Potrošačka korpa

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Svaki peti građaninu BiH troši tri marke dnevno

Post by Krokodil Behko » 17 Oct 2013, 20:40

Blackhawk wrote: Da se radnik buni sto nije prijavljen, jednostavno te sef posalje kuci i nadje nekog drugog koji ce mu raditi par mjeseci i to je to..
Pa ko ti je kriv što se ne buniš. Prijavi gazdu ako si na crno. Otkaz ćeš dobiti ali i on će biti kažnjen. Pronađi neki drugi posao i to je to. Šta misliš, kako su se u Evropi izborili za svoja prava? Palo im s neba? Ne bih rekao. Dok se poslodavci na nabiju uz zid, nema ništa od zakona.
Ono sto Bosnu jos drzi, koliko toliko, na nogama, jesu stari penzioneri (njemacki, austrijski..) Kroz par godina, kada ta generacija umre, onda ce da bude jos vece siromastvo nego sto je sada..
Možda u Krajini ali ovdje ipak nema toliko "stranih" penzionera.
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: Svaki peti građaninu BiH troši tri marke dnevno

Post by Blackhawk » 17 Oct 2013, 20:57

Otkaz cu dobiti, a to da ce sef dobiti kaznu, mozes objesit macku o rep. I to sam vec rekao... slabi zakoni a i ovi sto imaju, slabo se sprovode..

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Svaki peti građaninu BiH troši tri marke dnevno

Post by Bla » 17 Oct 2013, 21:26

Nisu zakoni toliko loši koliko je njihovo neprovođenje. Samo da naglasim važnost ovog iznad rečenog. :)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Svaki peti građaninu BiH troši tri marke dnevno

Post by Krokodil Behko » 17 Oct 2013, 21:29

Blackhawk wrote:Otkaz cu dobiti, a to da ce sef dobiti kaznu, mozes objesit macku o rep. I to sam vec rekao... slabi zakoni a i ovi sto imaju, slabo se sprovode..
Bez žrtve, nema ni budućnosti. To što ti zastupaš djeluje i sebično.
Žrtvuj se, prijavi gazdu i zaradi otkaz. Budi dečko za primjer svima :D
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Potrošačka korpa

Post by Krokodil Behko » 24 Oct 2013, 09:56

Narod bi trebalo prvo educirati oko toga šta se računa kao siromaštvo a šta ne. također, ne znaju svi šta sve ide u potrošačku korpu pa prematome, ne mogu se ni anketirati građani a u smislu da se očekuju precizni podaci u vezi standarda.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Više od milion i po građana BiH na rubu egzistencije

Post by Konsultant » 27 Oct 2013, 07:45

Lebowski wrote:Da smo pametni ko što nismo država bi napravila kakav program da ljudima obezbijedi barem da imaju šta jesti, da se najedu svaki dan i odmah je lakše.
Opstine nesto sufinansiraju, naravno nedovoljno realnim potrebama. Kuhinje jos sufinansiraju dobrotvorna drustva, privatnici i pojedinci. Medjutim sumarno, trebala bi se stabilizirati izdvanja za potrebe tih ljudi. Cak bi bilo uvrstiti kao obaveznu stavku u budzetu jer svi mi punimo budzete placanjem poreza, a ovo je jedna od najprioritetnih stavki. Jos nigdje nisam nasao podatak kolike su dnevne ili mjesecne potrebe kuhinje, hrana + troskovi i koji im sve resursi trebaju.

Cijena potrosacke korpe ce sigurno rasti, u to nema sumnje. Pogotovo je to sigurno na ovim prostorima. Nema tu neke vece filozofije, jednostavnom imamo inflaciju od par procenata svake godine, velike rupe u budzetu i vracanja kreditnih zaduzenja javnog sektora. Sve to treba izdrzati. Ono sto trebate skontati kako sve to prezivjeti obicni covjek. Ko nije odgledao, nek pogleda ovaj klip, bar pocetak. Kod nas se cijene poduplaju nakon 8-10 godina. Moramo se svi uklopiti u to. Pocnite danas planirati kako cete povecati prihode.

Lebowski, drzava ne pravi programe vec ljudi. Posto ovu drzavu i vlast vode ljudi koji nisu dorasli rjesavanju trenutnih problema niti se pretjerano sekiraju oko toga imamo situaciju kakva jeste. Proce ovdje dosta vremena dok se citav sistem ne ustabili i svi osjete blagodet resursa kojih imamo. Pojedinac se mora uklopiti u trenutnu situaciji i plivati sto je bolje moguce.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Potrošačka korpa

Post by Bla » 27 Oct 2013, 16:16

A cijene će rasti i samim tim što će energija neminivno poskupljivati sve do onog momenta dok se ne krene s fuzionim reaktorima.
Onda će lagano čovječanstvo da krene u period blagostanja i da jede zlatnim kašikama. :hihi
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119837
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5701 times
Been thanked: 12280 times
Contact:
Status: Offline

Nekada smo za 'cenera' kupovali duplo više artikala

Post by Maja » 12 Nov 2013, 20:14

Image

Za 10 maraka nekada smo mogli da kupimo isto toliko proizvoda, ali se danas, za istu novčanicu, iz trgovine vraćamo s pet artikala manje.

"Nezavisne" su analizirale cijene proizvoda od prije sedam godina, s ovim koje su danas istaknute na cjenovnicima u prodavnicama, i ispostavilo se da su neki od njih, a koje svakodnevno koristimo, sada duplo skuplji.

Tačno, u istom periodu rasle su i plate, ali se, tvrde u udruženjima potrošača, nisu kretale ni približno istom dinamikom kao i cijene.

U korpu u trgovini smo, prisjetimo se, za deset KM mogli da stavimo hljeb, cigarete, litar ulja i mlijeka, po kilogram šećera, soli i krompira, kao i čokoladu od 100 grama i isto toliko kafe te još 500 grama makarona.

Ostalo je to samo lijepo sjećanje, budući da danas sa isto toliko novca možemo da platimo, umjesto deset, tek pet artikala, ili pak da za trgovca rezervišemo dodatnih 6,10 KM.

Ako tih 6,10 kojim slučajem nemamo u novčaniku, nećemo moći da kući odnesemo litar mlijeka (koji sad košta 1,52 KM), 100 grama kafe (1,35), kilogram krompira (0,89), so (0,83) i 500 grama makarona (1,50), a koje smo prije mogli da kupimo, pošto je deset maraka bilo dovoljno za punu kesu.

Pitaju se borci za prava kupaca zašto i plate ne "skaču" istim tempom kao što je to slučaj sa cijenama. Druga opcija, koju predlažu, jeste da se "režu" cjenovnici osnovnih proizvoda, poput hljeba, jer za to, tvrde, ima osnova.

Da je situacija sve teža za potrošače, upozorava Zoran Banović, koordinator za rad sa potrošačima u Udruženju građana "Don" Prijedor, koji ističe da je činjenica da je osnovni pekarski proizvod po cijeni na istom nivou kao i u prethodnom periodu, iako su i brašno i pšenica pojeftinili.

"Hrana, ona koja se svakodnevno koristi, trebalo bi da bude u granicama platežne moći potrošača, što sada nije slučaj", naglašava Banović.

Na sve teži položaj građana upozorava i Dragovan Petrović, sekretar Pokreta potrošača RS, koji kaže da je standard opao.

"U oktobru 2012. godine četvoročlanoj porodici u RS su za život bile potrebne 2,2 prosečne plate. Kada je reč o platama zaposlenih u realnom sektoru, takve su bile potrebne tri za život porodice. Ako to poredimo sa 2005. godinom, primjetan je pad standarda", ističe Petrović.

Divljanje cijena, zasigurno, najteže podnose nezaposleni, kao i najstarija populacija, a Rade Rakulj, predsjednik Udruženja penzionera RS, kaže da im je jednako loše od rata pa naovamo.

"Penzioner u prosjeku sada od svoje penzije može da kupi mlijeko, hljeb i da plati neku dažbinu, ali ne može da se poredi sa životom susjedstva", naglašava Rakulj.

Sindikalci podsjećaju da je za najosnovniju, sindikalnu potrošačku korpu, domaćinstvu potrebno oko 1.790 maraka, dok je plata u prosjeku "teška" oko 830 KM.

Dakle, ukoliko u kući ne rade dvoje i pritom ne zarađuju iznad prosjeka, neće uspjeti ni da podmire troškove sindikalne korpe, u čiju su cijenu uračunate samo osnovne dažbine, i u kojoj nema nijedne stavke koja bi se mogla svrstati u luksuz.

(Nezavisne.com/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/av)

Blackhawk
Status: Offline

Re: Nekada smo za 'cenera' kupovali duplo više artikala

Post by Blackhawk » 12 Nov 2013, 20:18

Samo oni ove "korpe" preuvelicavaju... cuj skoro 1800 KM mjesecno... pa s toliko rahat zivjet u njemackoj a da ovdje ne govorim.. .

Skupo jes.. ali da bas toliko treba, ne treba..

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Nekada smo za 'cenera' kupovali duplo više artikala

Post by Bambi » 12 Nov 2013, 20:19

A za deset godina ćemo za cenera moći uzeti jednu žvaku :)

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nekada smo za 'cenera' kupovali duplo više artikala

Post by Bla » 12 Nov 2013, 20:24

Pa dobro je, kad se sjetimo "onih" inflacija.
Problem je što plate stagniraju ili još gore, nestaju.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Nekada smo za 'cenera' kupovali duplo više artikala

Post by Krokodil Behko » 12 Nov 2013, 21:17

Negdje se i smanjuju. Ali crnjaka radi, istovremeno se povećava topli obrok :oo
online

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nekada smo za 'cenera' kupovali duplo više artikala

Post by Nela » 12 Nov 2013, 22:39

Krokodil Behko wrote:Negdje se i smanjuju. Ali crnjaka radi, istovremeno se povećava topli obrok :oo
Povecava se topli obrok a smanjuje plata iz ciste racunice, na topli nema oporezivanja :oo
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nekada smo za 'cenera' kupovali duplo više artikala

Post by Bla » 12 Nov 2013, 22:43

pa bilo je neke priče da se i njega počne oporezivati, odmah sam pomislio, odosmo svi u helać :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nekada smo za 'cenera' kupovali duplo više artikala

Post by Nela » 12 Nov 2013, 22:51

Bla wrote:pa bilo je neke priče da se i njega počne oporezivati, odmah sam pomislio, odosmo svi u helać :oo
Mislim da to ne mogu. Topli obrok je isplata za hranu koju kao pojedes na poslu, a hrana je svakako oprezovana
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Nekada smo za 'cenera' kupovali duplo više artikala

Post by Krokodil Behko » 12 Nov 2013, 23:00

Nela wrote:
Bla wrote:pa bilo je neke priče da se i njega počne oporezivati, odmah sam pomislio, odosmo svi u helać :oo
Mislim da to ne mogu. Topli obrok je isplata za hranu koju kao pojedes na poslu, a hrana je svakako oprezovana

To su uradili ti kapitalisti u mojoj bivšoj firmi. Podigli topli sa 4 na 8 a radnici skakali od radosti i vikali "Živio gazda" :jupi Kasnije su skontali da im neće povećati plate ni za fening i u tome je kvaka. Veća plata-veći porezi u uplate u PIO. Čak su nešto i smanjili te plate, nakon uvođenja treće smjene i zapošljavanja novih radnika. Pravilnije preraspodjele radi :oo
online

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nekada smo za 'cenera' kupovali duplo više artikala

Post by Nela » 13 Nov 2013, 00:00

Nama su povecali platu (sitno) a topli jos davno smanjili sa 15 na 8km
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Ciklama
Status: Offline

Re: Nekada smo za 'cenera' kupovali duplo više artikala

Post by Ciklama » 13 Nov 2013, 09:28

Meni nije jasano kako prave/mjere potrošačku korpu, jer čini mi se pretjeranom. Nas je petero, pa mjesečno potrošimo puno manje za prehranu, a sigurno pazimo na ishranu. Uzimam u obzir činjenicu da sama uzgajam povrće, pripremam ga za zimu, kao i voće, ali i kad dodam nekakav iznos koji bih potrošila za salate, kompote, đemove, opet mi se čini puno 1800 KM.

Bez obzira što mislim da je malo pretjerano (možda sam i ja ekonomična), smatram da o nama niko ne vodi brigu, da nas iskorištava ko god stigne.

Cijene su nam veće nego u EU, ne znam kako je u većim gradovima, ali akcije su kod nas uglavnom "uzimanje na mozak". Prevareni smo kod kvalitete mnogih proizvoda, npr. Ariel za naše tržište i tržište EU se ne može mjeriti po kvaliteti a cijene su iste, isto je i sa raznim drugim kemijskim sredstvima, a uvjerila sam se da ima razlike i kod prehrambenih proizvoda (Nutella, Maggi itd.).

Koliko god sumnjamo da nam je u ratu "nešto posijano" pa imamo razne boleštine od djece pa nadalje, toliko trebamo sumnjati u ono što jedemo (i domaće i uvozno).

Sve je korumpirano, zašto ne bi bili zavodi i labaratoriji za kontrolu hrane.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Nekada smo za 'cenera' kupovali duplo više artikala

Post by Krokodil Behko » 13 Nov 2013, 09:58

Ciklama wrote:Meni nije jasano kako prave/mjere potrošačku korpu, jer čini mi se pretjeranom. Nas je petero, pa mjesečno potrošimo puno manje za prehranu, a sigurno pazimo na ishranu.
Mislim da se pored hrane tu računaju i sredstva za higijenu, režije a vjerovatno i nešto oko obuće i odjeće kao i robe široke potrošnje.
Naravno da ne možemo pronaći sadržaj fantomske potrošačke korpe u BiH ali primjera radi, izguglao sam šta sadrži potrošačka korpa u Srbiji.

Struktura potrošačke korpe u dinarima

Hrana i bezalkoholna pića 22.437,40

Alkoholna pića i duvan 3.177,16

Odeća i obuća 3.113,33

Stanovanje, voda, struja, gas i druga goriva 10.757,94

Nameštaj, opremanje domaćinstva i održavanje 2.460,69

Zdravstvo 2.048,59

Transport 4.885,89

Komunikacije 1.539,51

Rekreacija i kultura 2.327,56

Obrazovanje 429,13

Restorani i hoteli 636,10

Ostala dobra i usluge 1.844,49

VREDNOST KORPE 55.657,79
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Život jeftiniji u manjim gradovima u BiH

Post by Krokodil Behko » 23 Jan 2014, 09:47

Image

Život u manjim sredinama znatno je jeftiniji nego u većim bh. gradovima, pokazuje analiza decembarskih cijena hrane i ostalih kućnih potrepština u gradovima Federacije BiH, koju je sačinilo Federalno ministarstvo trgovine.

Potvrda teze

Tako, naprimjer, kilogram riže u mostarskim trgovinama u prosjeku košta pet maraka, dok je cijena istog artikla u manjoj općini, Orašju, dvije marke. Ista teza potvrđuje se i na hljebu: u Mostaru kilogram košta 2,7, a u Orašju 1,8 KM, te na mlijeku - Mostarci litar prosječno plaćaju 1,8 maraka, a građani Orašja 1,4 KM.

Također, za isto novca, na sjeveru BiH mnogo će se više ugrijati nego Hercegovci, jer metar kubni drva za ogrjev u Orašju košta 60, a u Mostaru 80 maraka. Razlika od 20 KM na primjeru ova dva grada vidljiva je i na uplatama za mjesečni boravak djece u vrtiću: u Orašju roditelji plaćaju 140, a u Mostaru 160 KM.

U Savezu udruženja potrošača BiH kažu da nisu pravili vlastite analize, ali da se na osnovu dostupnih statistika može ustvrditi da su manji gradovi povoljniji za život.

- Prema dostupnim podacima, Mostar te drugi hercegovački gradovi važe kao skupi. Razlog za razlike u cijenama vjerovatno su procjene trgovaca o platežnoj moći lokalnog stanovništva - kazala nam je Gordana Bulić, predsjednica Upravnog odbora Saveza.

Promjene cijena

Prema podacima Ministarstva, za godinu dana u ovom entitetu cijene određenih artikala znatno su se promijenile.

Tako su u decembru 2013., u odnosu na isti mjesec godinu ranije, najviše poskupjeli mliječni proizvodi (maslac 11, 6 posto, sir 10,6 posto), cigarete (12 posto), naknade za odvoz smeća (14,9 posto)...

S druge strane, najveći pad cijena u prošloj godini zabilježen je kod brašna, koje je na kraju 2013. bilo za 18,3 posto jeftinije nego u decembru 2012., ulja (27 posto), šećera (20,9 posto)...

Primjeri razlika u cijenama

- Mliječna čokolada 1 kg

Mostar 22,3 KM

Orašje 13,2 KM

- Lijekovi (gastro)

Mostar 7,7 KM

Goražde 2,2 KM

- Šnicla

Sarajevo 13,5 KM

Orašje 4 KM

- Uplata za obdanište

Tuzla 167,3 KM

Travnik 120 KM

- Jabuke 1 kg

Mostar 2,1 KM

Travnik 1,1 KM
online

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests