Za koliko novca bi pristali da radite?

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Krokodil Behko » 24 Aug 2012, 11:19

I BiH i dijaspora, molim lijepo :D

Samo bih zamolio, da ne lupamo neke cifre.
Tema je o realnostima.

Dakle, koja je to minimalna cifra, za koju bi pristali da obavljate poslove.
za koje ste kvalificirani ili ih jednostavno, znate raditi?

Mislite li da je vaša struka potcijenjena ili je to zbog situacije u kojoj
se nalzi zemlja u kojoj živite?

Koliko bi uopšte trebala iznositi prosječna plata u sredini u kojoj živite?
Mislim na realnu prosječnu platu a ne na neke lijeve parametre zavoda
za statistiku BiH.

U mojoj (ex) firmi, postoje ljudi, koji još uvijek rade za 420 + topli obrok.
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Blackhawk » 24 Aug 2012, 11:34

Pa to ti je uglavnom plata svugdje.. 400-500 KM plus obrok..
I za takvo nesto bi i sam radio, naravno, zavisi od posla i koliko vremena..

Moj zadnji posao je bio 350 plus obrok, a radilo se od jutra do sutra..
Privatnici ubise..

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Major » 24 Aug 2012, 12:24

Ispravite me u koliko nisam u pravu, upravo vi koji tamo zivite, sto se tice dijaspore (D) znam u detalje kako ovamo funkcionira.
Moguce da i o tome nesto malo kasnije protabirimo, prosla i sadasnja vremena dijaspore.

Da kada bi bio vjernik mislim da nebi tebao napustati kozicu ili molitneni tepih po pitanju bozijg dara, kakvu u koliku srecu sam imao i imam.

Dakle, mislim da BiH prilike a povrh svega cijene poznajem,misljenja sam na osnovu cijena da bi plate trebale i morale da se krecu izmeddju
1000-2000 KM.....pazite, ovo zaista nije smijesno i nerealno, odnosi se na omjer cijena.
Gorivo je ca.2.5KM o prehrambenim artiklima da ne govorimo.

Imam tamo kucu na selu i mlada porodica u jednom dijelu kuce stanuje (besplatno) da kada bi im naplacivao stanarinu, nemaju sansu da
normalno, ljudski prezive, a povrh toga imaju roditelje (penzionere na selu) koji im konstantno pomazu.
Istina, za moj ukus ta mlada porodica nije svjesna u kakvoj se kriticnoj situaciji nalazi i da sutra mogu presusiti sve njihove privilegije.
Pitam se ja najozbiljnije, kako insani u gradu sa 500 KM prezivljavaju pored tih silnih rezija i neimajuci nekoga da ih kad tad malo pomognu.

Sta u najvecom mjeri momku koji kod mene stanuje zamjerim je to sto se sa sefom (privatnik) dogovorio da zaradjuje malo vise ali da
izbjegavaju placati socijalni i pezijski doprinos...to nikako i nikada necu moci razumjeti.

Ne mogu razumjeti niti nas drzavni aparat koja tolerira neplacanje socijalnog i penzijskog osiguranja.
Ne moze mi neko reci da oni nemaju pregled, dovoljno je znati da je obrtnicka firma regostrovana i uopste nije testo povremeno
provjeravati u upravi za porezovanje i PIO dali se iplacuju dazbine....haman to oni ne cine ili su i oni djelimicno koruptni.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Julia-Klara » 24 Aug 2012, 12:40

Pa da pocnem...
Jedno vrijeme (3-4 godine) smo imali svoju prodavnicu (mjesovita roba),radi se o periodu od 2000 do 2003-4, i imala sam platu 150 km (75 eura) koja niej bila redovna, ali smo uplacivali redovno penziono i socijalno za sebe. Plata nije bila redovna, znace desavalo se da ne dobijem banke po 2-3 mjeseca,ali nam je budzet u kuci bio zajednicki, tako da smo nekako "pokrivali", s tim da je bilo neke ustedjevine iz njemacke gdje smo bili u izbjeglistvu. Kada je sve to propalo, nisam radila nekih 9 mjeseci i nasla sam posao u prodavnici boja i lakova, i tu mi je plata bila 400 km prva tri mjeseca, s tim sto bi me prijavili na penziono i socijalno nakon ta 3 mjeseca probnog rada. medjutim, prodavnica niej radila kako treba, pa su mi nakon dva mjeseca ponudili smanjenje plate i nikako ne prijavljivanje na sto nisam pristala, i u medjuvremenu pronasla novi posao.
Na radiju sam imala platu 600 km, benzin sam sama placa, mjesecno me je izlazilo 150 km, i nisam ni tamo bila prijavljena, kasnije su slagali da ce me prijaviti uz dodatak radnih sati (morala sam raditi i subotom po 5 sati), ja sam svoje ispostovala, ali oni svoje nisu, Ne bih ni znala da nisam jednom slucajno trebala doktoru ali nisam mogla ovjeriti knjizicu, Pokusavala preko inspekcija, zdravtvenog, svega, ali ljude jednostavno ne mozes natjerati da plate svoje obaveze. I da, platu sam dobijala "na rate", uvijek je kasnila, i nikad nije bila na vrijeme, dobijala sam po 30-40-50 eura kad imaju, a oni su kupovali auta, podizalo spratove kuce, otvarali televiziju, kupovali opremu. I dala sam otkaz.
Ovje sam dosla za platu od 900 eura prije odbijanja poreza i svega, kad se sve odbije ostajalo je 700, od kojih sam placa stan ( danas kosta 360 eura), i ostaje mi 340 za zivot. Znaci 680 maraka... gdje si bio,s ta si radio- nista!
Uvijek moze bolje, ne zalim se, nisam navikla na luksuz tako da se i od ove sume koje imam "natjeram" na ustedu. Kada sam u Bosni ljudi odmahuju i glavama i rukama govoreci "ne bih ja za te pare radio"...Ja bih... Vodim normalan zivot, nemam nista extra,ali platim sebi stan, imam za hranu, za poneku krpicu, i valjda je to ono sto nam u osnovi i treba. Da sam u Bsoni imala bih sigurno isto ovoliko,ali bih zivjela sa roditeljima, nedostaju oni meni,ali valjda svako od nas tezi nekom svom kutku, a to nije uvijek samo soba.
Bice bolje, samo treba vjerovati :ok

Za koliko bih pristala? Pa zavisi od posla, za sada sam jos uvijek ovdje gdje jesam, ali trazim dalje... Jedna od opcija je vracanje na pocetni nivo u IT svijetu a to je helpdesk,call center, u drugoj kompaniji ali za 200 eura mjesecno vise, i to mi je za sada jedina mogucnost. Mjenjanje kompanije za 200 eura je ok.
Da li bih se vratila u BiH? :hm tesko pitanje... da, za posao na radiju opet, ali ne bih ispod 500 eura, i sa jos nekim uslovima
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Major » 24 Aug 2012, 12:52

Julia, u koga i kome vjerovati ?
Nitko, ama bas nitko nije odgovoran za ovakvo stanje sem nas drzavni aparat.
Po pitanju egzistencije nema vjere u nadprirodno, to je cista utopija, al' neka i vjere i neka se vjeruje.
Najbolja i najnormalnija vjera je pridrzavati se zadanih zakonskih propisa i raditi po njima kao normalni insani.

Nasi mnogi po tom pitanju nisu normalni, jeli normalno nekome zatajiti socijalno i penzijsko osiguranje, i od tog tudjeg novca
graditi svoju egzistenciju, gdje je tu karakter, gdje je tu ljudstvo...........gdje je tu vjera....nema tu ni grama normaliteta.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Julia-Klara » 24 Aug 2012, 12:56

@Major
Mislila sam "treba vjerovati da ce biti bolje"...Ne u visu silu :)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by harlekin » 24 Aug 2012, 13:07

radio ja za jednog lika koji ima onako osrednju firmu,i na pauzi ja na kafi u njegovom kaficu i on tu s svojim drustvom nekim,sve privatnici elita ziva :D
i pricaju oni nest i jedan galami,mojim radnicima vec tri mjeseca ne kasni plata :D
odose oni kad ce men sef jes vidio onog konja,digo galamu da svatko cuje kako on vec tri mjeseca daje redovno platu,
a ne vice kako su ljudi radili po pola godine bez plate kod njega i napustili :(
i kao da im poklanja tu platu kao da nisu radili za nju,tako ti je to u bosnu,kad netko daje ljudima platu to nest za cudjenje,dok je to svugdje drugo normalna stvar da ti se plati za tvoj rad :cudi
(inace kod tog sta sam ja radio nikad nikom nije kasnila plata 1h) ali takvi su zbilja rijetki :kafa
a to za koliko novca bi pristali da radite,to ovdje nije bitno nikako,ljudi jednostavno pristaju na bilo kakve novce samo da imaju ista
a to nasa elita koristi maksimalno.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by dacina_curica » 24 Aug 2012, 13:31

Sve zavisi od situacije. :)


Ja radim od svoje 18-e godine, dok sam zivjela i studirala u Njemackoj radila sam onih dozvoljenih 20 sati u nekom butiku za nekih 500+DM mjesecno (tj. za svoj dzeparac) i jos sam cesto cuvala djecicu nasih prijatelja. Meni sa 18 godina bilo tamaM jer nisam placala kiriju (zivjela s mamom) a zdravstveno sam imala preko faksa. Tada mi je 500 DM bilo k'o sad $3000, moglo se sve priustiti a da se mama ne mora moliti i pitati. :)

Ovdje (u SAD) sam igrom slucaja svoj prvi posao nasla u svojoj struci tako da je plata od pocetka bila solidna a bili su fer i fleksibilni pa sam mogla studirati i raditi na par. :) Iskreno, kada smo se doselili u SAD bilo mi je svejedno gdje cu raditi, vazno je bilo otpoceti sa poslom pa makar u Fast Food restoranu za "minimum wage" (minimalna satnica koju diktira drzavna vlada uz pomoc federalne). Tad sam bila u "prezivljavajucem mentalnom sklopu" jer smo se doselili sa jako malo para (buraz ostao studirati u Njemackoj i mama je odlucila da mu ostavi svu ustedjevinu a i ona je morala sebe obezbjediti za stare dane). Tada mi je satnica od $5.25 bila sasvim prihvatljiva ali zahvaljujuci jednom finom djecku nije bilo potrebe za njom. Kad sam odlucila da predjem iz privatnog u drzavni sektor svjesno sam se odrekla $10,000+ godisnje vise plate za bolje beneficije i radne uslove. Jednostavno nije bilo dvoumljenja jer mi je moje vrijeme mnogo vrjednije od novca, pogotovo nakon sto se Crvendac rodio. Nema para koje bi mi to mogle nadoknaditi. :)
Meni licno je najvaznije da su racuni pokriveni, da nemamo dugova (osim kuce i studentskih kredita naravno), da je frizider uvijek pun, da je hljeb frisak i da kad dijete kaze da hoce u zooloski, botanicku, Science Center, ringispil itd. mogu bez dvoumljenja reci "Nema frke, idemo!" :)

A da je gu*ici zora radila bih sta i za koliko mi se ponudi, jer nema te sile koja bi me sprijecila da djetetu ne mogu dati da jede. :)

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Zagorka » 24 Aug 2012, 13:47

Bolje da ne pričam šta sam i za koje pare radila....sad nebih ispod 500-600 min. ni za koga, s tim da imam normalne smjene,barem 1

dan slobodan,pio uplaćen,godišnji,trudničko kad zatreba,topli obrok i sve.Al' sad se mogu "naprđivati" ali nikad ne zna čovjek,ne zapelo mi se opet,ako bih

morala,opet bih radila i za manje....a šta nas čeka sutra,niko ne zna šta se može zapeti...a neće valjda...da se pomaknem s mjesta... :oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Krokodil Behko » 24 Aug 2012, 17:50

Zagorka wrote:Bolje da ne pričam šta sam i za koje pare radila....sad nebih ispod 500-600 min. ni za koga, s tim da imam normalne smjene,barem 1

dan slobodan,pio uplaćen,godišnji,trudničko kad zatreba,topli obrok i sve.Al' sad se mogu "naprđivati" ali nikad ne zna čovjek,ne zapelo mi se opet,ako bih

morala,opet bih radila i za manje....a šta nas čeka sutra,niko ne zna šta se može zapeti...a neće valjda...da se pomaknem s mjesta... :oo
Teško ćeš pronaći normalne smjene a da ti plata bude čak tolika :oo
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Zagorka » 24 Aug 2012, 18:02

Krokodil Behko wrote:
Zagorka wrote:Bolje da ne pričam šta sam i za koje pare radila....sad nebih ispod 500-600 min. ni za koga, s tim da imam normalne smjene,barem 1

dan slobodan,pio uplaćen,godišnji,trudničko kad zatreba,topli obrok i sve.Al' sad se mogu "naprđivati" ali nikad ne zna čovjek,ne zapelo mi se opet,ako bih

morala,opet bih radila i za manje....a šta nas čeka sutra,niko ne zna šta se može zapeti...a neće valjda...da se pomaknem s mjesta... :oo
Teško ćeš pronaći normalne smjene a da ti plata bude čak tolika :oo
I ne trazim ;)
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Sheval » 24 Aug 2012, 23:38

Za istrebljivača nikad ne bih mogao raditi.
Tu ja otkaz dajem kao dobar dan.
Ne volim podcijenjivanje i jasno to svakom poslodavcu dam do znanja.
Ispod 1.000 ne radim.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by silence » 25 Aug 2012, 12:43

Gledala sam jedan upitnik vezano za aplikaciju za posao, pa me iznenadilo ovo pitanje: "Koliki bi po vama lični dohodak bio realan za posao na koji konkurišete?" Možda nije doslovice ovako, ali smisao je isti. U zagradi je bilo napisano "bruto". Nisam upoznata da li će oni po eventualnom prijemu radnika ispoštovati i izjavu o realnosti plate. Zasmetalo mi je zbog čega nisu naglasali "neto LD", jer ne vjerujem da ljudi puno obraćaju pažnju na bruto, nego su orijentisani onim što će im leći na njihov račun.
BiH živi u siromaštvu i svaki dan je sve gore i gore. Mnogo je rada na crno, a radna snaga je prejeftina. Mnogo je nezaposlenih. Ljudi su prisiljeni da rade, pa bilo kako, bez obzira u koje bescijenje će prodati svoj rad, samo da bi preživjeli, opstali. Mnogi ne postavljaju pitanje o uplačivanju doprinosa, o neprimanju plata mjesecima, jer kad tad će biti isplačeni, a da ne rade, neće nikada. Ovo veliko zlo vješto koriste poslodavci, ali najgore od svega je što im to Vlast dozvoljava. Svemu se može stati ukraj, pa može se stati u kraj nepoštivanju Zakona o radu. Narod šuti i trpi, preživljava nekako, a svaki dan je sve gore i gore: http://www.avaz.ba/vijesti/teme/zivot-u ... -za-500-km

Do kada ovako? Zar je jednoj Državi, odnosno Vlasti u interesu ovakvo stanje? Rad, red, disciplina, prosperitet i punjenje Državnog budžeta je u interesu svake Vlasti. U BiH to nije slučaj.

I pitam se sada ja, kako će neko da bira da radi ili neradi, da zahtjeva za koliku će platu da radi? Iz priloženog teksta se vidi koliki su otprilike životni troškovi, a znam da mnogi žive i preživljavaju sa mnogo, mnogo manje novca.

Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Major » 25 Aug 2012, 13:01


A silence, to je stvar nemoguceg, bilo kome kroz konkurs reci njegova neto primanja.
Dakle, sasvim je korektno da se nagllasi BRUTO suma.
Kod nas pak nema niti jedno niti drugo, najprioritetnija je satnica a poslije satnive dolazi hejbe drugih pravila....
nocni rad, rad u smjenama, rad za praznike, otezani uslovi rada....itd.itd.

Zasto se ne moze reci neto zarada?
Vjerujem da i Bosna preuzima Njemacki sistem porezovanja na platu i tu je jedna izrazito velika razlika u neto primanju.
Imamo vise nacina porezovanja plate :
za ozenjene, samce, porodicne, sa jednim ili vise djece, za razvedene, ako su obadva bracna druga zaposleni jedan od partnera ce
biti posteno oderan od strane poreskih organa...itd.itd.
Ali i za to postoji jedan pravilnik i svako si moze vrlo brzo izracunati koliko ga neto zarada sleduje.
Primjera radi, ko posjeduje poreznu skalu 3 taj je u najboljoj poziciji, ko ima 5 taj je obro bostan.
Kod biranja poreznih grupa, manipulacija je nemoguca, to odredjuje poreska uprava na osnovu prilozenih dokumenata (vjencani kao i maticni list).
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Rum » 25 Aug 2012, 13:14

7000 km
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Major » 25 Aug 2012, 13:20

E vala Rum-e, ti si preskup, sem da si fizicar u nekoj od nuklearki.
Ja bih i za 2.500 € (neto) u jednoj od tri auto industrijska giganta u D. :kafa
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by silence » 25 Aug 2012, 18:04

Major wrote:
A silence, to je stvar nemoguceg, bilo kome kroz konkurs reci njegova neto primanja.
Dakle, sasvim je korektno da se nagllasi BRUTO suma.
Kod nas pak nema niti jedno niti drugo, najprioritetnija je satnica a poslije satnive dolazi hejbe drugih pravila....
nocni rad, rad u smjenama, rad za praznike, otezani uslovi rada....itd.itd.

Zasto se ne moze reci neto zarada?
Vjerujem da i Bosna preuzima Njemacki sistem porezovanja na platu i tu je jedna izrazito velika razlika u neto primanju.
Imamo vise nacina porezovanja plate :
za ozenjene, samce, porodicne, sa jednim ili vise djece, za razvedene, ako su obadva bracna druga zaposleni jedan od partnera ce
biti posteno oderan od strane poreskih organa...itd.itd.
Ali i za to postoji jedan pravilnik i svako si moze vrlo brzo izracunati koliko ga neto zarada sleduje.
Primjera radi, ko posjeduje poreznu skalu 3 taj je u najboljoj poziciji, ko ima 5 taj je obro bostan.
Kod biranja poreznih grupa, manipulacija je nemoguca, to odredjuje poreska uprava na osnovu prilozenih dokumenata (vjencani kao i maticni list).
Ma meni je bilo nelogično pitanje u upitniku. Bruto ili neto, svejdeno, ali bi mi bilo logičnije da je napisano kolika su očekivanja u netu. Ja vjerujem da svaka firma u svom pravilniku o radnim mjestima ima regulisane plate za svako radno mjesto i bilo bi mi logičnije da nisu pitali ništa ili da su prilikom razgovora rekli koliku platu nude za to radno mjesto. Znam na šta ti misliš, ali ja vjerujem da u ovom slučaju nisu u pitanju porezi
A sada si mi malo proširio vidike... :hihi . Zašto barataju izrazom plata prilikom zaposlenja ili tokom rada? Zašto ne barataju izrazom "bruto ili neto satnica"?
Gore kod vas je to tako lijepo uređeno, pa kako god da obračunaju porez, ja vjerujem da uposlenik nema najnižu satnicu oko dvije marke ili prevedeno 1 €, kako je to ovdje slučaj. Da je rekao poslodavac satnica, onda bi morao da plati svaki minut proveden na radu, ali ne plati. Ne plati uredno čak ni ono redovno radno vrjeme. Ljudi rade više od dozvoljenog, samo da bi sačuvali posao, a ne dobiju ništa ili vrlo malo, neuporedivo sa onim kako je to u zemlji u kojoj ti živiš regulisano. Zamisli rad u fabrici za 300 KM mjesečno, sa normiranim poslom koji ne može da se stigne uraditi, pa ljudi ostaju i više nego što treba, a niko im to ne plati. Ako ne ostanu, dobiju umanjenu platu.
Daj bože da se naši počnu u svemu ugledati na napredne zemlje. :klanja

Zaboravila sam pitati...Kolika je gore kod vas najniža satnica?
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Julia-Klara » 25 Aug 2012, 18:22

Major wrote:E vala Rum-e, ti si preskup, sem da si fizicar u nekoj od nuklearki.
Ja bih i za 2.500 € (neto) u jednoj od tri auto industrijska giganta u D. :kafa
Eto, i ja bih :)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Major » 25 Aug 2012, 19:47

Zaboravila sam pitati...Kolika je gore kod vas najniža satnica?
Silence, evo dole mozes da pogledas tabelu najnizih satnica mahom Evropskih drzava.
I da se razumijemo, kakav topli obrok kakva udaljenost od radnog mjesta, cak se i udaljenost od 100 km mora uzeti u obzir,
odnosno prihvatiti putovanje do radnog mjesta.
U Njemackoj se placa cisti rad proveden na poslu, dvije pauze od 45 min idu na teret radnika i mora ih naraditi.
Za one koji daleko stanuju od radnog mjesta na kraju godine kod uprave za porez podnose zahtjev da im se doznaci zakonski zagarantovana suma po predjenom km.
Moguce ad cu pogrijesiti, moram da pogledam, po predjenom km je suma od 0.22€...zaista nisam siguran.
Njemacka nije ratificirala ovakve ugovore po pitanju najnize satnice.
U Njemackoj je na snazi "TARIFNA AUTONOMIJA"....svaka Brancha ima svoju tarifu, i na osnovu te tarife nesmije biti manja satnica.
Suma sumarum, u Njemackoj je najmanja satnica ca. 9 €.
U tarifnoj autonomiji auto industrije (to znam sigurno) satnice se krecu od 17-27 €


Staat € pro
Stunde
(2012)[28] € pro

(2012)
Mindestlohn (najniza satnica)
Australien... 11,50
Luxemburg.. 10,41
Frankreich.. 9,22
Niederlande 8,88
Belgien...... 8,75
Irland........ 8,65
Neuseeland 7,39
Kanada...... 7,16
Großbritannien 7,01
Japan........ 6,64
Österreich... 5,99
USA 5,21... 956
Slowenien... 4,41
Zypern...... 3,91
Malta........ 3,96
Spanien..... 3,89
Israel........ 3,80
Griechenland 3,39
Südkorea 2,97
Portugal..... 2,92
Kroatien..... 2,19
Polen........ 2,10
Argentinien.. 2,00
Türkei....... 1,96
Tschechien 1,96
Ungarn....... 1,92
Slowakei..... 1,88
Estland...... 1,80
Lettland...... 1,68
Brasilien..... 1,41
Litauen...... 1,40
Bosnien..... 0,99
Rumänien... 0,97
Albanien.... 0,80
Bulgarien.... 0,80
Serbien...... 0,54
Montenegro 0,44
Ukraine...... 0,36
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Za koliko novca bi pristali da radite?

Post by Julia-Klara » 25 Aug 2012, 19:51

moja mama ima DNEVNICU 8 eura
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests