Posuđivanje novca...

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Posuđivanje novca...

Post by merylin » 29 Nov 2010, 18:48

Da li ste se i vi našli u nekoj neugodnoj situaciji s poznanicima, prijateljima i obitelji vezanoj uz novac?
Posudili ste novac nekom od prijatelja ili obitelji, oni vam to nikako da vrate, ali zato imaju nove cipele, novu torbu… Šta onda?Kako bi reagovali,da li bi tražili vaš novac natrag?

Da li uopšte lako posuđujete novac ?
I da li vam se desilo da je vama u nekoj situaciji bio neophodan isti,od koga bi ga najprije zatražili?
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Amazonka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3919
Joined: 18 Nov 2010, 11:36
Location: Sarajevo
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Posuđivanje novca...

Post by Amazonka » 29 Nov 2010, 18:55

Da, događalo se da sam posudila novac nekim prijateljima, rodbini itd.... Naravno neki su vraćali uredno, dok su se drugi pravili Englezi i nikako da vrate, dok se s druge strane rasipaju nekim stvarima koje su kupili.
U tom slučaju otvoreno bih tražila svoj novac natrag, jer vidim da imaju. Postidjeli bi se i naravno naljutili, što nema osnova, al' mi smo takav narod valjda.

Postoji i ona poslovica: "Misliš li izgubiti prijatelja ili brata posudi mu novac!", ima istine u tome.

Lično, par puta sam posudila novac, ne velike svote, i naravno uredno vratila, a da nisam bila u situaciji da uredno vratim - fer je nazvati osobu, reći joj o čemu se radi, a ne praviti se gluh i nijem na takve stvari.

Za pomoći sam ljudima uvijek, ali treba znati kome posudjuješ i koliko...Nekad trebaš halaliti unaprijed i toga je bilo :)
Odustajem od svih traženja pravde, istine, odustajem od pokušaja
da ideale podredim vlastitom životu, odustajem od svega što sam
još jučer smatrala nužnim za nekakav dobar početak, ili dobar kraj.

Vjerojatno bih odustala i od sebe same, ali ne mogu. Jer, ko će
ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah?....


Image

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12253 times
Contact:
Status: Offline

Re: Posuđivanje novca...

Post by Maja » 30 Nov 2010, 00:43

nisam posuđivala novac. jesam bratu i uvijek pola duga otpišem al njega ne računam. ako mi neko ne bi vratio veću svotu novca otišla bi mu u kuću i zatražila jer je to za mene čisti bezobrazluk..AKO IMA A NEĆE DA VRATI. a kad bi se radilo o manjoj svoti ne bih mu rekla da mi mora vratiti niti bih ga uvrijedila ili olajavala drugima ali bih mu rekla nasamo nešto zbog čega bi se zastidio

User avatar
Cici
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2732
Joined: 24 Oct 2010, 05:57
Location: Mostar
Status: Offline

Re: Posuđivanje novca...

Post by Cici » 30 Nov 2010, 00:58

jesam ali manje svote ali kad dam to i halalim jer znam da nikad necu nazad dobiti ali vece svote jesam isto i dobila sam nazad ...
Onima koji su mi se smijali,hvala... Bez njih ne bih plakala... Onima koji me nisu mogli voljeti,hvala... Bez njih ne bih upoznala pravu ljubav... Onima koji su povrjedili moja osjecanja,hvala... Bez njih ne bih znala da ih imam... Onima koji su me ostavili,hvala... Bez njih ne bih otkrila sebe.... Ali onima koji su mislili da necu uspeti- Njima najvise zahvaljujem, jer bez njih ne bih ni pokusala....

User avatar
MAN-lion's classic
Na probnom
Na probnom
Posts: 45
Joined: 14 Nov 2010, 23:47
Location: na putu...
Status: Offline

Re: Posuđivanje novca...

Post by MAN-lion's classic » 30 Nov 2010, 01:14

Posuđivala jesam(vraćali jedva i skoro nikako) ali sam izbjegavala posuđivati od nekoga...jedino dam frajeru kad mu plata okasni onako reda radi malo sadake... :grle
MAN Nutzfahrzeuge...success for over 100 years...engineering the future!

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Posuđivanje novca...

Post by merylin » 30 Nov 2010, 10:21

Samo svoja wrote:
Postoji i ona poslovica: "Misliš li izgubiti prijatelja ili brata posudi mu novac!", ima istine u tome.
ta ti je dobra...meni se upravo to desilo... :zid
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31687
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7224 times
Been thanked: 3933 times
Status: Offline

Re: Posuđivanje novca...

Post by Mister No » 30 Nov 2010, 10:32

Haso otvorio ćevabdžinicu pored uspješne banke. Obzirom da je banka imala puno klijenata to je i Hasi posao išao odlično. Jedan dan jaran Huso ga upita: "Jarane bil mi posudio para da i ja ovdje otvorim ćevabčinicu"
Kaže njemu Haso: "Ja ti jarane imam ugovor sa bankom, da ja ne posuđujem pare, a oni da ne prave ćevape, pa ti ne mogu pomoć"
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
myka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2403
Joined: 10 Nov 2010, 00:08
Location: tamam tu
Contact:
Status: Offline

Re: Posuđivanje novca...

Post by myka » 08 Dec 2010, 23:42

mislis da si ucinio dobro djelo ,pomogao prijatelju,Bog ce ti platiti itd
Ustvari stekao si neprijatelja kome si obaveza i smor mu je da te gleda jer misli na pare kada ce da vrati i kada vrati stavlja orden sam sebi kako je ucinio dobro djelo i vratio ti

E sada kada bi se insan mogao operisati od svake vrste emocija i ne dati taj novac bilo bi super imao bi i prijatelja i novac
Za leprsav hod i sjaj u ocima koristite kozmetiku heineken
http://www.youtube.com/watch?v=R7j7GEuK1ZE
Tuge postoje da bi prizvale smijeh
http://www.youtube.com/watch?v=dFkUMsJGXzc

User avatar
Dreamy
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 573
Joined: 17 Nov 2010, 17:24
Location: Vienna
Status: Offline

Re: Posuđivanje novca...

Post by Dreamy » 09 Dec 2010, 09:46

ahaaa posudil sve i svakome ali nekih znacajnih neugodnosti kod vracanja nije bilo... eventualno pomaknuli rok povratka posudbe i i opet ok... ha cuj ljude koji posudjuju za nove cipele ili slicno znas vec u startu pa te i zaobidjes sa odmjerenim razlogom, ono bez uvrijede i tak to... a je bil sam i ja vec u skripcu ali sam se obratil banki koja je drage volje posudila jer oni i zive od takvih posudbi, uh uh... sve u svemu nisam imal nikakve znacajne probleme oko posudbi bilo kojeg oblika...
Trenutak srece nije nesto maleno, on i postoji samo u kratkim trenucima!!!

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Posuđivanje novca...

Post by komsija » 22 Jan 2011, 12:50

merylin wrote:Da li ste se i vi našli u nekoj neugodnoj situaciji s poznanicima, prijateljima i obitelji vezanoj uz novac?
Posudili ste novac nekom od prijatelja ili obitelji, oni vam to nikako da vrate, ali zato imaju nove cipele, novu torbu… Šta onda?Kako bi reagovali,da li bi tražili vaš novac natrag?

Da li uopšte lako posuđujete novac ?
I da li vam se desilo da je vama u nekoj situaciji bio neophodan isti,od koga bi ga najprije zatražili?
Uhh bilo je toga u proslosti ali sada strogo izbjegavam da nekome posudim novac
Jednom davno sam jednom profesoru pozajmio puno novaca i na kraju sam jedva dobio nazad
Ma nikada vise, neka idu u banku pa neka dignu kredit ili neka se snalaze
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Posuđivanje novca...

Post by gejsha » 16 Feb 2011, 00:00

Nisam nikome posuđivala veće svote novca,niko nije ni tražio..Jesam manje..i sve mi je vraćeno..
Ali dobro pazim kome posuđujem,mrzim osobe koje ja moram ZVATI da vrate moj novac,umjesto da oni mene zovu.Nikada se ne bih dovela u takvu situaciju,ne volim posuđivati od nekoga.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Posuđivanje novca...

Post by Krokodil Behko » 31 Aug 2011, 00:04

Ja se druzim iskljucivo sa postenim ljudima,koji ako im i posudim,vrate u predvidjenom roku.. Naravno da se traze i dodatne karakterne osobine u vezi toga.. na primjer,da nisu kreteni i da nemaju obicaj,da se raspizde pa prave scene u javnosti,zovu pretpostavljene u pomoc i svasta.. Sa takvim olosima se ne druzim i to je pravilo.. .. ahhhh..da! Ima jos jedno pravilo za posudjivanje novca.. da je taj neko redovno zaposlen i da je makar nekad u zivotu,okusio i cekic i motiku.. :cvike
online

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Posuđivanje novca...

Post by Nela » 31 Aug 2011, 00:16

Bila sam u situaciji tri puta da posudim novac od prijatelja i uredno sam vratila u dogovorenom roku, čak i ranije, ali nisam mogla mirno spavati dok ne vratim.
Posuđivala sam i ja i vratili bi mi uvijek (jer su normalni ljudi s kojima se družim) ali mi se jednom kroz posao desilo da sam jednoj ženskoj posudila novac i pošto nije vratila kad smo se dogovorile pustila sam je još malo a onda nazvala, rekla mi je kako su joj ukrali novčanik i platu i sve, i hajd pustim je opet rekoh javit će se. Na kraju ja nju nazovem i javi mi se njen muž kao što je zovem, još me napade. Onda sam joj otišla na posao, uozbiljila se i svašta joj nagovorila, zaprijetila i nazvala je šefa da joj on posudi i tako mi vratila.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Posuđivanje novca...

Post by Krokodil Behko » 31 Aug 2011, 19:01

lola_bunny wrote:slabo ko' je uspio da posudi od mene... jer ja sam vecinom prije nego sto dobijem potrosila platu :D ; a kad me nadje s parama,posudim manje svote koje mogu halalit...

A meni kada treba, trazim samo od brata ili svojih u kuci, i uvijek ponudim da vratim kada sam rekla, a sad to sto oni nece da uzmu...to je dr stvar :D
Veoma lukavo zaduzivanje..mogu ti reci..
Bogme,bice da i ti njih necim zaduzis,cim ti halale sve.. :kafa
online

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Posuđivanje novca...

Post by String » 31 Aug 2011, 19:42

ima li ko da posudi 10000KM do ponedjeljka? Vracam u srijedu...
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Posuđivanje novca...

Post by Krokodil Behko » 03 Sep 2011, 22:22

A glavna fora je kad ti kaze: daj samo na dan-dva,pa ti dodjem..
Ma vala reko,dacu ti za kafu ako hoces,samo mi ne dolazi takav dosadan .. :ne
online

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Posuđivanje novca...

Post by Ideja » 27 Sep 2011, 20:33

Novac sam često posudjivala rodbini i prijateljima a i oni meni i nikada nije bilo problema a često jedni drugima jednostavno otpisujemo dug ukoliko se ne radi o velikim količinama. Medjutim ne upuštam se u rizik sa osobama koje ne poznajem dovoljno. Kada pozajmim novac obično nastojim da vratm sve i prije dogovorenog roka a obično roka i ne bude nego se kaže kad budeš imao vrati. Ja svejedno vraćam čim imam jer bi me bilo stid da na nešto nepotrebno trošim a u stvari dugujem. A čula sam od mnogih da najviše baš u takvim situacijama "vrati kad budeš imao" dolazi do bezobrazluka.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Posuđivanje novca...

Post by Krokodil Behko » 17 Jun 2012, 14:36

Primjetio sam, da dugove, ne vraćaju, isključivo oni, koji posudjuju do 5 cenera.
I još ako se davalac novca pobuni, ispadne cicija. Tobože, hitno treba a pare
mu nisu pri ruci, pa će donijeti za par dana.
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Posuđivanje novca...

Post by paparaci » 17 Jun 2012, 14:51

posudjivao sam vise puta od raznih osoba i posteno vratio. tacno kazem do kad ce dobiti pare nazad i to tako i bude. nekad i ranije od dogovorenog/obecanog. ako ipak ne znam tacno, onda kazem u kojem roku. spreman sam i sam posuditi, sto sam i nekoliko puta ucinio. ako se ne radi o bas nekoj velikoj pari i meni dragoj/vaznoj osobi, onda i halalim. ne volim traziti svoje - bez obzira o cemu se radi. ocekujem od te osobe da mi se sama obrati, pa makar i nije u stanju ispuniti dogovoreni rok. ali budi covjek, pa reci hej tako i tako je.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Mic-Sokoli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1012
Joined: 29 Jan 2012, 21:23
Status: Offline

Re: Posuđivanje novca...

Post by Mic-Sokoli » 17 Jun 2012, 15:05

"Misliš li izgubiti prijatelja ili brata posudi mu novac!"
Ja sam princip insan,uvijek dam i skoro mi se uvijek desi gore navedeno.
Kakvo je ovo vrijeme,ljudi su zlo,treba mu/njoj a ti hoces da pomognes i das,neces da budes lazov da kazes da nemas(i Haram je reci nemam Ako imas).
Pogotovo ako posudim i kazem dokad,pa mi se kaze mjesec dva ili tri,nedaj Boze nesto mu bude pa ne moze ocekujem da se javi i da kaze,tad nije problem,a najdrazi su mi ovi koji kad prodje rok pa ti velis haj necu jos direktno pitat nego saljes neke signale pa ni to ne uspije onda kazem direkt i postavim ultimatum,za dva dana ili dva sata sve zavisi i kazem rodi ih,jer ce bit ili ja ili ti,i Bogami mi nije do para nego mi je to bezobrazluk,ti mu das on ti jos pokazuje na sta ih trosi jos ako su stvari na koje ti nikad ne bi potrosio jos ako si u dugu,spreman sam ga pljunut u facu,pa ako podnese oki ako ne ,ko koga onda :) .
U zadnje vrijeme se pitam ili postajem svjestan da moja okolina ova diaspora ipak utice na sve strance iako ih je manjina spremna priznat to,ne bih da sam ko swabo,al ko hoce zloupotrijebit za sekundu vidi Balkanca a jok onog integrisanog koji bi isao putem suda.
http://www.youtube.com/watch?v=W2QmK8XszUM

Se shqiptari i fort si guri,
Jo s'lufton pa u mbështet për muri
Po kur t'pshtetët dije djallë
O zor asht turrin me ja ndalë!

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests