Konvertibilna marka

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Konvertibilna marka

Post by Krokodil Behko » 01 Jun 2012, 11:50

Tema za sve o našoj valuti.
Možete pisati o svemu a ponajviše, kako da imamo ovih maraka što više.
Trenutno je aktuelna, zamjena novčanica, sa novim i modernijim.


Od danas u opticaju konvertibilne marke koje SVJETLUCAJU

Image

Od danas, 1. 6., u opticaju je novo izdanje novčanica konvertibilne marke u apoenima od 10, 20, 50 i 100 KM. Nove novčanice navedenih apoena, izdanje 2012. godina, štampane su u skladu s redovnim aktivnostima Centralne banke BiH (CBBiH), koje imaju za cilj osigurati dovoljno novčanica odgovarajuće apoenske strukture za potrebe gotovinskog prometa u BiH, saopćeno je iz CBBiH

Nove novčanice će u opticaju zamijeniti novčanice prethodnih izdanja, koje su zbog dotrajalosti tokom prethodnih godina povučene iz opticaja.

Izrada novog izdanja novčanica konvertibilne marke nema inflacijski efekt, jer nijedna KM neće biti puštena u opticaj bez poštovanja principa currency boarda, što znači da će svaka izdana konvertibilna marka imati pokriće u stranoj valuti po fiksnom kursu, navode iz CBBiH.

Kod novog izdanja novčanica, kod kojega je na licu novčanice ispod potpisa i riječi „GUVERNER” navedena godina tiskanja „2012″, načinjene su određene izmjene u odnosu na prethodna izdanja, prvenstveno u cilju njihove efikasnije zaštite od krivotvorenja.

Novo izdanje KM novčanica ima višetonski vodeni znak s motivom skulptura na glavnom ulazu u zgradu Centralne banke Bosne i Hercegovine. Ispod motiva skulptura, svaki apoen KM ima svijetli vodeni znak – vrijednost apoena.

Zaštitna nit s tekstom je kod novog izdanja potpuno ugrađena u papir i unutar nje se vidi tekst različit za svaki apoen: 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM.

Sve novčanice konvertibilne marke iz novog izdanja imaju i mikrooptičku zaštitnu nit, širine 4 mm, s prozorima. U prozorima niti se mogu vidjeti pera koja se pomjeraju ovisno o kutu promatranja.

Na apoenima 10 KM i 20 KM, vertikalno preko cijelog naličja novčanice nalazi se iridiscentna traka širine 10 mm. Traka prikazuje oznaku KM, te vrijednost apoena. Kada se novčanica promatra pod različitim kutom, traka svjetluca i mijenja boju.

Na apoenima 50 KM i 100 KM, vrijednost apoena u donjem desnom kutu naličja novčanice tiskana je posebnom optički promjenjivom bojom. Efekt promjene boje se vidi kada se novčanica promatra pod različitim kutom. Na 50 KM boja se mijenja od ljubičastocrvene u zelenkastosmeđu. Na 100 KM boja se mijenja od zlatnosmeđe do maslinastozelene.
online

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: NOVE NOVČANICE MIJENJAJU STARE

Post by silence » 01 Jun 2012, 15:43

Znači da počelo štampanje novca... Onog čega nema, treba nadomjestiti.
Uopšte nevjerujem njihovom obrazloženju o razlozima štampanja novca i da inflacije neće biti. Inflacije ima več odavno, a ovim doštampavanjem novca će se samo povečati. :ljut
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Harmony
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 106
Joined: 30 May 2012, 23:28
Location: INKOGNITO SAM
Status: Offline

Re: NOVE NOVČANICE MIJENJAJU STARE

Post by Harmony » 01 Jun 2012, 16:01

a do kada ce vrijediti ove stare od sto i pedeset?mislim necu ici u bosnu do septembra oktobra ,nece valjda mi propasti ?
KIBIDABI

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: NOVE NOVČANICE MIJENJAJU STARE

Post by silence » 01 Jun 2012, 16:03

Ne brini Harmony biće u opticaju i jedne i druge... pa šta ti dođe pod ruku...
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: NOVE NOVČANICE MIJENJAJU STARE

Post by alma75 » 01 Jun 2012, 16:09

Čuj majke ti, zbog dotrajalosti. Ja je još ne vidjeh staru i poderanu :sok

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: NOVE NOVČANICE MIJENJAJU STARE

Post by silence » 01 Jun 2012, 16:21

Ma pusti Alma...To oni bacaju prašinu u oči. Novca nema, nestašica je...Treba transfuzija, a to je doštampavanje. Samo sam čekala dan kada će se ovo dogoditi...
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: NOVE NOVČANICE MIJENJAJU STARE

Post by Krokodil Behko » 01 Jun 2012, 16:52

Ni ja ne vidjeh otrcanu stoju. Pa ni pedeseticu.
online

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: NOVE NOVČANICE MIJENJAJU STARE

Post by nezaboravna » 01 Jun 2012, 17:03

Krokodil Behko wrote:Ni ja ne vidjeh otrcanu stoju. Pa ni pedeseticu.
Sve vec vidjeno,stampanje novih novcanica je jako skupo i ne mogu da vjerujem da im se to isplati tj mijenjanje :plavi :plavi novca ,lose lazu javnos jer nije ovaj scenari :plavi :plavi o bas bio davno odigran.
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Konvertibilna marka

Post by Krokodil Behko » 13 Jun 2012, 22:49

Iskren da budem, još uvijek, nisam uspio vidjeti, nijednu novu novčanicu. :cudi
Marke me definitivno zaobilaze :(
Po portalima čitam, da već ima puno nesporazuma sa ovim novim novčanicama.
Izgleda, da je razlika primjetna, pa oni koji ih prvi put vide, sve misle da su neki
falsifikati u pitanju :D.

Jel neko vidio te nove novčanice?
Makar neka slika sa inteneta?
online

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Konvertibilna marka

Post by Toruk Makto » 14 Jun 2012, 04:11

50 km zadnji put sam vidio kad sam se rodio amidza mi na čelo bacio . Al zato ove gvozdene vidjam , gotov pa svaki dan po jednu ili dvije .
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: NOVE NOVČANICE MIJENJAJU STARE

Post by Konsultant » 14 Jun 2012, 07:11

alma75 wrote:Čuj majke ti, zbog dotrajalosti. Ja je još ne vidjeh staru i poderanu :sok
Dobro si primjetila, krupnije novcanice su nam dosta postojane. Vidjao sam 50-ke koje su u losem stanju mada ni blizu kao novacanice od 1 KM i 0.5 KM koje su bile dno dna. One su bile raspad sistema i dobro je sto su povucene. Isto tako se dio novcanica osteti iz ovog ili onog razloga i vise nisu za upotrebu. Meni je jednom bankomat izbacio novcanicu koja je do pola uljava. Valjda je bankomat ostetio. Novcanice se svake godine ostecuju samo u manjoj mjeri nego prije, ali opet se ne mogu same korigovati ili reproducirati tj. moze ih biti samo manje nikako vise. Ostecene novcanice se spaljuju cini mi se na godisnjem ili polugodisnjem nivou.
CBBH wrote:Ukupna količina novčanica u opticaju u 2008. smanjena je za 1.530.568 komada novčanica u odnosu na 2007.
Postoji vise razloga sto se uvode nove novcanice. Naveli su poboljsanje zastite sto je dobro, ali mislim da je ovo dostampavanje s razlogom. Jednostavno svake godine povecava se kolicina novca kojim raspolaze BiH,a broj novcanica se smanjuje. Svake godine firme biljeze prihode, tj. prihod na prihod iz prosle godine. Ovo ukljucuje i strane firme, banke,... Ovo ne znaci da ste vi kao pojedinci bogatiji.
Ne zaboravite i na kreditna zaduzeljanja u koja nas uvaljuju.

Druga dimenzija je inflacija. Za 10 godina imamo duplanje cijena. Sjetite se koliko su bili gorivo, namirnice, stanovi... sve. Konstantno imamo inflaciju na prethodnu inflaciju tj. svake godine je 5-7% u odnosu na prethodnu godinu.

U svakoj zemlji, centralna agencija za bankarstvo (kod nas je CBBH, u Hrvatskoj je HNB,...) prati koliko novca ima u elektronskom obliku koji se vrti kroz transakcije jer sve one moraju kroz centralnu banku proci. Isto tako imaju evidenciju koliko je novca u opticaju kroz novcanice. Na osnovu tih parametara prati se kolicina novca i vrsi se dostampavanje.

Evo clanka s njihove stranice:
Prema podacima Odjeljenja platnih sustava Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH), tijekom 2011. godine zabilježeno je ukupno 32.489.826 RTGS i žirokliring transakcija. Od ukupnog broja, njih 31.729.367 (97,66%), odnosilo se na žirokliring, dok se 760.459 transakcija (2,34%) odnosilo na RTGS transakcije.

Ukupna vrijednost transakcija iznosila je oko 76,65 milijardi KM. Od ukupne vrijednosti, oko 63,61 milijardi KM (82,98%) odnosilo se na RTGS transakcije, dok se oko 13,05 milijardi KM (17,02%) odnosilo na žirokliring transakcije.

U poređenju s podacima za 2010. godinu, razvidno je povećanje, kako broja tako i vrijednosti transakcija. Tako je ukupan broj transakcija porastao za 2,3%, dok je ukupna vrijednost transakcija porasla za 13,1%. Kad je riječ o RTGS transakcijama, zabilježen je porast broja od 6,5%, te porast vrijednosti od 15,1%. Također, broj žirokliring transakcija je porastao za 2,2%, dok je njihova vrijednost porasla za 4,4%.
Za 2008. godinu, broj transakcija u zirokliring je bio 28,8 miliona, dok je u RTGS bilo blizu 767 000,a ukupno je bilo 29.598.572 transakcija tj. imamo povecanje od 10% za 3 godine.

Bilo problema ili nebilo oko dostampavanja, ko moze priustiti, neka uvijek ima neke rezerve za crne dana. Ako nema trenutno, neka poradi na tome u buducnost. Napravite sami svoj proracun, koliko mjesecno trosite i koliko vam treba da prezivite 3-6 mjeseci bez prihoda. To je neka grupa preporuka ekonomista. Ako planirate stediti, zlato nece nikad izgubiti na vrijednosti niti strunuti. Strane valute je dobro imati samo je one su promjenjivog kursa, ali ih opet treba imati jer je najlakse stranom valutom trgovati. U nasem regionu najvise se koriste €, $ i svic. franke.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Konvertibilna marka

Post by carobnjak N » 14 Jun 2012, 10:35

a kako misliš ahbabu štediti u zlatu? Mi možemo uzimati zlato samo u vidu nakita ,a to je opet nesigurno jer ima svakakve kvalitete zlata i šta sve ne rade zlatari sa tim nakitom samo da povećaju zardu sebi. Druga stvar kad ga hoćeš unovčiti onda ti skoro prepolovi cjenu jer zna da si u stisci.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Konvertibilna marka

Post by gejsha » 14 Jun 2012, 11:57

Krokodil Behko wrote:Iskren da budem, još uvijek, nisam uspio vidjeti, nijednu novu novčanicu. :cudi
Marke me definitivno zaobilaze :(
Po portalima čitam, da već ima puno nesporazuma sa ovim novim novčanicama.
Izgleda, da je razlika primjetna, pa oni koji ih prvi put vide, sve misle da su neki
falsifikati u pitanju :D.

Jel neko vidio te nove novčanice?
Makar neka slika sa inteneta?
Vidjela sam ja 10 KM, sestra mi pokazuje...nije ni znala za to, ali je primjetila promjenu..Ma rekoh znam, čitala sam :D. (od kako je ovih vijesti na forumu u sve sam upućena)
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Konvertibilna marka

Post by Konsultant » 14 Jun 2012, 16:17

carobnjak Nurudin wrote:a kako misliš ahbabu štediti u zlatu? Mi možemo uzimati zlato samo u vidu nakita ,a to je opet nesigurno jer ima svakakve kvalitete zlata i šta sve ne rade zlatari sa tim nakitom samo da povećaju zardu sebi. Druga stvar kad ga hoćeš unovčiti onda ti skoro prepolovi cjenu jer zna da si u stisci.
zlatne poluge. nedavno smo pricali o cistoci zlata. zaguglaj pa ces vidjeti da se prodaje i po netu. recimo poluga od 200-500-1000 gr. ako je to velik iznos, a pretposavljam da jeste za velicinu nas, postoje narukvice i prstenovi od zlatna bez ikakvih cirkona, dijamanata i sl. koje se mogu pretopiti 1:1.

upravu si, lomljeno zlato je upola trzisne cijene. medjutim trebas gledati kako kupiti lomljeno zlatno a ne novo. dogovoris se sa zlatarom koliko ce ti pretopiti. cijena zlata prije nekih 10 godina je bila oko 20 km, sad je oko 50-60 po gramu. u prevodu ako si prije kupio nesto od novog zlata po 20, sad ga mozes pod "lomljeno" prodati za 30. u plus si 10 km po gramu.

naravno, zlato nije jedini oblik stednje. postoje dionice, obveznice, nekretnina, zemlja, strane valute....

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Povećanje valute u opticaju - CBBH

Post by Konsultant » 20 Sep 2012, 19:31

Ukupna vrijednost valute u opticaju na dan 31. augusta 2012. godine iznosila je 2.744.692.101,80 KM. U opticaju se nalazi 45.189.661 komad novčanica ukupne vrijednosti 2.622.734.470 KM, te 233.251.452 komada kovanica ukupne vrijednosti 121.957.631,80 KM.

U odnosu na isti datum prošle godine, valuta u opticaju je povećana za 118.859.033,50 KM ili za oko 4,53%.

Nakon pada valute u opticaju koji je zabilježen u 2009. godini, ovo je treća godina zaredom u kojoj se bilježi porast. Do povećanja valute u opticaju posljednjih mjeseci došlo je, prije svega, zbog uticaja turističke sezone i posjete bh. građana koji žive u inostranstvu.

Povećanje valute u opticaju znak je nastavka jačanja povjerenja u domaću valutu, a istovremeno je i jedan od elemenata koji utiče na rast deviznih rezervi BiH, a koje iznose 6,23 milijardi KM (3,19 milijardi EUR).

Rast deviznih rezervi je jasan pokazatelj da deficit tekućeg računa još uvijek ima izvore finansiranja, odnosno da se ne finansira na teret deviznih rezervi.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Konvertibilna marka

Post by Krokodil Behko » 20 Sep 2012, 19:35

Napokon i neka dobra vijest. Ja se sjećam kad jer ukupna masa KM iznosila svega 20%
od današnje sume.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Konvertibilna marka

Post by Konsultant » 01 Feb 2013, 19:03

prati li ko omjer marka-dolar, svic. franak, funta?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Konvertibilna marka

Post by Krokodil Behko » 01 Feb 2013, 19:19

Trebalo bi da je dolar oko 1.45 km a švicarac oko 1.55 maraka.
Odnosno dolar u laganom padu a franak u skoku.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Nemaju feninga, građani za kusur dobivaju žvake

Post by Krokodil Behko » 07 Aug 2013, 09:25

Image

Supermarketi u Bosni i Hercegovini već mjesecima imaju problem sa sitnim novcem, feninzima, zbog čega dolaze u sukob s kupcima tako što im ne mogu vratiti kusur.

Kako su nam prenijeli, u vrijeme ekonomske krize i velike nezaposlenosti malo ko bude sretan kada umjesto deset ili pet feninga dobije žvaku ili papirnate maramice.

Jedna marka

Iz najvećeg maloprodajnog lanca "Konzum" BiH potvrdili su ovu informaciju te priznali da nemaju dovoljno apoena od pet i deset feninga.

- Inače smo iz trezora sedmično naručivali sitan novac. Nijedna banka nema feninga, najsitnija novčanica koju dobijemo je jedna marka, što je nama nedovoljno sitno. U svim našim prodavnicama imamo isti problem - kazali su iz "Konzuma".

Slična je situacija i u ostalim trgovinskim centrima širom BiH, a kako smo nezvanično saznali, sve banke u našoj zemlji tajkođer kubure s ovim problemom. Kažu da problem nastaje jer ljudi gube sitan novac.

- Imamo problem u smislu da ne možemo nekome ko traži isporučiti 1.000 komada po pet feninga. Problem treba riješiti u Centralnoj banci BiH, jer, kako mi znamo, u centralnom trezoru imaju problem - kazao je naš izvor iz jedne od bh. banaka.

Traže pomoć

I dok iz komercijalnih banaka traže pomoć u rješavanju ovog problema, u Centralnoj banci BiH tvrde da nemaju problema (?!), kazavši nam da nijedna banka nije službeno zatražila sitan novac.

- Nismo dobili nikakav dopis od banaka da nedostaje sitnog novca - potvrdili su nam iz Službe za odnose s javnošću Centralne banke BiH.

Mladi u akciji

Iz "Konzuma" poručuju da ih „ljudi gledaju kao da ih potkradaju". S druge strane, na društvenim mrežama mladi su objavili i nekoliko ilustracija o ovoj temi sa sloganom "neću žvaku, hoću novac".

- Oni nam nude žvaku umjesto novca, a svaki fening za nas je vrlo važan - jedna je od poruka na Facebooku.
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Nemaju feninga, građani za kusur dobivaju žvake

Post by Dust » 07 Aug 2013, 10:16

I onda ce se pojaviti vijest nekog statisticara, da su gradjani BiH najveci konzumenti zvakacih guma, te da ih boli uVo, samo zvacu i pusu balone :zubi
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests