Biste li platili da dobijete posao?

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119813
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5696 times
Been thanked: 12257 times
Contact:
Status: Online

Biste li platili da dobijete posao?

Post by Maja » 02 Dec 2010, 22:53

s obzirom da smo u jako teškoj ekonomskoj situaciji gdje radne snage ima na pretek, a posla malo, poslodavci mogu da rade što hoće. jako često čujem da ljudi daju 1,2,3 hiljade KM da bi dobili posao. biste li i vi to uradili kad ne bi imali drugog izbora. na primjer, završili ste za, recimo, nastavnika, a ne možete da se zaposlite u struci. imate dvije opcije...
1. da platite nekom da vam sredi posao
2. da radite nešto što vam nije struka za minimalnu platu, bez slobodnih dana, praznika i sl. (recimo u prodavnici)

User avatar
myka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2403
Joined: 10 Nov 2010, 00:08
Location: tamam tu
Contact:
Status: Offline

Re: Biste li platili da dobijete posao?

Post by myka » 02 Dec 2010, 23:39

Cuj da li bi...ma to je praksa bolan
Za leprsav hod i sjaj u ocima koristite kozmetiku heineken
http://www.youtube.com/watch?v=R7j7GEuK1ZE
Tuge postoje da bi prizvale smijeh
http://www.youtube.com/watch?v=dFkUMsJGXzc

User avatar
vučica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3118
Joined: 06 Oct 2010, 19:32
Location: ...nigdjezemska....
Status: Offline

Re: Biste li platili da dobijete posao?

Post by vučica » 03 Dec 2010, 11:24

nikad nebi nekome platila da mi sredi posao,ako sam zaslužila dobit ću ga,ako nisam neću...to plaćanje i mita mi idu na živce i onda si stalno toj osobi nešto dužan...cijelog života te tlači,mogao sam ti srediti posao a ti meni nemožeš ovo ili ono...ne,ne...
do sad nisam tražila nikakve vezice niti plaćala nekome da mi sredi a neću ni od sada...
***Ja sam ja,uvijek UNIKAT,nikad DUPLIKAT***
...Moja se radost čuje u tišini,
a ljubav udiše svakim dahom....


Image

User avatar
Betty-B
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 549
Joined: 21 Oct 2010, 19:45
Location: Bihać
Status: Offline

Re: Biste li platili da dobijete posao?

Post by Betty-B » 03 Dec 2010, 16:49

Nemožeš protiv toga,ako hoćeš išta pristojan posao u ovoj državi moraš dati pare,a to na žalost nije više 1,2,3 hiljade KM već puno,puno više :puca
Image

User avatar
myka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2403
Joined: 10 Nov 2010, 00:08
Location: tamam tu
Contact:
Status: Offline

Re: Biste li platili da dobijete posao?

Post by myka » 03 Dec 2010, 16:59

Mislim da je i to isfuralo ako cemo vec ulazit u detalje(posto ja to nemam kad vec vazda samo zagrebem po tim ljigavim stvarima reci cu malo)nema vise posla ni za pare,svi su puni i para cak,dosli smo do tacke koju bih nazvala blagom vrstom tiranije(ne dam ti crkaji polako da se sladim)...ima uvijek gore i biti ce...no siki

Kao sto kaze mandi imala sam tu srecu da ne okusim to,ali kusam i danas dan sve sto mi se servira do granice koju mogu sebi dozvoliti,ali gledam kako se to sve razvija kod meni dragih osoba upravo ovako kao sto sam gore opisala,nemamo ni tecica ni amidzica,nazalost da bi islo po emocionalnoj liniji(tetka zaplace)
Za leprsav hod i sjaj u ocima koristite kozmetiku heineken
http://www.youtube.com/watch?v=R7j7GEuK1ZE
Tuge postoje da bi prizvale smijeh
http://www.youtube.com/watch?v=dFkUMsJGXzc

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Biste li platili da dobijete posao?

Post by merylin » 03 Dec 2010, 17:01

Maja wrote: 1. da platite nekom da vam sredi posao
2. da radite nešto što vam nije struka za minimalnu platu, bez slobodnih dana, praznika i sl. (recimo u prodavnici)
Hebo i ponos,ako ti se o glavi radi.
Naravno da bi i platila nekome da me zaposli,od vazduha se ne živi...ne mogu sebe zamisliti da se guzeljam po kući,da ne preuzmem ništa da obezbijedim ono osnovno za život sebi i svojoj porodici i da kukam nad sobom kako nema posla i kako mi je teško.U tom slučaju ne bih ni razmišljala kakav je posao,koliko imam slobodnih dana i sl.
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Betty-B
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 549
Joined: 21 Oct 2010, 19:45
Location: Bihać
Status: Offline

Re: Biste li platili da dobijete posao?

Post by Betty-B » 03 Dec 2010, 17:13

mandibulas wrote:i jos dobijes "pedalu" cim se vlast promijeni (jer onaj novi odma' uzme da gleda "ko je zadnji zaposlen" jer zna taj je platio prethodnom pa ga liferuje, i otvori sebi pozicije za zaradu)

ziva istina
e je ovo je živa istina.Jedino možeš da se spasiš ako radiš u državnoj firmi i potpišeš ugovor za stalno :D onda ti ne mogu ništa :plavi
Image

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119813
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5696 times
Been thanked: 12257 times
Contact:
Status: Online

Re: Biste li platili da dobijete posao?

Post by Maja » 03 Dec 2010, 17:23

imala sam priliku da kupim ispit-nisam
imala sam priliku da neke sredim džaba-nisam

ali za dobar posao bih platila ako bih bila sigurna da cu ostati na tom poslu barem par godina

User avatar
Betty-B
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 549
Joined: 21 Oct 2010, 19:45
Location: Bihać
Status: Offline

Re: Biste li platili da dobijete posao?

Post by Betty-B » 03 Dec 2010, 17:26

Apsolutno sam protiv kupovine ispita,ali žalosno je što ti isti imaju para da kupe i posao,a oni koji su učili nemaju i sjede kod kuće :(
Image

User avatar
Dreamy
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 573
Joined: 17 Nov 2010, 17:24
Location: Vienna
Status: Offline

Re: Biste li platili da dobijete posao?

Post by Dreamy » 06 Dec 2010, 08:09

nisam do sad jos nikad placao mito za neko radno mjesto ali je dobra tema i za razmisliti kad bi bilo tako... vjerojatno da bi neku nepreveliku sumu platio no samo sto bi time napravio vise stete nego koristi, samoim time sto bi tako podrzavao MITO :(. neznam, skroz sam bez texta... no nije da nisam vec gurao kovertu cak dobrovoljno u domovini dok je netko od mojih bio u bolnici a bombonjerice ili cvijece vise nisu IN. ipak smo mi svi krivi tim postupkom jer na taj nacin podrzavamo to, ebiga... a mozda nam nije za zamjeriti jer tada zelimo samo pomoci ili olaksati nasim najdrazima... ma ko ce ga znati, vrazji krug...
Trenutak srece nije nesto maleno, on i postoji samo u kratkim trenucima!!!

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Biste li platili da dobijete posao?

Post by gejsha » 14 Feb 2011, 23:39

Maja wrote:imala sam priliku da kupim ispit-nisam
imala sam priliku da neke sredim džaba-nisam

ali za dobar posao bih platila ako bih bila sigurna da cu ostati na tom poslu barem par godina
Majo,par godina je prekratak period,a to i jeste najveći rizik ako kupuješ radno mjesto.

Mislim da bih to uradila,kada ne bih imala drugu opciju,ali rizično je.Ko meni garantuje da ću zadržati svoje radno mjesto?
Niko.Mogu me otpustiti kad im se prohtije.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120494
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Online

Re: Biste li platili da dobijete posao?

Post by Krokodil Behko » 20 Feb 2011, 23:26

Ne bih nikad to ucinio.. Nikada ne pristajem na ucjene,prijetnje,primoravanja i slicno... evo da im platim pederima lopovskim... :puca
online

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Biste li platili da dobijete posao?

Post by Ideja » 20 Feb 2011, 23:46

Ne bih. Studirala sam ekonomiju. Nisam nikada platila niti položila ispit preko veze. Gledala sam očajno na koji način drugi polažu i znala sam da nakon studija slijedi slično kad bude potraga za poslom. I bilo je tako. Poznanice i kolegice koje su imale ili dobre familijarne veze ili "dobre balkone i šiiirok osmijeh" su bile tako snalažljive i nije im nikako bilo jasno kako to da sam ja tako "nesnalažljiva". Jedno vrijeme sam radila poslove sa mizernom platom a zatim se bacila preko grane. Bila je to teška odluka ali nisam mogla više, psihički sam već bila dosta nagrižena. Mogla sam naći novac da platim i dobijem posao u struci ali jednostavno nisam mogla. Jedino što sam potplatila jeste operacija doktoru i osjećala sam kao da sam sama sebi popljuvala lice.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120494
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Online

Re: Biste li platili da dobijete posao?

Post by Krokodil Behko » 21 Feb 2011, 00:18

Ideja wrote:Ne bih. Studirala sam ekonomiju. Nisam nikada platila niti položila ispit preko veze. Gledala sam očajno na koji način drugi polažu i znala sam da nakon studija slijedi slično kad bude potraga za poslom. I bilo je tako. Poznanice i kolegice koje su imale ili dobre familijarne veze ili "dobre balkone i šiiirok osmijeh" su bile tako snalažljive i nije im nikako bilo jasno kako to da sam ja tako "nesnalažljiva". Jedno vrijeme sam radila poslove sa mizernom platom a zatim se bacila preko grane. Bila je to teška odluka ali nisam mogla više, psihički sam već bila dosta nagrižena. Mogla sam naći novac da platim i dobijem posao u struci ali jednostavno nisam mogla. Jedino što sam potplatila jeste operacija doktoru i osjećala sam kao da sam sama sebi popljuvala lice.

Upravo taj osjecaj... jer oni koji primaju mito,obraz i nemaju. Briga se njih,sto ce neko krvavo raditi da se iscupa iz dugova.. i to ako mu bog da zdravlja jer je nahebo ako se razboli a pozajmio pare ili je digao kredit da da mito.. Bas poznajem nekoga ko je imao takvu sudbinu.. 8000 maraka kredita i razboli se i to tesko.. I dok bih nekome,davao novac,mogu mislit,kako bi se nemocno i nistavno osjecao u tom trenutku. kao da mi se oduzimaju sva prava,kao da samom sebi oduzimam svo,ama bas svo dostojanstvo.. Ne..ne.. U toj poziciji,niko me nikada nece viditi.. Orilo-gorilo.. Nikad... :cvike
online

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Biste li platili da dobijete posao?

Post by sann » 23 Feb 2011, 21:46

NIKAD...za NIKAD... :pusi
cak sta vise jezim se od osoba koje to rade.. :citaj ..
pa...uffffffffffffffffffffffffffffffff......... :zao ......jojjjjjjjjjjj
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119813
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5696 times
Been thanked: 12257 times
Contact:
Status: Online

Re: Biste li platili da dobijete posao?

Post by Maja » 24 Feb 2011, 00:40

naravno da bih
to nije sramota onoga koji daje pare, već onoga koji prima
ko ne bi volio da se ljudi zapošljavaju prema kvalifikacijama, ali to je danas nemoguće
i sad trebaš sam da se boriš protiv toga...ne može... uvijek će biti onih koji će plaćati za posao
a kome je hitno, ko mora hraniti familiju, nema kad ganjati ideale

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Biste li platili da dobijete posao?

Post by merylin » 24 Feb 2011, 08:50

Maja wrote:naravno da bih
to nije sramota onoga koji daje pare, već onoga koji prima
ko ne bi volio da se ljudi zapošljavaju prema kvalifikacijama, ali to je danas nemoguće
i sad trebaš sam da se boriš protiv toga...ne može... uvijek će biti onih koji će plaćati za posao
a kome je hitno, ko mora hraniti familiju, nema kad ganjati ideale

o da,podpisujem...nikada ne reci NIKADA!!!
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120494
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Online

Re: Biste li platili da dobijete posao?

Post by Krokodil Behko » 24 Feb 2011, 12:02

Ipak nikad.. Ne vjerujem da ce me neko nekada vidjeti u toj situaciji.. ne samo za posao nego i za mnoge druge stvari,koje u BiH,na zalost ne mogu proci bez mita.. Pogotovo zato sto je uglavnom rijec o uposlenicima u drzavnim firmama i institucijama.. Opce je poznato da takvi ionako,imaju vece plate i normalnije radno vrijeme,zagarantirana prava i slicno.. I sta bi jos htjeli koji hepek ? Da im ja platim nesto ?

... :puca
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Biste li platili da dobijete posao?

Post by Konsultant » 19 Jul 2011, 16:00

Bosna i Hercegovina spada u red zemalja s najvišom stopom nezaposlenih u Europi, 44 posto, a vojska nezaposlenih odavno je premašila pola milijuna. Premda u zemlji djeluje čak 13 zavoda ili agencija za zapošljavanje, na državnoj, entitetskim i kantonalnim razinama, samo dest posto zaposlenih posao je pronašlo posredstvom ovih institucija. Oni koji ostanu bez posla na zavode za zapošljavanje se prijavlju ne zbog uvjerenja kako će im te institucije pomoći da pronađu posao, već kako bi primali naknadu koja iznosi oko 320 maraka mjesečno. "Tu naknadu zavod im isplaćuje, jedino ukoliko su im njihovi bivši poslodavci uplaćivali doprinose", kaže Haris Čuljković glasnogovornik Federalnog zavoda za zapošljavanje.

Teško do posla

Nezaposlene osobe dužne su tražiti posao, a javne službe za zapošljavanje tu su da ih osposobe za posao, kroz razne obuke i pripreme za tržište rada. Haris Čuljković kaže kako se mnogi zapošljavaju `na crno` kako bi i dalje primali novčanu naknadu od zavoda. Oni koji žele uistinu doći do posla u BiH traže druge načine i često koriste `vezu` da bi došli do radnog mjesta.

"Korupcija u zapošljavanju posebno je prisutna u javnom sektoru, a najizraženija je u zdravstvu i obrazovanju", kaže glasnogovornica Transparency Internationala BiH Ivana Korajlić. Ona ističe da se mladim ljudima, koji tek završe fakultet, traži članstvo u određenoj stranci, onaj tko urgira za njega da dobije posao u određenoj državnoj instituciji traži mu jednogodišnju plaću ili 10.000 maraka. "Ako vi i ne tražite "vezu", "veza" nađe vas", kaže naša sugovornica.

Čak je bilo slučajeva da osoba dođe na razgovor za posao pa je onda odvedu na stranački skup, kažu joj da za početak treba glasati za njih, što je naročito bilo izraženo u predizbornoj kampanji. Onda tu osobu odvedu da se učlani u stranku, i tek onda je uzimaju kao ozbiljnog kandidata za to radno mjesto.

"Veza" koja vam je "sredila posao" nakon izvjesnog vremena podsjeti vas na to i traži da na tom radnom mjestu djelujete po stranačkoj liniji ili zastupate interese stranke, što je mnogo gore od slučajeva novčanog plaćanja radnog mjesta, navode u Transparency Internationalu, međunarodnoj nevladinoj organizaciji posvećenoj borbi protiv korupcije.

Ne žele svi kupovati radno mjesto

No, mnogi ne pristaju kupovati radno mjesto. Takvima mogućnost da pronađu posao pruža, uz ostale i web stranica Posao.ba.

U proteklih sedam godina je 140.000 nezaposlenih postavilo svoje životopise na ovo stranicu. Istovremeno su poslodavaci na Posao.ba objavili 50.000 oglasa.

Preko ove stranice radno mjesto pronašlo je do sada 40.000 ljudi. "To znači da je, čak 80 posto poslodavaca, a riječ je uglavnom o privatnim tvrtakma, koji su tražili uposlenike preko naše stranice, uspjelo pronaći osobu koja je zadovoljavala njihove kriterije", kaže glasnogovornica ove najpoznatije bh. internetske burze rada Vedrana Maglajlija.

Ona dodaje da poslodavci najčešće traže komercijaliste, prodavače, administrativne radnike, knjigovođe, menadžere, programere, zdravstvene djelatnike, inžinjere. "Najviše radimo s privatnim tvrtkama i zbog toga što oni traže konkurentnu radnu snagu, ljude koji govore strane jezike, informatički su pismeni i koji se nadmeću za određenu poziciju“, kaže Maglajlija.

User avatar
lisko
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1968
Joined: 24 Mar 2010, 22:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Biste li platili da dobijete posao?

Post by lisko » 04 Dec 2011, 22:40

naravno da bi platio s obzirom da vec imam posao platio bih za prelazak u drugu firmu jer drugacije tamo nemoze se
Image

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests