Konvertibilna marka

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Građanima na kusuru ukradu milione KM

Post by Chloe » 18 Jun 2017, 00:29

Maja wrote: 18 Jun 2017, 00:21 Zato sam rekla da nikad nisam vidjela takvu cijenu. Ni u velikim trznim ni malim prodavnicama pa ne znam gdje se to toliko krade.
pa na 100 računa dobiju npr. od 3 - 5 KM , pa računaj koliko se računa izda u cijeloj federaciji u jednom danu, neka je pola sa pogrešnim zaokruženjem ... :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119202
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11735 times
Contact:
Status: Offline

Re: Građanima na kusuru ukradu milione KM

Post by Maja » 18 Jun 2017, 00:31

Ma nisi skontala sta pisem. Rekoh da nikad nisam vidjela da nesto kosta npr 25,99. Uvijek je 25,95 ili 26. Haj nema veze, nije ni bitno.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Građanima na kusuru ukradu milione KM

Post by Bla » 18 Jun 2017, 00:32

Ne smiju takve maloprodajne cijene ni stavljati a da nisu zaokružene na 5 feninga.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Građanima na kusuru ukradu milione KM

Post by Mutevelija » 18 Jun 2017, 00:36

A na reklamam na TV-u ima 99 zanimljivo :hm
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Građanima na kusuru ukradu milione KM

Post by Chloe » 18 Jun 2017, 00:38

Bla wrote: 18 Jun 2017, 00:32 Ne smiju takve maloprodajne cijene ni stavljati a da nisu zaokružene na 5 feninga.
Vidiš, ovo sam predvidjela. Kad je to regulisano? :lupa ... zato ja ne kontam Maju, a ravnam se cijelo vrijeme računima sa kojima ja imam veze ... :grana ... sad uzmem račun iz Binga :sok zaokruženo sve na 5 i 0 al' ne znam od kad. :sram :D. :D. :D. :D.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Građanima na kusuru ukradu milione KM

Post by Bla » 18 Jun 2017, 00:44

Vjerovatno od kada postoje konvertibilne marke. :ovaj
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Građanima na kusuru ukradu milione KM

Post by Chloe » 18 Jun 2017, 00:50

Bla wrote: 18 Jun 2017, 00:44 Vjerovatno od kada postoje konvertibilne marke. :ovaj
Ma jok :jok to je godinama bio problem i oko toga se raspravljalo. Kamo sreće da smo tako ažurni.
Mrsko mi iči ganjati registratore sa mojim računima da vidim PTT , komunalije itd. zaokružuju li ... jer možda sam i kpd njih predvidjela to. :cudi ... ali zato mi nije jasno što ... :grana ... nije za ovdje da komentarišem.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Građanima na kusuru ukradu milione KM

Post by Bla » 18 Jun 2017, 00:55

Svako komunalno preduzeće koje izdaje račun građanstvu ovdje zaokružuje. Neki su to radili čak isključivo na 10 feninga. Finansijski je dužan da vodi u fening, ali računi su izdati u minimalno 5 feninga. Naravno, ako računi nisu namijenjeni firmama.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Građanima na kusuru ukradu milione KM

Post by Chloe » 18 Jun 2017, 01:02

Nije bilo kod nas, al' fakat nisam obraćala pažnju ako je regulisana cijena artikala onda su i oni svi trebali zaokružiti, ali ima onih koji nisu. Prilikom plačanja nekog od svojih računa skontat ćeš zašto sam zbunjena. :hihi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Građanima na kusuru ukradu milione KM

Post by Bla » 18 Jun 2017, 01:15

Ne razumijem baš posljednju rečenicu :ovaj
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Građanima na kusuru ukradu milione KM

Post by storm » 18 Jun 2017, 08:27

Maja wrote: 18 Jun 2017, 00:23 Ali zato mi se desilo par puta da je jedna cijena (uvijek manja) na polici a na kasi mi ukucaju drugu pa kad pitam kako to kazu kako je proizvod poskupio a oni eto nisu stigli da stave novu cijenu na policu.
A nikad se ne desi suprotno.
Duzna si platiti jedino po manjoj cijeni...nije tvoj problem sto nisu stigli promijeniti cijene...uz ispriku...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Građanima na kusuru ukradu milione KM

Post by Konsultant » 18 Jun 2017, 09:19

storm wrote: 18 Jun 2017, 08:27
Maja wrote: 18 Jun 2017, 00:23 Ali zato mi se desilo par puta da je jedna cijena (uvijek manja) na polici a na kasi mi ukucaju drugu pa kad pitam kako to kazu kako je proizvod poskupio a oni eto nisu stigli da stave novu cijenu na policu.
A nikad se ne desi suprotno.
Duzna si platiti jedino po manjoj cijeni...nije tvoj problem sto nisu stigli promijeniti cijene...uz ispriku...
Tacno, nije nas problem, a jedino je rjesenje ne platiti i prijaviti trzisnoj inspekciji. Mobitelom uslikas i rjeseno. Jeste rasprava jeste piskaranje jedino tako moze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120133
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: Konvertibilna marka

Post by Krokodil Behko » 21 Mar 2021, 10:18

GUVERNER CENTRALNE BANKE BiH SENAD SOFTIĆ, OTVORENO: „Kratko i jasno, neću Dodiku dati pare koje traži! Centralna banka brani stabilnost marke, uskoro ćemo imati…“


Image


-Konvertibilna marka stabilna u potpunosti! Para ima! Ne damo pare politici, budite mirni! Za MMF kredit sam, ali i reforme! Centralna banka ne može regulisati kamate, to rade Agencije za bankarstvo! Centralna banka nema puna ovlaštenja, može imati samo obaveznu rezervu! Imat ćemo novi dizajn novčanica uskoro! Tržište treba regulisati cijene, postoje i agencije koje mogu utjecati na cijene goriva i namirnica, ali to je na entitetima! Cijene sirovina u svijetu rastu: nafta, hrana, poskupio i transport! Problem nikada ne ide sam! Konvertibilna marka je stabilna, sigurna, ima je dovoljno i njenu stabilnost neće ugroziti pandemija! Inflacija je prosjek cijena, kod nas je prošle godine bila deflacija! Ovo što se dešava sada se neće odraziti na normalan rast inflacije, ni kod nas, ni u svijetu!

Kratko i jasno, neću Dodiku dati pare koje traži! Centralna banka brani stabilnost marke! Za svaku kovanicu mi garantujemo protuvrijednost u eurima! Depozitna vrijednost je 13,7 milijardi KM! Ne postoji višak u Centralnoj banci! 800 miliona služi da eventualno pokriće! Nećemo dati Dodiku 800 miliona, to je protuzakonito! To bi ugrozilo stabilnost! Centralna banka ne može finansirati budžete, kreditirati privredu ili vlast! Kad bi se taj zakon promijenio, ugrozio bi konvertibilnost marke! Pare su u obveznicama Njemačke, Austrije, da ih možemo prodati ako nam treba! Dio keša je u trezorima! Van naših trezora imamo šest milijardi KM, oko milijarde je u trezorima komercijalnih banaka! Pet miliona vrtimo između sebe! U trezoru Centralne banke imamo dovoljno para u kešu. Trezor je ispod Centralne banke! Treba nam milijarda i po od MMF-a da riješimo ekonomske probleme! Počet će pregovori! EU dala 250 miliona eura kredita za makroekonomsku reformu! Centralna banka ima 3 milijarde viška van rezerve! Trebaju nam reforme! Reforme su u korist jačanja ekonomskog prostora BiH! Vlasti će trebati dodatna sredstva! Imamo jedinstveni registar pravnih i fizičkih lica gdje piše koji računi su blokirani! Preko reforme jedinstvenog registra se može upratiti trag novca, može se saznati gdje neka osoba ima račune i u kojim bankama! Preko Centralne banke godišnje prođe 100 milijardi KM - kazao je između ostalog Softić.



Pogledajte video.


online

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Konvertibilna marka

Post by Taare » 21 Mar 2021, 15:48

Ovaj žvaljo iznosi poluistine i svjesno zamajava narod.
Svi mi se morete obratit

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 26570
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 13845 times
Been thanked: 14108 times
Status: Offline

Re: Konvertibilna marka

Post by ironman » 21 Mar 2021, 16:15

U osnovi je u pravu.
Ne treba dat ni marke u entitetske budzete.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Konvertibilna marka

Post by Pasaga » 21 Mar 2021, 16:22

Taare wrote: 21 Mar 2021, 15:48 Ovaj žvaljo iznosi poluistine i svjesno zamajava narod.
uvjek ista mantra
kad stigne depesa,ni mukajet ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Konvertibilna marka

Post by Taare » 21 Mar 2021, 16:56

Ma obični parazit.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120133
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: Konvertibilna marka

Post by Krokodil Behko » 09 Aug 2021, 18:36

Jutros pročitam vijest, bit će gusto u CBBiH, jer upravnom odboru ističe mandat, skupa s guvernerom CB, a Srbi mitinguju i ne pojavljuju se na poslu.

Izgleda da je i Shmidt to pročitao i već je bio na licu mjesta. Jedino, izjava sa sastanka je suhoparna, štura, ali nešto je sigurno dogovoreno. Pratite, vidjećete da će se nešto desiti, ovih dana.



Schmidt: Centralna banka je važna za stabilnost i razvoj BiH


Visoki predstavnik Christian Schmidt održao je danas u Sarajevu sastanak s guvernerom Centralne banke Bosne i Hercegovine Senadom Softićem.

Tom prilikom Schmidt je naglasio potrebu za postojanjem jake i nezavisne CBBiH - dejtonske institucije koja štiti stabilnost monetarnog i finansijskog sektora BiH od svog osnivanja 1997. godine, čime direktno doprinosi sveukupnoj stabilnosti i razvoju zemlje.

Visoki predstavnik i guverner CBBiH razmijenili su mišljenje o potrebi očuvanja i daljeg razvijanja dosadašnjih uspjeha, te o važnosti kontinuiranog rada upravljačkih struktura CBBiH u cilju očuvanja neometane sposobnosti CBBiH da izvršava svoje ustavne i zakonske obaveze.

Visoki predstavnik je također naglasio koliko cijeni rad Centralne banke kojim je ova institucija zadobila povjerenje javnosti u cijeloj zemlji.

Schmidt i Softić također su pozdravili ponudu Deutsche Bundesbank, centralne banke Savezne Republike Njemačke, da pojača svoj dijalog sa CBBiH kako bi se dodatno unaprijedili kapaciteti CBBiH za usklađivanje sa EU standardima i provođenje najboljih primjera iz prakse u sistemu centralnog bankarstva u BiH.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120133
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Panično mijenjanje KM u eure ”Ljudi su nesigurni”.

Post by Krokodil Behko » 16 Mar 2022, 10:04

Image

Nakon masovne kupovine brašna, potom goriva veliki broj građana sada razmjenjuje konvertibilne marke (KM) u eure. Zbog toga, od početka rata u Ukrajini, pune ruke posla imaju zaposlenici/ce u mjenjačnicama.

U većini mjenjačnica kažu da za manje količine novca razmjena KM u eure protiče bez problema.

Problem nastaje kada građani žele razmijeniti veće količine.

”Prije svega bitno se osvrnuti na propise. Osnovni razlog nedostatka EURA ili bilo koje strane valute su propisi koji regulišu blagajnički maksimum unutar mjenjačkih mjesta ovlaštenih mjenjača. Dakle, postoji taj maksimum koji možemo imati u prostoriji i ne možemo iznad toga ići. Nemoguće je imati onoliko koliko bi klijenti željeli sa određenom valutom, nije to samo sada nego i recimo postoje sezonski periodi kada ne možemo dovoljno imati recimo srpskih dinara, itd.”, objašnjava Nejra Uštović Pektić, direktorica Exclusive Change BiH.

Građani sa druge strane objašnjavaju da je masovna promjena KM u eure produkt straha i lošeg iskustva iz rata u BiH.


”Poučeni lošim iskustvom imaju pravo. (N1: Da li ste Vi to uradili?) Nisam, ali imam namjeru,” kaže jedna od građanki, dok druga pojašnjava: ”Ima moje raje dižu novac, kažu: u onom smo ratu ostali bez para, tako da sada svako ima sefove po kući… nesigurnost je jedna velika”.

Iz Centralne banke BiH na upit N1 odgovaraju da su svi zahtjevi komercijalnih banaka za podizanje eur-efektive uspješno realizovani, te da je domaća valuta KM stabilna i nije ugrožena njena stabilnost.

”Kurs KM u odnosu na euro je fiksan i definisan Zakonom o Centralnoj banci. Komercijalne banke u Bosni i Hercegovini na zahtjev kupuju i prodaju konvertibilnu marku za euro, bez ograničenja i po zakonom utvrđenom kursu,’‘ saopćili su iz Centralne banke BiH.

Također, ekonomski analitičari sa kojima smo razgovarali objašnjavaju da nema potrebe za paničnim mijenjanjem KM u eure i da se time smanjuje količina novca u opticaju. KM je, poručuju, vrlo stabilna kao i prije mjesec i prije godinu dana.

(N1)
online

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Panično mijenjanje KM u eure ”Ljudi su nesigurni”.

Post by Taare » 16 Mar 2022, 10:08

Ovo je bezze. Marka je stabilna i jaka ko beton.
Svi mi se morete obratit

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests