Prehrambeni standardi u BiH

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Jedemo meso koje košta 1,10 KM po kilogramu

Post by Zagorka » 16 Feb 2013, 00:17

:plavi ok.odoh ja leći,a ti sanjaj argetu :cool
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Jedemo meso koje košta 1,10 KM po kilogramu

Post by dacina_curica » 16 Feb 2013, 00:21

Uh Behko sto si ti razmazen. :pendrek :oo
Cuj ne valja da odstoji, pa ne valja kad se podgrije...pa sta mislis koliko dugo stoji u tim konzervama (da ne kazem konzervetinama :plavi)? Rok trajanja 37 godina, prezivjele bi i nuklearni rat. :grana

A vala kuhati je lako, meni je teze skontati sta da pravim. Medjutim, najcesce vikend prije, sjednem pa skontam eta cu praviti, kupim sta mi treba i onda mi sve pri ruci cijelu sedmicu. Tad je kuhanje cas posla. :) manje mi vremena treba da skuham neg da narucim pizzu.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Jedemo meso koje košta 1,10 KM po kilogramu

Post by Krokodil Behko » 16 Feb 2013, 00:27

Ne valja podgrijavati jer je mikrovalna radioaktivna. To smo već dokazali na
stranicama ovog foruma. Preporučujem ti da se držiš konzervi. zaobidji i tu
picu koju pominješ a zbog takodjer pominjane konjetine.
online

dacina_curica
Status: Offline

Re: Jedemo meso koje košta 1,10 KM po kilogramu

Post by dacina_curica » 16 Feb 2013, 00:31

Ja ne jedem meso ergo ne mogu mi podvalii konjetinu. :oo
Mikrovalnu koristim jednom sedmicno, znaci u prihvatljivim omjerima. :oo Lijepi sporet i moja draga zuta serpa. :srce
Konzerve jok, samo paradajz ali organski jer oni koriste "zdrave konzerve". :oo

De jos. :oo :ble

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

U BiH za hranu ode 80% plate a u EU 15%

Post by Krokodil Behko » 20 Feb 2013, 22:26

U BiH za hranu ode 80% plate a u EU 15%

Image

Dok je domaćinstvima u Evropskoj uniji dovoljno 15 odsto plate kako bi kupili hranu za cijeli mjesec, bh. radnik, da bi popunio trpezu, mora da potroši više od 80 odsto novca koji zaradi, pišu Nezavisne

To su potvrdili predstavnici bh. udruženja za zaštitu potrošača, u kojima kažu da ove brojke pokazuju da je položaj našeg stanovništva postao nepodnošljiv.

U nevladinom sektoru naglašavaju da evropska porodica ima mnogo veću komociju pri kupovini, jer oko 85 odsto zarađenog novca ostaje za neprehrambene artikle, stanovanje, komunalije, odjeću, obuću i slične troškove, dok je u našoj državi situacija sasvim drugačija.

- Preživjeti u situaciji kakva je u BiH, to je umjetnost. Mi građanima savjetujemo da planiraju svaku kupovinu. Osim toga, smatram da dosta hrane završi u kontejneru, iako bi se mogla donirati ili iskoristiti - navodi Gordana Bulić, predsjednica Upravnog odbora Saveza udruženja potrošača BiH.

Ona smatra da je krajnje vrijeme da se bh. građanima pomogne uvođenjem diferenciranih stopa poreza.

- Mislim da bi porezi na luksuzne proizvode mogli biti povećani, a da se bar na nekoliko ključnih proizvoda, onih osnovnih, uvedu niže stope PDV-a - pojašnjava Bulić za Nezavisne.

Plata u BiH, prema tvrdnji statističara, "teška" je 831 marku. U Savezu sindikata RS u sindikalnu potrošačku korpu spakovali su hranu koja košta ukupno 695 maraka. Očigledno, oni koji primaju platu manju od prosječne nemaju dovoljno novca ni za hranu.
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: U BiH za hranu ode 80% plate a u EU 15%

Post by Dust » 20 Feb 2013, 23:19

Ne vjerujem u ove podatke. Osim toga, ti ljudi se hrane potpuno drugacije od nas. Mi smo navikli na "situ", obilnu hranu, a ne konzervice i trave koje Zapadnjaci upraznjavaju.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Online

Re: U BiH za hranu ode 80% plate a u EU 15%

Post by Mister No » 20 Feb 2013, 23:25

Smanjimo prehranu za 80% i dođemo na isto kao u EU :ok
High Hopes...

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U BiH za hranu ode 80% plate a u EU 15%

Post by paparaci » 20 Feb 2013, 23:26

Dust wrote:Ne vjerujem u ove podatke. Osim toga, ti ljudi se hrane potpuno drugacije od nas. Mi smo navikli na "situ", obilnu hranu, a ne konzervice i trave koje Zapadnjaci upraznjavaju.
vjeruj, vjeruj. mislim da smo najskuplji u evropi, ako ne i u svijetu :oo
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Online

Re: U BiH za hranu ode 80% plate a u EU 15%

Post by Mister No » 20 Feb 2013, 23:30

paparaci wrote:
Dust wrote:Ne vjerujem u ove podatke. Osim toga, ti ljudi se hrane potpuno drugacije od nas. Mi smo navikli na "situ", obilnu hranu, a ne konzervice i trave koje Zapadnjaci upraznjavaju.
vjeruj, vjeruj. mislim da smo najskuplji u evropi, ako ne i u svijetu :oo
Vjerovatno...
High Hopes...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: U BiH za hranu ode 80% plate a u EU 15%

Post by Krokodil Behko » 21 Feb 2013, 15:49

Mislim da ima kod njih i takvih stvari koje su skuplje nego kd nas. Zavisi šta su uračunali
kao statistiku. One osnovne namirnice: Brašno, ulje, šećer, mlijeko.. to je sve jeftinije
u EU. Tak mislim. Medjutim mišljenja sam da im je meso skuplje. Npr, ovdje kg juneće
šnicle trenotno košta oko 14 maraka. dakle oko 7 eura. Ne vjerujem da im je u EU to tako
jeftino.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: U BiH za hranu ode 80% plate a u EU 15%

Post by Maja » 21 Feb 2013, 17:33

Čuj smanjimo hranu. Po čemu smo to mi deblja nacija od ostalih. Ovdje pišu postotak 15 posto, a ne novčani iznos kojeg daju za hranu u EU. Sigurno nije manji od našeg, ali im je plata veća, pa ispada manji postotak.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Online

Re: U BiH za hranu ode 80% plate a u EU 15%

Post by Mister No » 21 Feb 2013, 19:19

Maja wrote:Čuj smanjimo hranu. Po čemu smo to mi deblja nacija od ostalih. Ovdje pišu postotak 15 posto, a ne novčani iznos kojeg daju za hranu u EU. Sigurno nije manji od našeg, ali im je plata veća, pa ispada manji postotak.
Prestanemo da jedemo i imamo uslove kao u EU, bar matematički :oo
High Hopes...

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: U BiH za hranu ode 80% plate a u EU 15%

Post by Sheval » 21 Feb 2013, 19:23

Jok,trebao bih krasti janjad po pašnjacima.
Ove godine planiram da tih 80% pojačam na 90%.
I opet kao Brad Pitt za one koji tek 15% izdvoje na GMO.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: U BiH za hranu ode 80% plate a u EU 15%

Post by Zagorka » 21 Feb 2013, 20:39

Jest da su kod nas cijene artikala u marketima u odnosu na plate,znatno više nego na zapadu......ali sto jest,jest,i mi se prezderavamo,jedini nam hobi spremanje hrane,to kad počnu od sabaha frcati oklagije,pite,kljukuše,trahane,oplaaa :oo

Moje sestre familija daje zadnji dinar i rade ko luđaci samo da su im špajzovi prepuni,kao da će gladna godina......kupovali meso da suše :grana (malo im kupovati gotovo suho),kad pocnu praviti od rakije do sokova i đemova i salata pa nigdje kraja nema......da se prepadneš količina.......opsjednuti :cudi

Dok je u nekim zemljama malo drugacije,pojede se jabuka u letu ujutro,u podne prolete ulicom i kupe hot-dog ili odu na pauzu za rucak,navecer caj i namazana kriska necega i kapak.....moj buraz kad pocne iznositi fasungu,pa se pocne zauvracati po kese u auto :grana
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

BiH prijete sankcije zbog zabrane uvoza

Post by Dust » 07 Aug 2013, 11:42

Image


BANJALUKA, BRISEL - Ukoliko BiH nastavi da zabranjuje uvoz poljoprivrednih proizvoda iz Hrvatske, mogla bi se suočiti sa sankcijama Brisela, upozorio je juče evropski diplomata koji je želio da ostane anoniman.
Kako je istakao, Brisel smatra da ponašanje BiH predstavlja nedozvoljeni protekcionizam nekih velikih poljoprivrednih proizvođača u BiH, upozorivši da je "strpljenje EU pri kraju".
Najvjerovatnija mjera, koju razmatraju, je uvođenje reciprociteta za bh. proizvode na evropskom tržištu. Iako nije pojašnjeno o čemu se radi, vrlo izvjesno bi bilo skidanje sa liste povoljne trgovine sa EU nekih proizvoda koje BiH izvozi u EU.
Da je ove prijetnje potrebno shvatiti ozbiljno, pokazuje i članak na evropskom portalu European Voice, bliskom briselskoj administraciji, u kojem neimenovani evropski diplomata tvrdi da mjere Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH "štete interesima potrošača u BiH, jer im onemogućavaju da kupuju jeftine proizvode".
"Vlasti BiH kažnjavaju svoje građane zato što se bh. institucije nisu na vrijeme pripremile za ulazak Hrvatske u EU. Krivica je na strani BiH. Ovdje se štite vlasnici krupnih poljoprivrednih gazdinstava u BiH od kojih su neki ministri i političari", navodi European Voice izjavu neimenovanog diplomate.
Ovaj portal, takođe, tvrdi da će tema trgovinskih odnosa između BiH i Hrvatske biti na dnevnom redu sastanka političkih lidera i institucija BiH sa komesarom za proširenje Štefanom Fileom u oktobru u Briselu.
Peter Stano, Fileov portparol, je rekao da Evropska komisija smatra da BiH treba da dozvoli uvoz svih proizvoda iz Hrvatske koji zadovoljavaju standarde koji važe u BiH.
"BiH ne bi trebalo od Hrvatske da traži više standarde od onih koje sama primjenjuje prema vlastitim potrošačima", rekao je Stano.
On je pojasnio da je tokom pregovora Hrvatske sa EU dogovoreno da dio hrvatskih poljoprivrednih proizvoda koji ne ispunjavaju standarde EU to moraju da učine do kraja 2015. godine, a da Hrvatska te proizvode može prodavati na domaćem tržištu, tržištima van EU, ali ne i izvoziti u ostale zemlje EU.
Mirko Šarović, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, juče nije želio da komentariše ove najave, ali je u ranijoj izjavi medijima potvrdio da BiH neće odustati od zabrane za hrvatsku robu koja ne ispunjava evropske standarde.
Zahtjeve Evropske komisije Šarović je nazvao nepravednim i štetnim po interese države BiH.
"Nije u redu da mi tražimo tri kvote, a oni 230. Ako popustimo, izgubićemo desetine miliona evra. Zašto da Hrvatska i EU preko slabašne BiH rješavaju svoje probleme", rekao je Šarović. Dodao je da BiH ne može pristati da Hrvatska na godišnjem nivou u privremeni trgovinski sporazum unese kvote koje bi joj omogućile povlašteni izvoz u BiH.
Igor Gavran iz Spoljnotrgovinske komore BiH ističe da ne vjeruje u direktne sankcije EU prema BiH, jer bi, kako navodi, uvođenje restrikcija izvoza robe u BiH u EU bilo kršenje postojećih sporazuma.
On je rekao da odgovornost bh. vlasti postoji za nespremnost izvoza proizvoda iz BiH u EU, ali da vlasti BiH nisu ništa pogrešno uradile time što, kako je naveo, koriste mogućnosti Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju da zaštite svoju privredu od uvoza iz EU.
"Što se tiče tvrdnji da vlasti BiH štite neke krupne proizvođače, ja bih samo rekao daj Bože da mi imamo tako krupne proizvođače. Nažalost, to nije tako. Ovo je samo pokušaj da zaštitimo naše interese, koji treba pozdraviti i podržati", rekao je on.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: BiH prijete sankcije zbog zabrane uvoza

Post by Krokodil Behko » 07 Aug 2013, 11:57

A ja več i sliku učitao za ovu vijest. :D

Bilo kako bilo, ja im vala ne bih popustio pa nek uvode kakve god žele sankcije. Ionako smo pod sankcijama. Ništa izvesti ne možemo a obavezni smo uvoziti svašta. Možda i ima istine u tome da BiH ovim stavom štiti svoje proizvođače ali i EU sa svojim stavom radi isto to. Ili možda vlada u Briselu lično proizvodi nešto??
"štete interesima potrošača u BiH, jer im onemogućavaju da kupuju jeftine proizvode".
Fuj koja patetika. Kad evropljani neće da kupuju te Hr proizvode, zašto bi mi kupovali? Naravno da su jeftini zato što su smeće. Tu listu treba malo i proširiti pa na nju staviti još Hr proizvoda a mogli bi i slovenačke. Nisu ni oni ništa bolji.
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BiH prijete sankcije zbog zabrane uvoza

Post by Dust » 07 Aug 2013, 12:01

Slazem se. Nikako popustati, neka prodaju Slovencima :oo ili Svabama :oo, sta su se nakacili na nas.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BiH prijete sankcije zbog zabrane uvoza

Post by laganini » 07 Aug 2013, 21:48

isto tako podržite lupetinu lijanovića,bolje jesti junetinu iz vojni zaliha argentine nego hrvatsku...dobar tek..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: BiH prijete sankcije zbog zabrane uvoza

Post by Sheval » 08 Aug 2013, 19:20

Pročitao sam par tvojih postova...dobro si i ti opterećen.

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BiH prijete sankcije zbog zabrane uvoza

Post by IM_ex » 09 Aug 2013, 23:42

Do skoro hinjska, od skoro otvorena bezobraznosebicna politika EU; sta drugo reci do pokakani savez.
Bujrum i sankcije, ali ne treba popustati.
E sad necu ni kako ja hocu

Post Reply

Return to “BH proizvodnja”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests