Brendovi

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Prodana Fabrika duhana Sarajevo

Post by dr laganini » 16 Sep 2016, 21:57

..imali opće duvana u bih..

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Prodana Fabrika duhana Sarajevo

Post by carobnjak N » 16 Sep 2016, 22:24

Mohr wrote:
carobnjak N wrote:Ja sam za to da se sve državne firme prodaju , osim elektrodistribucije.
Država je loš gospodar , samo trpaju stranačke uhljebe u te firme i stalno su na gubitku jer dovode
na upravne pozicije ljude koji su nesposbni ali podobni.

Znači , dobar potez
Ti jamačno ne plaćaš porez državi, bojkotiraš njene zakone, ne odazivaš se njezinome sudstvu, ignorišeš policiju, odbijaš njezino državljanstvo, itd.

Zašto bi, po čemu, EP bio izuzetak :roll
pročitaj podebljani dio ponovo...bolje jednom za sva vremena prodati, nego da budu izvori finansiranja stranaka
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Prodana Fabrika duhana Sarajevo

Post by Mohr » 17 Sep 2016, 20:09

carobnjak N wrote:
Mohr wrote:
carobnjak N wrote:Ja sam za to da se sve državne firme prodaju , osim elektrodistribucije.
Država je loš gospodar , samo trpaju stranačke uhljebe u te firme i stalno su na gubitku jer dovode
na upravne pozicije ljude koji su nesposbni ali podobni.

Znači , dobar potez
Ti jamačno ne plaćaš porez državi, bojkotiraš njene zakone, ne odazivaš se njezinome sudstvu, ignorišeš policiju, odbijaš njezino državljanstvo, itd.

Zašto bi, po čemu, EP bio izuzetak :roll
pročitaj podebljani dio ponovo...bolje jednom za sva vremena prodati, nego da budu izvori finansiranja stranaka
Jesu li stranke privatne korporacije, neka tajna društva, zavjereničke skupine itd. itsl. ili šta :roll

Pa ipak, zašto izdvajaš samo EP, tamo valjda ne stoluju stranački uhljebi :roll

I molim da pojasniš to famozno filistarsko mantranje o državi kao lošem gospodaru. Čitam ja vrlo pažljivo, pomnije no što misliš ;)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Prodana Fabrika duhana Sarajevo

Post by carobnjak N » 19 Sep 2016, 09:47

To je toliko jednostavno da je sve rečeno već u mojem prvom postu na tu temu.
Država je loš gospodar jer zapošljava samo podobne stranačke ljude koji se onda refundiraju
strankama glasanjem, članarinom i raznim malverzacijama u kojima se izvlači novac i finansiraju se
stranke . Čak je veći problem što ih većina nije konkurentno an stranim tržištima i najčešće su u gubitku
pa onda te rupe se saniraju iz budžeta, koji punimo ja i ti , a imaju plate iznadprosječne.
Zašto bi mi tako indirektno finansirali stranke i stranačke uhljebe??
Bolje neka se proda i neka privatnici rade, a od tih para ako naprave koji kilometar ceste, meni i ostalim
građanima će biti bolje da se ne drndamo, a ovako nemam ništa od toga, samo me gule na pdv, na registraciji
da bi se popunile rupe u javnim preduzećima, a ne rupe na ceti.

Elektra se ne prodaje jer je to energija, a država treba da kontroliše energiju, makar i pod gore navedenim
okolnostima. Osim toga, prodaja energije nikad ne može biti u minusu.

Hajd sad ti obrazloži zašto bih ja finansirao stranačke uhljebe po tim firmama. "Filistarsko" i "trućanje" nije nikakav
dokaz da ti kapiraš o čemu se ovdje govori.
Nije ni meni kapitalizam nešto drag ali je pragmatičan i pošto smo već upali u taj sistem, onda i mi trebamo biti
pragmatični , a ne pričati gluposti tipa da država treba otvarati nove fabrike jer to ko priča nema blage veze
o današnjoj ekonomiji. Današnja ekonomija je surova ali je nekadašnja bila glupa i zasnivala se na laganju masama
da "svaki dan u svakom pogledu sve više i više napredujemo" i propagandi i "novinarstvu" koje nikad nije otkrivalo
ljudima da dobivaju plate zato što su se našli u dobroj poziciji između sukoba Rusije i Amerike, te ih Amerika i zapad
podržavaju jer Tito ne podržava SSSR, a kad je pao SSSR, zapad je prestao da nas hrani i da nam povlađuje na tržištu
i istog časa se naša velebna ekonomija ogromnih fabrika i preduzeća , srušila sama od sebe.
Nismo jednostavno bili konkurenti...proizvodili smo yugiće koji su bili smiješni prema evropskim autima.
Pa su nam onda švabe dali (jer im je Amerika tako rekla) da pravimo golfa 2, Tas sarajevski, i mi onda to uzdižemo
kao veliki uspjeh samoupravljanja ...a ljudi nam dali da sklapamo njihova auta
I tako dalje itd, bilo je fino dok je trajalo , a i ako nije propaganda nas je ubijedila da nam je fino
Sad je to gotovo, probudi se i prestani živjeti u prošlosti
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Prodana Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sheval » 19 Sep 2016, 19:09

dr laganini wrote:..imali opće duvana u bih..
Cuj ima li?Naravno da da.Nakon sto je bio gotovo izumro...nakon poskupljenja cigareta opet se pocelo sa sadnjom.Nije to ni 5% nekadasnjeg kapaciteta...ali pitao bih te ja...da ima tvornica...da imas suguran otkup.

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests