko ne želi da bude radnik

Post by Krokodil Behko » 26 May 2012, 10:27

Tražena zanimanja su i zidari, šivači i varioci

Image

Mnogo je faktora koji utiču na izbor budućeg zanimanja i škole, i veoma je važno da mladi prilikom upisa u srednje škole i na fakultete sagledaju lična interesovanja i sposobnosti, kao i da se informišu o stanju na tržištu rada, odnosno o suficitarnim i deficitarnim zanimanjima jer je poznat problem neusklađenosti obrazovnog sistema sa ...

... potrebama tržišta rada, kažu u Federalnom zavodu za zapošljavanje (FZZZ).

Naime, svake godine se kroz obrazovni sistem proizvode kadrovi za kojima ne postoji potreba na tržištu rada, i koji su zbog toga, a bez obzira na stručnu spremu, primorani provesti duži period na birou za zapošljavanje ili raditi poslove za koje nisu školovani. S druge strane, obrazovne institucije ne uspjevaju odgovoriti na potrebe poslodavaca i pripremiti buduće stručne osobe koje su im zaista potrebne i čija su zanimanja deficitarna.

Prema podacima FZZZ, na evidencijama nezaposlenih u martu ove godine najbrojnija su bila zanimanja: KV i VKV -prodavač, automehaničar, bravar; SSS - ekonomski tehničar, maturant gimnazije, mašinski tehničar, medicinska sestra; VŠS - ekonomista, pravnik, nastavnici (raznih smjerova) i VSS - diplomirani ekonomist i diplomirani pravnik.

Relativno je visok broj nezaposlenih pravnika i ekonomista, ali su to profesije koje se najkraće zadržavaju na biroima.

Najtraženija zanimanje na svjetskom, ali i na bh. tržištu rada ostaju zanimanja koja se vežu za IT sektor - diplomirani inženjer informatike i elektronike, telekomunikacija, ali potražnja je i za farmaceutima, diplomiranim inženjerima građevine, knjigovođama. Osim toga, u BiH traženi su još i zidari, šivači i varioci.

Federalni zavod za zapošljavanje je u saradnji sa kantonalnim službama za zapošljavanje uspostavio sistem redovnog informiranja o profesionalnoj orijentaciji u osnovnim i srednjim školama u Federaciji BiH.

- Cilj te aktivnosti jeste informiranje učenika o značaju izbora daljnjeg obrazovanja, odnosno odabira zanimanja, te informiranja o potražnji za radnom snagom na tržištu rada, kažu u FZZZ-u.

Osim toga, s ciljem što boljeg informisanja mladih u vezi sa karijernom orijentacijom i važnosti odabira zanimanja, FZZZ je pokrenuo i internet stranicu http://www.abecedakarijere.ba koja nudi pregršt informacija o kretanjima na tržištu rada, koja su zanimanja suficitarna a koja deficitarna, koji fakulteti i srednje škole postoje te kako se upisati.

Na ovaj način FZZZ želi dati doprinos boljem sagledavanju svih bitnih faktora prije konačne odluke o tome koju školu izabrati, odnosno koje zanimanje.

Također, mladi pri izboru budućeg zanimanja i škole mogu posjetiti i centre za informisanje, savjetovanje i obuku (CISO) u okviru kantonalnih službi za zapošljavanje gdje im savjetodavci mogu dati korisne informacije u vezi sa profesionalnom orijentacijom i stanjem na tržištu rada.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: U BiH niko ne želi da bude RADNIK

Post by Zagorka » 26 May 2012, 11:22

Ja uvijek kazem jednu:nema posla,ali nema ni radnika danas.Nece niko posao u plasteniku,nocnu smjenu pekara,portira.Kad je gazda zamolio jednog konobara,koji taj dan uopće nije imao posla,da mu pridrzi nesto,a ovaj je pravio neki ukrasni zid,ovaj lijepo kaze:nisam ti ja dosao biti zidar,ja sam konobar!!I jos to ponosan prepricava svugdje.
Ih,puna mu usta rijeci konobar.Bas k'o da je nuklearni fizicar!
Ljudi se malo precijene.
Ja sam radila fizikalu u proizvodnji i gledala svojim ocima gdje napustaju mahom,prvi,drugi,peti dan,a sve manje skolovani od mene.
Neće.
Stare generacije neće nikako,razmazio ih Tito,a mladi svi misle da su pametni i da zasluzuju bolje.Pa bujrum,napravite bolje kad mozete.Meni nikad nije bilo ponizenje nista raditi.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Blackhawk
Status: Offline

Re: U BiH niko ne želi da bude RADNIK

Post by Blackhawk » 26 May 2012, 11:40

Nije ponizenje raditi, ali ja radije necu raditi nista, nego da nekome radim sve zivo za neke sitne pare..
Da se neki gazda bogati na meni, jer nece nabaviti molera, nego ce uzeti moj slobodni dan ili slobodno vrijeme i reci da ja recimo okrecim lokal. I to ti uracuna u posao koji ti radis.. Ne plati ti taj dan sto si slobodan trebao biti a radis, ne plati ti to sto si radio.. Pa zasto ??

Ja znam slucaj, jedna trgovina gradjevinskog materijala.. Radila su 3 radnika.. od jutra od pola 8 pa navece sve dok se vidi skoro.. LJeti je to do 19:00, zimi imaju srece, pa do 16:00.. Godisnji odmor koriste iskljucivo i samo zimi, jer manje posla, i to ne vise od 7 dana, pa 7 radi i opet 7 godisnji..
Rade svaki dan tako, imaju samo jedan dan slobodan.. Cesto puta se zna desiti 18:55 i vec trebaju da idu kuci, stize sljeper robe, i ostaju jos 2 sata dok se to istovari.. Nista ne dobiju vise para sto su ostali..
I sad taj jedan sto je radio, imao dan slobodan i otisao sa porodicom malo u prirodu na rostilj i da odmori.. Igrom slucaja, sef ga nazove i kaze treba doc nesto pomoci, i on kaze ja sam slobodan danas ne radim.. I Sef na to, pa budi i dalje slobodan vise mi nemoj ni doci... I otkaz bez mogucnosti prigovora..
I da li je sad to uredu??

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: U BiH niko ne želi da bude RADNIK

Post by Zagorka » 26 May 2012, 11:44

Black,vazda ce se neko bogatiti na nama,mi necemo ni na kom,nemas sta protestovati,nista napraviti neces,raditi se mora i gotovo...
Na zalost,nema izbora.Sto prije shvatimo,lakse ce nam biti ;)
A sta fali okreciti prostoriju,pa i ja sam cistila radnje gdje sam radila,pa cistim i kod kuće bez pare dinara...ribam,cistim,kuham,tamo su me makar plaćali :cudi
"ne pitaj jeli pravedno" ;)
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Blackhawk
Status: Offline

Re: U BiH niko ne želi da bude RADNIK

Post by Blackhawk » 26 May 2012, 11:51

Pa zbog toga i jeste ovako kako jeste... Jer gazda ima izbor, uvijek ce doci neki drugi na tvoje mjesto kojeg ce moci tlaciti neko vrijeme dok ne prekipi, i tako iznova i iznova...
Necu bjezati nikad od rada, pa nebitno sta je to... Ali ako se taj rad i placa onako kako treba..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: U BiH niko ne želi da bude RADNIK

Post by Krokodil Behko » 26 May 2012, 12:06

Black, nije lahko ni kad se plaća prekovremeni ukoliko je taj prekovremeni
skoro pa svakodnevan. Oduzima vrijeme iz dana u dan. Čovjeku se čini da dva sata
ne znače puno. Medjutim znače. Velika je razlika, ako kući ideš u 15h ili u 17h.
U 15h, to je u sred dana. A 17h, pa dok dodješ kući, ručaš i poipiješ kafu, to je 18h.

Ovo stanje, na tržištu rada, obiće se svima o glavu. Stalno čitam, tehničke i zanatske
škole - poluprazne.
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: U BiH niko ne želi da bude RADNIK

Post by Blackhawk » 26 May 2012, 12:15

Naravno da nije lahko behko, pogotovo osobama koje imaju porodicu... Hajd kad je covjek mlad, sam nekako se i da.. MAda ni tad nije dobro.. Ali kad je placen prekovremeni, hajd donekle se i moze izdrzati, ali kad radis radis i samo radis, a plata uvijek na istom, jos plus kad ti zakasni po 15 dana, a ti i dalje radis i radis..

Ja sam znao raditi nekad po 13-14 sati dnevno, a placeno samo 8.. I radio tako dok nije pukao film vise se ne moze..
Od 10 ujutro pa do 2-3 sata navece, nerijetko i do 4-5 ujutro.. Dodjes kuci spavas par sati i opet na posao.. Nemas vremena nizasto drugo, i kad dobijes i platu, nemas vremena je ni potrositi..
2 god skoro nit sam koga vidio od svojih rodjaka, nit gdje otisao, niti sta uradio pored posla... Znalo desit se da mamu ne vidim po 7 dana, dodjem kuci ona spava, ujutro ona na posao ja spavam i tako iz dana u dan..
I pored svega toga, pocne se izvlaciti nema posla, slab promet, kasni plata, jedan mjesec, dva mjeseca, 3 mjeseca, daje ti nekih 10 KM dnevno, koje potrosis za hranu, nekad nemoze ni biti.. I trpis trpis ali ne moze vjecno se trpiti...
I sad radije evo sjedim, nego da vise radim na takav nacin...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: U BiH niko ne želi da bude RADNIK

Post by Krokodil Behko » 26 May 2012, 12:26

Ali kad je placen prekovremeni, hajd donekle se i moze izdrzati
U privatnim firmama, i kad plaćaju prekovremeni, plaćaju ga kao običnu
satnicu, umjesto 50% uvećanu. Iz ličnog iskustva znam, za godinu dana,
ostaneš kraći i za 1300 maraka - ko ništa.

Mislim da zbog toga, roditelji i izbjegavaju upisivati djecu u zanatske smjerove.
Medjutim, nešto će morati da se mijenja. Država mora natjerati te privatnike,
da poštuju Zakon o radu.
online

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: U BiH niko ne želi da bude RADNIK

Post by silence » 26 May 2012, 12:38

A ko bi to želio u ovakvoj Državi da bude radnik?
Radnik je obespravljen, izrabljivan, minimizirana je cijena rada, a nije redovno niti uredno plačena.. Često nema uplačeno socijalno i zdravstveno osiguranje, niti topli obrok, a ni ostale doprinose.
Čovjek i njegov rad su degradirani. Čovjek je u Bosni ponižen...
Ali, raditi se mora, mora se živjeti i preživjeti. Radnik u Bosni ne može raditi i zaraditi za luksuz i dobar godišnji odmor.
Ali...
Sve je do radnika. Masovna pobuna bi riješila sve.
Niko radnicima nikada nije riješavao njohove probleme, nego su oni sami. Kroz istoriju su se borili za radnička prava i tražili svoje. Stanje je užasno, rekla bih alarmantno i krajnje je vrijeme da se počnu masovno okupljati i boriti za svoja prava.
Kada bi se uredio Zakon o radničkim pravima, kada bi se minimiziralo ili nestalo crno tržište rada, kada bi se rad plačao po Evropskim cijenama, ljudi bi htjeli biti radnici i u Bosni i Hercegovini.
Na kraju da kažem da je ovdje radnička klasa pokradena, ne samo ona, svi smo pokradeni.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Blackhawk
Status: Offline

Re: U BiH niko ne želi da bude RADNIK

Post by Blackhawk » 26 May 2012, 13:16

Najveci problem danas sa radnicima jesu krediti... Kao sto ti rece vec, radnik nemoze zaraditi za luksuz, nego samo da prezivi.. I zbog toga radnik uzima kredit da bi mogao ili napraviti kucu ili popraviti nesto, bilo sta, i onda je opterecen tim kreditom..
I ne smije nista onda uciniti, i zbog toga trpi sve i svasta i nada se da ce to jednom proci i da ce neko nesto popraviti.. A nece niko, nego uvijek ide gore i gore..

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: U BiH niko ne želi da bude RADNIK

Post by Sheval » 26 May 2012, 13:29

Ma,mi smo u kurcu,pametnjakovići.
Okopavaju neke vrtove na fejsu a polja nam zarasla u korov.Neće više niko.

Najbolji je bio onaj lik za vrijeme snježnog nevrema kad je izvalio:
Volje ima,lopata nema! :)

Mi bježimo od lopate,tražimo je da je ne nađemo :oo

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: U BiH niko ne želi da bude RADNIK

Post by silence » 26 May 2012, 14:36

BlackHawk wrote: I ne smije nista onda uciniti, i zbog toga trpi sve i svasta
I onda radnik postaje rob, a robovlasnici zanajući sve to, vješto i podlo to iskorištavaju.

Ali... Imaju podršku u Vlasti (mislim na robovlasnike). Jer Vlast ne čini ama baš ništa da ovom kriminalu stane u kraj. U čijem je to interesu?
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: U BiH niko ne želi da bude RADNIK

Post by silence » 26 May 2012, 14:41

Sheval wrote:
Najbolji je bio onaj lik za vrijeme snježnog nevrema kad je izvalio:
Volje ima,lopata nema! :)

Mi bježimo od lopate,tražimo je da je ne nađemo :oo
Ma bilo je tada lopata...ali su im neke trgovinske kuće u to vrijeme promijenile cijenu, pa su umjesto 8,00 KM, koštale 80,00 KM :sok
Tako se to ovdje radi...
:zid
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: U BiH niko ne želi da bude RADNIK

Post by Krokodil Behko » 26 May 2012, 15:43

silence wrote:
BlackHawk wrote: I ne smije nista onda uciniti, i zbog toga trpi sve i svasta
I onda radnik postaje rob, a robovlasnici zanajući sve to, vješto i podlo to iskorištavaju.

Ali... Imaju podršku u Vlasti (mislim na robovlasnike). Jer Vlast ne čini ama baš ništa da ovom kriminalu stane u kraj. U čijem je to interesu?

U njihovom je zajedničkom interesu. Poslodavci - političari.
A božije davanje, ako je firma, strano vlasništvo, za nju važe
sve, baš sve zakonske odredbe. zato strani kapital i zaobilazi
ovu zemlju.
online

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: U BiH niko ne želi da bude RADNIK

Post by blento59 » 26 May 2012, 15:47

zivio tito-zastitnik radnicke klase
svako uvijek bio placen i zasticen
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: U BiH niko ne želi da bude RADNIK

Post by Zagorka » 26 May 2012, 19:00

Niko ne kaze da su vremena bajna,ali ako moj stari,(koji ima 2 penzije btw),uzgaja more povrća,skupa s materom,i proizvodi od pilića pa nadalje,a moje matere prva komsinica koja bas nista ne radi,ne moze usijati jednu jedinu bastu pa da djeci iz nje sta izvuče,to dovoljno govori o mnogo cemu.... :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: U BiH niko ne želi da bude RADNIK

Post by blento59 » 26 May 2012, 19:02

tvoj potpis je moj komentar
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: U BiH niko ne želi da bude RADNIK

Post by Zagorka » 26 May 2012, 19:08

:zubi ;)
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: U BiH niko ne želi da bude RADNIK

Post by mrki62 » 26 May 2012, 22:04

Narod je zaboravio onu staru izreku ; ne možeš me tako malo platiti , koliko ja mogu malo raditi. :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: U BiH niko ne želi da bude RADNIK

Post by Krokodil Behko » 30 May 2012, 15:20

mrki62 wrote:Narod je zaboravio onu staru izreku ; ne možeš me tako malo platiti , koliko ja mogu malo raditi. :pusi

E pa danas je malo drugačije. Nikad radnici, ne mogu malo raditi koliko
gazda, može napisati otkaza.
online

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests