Za koliko novca bi pristali da radite?

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80778
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9954 times
Been thanked: 6792 times
Status: Online

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Julia-Klara » 10 Oct 2013, 11:58

de ba...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Krokodil Behko » 10 Oct 2013, 12:05

offshore_kompanija wrote:Prvo i osnovno, zašto pristati na rad na crno? Prijavite ga lijepo odmah, neka se očiste takvi poslodavci. Drugo, inspekcije su podmićene kompletno po mom mišljenju. Hodaju u uniformama i u autima, pa u kafiće, na ćevape sa poslodavcima i drugima. Njih ne zanimaju osnovna ljudska prava. Dalje, samo crnjenje poslodavac ne smatram ispravnim. Nisu poslodavci sami krivi za "rad na crno", tu ima mnogo faktora koji upravo dolaze iz vlade i cijelog sistema. Pokretanje biznisa u Bosni nije tako jednostavno. Ukoliko je biznis neisplativ, a na štetu tim zaposlenima, treba ga ukinuti.

U svakom slučaju, Bosanci će teško da se opamete:

1. Ko radi na crno, da se tako dogovorio sa poslodavcem, to opravdavam i ako se dogovorio, nikad ne bi trebalo da ga se tuži. Takva osoba u stvarnosti posluje samostalno za poslodavca, samo nije prijavljen kao samostalan.

2. Ko radi na crno, da se nije tako dogovorio ili dobiva plate manje od dogovorenih, bez izjava o dugovima, bez ugovora, opet je sam kriv za tu situaciju, ali situaciju ne opravdava, takva osoba treba tražiti ugovore ili odustati od posla. Pristati na neki posao bez ugovora je odgovornost te osobe.

3. Poslodavce koji prave štete zaposlenima treba prijaviti, ali tu se javlja dilema, ako ga prijavim, gubim posao, znači u pitanju je licemjerstvo, dvoličnost, ljudi nemaju integriteta da urade ispravnu stvar. Treba se shvatiti da se čovjek zaposlio kako ne treba, na mjestu gdje ne treba, pa očistiti takvo mjesto i napraviti situaciju zakonitom. Zar ne?

4. Svakog inspektora prijaviti birou za sprečavanje korupcije kao i svaku situaciju.

Sad, lako je žaliti se, pisati kako je neko radio na crno, kriv je poslodavac i tako dalje, ali u stvarnosti zaposlenik snosi 50% te krivice, pa onda vladine podmićene ustanove.

Morate shvatiti, da li radite ili ne radite, poreze plaćate. To je jedna visoka suma poreza, čak i da je samo u pitanju PDV koji se plaća skoro na sve. Imate pravo da se žalite. Imate pravo da ljudi koje plaćate rade svoje poslove. Oni nemaju pravu ići na ćevape sa poslodavcima i ne raditi svoje poslove. Dajte im otkaz.
Prijave mogu biti i anonimne. Pored toga, nisu baš svi inspektori korumpirani. Nama su banuli u firmu nenajavljeni i bilo je progona dijela radnika koji su bili na crno. Naredio im šef da preskaču preko ograde i bježe iz kruga firme. Svejedno, neki su uhvaćeni i plaćena je kazna. Kako firma tako i ovi koji su bili na crno. Čini mi se da je bilo uglavnom pošteno. Ipak, trebalo bi imati u vidu da je pomalo i nepošteno jer to je samo jedan mali dio radnika koji su tu tek dovedeni da rade.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80778
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9954 times
Been thanked: 6792 times
Status: Online

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Julia-Klara » 10 Oct 2013, 12:11

naravno da mi imamo pravo, i mozemo ganjati, tuziti, ali koliko je sve to moguce realizirati u drzavi kao sto je nasa?
Primjer: Firma u kojoj sam radila bila je prijavljena u dvije opstine (Brcko i Orasje), ni u jednoj nisu placali poreze, nije bilo prijavljenih radnika (osim direktora i sekretarice, no ni za sebe nisu placali), a potezanje inspekcije nije urodilo plodom. Na kraju jednostavno odes...

Razumijem ja sta ti pokusavas reci Off-C, ali lako je reci, a puno teze izvesti.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
offshore_kompanija
Na probnom
Na probnom
Posts: 10
Joined: 10 Oct 2013, 09:39
Location: Panama City, Panama
Contact:
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by offshore_kompanija » 10 Oct 2013, 12:19

Eto, ja ne vjerujem, na žalost, iako imam simpatije sa tvojim stavovima, da je tvoj slučaj ikada prijavljen. Ako je prijavljen, mora postojati broj slučaja. Ako ga imaš, pošalji, pa može nešto da se uradi. Ako nema broja slučaja, ako nemaš prijavu kao kopiju da si nekoga prijavila, nisi ga ni prijavila.

Ako si bila u inspekciji, a oni ti rekli "prihvatili su slučaj", a ti nemaš kopiju niti broj slučaja, onda nije ni prihvaćen. Ista stvar i sa policijom i biroom za korupciju. Ako ne postoji evidencija, nije ni evidentirano. Teke, sveske, notese od dotičnih službenika se mogu zaboraviti, to uglavnom i nije zvanična evidencija, a kasnije će popiti piće jedan sa drugim, jer ruka ruku mije.

Prijava se mora uraditi profesionalno, u skladu sa zakonom i procedurom i kod svake prijave postoji i kopija tj. predmet počinje da teče od dana prijave i postoji evidencija o tome.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80778
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9954 times
Been thanked: 6792 times
Status: Online

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Julia-Klara » 10 Oct 2013, 13:25

sve se desavalo prije 6 godina, tako da to vise i nemam
a prijavljeno je bilo ... on jos uvijek radi, jos uvijek nema prijavljenih radnika, i jos se poslovno siri
naravno da kuka kako nema posla, i za sve se uzima "kompenzacija", ali tako to ide godinama

elem, moj slucaj mozes zaboraviti jer VISE nemam nikakve evidencije...a bila sam i u Orasju i u Brckom, prijavljeno, evidentirano, pa sam nakon par dana dala otkaz (iz revolta)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
offshore_kompanija
Na probnom
Na probnom
Posts: 10
Joined: 10 Oct 2013, 09:39
Location: Panama City, Panama
Contact:
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by offshore_kompanija » 10 Oct 2013, 13:28

Ljudska prava se ne dobivaju na tanjiru, treba se za njih boriti.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Bla » 10 Oct 2013, 13:30

Nisam vala nikad trčao za parama pa mi lova i nije neki presudan faktor u odluci pristajanja da radim nešto.
Mislim, ono u fazonu da neko ponudi više pa da zbog toga pređem tamo. Možda neko 3. ili 4. mjesto na ljestvici kod donošenja odluke.

Naravno, ako je nešto bezobrazno nisko, onda je negativni odgovor tu više zbog bezobrazluka. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Krokodil Behko » 10 Oct 2013, 16:09

offshore_kompanija wrote:Ljudska prava se ne dobivaju na tanjiru, treba se za njih boriti.
Baš ovih dana, diskutujemo o tome. Jbg. kad dođe 1. maj svugdje su radnički mitinzi a kod nas se ide na teferič. Takav mentalitet. Eto i ovi JMBG protesti kad su bili, kakili su oko parlamenta sa ispijanjem kahvica i tako ti ublehaški vidovi protesta. Kao da će njihov piknik, zabrinuti nekoga u Vladi.
online

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Bambi » 15 Oct 2013, 22:39

Iskreno,ne znam... :cudi

Meni je bitno da volim ono što radim,a za koliko novca,nije mi toliko važno :)

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Nela » 16 Oct 2013, 00:06

Naravno da mi je novac bitan faktor ali ne i presudan, radila sam za jako malu platu, cisto zbog toga da ne sjedim kuci bezveze i da imam vise iskustva. Kao sto vec neko rece bitno mi je da volim taj posao.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
offshore_kompanija
Na probnom
Na probnom
Posts: 10
Joined: 10 Oct 2013, 09:39
Location: Panama City, Panama
Contact:
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by offshore_kompanija » 16 Oct 2013, 09:12

Ja radim besplatno onaj posao koji volim, recimo kompšija postavlja solarne panele na kuće i tvornice, pa je htjeo da mi plati po 100-200 eura na dan, ja mu kažem odradiću besplatno, jer me zanima i baš sam se pitao kako bih to mogao da naučim. I pentram se po krovovima i postavljam besplatno te solarne panele. Veći dio novca sam odbio, ali pred Božić je insistirao da primim, nisam ga htjeo uvrediti. :-)

Poenta je da je lijepo raditi što voliš, nagrada nije uvijek u novcu, može biti u znanju, iskustvu, zadovoljstvu, itd.

Ali, ovako nešto ja radim za takvu nagradu bez novca onda kad novca ima dovoljno. Ne možeš raditi za nula novaca, ako nemaš novaca u vlastitom džepu.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80778
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9954 times
Been thanked: 6792 times
Status: Online

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Julia-Klara » 16 Oct 2013, 09:25

offshore_kompanija wrote:Ja radim besplatno onaj posao koji volim, recimo kompšija postavlja solarne panele na kuće i tvornice, pa je htjeo da mi plati po 100-200 eura na dan, ja mu kažem odradiću besplatno, jer me zanima i baš sam se pitao kako bih to mogao da naučim. I pentram se po krovovima i postavljam besplatno te solarne panele. Veći dio novca sam odbio, ali pred Božić je insistirao da primim, nisam ga htjeo uvrediti. :-)

Poenta je da je lijepo raditi što voliš, nagrada nije uvijek u novcu, može biti u znanju, iskustvu, zadovoljstvu, itd.

Ali, ovako nešto ja radim za takvu nagradu bez novca onda kad novca ima dovoljno. Ne možeš raditi za nula novaca, ako nemaš novaca u vlastitom džepu.
U ovome je sva poenta! Lijepo je raditi posao koji volis cak i za male pare,ALI ako vec imas nacina da ne zivis od plate koju dobijes.
Raditi posao koji volis, ne biti placen ni onoliko koliko je dovoljno za osnovne zivotne potrebe,a s druge strane ti se nudi dobro placen posao koji bas i ne ljubis, za mene je mazohisticki.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
titicha
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1120
Joined: 12 Jul 2015, 00:39
Location: Varaždin-Banjaluka
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by titicha » 15 Sep 2015, 21:20

Da nemam posao radila bih i za minimalac koji u HR iznosi 2,400.00kn (300 eur-a). I radila sam. Nije u Hrvatskoj ništa bolja situacija nego u Bosni i Hercegovii ali onaj tko hoće raditi nađe posao. Pročitala sam sve postove na ovoj temi i moram priznati da se sa Zagorkom slažem :sok ,jer ljudi na Balkanu su naučili rađe ležati nego raditi za mali novac. Ali kad odu vani onda šljakaju ko crnci ,od jutra do mraka. Kod nas,ne daj bože da gazda kaže da treba ostati prekovremeno...to je odmah izrabljivanje.
Ima kretena koji ne prijavljuju radnike,ne daju plaće ali mi nije jasno tko ide na posao ako 6 mjeseci nije dobio plaću?! Šta misli da će je sedmi mjesec dobiti?!
Prije 4g sam 3 mjeseca bila bez posla,s 42g,najgora tri mjeseca za mene. I počela sam raditi prvi posao koji mi je ponuđen...6h za 1600 kn. Nije mi smetala radna subota koja nije plaćena,bitno da radim.
Danas,u istoj firmi sam voditelj (ili šef...ne volim tu riječ)...i najveći problem je zaposliti nekog tko hoće raditi. Godine nemaju veze s tim već naš mentalitet. Plaća je 15.u mjesecu,svaki mjesec nikad nije 16.,prijava od prvog dana, bonusi po učinku,tako da ako žele mogu zaraditi i do 1000 eura, ali oni ili su nezaposleni ili rađe idu u Boxmark ili Kalcedoniju koju drže stranci,rade u smjenama i dobiju plaću 2800 kn niti 400 eura.
Već 2 g.radim na proviziju...voditelj prodajnog dijela firme...5% od mjesečnog prometa firme plus minimalac.
U pravilu mi je plaća 7-8 tisuća kn. I mislim da tko god može treba radniku davati plaću po učinku jer jedino na taj način može se iskorijeniti ovaj mentalitet..a to je...ništa ne raditi,sjediti u kancelariji i odmah imati bar 500 eura u startu.

ISPRIKA,svima onima koji bi stvarno radili a ne mogu naći posao. Ali mislim da je tih jako malo.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Krokodil Behko » 15 Sep 2015, 21:59

E sad sam zbog tebe i ja morao prelistati sve ponovo :D.

Djevojko, gdje ti je šefovski šarm? Znaš ono "ili duplo više da uradite ili :sikira "
Mora se jbg, a razloge si i sama navela. Ne bi niko ništa da radi, a ima i takvih da bi uzimali istu platu kao radnik s duplo većim učinkom. To imasamo kod nas, a i sama si pisala o tome. Mislim na mentalitet.
Sit sam se nagledao takvih koje bih najradije pobio, pa zaposlio neke vrijednije.
Posao je posao i tu nema samilosti. Posao mora da ide, jer ako ne ide onda sigurno tone. Sredina skoro pa i ne postoji.
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Biba » 15 Sep 2015, 22:33

Prije nego sam dobila posao u struci, cistila sam mesnicu. Ne sjecam se kolika je bila placa..imala sam gazdunsuper, cesto je on pobrisao i javio da i ne moram ja... :pusi ...radila bih bilo sto..sto mogu
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by kuplung » 15 Sep 2015, 22:42

titicha wrote: Već 2 g.radim na proviziju...voditelj prodajnog dijela firme...5% od mjesečnog prometa firme plus minimalac.
U pravilu mi je plaća 7-8 tisuća kn. I mislim da tko god može treba radniku davati plaću po učinku jer jedino na taj način može se iskorijeniti ovaj mentalitet..a to je...ništa ne raditi,sjediti u kancelariji i odmah imati bar 500 eura u startu.

ISPRIKA,svima onima koji bi stvarno radili a ne mogu naći posao. Ali mislim da je tih jako malo.
Cuj zasto raditi za mizerno kad se vani moze pristojno zaraditi?Sta je problem otici u Austriju, Njemacku... naci posao na kruzeru, ako treba i odseliti se.Nije kraj svjeta ako se na posao ne moze pjeske

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Krokodil Behko » 15 Sep 2015, 22:48

kuplung wrote:
titicha wrote: Već 2 g.radim na proviziju...voditelj prodajnog dijela firme...5% od mjesečnog prometa firme plus minimalac.
U pravilu mi je plaća 7-8 tisuća kn. I mislim da tko god može treba radniku davati plaću po učinku jer jedino na taj način može se iskorijeniti ovaj mentalitet..a to je...ništa ne raditi,sjediti u kancelariji i odmah imati bar 500 eura u startu.

ISPRIKA,svima onima koji bi stvarno radili a ne mogu naći posao. Ali mislim da je tih jako malo.
Cuj zasto raditi za mizerno kad se vani moze pristojno zaraditi?Sta je problem otici u Austriju, Njemacku... naci posao na kruzeru, ako treba i odseliti se.Nije kraj svjeta ako se na posao ne moze pjeske

Može, nema problema, uz par uslova.

1. Nemoj kukati da nema posla

2. Ako se odlučiš zaposliti, nemoj da primjenjuješ onu "ne mogu me toliko malo platiti, koliko ja mogu malo raditi", jer ti je kobiva ispod časti da radiš za malu platu. Ako tako radiš, ostalima je u firmi teže, teret si svima, pa se nemoj ni zapošljavati.

Preporučujem ti bauštelu, u Njemačkoj, ovdje nećeš nedostajati nijednom poslodavcu.
online

User avatar
titicha
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1120
Joined: 12 Jul 2015, 00:39
Location: Varaždin-Banjaluka
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by titicha » 15 Sep 2015, 22:51

kuplung wrote:
titicha wrote: Već 2 g.radim na proviziju...voditelj prodajnog dijela firme...5% od mjesečnog prometa firme plus minimalac.
U pravilu mi je plaća 7-8 tisuća kn. I mislim da tko god može treba radniku davati plaću po učinku jer jedino na taj način može se iskorijeniti ovaj mentalitet..a to je...ništa ne raditi,sjediti u kancelariji i odmah imati bar 500 eura u startu.

ISPRIKA,svima onima koji bi stvarno radili a ne mogu naći posao. Ali mislim da je tih jako malo.
Cuj zasto raditi za mizerno kad se vani moze pristojno zaraditi?Sta je problem otici u Austriju, Njemacku... naci posao na kruzeru, ako treba i odseliti se.Nije kraj svjeta ako se na posao ne moze pjeske
Ma ok. Samo se i kod nas može zaraditi tko hoće raditi. I to bez ikakvog muljanja.
Ali većina ,ne svi,od one brojke koju slušamo o broju nezaposlenih,po medijima...neće raditi.
Moje mišljenje jer to prolazim svakodnevno.
Znači ,dođu na razgovor za posao i kažu...ma nas su poslali s burze,moramo doći ali nas posao ne zanima...primamo socijalnu pomoć :sok Jedino ako može na crno
I onda ja na vijestima slušam brojke

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by rethna » 15 Sep 2015, 23:03

I nije to bas tako.Drzavne firme propadaju,ljudi su bili spremni raditi za dzaba ili mizernih 100 KM mjesecno samo da bi spasili firmu ali nista od toga.Ostaju privatnici,a tretmman kod njih je katastrofalan,iskoristavanje i ucijenjivanje radnika da ti se zgadi zivot i sve to za minimalne pare.Kada cujem rijec privatnik cijeli dan bi mogao :bua
Question everything.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by greeneyes » 15 Sep 2015, 23:13

Hajmo reći da je ok da privatnici moraju misliti o budućnosti, tj. ne rasipati se parama i davati neke preveliek plate zbog kojih će sutra propasti, ali nije ok kad taj isti privatnik radniku koji mu donese hljeb u ruke, koji mu zaradi pare-ne dadne platu ili mu da samo dio ionako male plate s kojom mora hraniti bar dvoja-troja usta i onda tog istog mamlaza vidiš u noćnom klubu kako lijepi par stoja po golim guzicama onih nAkih plesačica. I haj ti budi pametan.
Samo sabura

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests