Potrošačka korpa

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Potrošačka korpa

Post by Krokodil Behko » 27 Dec 2012, 09:41

Vjerovatno najpogrešniji trenutak za otvaranje ove teme. Pred novu godinu :hihi

Nema veze.
Zna li neko šta se sve računa u tu potrošačku korpu. Sve čujem kako je skuplja od
cijele plate a eto živi smo. Kad kažem plata, mislim na realnu prosječnu platu a ne na ovo što zavod za statistiku objavljuje. Notorna je laž da je kod nas prosječna plata više od 800 maraka. Uvjeren sam da bar 60% ljudi u BiH prima plate u manjim iznosima od navedenog.

dakle, šta se račna u potrošačku korpu i šta sve vi kupujete od toga?
Imate li mogućnosti da nabacite na to još neki sitan luksuz ili se "jedva diše"?

Kako je krenulo, kod mene će potrošačka korpa, postati potrošačka kesa :D
Jeftinoće nema. Kafa i nije skupa koliko meso i režije. Računaju li se režije? :misli
Ni deterdženti nisu skupi koliko hljeb svaki dan pa kad se sabere to dodje na oko
70-80 maraka.

Kako vi? :D
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Potrošačka korpa

Post by Maja » 27 Dec 2012, 11:20

I mene zanima šta sve ide u potrošačku korpu. Vjerovatno samo prehrambeni i higijenski artikli.
Valjalo bi da neko izlista ovdje šta ide u nju, pa da vidim koje stvarčice su mi od toga luksuz.
Znam da se odnosi na četveročlanu porodicu i to je to.

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Potrošačka korpa

Post by Bahra » 27 Dec 2012, 11:31

Evo ja nadjoh ovo:

Minimalna potrošačka korpa za četvoročlano domaćinstvo koristi se za utvrđivanje novca koji je neophodan za kupovinu minimalnog standarda kalorija.
Nova metodologija obračuna minimalne potrošačke korpe zasniva se na Anketi o potrošnji domaćinstava koja se realizuje na uzorku od 1560 domaćinstava, i koja obuhvata sve prehrambene artikle čiju potrošnju evidentiraju anketirana domaćinstva.

Vrijednost minimalne potrošačke korpe čine:

· izdaci za minimum potrebne hrane i bezalkoholnih pića (koja obuhvata 130 prehrambenih artikala);
· izdaci za minimalno potrebne neprehrambene proizvode i usluge;
· vrijednost imputirane rente.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Potrošačka korpa

Post by Krokodil Behko » 27 Dec 2012, 11:48

Znači režije se tu ne računaju?
Nekako dodjoh do zaključka da dvočlana porodica mora platiti oko 80% te potrošaćke korpe koja se računa za četveročlanu porodicu. Neke se stvari moraju kupovati i trošiti skoro pa
u istom omjeru kao i za četveročlanu porodicu. Npr deterdženti.
online

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Potrošačka korpa

Post by Bahra » 27 Dec 2012, 11:51

Mislim da se uracunava, da je to inputirana renta.
Ona se odnosi na ljude koji zive u svom stanu, znaci samo rezije.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Potrošačka korpa

Post by Peggy Sue » 27 Dec 2012, 12:21

Ne vjerujem statistici...
Pogotovo kad je ovako delikatna stvar u pitanju.
Neko ce kupovati kvalitetnije stvari, neko nece... To je toliko relevantno da nema te statistike koja ce napraviti valjan proracun.

Ja cu kupiti eurokrem od 3 km i sok od 1,50 KM
A neko drugi ce kupiti nutellu u cappy...
Image

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Potrošačka korpa

Post by Major » 27 Dec 2012, 13:29

pa da vidim koje stvarčice su mi od toga luksuz.
Pita Maja !!
Pod luksuz bez da okom trepnemo mozemo i moramo handy, cigarete i alkohol uracunati.
Suma sumaru = 100 KM mjesecno. :kafa
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Potrošačka korpa

Post by silence » 27 Dec 2012, 15:31

Major wrote:
pa da vidim koje stvarčice su mi od toga luksuz.
Pita Maja !!
Pod luksuz bez da okom trepnemo mozemo i moramo handy, cigarete i alkohol uracunati.
Suma sumaru = 100 KM mjesecno. :kafa
Znači, možemo bez mobitela, alkohola i cigareta...možemo... :)
A ja bih dodala bez čega se još može. Ustvari mnogi i nemaju mobitel, mada nam čini da ga svi imaju...mnogi nemaju za osnovno, ali piju i puše...da zaborave na probleme... :hihi . Šalim se malo.

Luksuz bi u ovim današnjim uslovima besparice bilo i rasipanje električne energije, deterđenata...Ja za početak.... (nemam puno vremena). Hoću da kažem da se ova potrošačka korpa može skroz minimizirati. Ako imamo svoje dvije ruke i imamo na šta da ugrijemo vodu, zašto će nam mašina za suđe i veš mašina? Voda se fino može
zagrijati u loncu i oprati suđe bez rasipanja struje i deterđenata. Na spužvicu je potrebna samo kapljica dvije da napravi bogatu pjenu za pranje... Onda za šta će nam veš mašina i razbacivanje deterđenta. Nabaviti lonce za otkuhavanje i kabaš sapun i trljati na onoj ribalici za pranje veša... Poslije nam ne trebaju omekšivaći... Savjet je skupiti kišnicu i u njoj završiti ispiranje veša, biće fino omekšano. Pegla... :ne . Zašto na nama mora biti sve popeglano... možemo hodati i u pogužvanoj odjeći, neka to bude novi modni trend...
Znala bih ja nabrojati još luksuza, ali nemam više vremena...

:zid Ovo sam pisala parodiju na naše postojeće stanje... Ali, kada sagledam situaciju, možda mnogi ovako rade jer ne mogu ni blizu napuniti proračunatu potrošačku korpu... Ovo je siromašna Bosna, a kažu da smo u Evropi među najsiromašnijim... :grana
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Potrošačka korpa

Post by paparaci » 29 Dec 2012, 03:42

jako interesantna i dobra tema. :ok
Krokodil Behko wrote:Zna li neko šta se sve računa u tu potrošačku korpu. Sve čujem kako je skuplja od
cijele plate a eto živi smo.
i mene to jako interesuje. puna su je usta svake godine, ali nigdje nisam naletio na nesto konkretno i na konkretan primjer. bilo bi stvarno super kad bi nam to neko obznanio.

potrosacka korpa je, bez obzira sta u nju spadalo, daleko iznad onog sto jedan gradjanin sebi svojom prosjecnom platom moze uopste priustiti.

Kad kažem plata, mislim na realnu prosječnu platu a ne na ovo što zavod za statistiku objavljuje. Notorna je laž da je kod nas prosječna plata više od 800 maraka. Uvjeren sam da bar 60% ljudi u BiH prima plate u manjim iznosima od navedenog.
slazem se sto posto i sigurno da je tako. neka iz racunice izostave politicare i sve njihove podanike, pa's vid'ti porazavajuceg stvarnog stanja.

butterfly wrote: · vrijednost imputirane rente.
sta je ovo? :cudi :hm
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Potrošačka korpa

Post by Bahra » 29 Dec 2012, 14:14

Pararaci, kako shvatih imputurana renta su u osnovi rezije za domacinstvo, ali tu se ne ubrajaju ljudi koji placaju kiriju.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Potrošačka korpa

Post by silence » 29 Dec 2012, 15:54

Potrošačka korpa je ustvari SVE ono što trošimo i što nam je neophodno za život, rađena je prema analizama, potrebama i potrošnji...
A sadrži:

Osim troškova prehrane, sindikalna potrošačka korpa sadrži mjesečne izdatke za stanovanje i komunalije, usluge, održavanje domaćinstva te troškove odjeće, obuće, higijene i njege zdravlja, prijevoza, obrazovanja i kulture.


Gdje smo mi? ...
:grana
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Potrošačka korpa

Post by Maja » 30 Dec 2012, 11:05

Major wrote:
pa da vidim koje stvarčice su mi od toga luksuz.
Pita Maja !!
Pod luksuz bez da okom trepnemo mozemo i moramo handy, cigarete i alkohol uracunati.
Suma sumaru = 100 KM mjesecno. :kafa
Tema je potrošačka korpa.

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Potrošačka korpa

Post by Major » 30 Dec 2012, 12:35

Maja wrote:
Major wrote:
pa da vidim koje stvarčice su mi od toga luksuz.
Pita Maja !!
Pod luksuz bez da okom trepnemo mozemo i moramo handy, cigarete i alkohol uracunati.
Suma sumaru = 100 KM mjesecno. :kafa
Tema je potrošačka korpa.
Kakav paradoks !!
Htjela bih da znas ili pak kroz diskusiju vidis koje stvarcice su luksuz i ako ti se par artikala nabroji koji su definitivno luksuz,
sugeriras da je tema "potrosacka korpa".

Htjela si reci da cigarete i dobru flasu vina ne svrstavas pod potrosacku korpu ?
Nisam li te pogresno razumio ?
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Potrošačka korpa

Post by Krokodil Behko » 30 Dec 2012, 15:45

Majore, potrošačka korpa je potrošačka korpa.
Luksuzi se ne računaju u to a tema se zove "Potrošačka korpa"
Prema tome, predlažem ti da se držiš teme.
Niko ti ne brani da otvoriš temu o luksuzima u ovom pdf.

dakle parametri su ovakvi
butterfly wrote:
· izdaci za minimum potrebne hrane i bezalkoholnih pića (koja obuhvata 130 prehrambenih artikala);
· izdaci za minimalno potrebne neprehrambene proizvode i usluge;
· vrijednost imputirane rente.
silence wrote: Osim troškova prehrane, sindikalna potrošačka korpa sadrži mjesečne izdatke za stanovanje i komunalije, usluge, održavanje domaćinstva te troškove odjeće, obuće, higijene i njege zdravlja, prijevoza, obrazovanja i kulture.

Reklo bi se da je za potrošačku korpu, potrebna cijela plata.
Naravno to se odnosi na one sretnike koji nisu podstanari.
Pod pojmom "njega zdravlja" da li se tu podrazumijevaju lijekovi?
Jbg, nije nam svima po 20 godina pa da nam ne treba ni aspirin :oo
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Potrošačka korpa

Post by Maja » 30 Dec 2012, 17:35

Evo ja sam našla za Srbiju. Sad ću tražiti za BiH.

Image

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Potrošačka korpa

Post by Maja » 30 Dec 2012, 17:42

Dođe otprilike isto

PROSJEČNA PLATA NE POKRIVA NI POLA IZNOSA: Potrošačka korpa u BiH za četveročlanu porodicu sada iznosi čak 1.850 KM

Prosječna isplaćena neto plata od 819 KM ovu korpu pokriva s tek 44,28 odsto. Najviše novca građani su izdvajali za prehranu, i to 690 KM.

Sindikalna potrošačka korpa za četvoročlanu porodicu u Republici Srpskoj u novembru je koštala 1.850 KM i nju je prosječna isplaćena neto plata od 819 KM pokrivala sa 44,28 odsto, saopšteno je iz Saveza sindikata Srpske, prenose mediji.

Najviše novca građani su izdvajali za prehranu – 690 KM, za stanovanje i komunalne usluge 560 KM, za prevoz 197 KM, za tekuće održavanje domaćinstva 103 KM, za odjeću i obuću 143,31 KM, za obrazovanje i kulturu 80,25 KM, te za higijenu i njegu zdravlja 76 KM.

“Cijene stanovanja, vode, električne energije i drvnih energenata u novembru, u odnosu na oktobar ove godine, povećane su za 0,5 odsto, dok su hrana i bezalkoholna pića poskupili za 0,1 odsto”, navodi se u saopštenju.

Ukupne potrošačke cijene u posmatranom periodu manje su za 0,2 odsto, a pojeftinili su prevoz za 1,6 odsto, odjeća i obuća za 0,2 odsto, te namještaj, pokućstvo i troškovi održavanja domaćinstva za 0,1 odsto.

Najmanje prosječne isplaćene neto plate u novembru imali su radnici u ugostiteljstvu, ribarstvu, građevinarstvu, prerađivačkoj industriji, trgovini, poljoprivredi, lovu i šumarstvu – od 567 do 626 KM, što nije moglo pokriti ni trećinu sindikalne potrošačke korpe.

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Potrošačka korpa

Post by blento59 » 30 Dec 2012, 17:44

prosto ko grah, sto se pripemam da jedem
kad sam dosao ovdje, prije 15-ak godina
sa sto dolara , pun gepek i zadnja sjedista
danas za iste pare dvije poluprazne kesice
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Potrošačka korpa

Post by Zagorka » 30 Dec 2012, 22:20

Ne znam kako,znam da svi marketi ili tržni centri dobro rade,da su im gazde milioneri(robot,tuš),svi nekako nemamo,a sve red na kasu kad odeš....kad su praznici da ne govorim....nije valjda da su svi ljudi bogataši?Oni koji drže kolica puna,na vrhu sa kanistrom deterdženta kupljenog po akcijskoj cijeni,ne djeluju mi kao bogataši,takvi se ne guraju u redovima,sve je to obična raja i svi kupuju....ponavljam:svi kupuju........eh sad,kako šta,ko je gdje koju dnevnicu lapio,ko je redovnih primanja,ko je radio kompenzaciju kakvu,ne znam.....
Znam da oko mene niko ne hoda gol,znam da se niko ne ruši od gladi,znam da je moje matere komšinica bila u emisiji "ispuni mi želju",a spiska svaki dinar,zemljište prodala i spiskala,niko joj nanijeti ne može,kćeri odgojila da budu još gore.....

Možda sam malo odmakla od teme,ali ne volim kuknjavu,ja kad bih imala suhog kruha da posolim,ćutala bih......ne bih sazivala svakog živog eto da svi vide kako meni fali....mene su učili da se to krije,da ne mora niko znati,a da se dobar keks ostavi za gosta....sad je nestalo ponosa i stida,pa se javno kuka....i ne vidim nikoga da pere na potoku,a naše su mame ili nane prale,i živjele dugo,hvala dragom Bogu,nijedna nije crkla,a danas se crkava od budaleštine.....obuzima ih dosada i depresija....pa normalno kad samo češu muda i guzice......
:123
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2203 times
Status: Offline

Re: Potrošačka korpa

Post by Pasaga » 01 Jan 2013, 23:44

ZAGORKA,cesu oni i jos postagod. :hihi
Ljude vara taj dojam svakodnevnice kad vidi redove na kasama.
Gledam to iz mog ugla i nacina prezivljavanja.
Narod uzima,ogromna vecina,ono sto mora.
Kad odem sa zenom u nabavku,sacinim listu prioriteta.
U trgovini obavezno pogledam cjenu,proizvodjac i ono uobicajeno.
Uzimam ono sto moram,ni zere vise.
Isto vazi i za garderobu,pregledam ormar,vidim dal moram ili nemoram.
Cesto puta odustajem od kupovine,te novce prebacim u neke druge namjene.
Isto tako odgajam djecu,jer novca je sve manje.
Napravio sam bastu oko 60 kvadrata,valja mi ko necija njiva.
Onih vremena kad sam stigao ovdje,covjek je mogao ponekad da dozvoli
malo luksuza u nekim momentima,medjutim ta vremena su daleko iza nas.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Više od milion i po građana BiH na rubu egzistencije

Post by Krokodil Behko » 07 Oct 2013, 16:20

Image

Broj gladnih u Bosni i Hercegovini ove godine je veći nego prethodne, a s jednim obrokom dnevno iz narodnih kuhinja preživljava oko 30 posto bh. građana. Da je siromaštvo uzelo maha, potvrđuju podaci da više od 60 posto bh. porodica od mjesečnih prihoda ne može pokriti životne troškove.

Mesud Lakota, direktor Potrošačke zadruge EUROBiH, kaže da je većina porodica zadužena „do guše", te da kredite podižu kako bi mogli „sastaviti kraj s krajem“.

- Unazad dvije godine 22 posto stanovništva bilo je ispod linije siromaštva. Sada je taj broj došao na 30 posto. Ti ljudi nemaju obezbijeđen obrok i to je slika naše stvarnosti. Osim toga, čak 46 posto stanovništva ne zna sutra kako da obezbijedi porodici hranu. Ako se ovakva situacija nastavi, izgubit ćemo srednji sloj, jer se i ta skupina društva sve više približava kategoriji siromaštva - kaže Lakota.

Prema njegovim riječima, potrošačka korpa odavno je prešla 850 maraka za četveročlanu porodicu.

Dodao je da se svakodnevno povećaju dužnici komunalnih usluga.

- Situacija nikada nije bila teža, kupuju se najneophodnije namirnice. Evidentno je ove godine da se manje spremaju i zimnice, jer domaćinstva nemaju novca ni za to - dodao je Lakota.

Da je siromaštvo u našoj zemlji uzelo maha, potvrđuju i podaci Svjetske banke (SB), u kojima stoji da više od milion i po građana BiH živi na rubu egzistencije. Istaknuto je i da svaki peti građanin u ovoj zemlji dnevno može potrošiti samo tri konvertibilne marke, koliko, otprilike, koštaju hljeb i mlijeko.

U prilog tvrdnji da je u BiH siromaštvo u porastu navode i podatak da je „više od 70 posto domaćinstava“, koja su bila zadužena, koristila „najmanje petinu svog dohotka za vraćanje duga“, a čak 59 posto za servisiranje dugova trošilo je „više od trećine primanja".
online

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests