Potrošačka korpa

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Građani počeli i krompir kupovati na komad!

Post by Pasaga » 25 Jan 2014, 21:20

storm wrote:Tu je isto već dugo sasvim normalno na komad, tj uzmeš koliko ti treba i to je to...vaga, izađe naljepnica sa kodom i to je to :cudi
a još uvijek pretrpavamo špajze i frižidere i naravno puno bacamo hrane...loše navike
kolega....
to ima svoje korjenje,iz onog sistema...duboki su....
ti si mladji,mi malo stariji to pamtimo.
Tamo krajem 60-70-tih,pocele su nestasice u trgovinama,svega i svacega.
Tako da su i trgovci sugerisali,kupi sad,ko zna kad ce druga posiljka...u tom stilu.
Narod je doslovice praznio police i trgovine,politicari su imali tu retoriku kojom su odrzavali napete tenzije medju narodom.....
Narod je govorio.....samo nek ne puca.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Građani počeli i krompir kupovati na komad!

Post by storm » 25 Jan 2014, 21:40

kolega pasaga slažem se, ali godina je prošlo ohoho i danas ima svega i nema šanse da nestane, ali nema zašto se uzet....bar ne koliko se nudi i što bi mi sve htjeli, jer su nam napunili glave da to sve trebamo...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Građani počeli i krompir kupovati na komad!

Post by Nela » 25 Jan 2014, 22:54

Bolje je kupovati na komad pa odmah iskoristiti nego pola vrece baciti npr. krompira jer je istruhao a tebe bilo stid da kupis kilu pa k'o vel'ki kupio vrecu.
Ja jedino kupujem voce kilama i gajbama jer ga fakat puno konzumiram. Svaki dan samo kroz sokovnik proguram 2-3 kg voca.


A u Konzumu sam nasla ekstra jabuke, oznake Pink lady, predobre su
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Ruana
Status: Offline

Re: Građani počeli i krompir kupovati na komad!

Post by Ruana » 25 Jan 2014, 22:59

Pink Ledy su i ovdje najbolje jabuke. Mi samo te jedemo.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Građani počeli i krompir kupovati na komad!

Post by Nela » 25 Jan 2014, 23:05

Ruana wrote:Pink Ledy su i ovdje najbolje jabuke. Mi samo te jedemo.
I ja otkako sam je probala samo nju kupujem, bolja mi je od zlatnog delisesa 100 puta, a tek sok od nje...mmm
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Građani počeli i krompir kupovati na komad!

Post by Rockefeller » 26 Jan 2014, 01:37

Ja sam neki dan... zamirisao mi sataraš. Odem u trgovinu, kupim jednu crvenu, jednu žutu papriku, dva paradajza, jednu glavicu luka i mislim da je to to, mesa sam imao kod kuće... Možda da sam još šta dodao, ali nije koštalo više od 3€. Naravno, sam napravio. :ooo

I baš mi je bila šega onako doći na kasu. Pet kesa, a nema ni trista grama u njima. :valja
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Trepavica
Status: Offline

Re: Građani počeli i krompir kupovati na komad!

Post by Trepavica » 26 Jan 2014, 10:13

Rockefeller wrote:Ja sam neki dan... zamirisao mi sataraš. Odem u trgovinu, kupim jednu crvenu, jednu žutu papriku, dva paradajza, jednu glavicu luka i mislim da je to to, mesa sam imao kod kuće... Možda da sam još šta dodao, ali nije koštalo više od 3€. Naravno, sam napravio. :ooo

I baš mi je bila šega onako doći na kasu. Pet kesa, a nema ni trista grama u njima. :valja
Ti si prava štetočina za planetu... :katja ... 5 kesa... A sve moglo stati u jednu....!!!!!!

Ruana
Status: Offline

Re: Građani počeli i krompir kupovati na komad!

Post by Ruana » 26 Jan 2014, 11:20

Kod nas se voce prodaje na komade osim kod turaka.
Kad ne kupujem kod turaka onda obicno sa djecom, njima je to zanivljivo npr. dva kivija, tri kruske, dva avokada, cetiri zelene banane, tri zute itd.
Krompiru kupujem samo mladu ima je tokom cijele godine, osim za krompiracu. Tada kupim samo onoliko koliko mi treba.

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: Građani počeli i krompir kupovati na komad!

Post by fruit » 26 Jan 2014, 11:55

Ruana wrote:Pink Ledy su i ovdje najbolje jabuke. Mi samo te jedemo.
Kod nas sva proizvodnja Pink Ledy uglavnom odlazi sa skandinavske zemlje.
Mislim da je to stvar navike i da postoje mnogo bolje sorte jabuka,mada zbog njihove tvrdoće i postojanosti veoma su zahvalne sorte za trgovinu.

Image
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

Ruana
Status: Offline

Re: Građani počeli i krompir kupovati na komad!

Post by Ruana » 26 Jan 2014, 12:03

Danci su ludi za njima a ovdje pretezno dolaze iz Brazila.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Građani počeli i krompir kupovati na komad!

Post by Krokodil Behko » 26 Jan 2014, 12:03

Fruit, jesu li to tvoje jabuke? :D
online

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: Građani počeli i krompir kupovati na komad!

Post by fruit » 26 Jan 2014, 14:35

Krokodil Behko wrote:Fruit, jesu li to tvoje jabuke? :D
ma nisu ali ima nekoliko plantaža na Kozari i u Mostaru koje ih uzgajaju.
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
radeta62
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2212
Joined: 27 Jun 2011, 15:06
Status: Offline

Re: Potrošačka korpa

Post by radeta62 » 31 Jan 2014, 21:26

Sto se nekad lepo jelo. :bali

Image

User avatar
radeta62
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2212
Joined: 27 Jun 2011, 15:06
Status: Offline

Re: Građani počeli i krompir kupovati na komad!

Post by radeta62 » 31 Jan 2014, 21:34

Krokodil Behko wrote:Fruit, jesu li to tvoje jabuke? :D
GMO..... :poludio

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Potrošačka korpa

Post by Krokodil Behko » 04 Oct 2014, 21:14

radeta62 wrote:Sto se nekad lepo jelo. :bali

Image

E vidiš, sad nema janjetine ni za bajram. Osim ako ko donese parče kurbana :ideja
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Četveročlanoj porodici u BiH potrebno više od 2.100 KM

Post by Julia-Klara » 16 May 2017, 19:44

Četveročlanoj porodici u BiH potrebno više od 2.100 KM mjesečno za osnovne stvari u životu
Image
Troškovi života u BiH rastu iz godine u godinu. Prema podacima Agencije za statistiku BiH, cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH mjerene indeksom potrošačkih cijena, porasle su u martu ove godine u odnosu na februar za 0,1 posto.
Cijene odjeće i obuće porasle su za 3,2 posto, zdravstva 0,1 posto, prijevoza 0,2 posto, obrazovanja 0,1 posto te usluge restorana i hotela za 0,2 posto. Iako je zabilježen pad cijena hrane i pića za 0,1 posto u martu u odnosu na mjesec februar, poredeći s istim periodom za prošlu godinu cijena hrane je porasla za 0,3 posto.

Nivo cijena u martu 2017. godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine viši je za 1,4 posto. U odnosu na mart prošle godine, ove godine su najviše porasle cijene prijevoza, za devet posto, te alkoholnih pića i duhana za 4,2 posto, dok su cijene režija i stanovanja porasle za 1,7 posto.

Agencija za statistiku BiH objavila je i prosječne cijene namirnica, režija i drugih usluga. U odnosu na prethodne godine primjetan je porast.

Cijena potrošačke korpe četveročlane porodice je viša od 1.800 KM prema posljednjim zvaničnim podacima entitetskih saveza sindikata, a minimalne plate iznose 395 KM u RS-u i 410 KM u FBiH. Četveročlane porodice većinom spajaju kraj s krajem, režu troškove i zadužuju se kako bi preživjele od 1. do 1. svaki mjesec.

"Plate stagniraju, nema povećanja penzija, a rastu cijene osnovnih životnih namirnica. Prosjek od 800 i nešto KM se vodi ako uzmemo prosjek uposlenih u sektoru telekomunikacija, plate parlamentaraca i ostalu svitu koja ima abnormalne plate za ove uvjete. Ni sami ne znamo kako jedna četveročlana porodica danas preživljava kada znamo iznose potrošačke korpe i ostalih troškova. Idemo pred kraj školske godine, maturante ima dosta porodica, brzo prođe ljetni raspust i kreće kupovina knjiga za školu itd., neki troškovi koji nisu redovni mjesečni nego iziskuju dodatna sredstva koja građane dovode do novih zaduženja. Teška je situacija", rekao je Zoran Petoš, koordinator za rad s potrošačima Udruženja za zaštitu potrošača Don.

450 KM za osnovne namirnice

Tako jedna četveročlana porodica na mjesečnoj bazi u prosjeku treba imati samo 60 KM za hljeb, dok za punu korpu koja bi podmirila mjesečne potrebe, a uključimo u to i promotivne cijene artikala, minimalno 450 KM koji uključuju samo hljeb, rižu, makarone, meso, jaja i ulje - što je mnogo više od minimalca u oba entiteta. Higijenske potrepštine nisu uračunate.

Za režije (struja, voda, komunalije, plin/grijanje) za stan od 40 metara kvadratnih je potrebno minimalno 160 KM ljeti (ako govorimo o minimalnoj potrošnji električne energije i vode), a cijena je mnogo viša zimi zbog grijanja.

Ukoliko uključimo i fiksni telefon za koji je pretplata u prosjeku 14,4 KM, a za mobitel od 15 KM pa naviše, potrebno je minimalno dodatnih 30 KM, ako je u upotrebi samo jedan mobitel, što je zbog potreba modernog vremena i poslovanja skoro nemoguće.

Tu je i RTV pretplata koja iznosi 7,5 KM, zatim karte za gradski prijevoz koje koštaju dnevno u prosjeku 1,4 KM (cijela BiH uzeta u obzir), te, ukoliko imaju malu djecu, troškovi za vrtić 173 KM ili školovanje 40 KM (užina, bez troškova kupovine knjiga i ostalog).
Da bi jedna četveročlana porodica imala sve što joj je potrebno, uključujući punu potrošačku korpu i sve ostalo, potrebno je više od 2.100 KM.
Kada to poredimo sa zemljama regije, BiH je blizu Hrvatske po cijenama koja slovi za jednu od skupljih zemalja, ali su plate niže, kao i životni standard. Blizu milion stanovnika živi u siromaštvu.

Hrvatska ima skuplju RTV pretplatu i vodu

Prosječna plaća u prvoj evropskoj susjednoj zemlji iznosi 1.503 KM, dok potrošačka korpa iznosi 1.885 KM. Cijena vode je više nego u BiH, plin je nešto jeitiniji, ali je RTV pretplata (21 KM) dosta skuplja. Ipak, četveročlana porodica bi trebala imati minimalno 2.400 KM kako bi pokrila mjesečne životne troškove.
Karakteristično je to da je i u Hrvatskoj kao i u BiH zabilježen rast cijena životnih namirnica i svih ostalih artikala i usluga u martu mjesecu u odnosu na februar i isti period prošle godine.

U Srbiji najniži standard

Prosječna plata u Srbiji iznosi 740 KM, a potrošačka korpa za tročlanu porodicu 1.066 KM. Cijena vode, pretplata za fiksnu i mobilnu telefoniju i cijena plina je nešto niža nego kod nas, dok RTV pretplatu plaćaju 2,5 KM mjesečno. Također, cijene vrtića su niže i iznose blizu 90 KM, jer gradovi subvencioniraju troškove. Za tročlanu porodicu potrebno je blizu 1.400 KM mjesečno.

Prema podacima srbijanskog zavoda za statistiku, 300.000 ljudi živi od minimalca koji iznosi 336 KM.

Crna Gora ima skuplju struju

Prosječna plata u Crnoj Gori iznosi 967 KM, dok je za potrošačku korpu četveročlane porodice potrebno izdvojiti 1.585 KM. Električna energija, voda i struja su nešto skuplje u ovoj državi u odnosu na BiH, dok je cijena karte za gradski prijevoz jeftinija. Za četveročlanu porodicu potrebno je minimalno 1.900 KM mjesečno za osnovne potrepštine.

Napomena: U konačan iznos je uračunata jedna pretplata za mobilnu telefoniju, prosječne cijene artikala, prosječne cijene državnih vrtića, kao i prosječna potrošnja struje, vode i ostalih komunalija. Troškovi su veći kada se na ukupnu sumu dodaju zdravstvene usluge te izdaci koji se tiču školovanja, odmora i sl. U iznos nisu uračunati troškovi odijevanja, kao ni kulturnih i sportskih aktivnosti.

(Klix.ba)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Četveročlanoj porodici u BiH potrebno više od 2.100 KM

Post by Mutevelija » 16 May 2017, 19:59

Ne znam po kojim ćefovima to oni pišu.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Četveročlanoj porodici u BiH potrebno više od 2.100 KM

Post by Maja » 17 May 2017, 00:47

I kolike ce generacije kroz zivot proci (roditi se i umrijeti) zivotareci i brineci stalno o finansijama. Bog zna ova drzava se nece izvuci ni za sto godina. Kad pomislis ova godina je najgora, ne moze gore nego sto jest, sljedece godine vidis da moze.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Četveročlanoj porodici u BiH potrebno više od 2.100 KM

Post by storm » 17 May 2017, 05:40

Maja wrote:I kolike ce generacije kroz zivot proci (roditi se i umrijeti) zivotareci i brineci stalno o finansijama. Bog zna ova drzava se nece izvuci ni za sto godina. Kad pomislis ova godina je najgora, ne moze gore nego sto jest, sljedece godine vidis da moze.
Majo, brinu se i moraju paziti, i velika vecina i u tzv zemljama dosta viseg standarda....koji imaju uobicajena tj prosjecna primanja...
Ja iz mog kuta samo znam da je u BIH sulud omjer troskova i primanja...
Svaki put kad odem kod starog i nakon nabavke, kad sjednem u auto...pitam se, kako ovaj narod ovdje :misli
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Četveročlanoj porodici u BiH potrebno više od 2.100 KM

Post by Chloe » 17 May 2017, 07:27

Mutevelija wrote:Ne znam po kojim ćefovima to oni pišu.
Pišu o jednom normalnom životu, koji sebi može priuštiti jedan mali procenat našeg stanovništva.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests