Kupovina na pijaci

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kupovina na pijaci

Post by SPINERKA » 02 Apr 2016, 11:58

Mala_Mu wrote:Ja bas danas gledala trenerke..

Pa kako nadjes tako jeftino :ooo

Donji dio samo .. 20 maraka :o nisam uzela naravno, cekam snizenje :hihi

:D.

cudan je kvalitet koji nude -prije par godina kupila -kuhinske krpe- pamik 100%, eno ih' ko' nove ' .imam osjecaj da su 'plasticne'
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Propast BH pijaca

Post by Krokodil Behko » 18 Apr 2016, 09:17

Image
Na jednoj od najprometnijih pijaca Grbavica, prodavači ističu da se s boljim vremenskim prilikama nadaju i boljoj prodaji.

Roba uredno složena na tezgama, prodavači po običaju bez obzira na sve nedaće s kojima se susreću nasmijani i raspoloženi za razgovor. Ističu da mogu biti koliko-toliko zadovoljni prodajom, ali napominju da građani sve više kupuju na komad, a ne kao prije na kilograme.

Domaće

- Ovaj posao radim 20-ak godina. Osim što od ovog posla prehranjujem porodicu, nešto se uspije i zaraditi. Cijene proizvoda nastojimo da prilagodimo kupovnoj moći građana i kada su one niže, odmah i prodaja ide bolje. Naravno, uvijek se nađe neko da kaže kako su cijene previsoke, ali mislim da je kilogram krompira iz moje bašte od 0,70 KM pristupačan za građane, rekao je prodavač Samir Ajanović.

Kada je riječ o cijenama, one variraju u zavisnosti od vrste i kvaliteta proizvoda. Jabuke su marka, banane 2,50 KM, špinat, zelje i kelj 1,50 KM, blitva je dvije marke. Najskuplje su buranija i jagode koje koštaju pet KM, onda idu paprike koje koštaju od tri do četiri KM, te patlidžan 3,50 KM. Od prodavača saznajemo da se najviše prodaju zelena salata, špinat, mladi luk i kupus.

- Uglavnom se prodaje sezonsko voće, iako je april za nas prodavače najteži mjesec u godini, jer prelazimo sa zimskog na ljetno voće. Trenutno je najskuplja jagoda, kilogram košta pet KM. Najveći problem nam predstavljaju tržni centri, koji polako preuzimaju tržište, kazala nam je prodavačica Mersida Ruhotina.

Samo najpotrebnije

Oni koji svakodnevno kupuju na ovoj pijaci ističu da su cijene voća i povrća previsoke za standard građana.

- Pošto živim u blizini, na ovoj pijaci kupujem svakodnevno. Ponuda voća i povrća je raznovrsna, ali kupovna moć nas penzionera je slaba tako da najčešće kupujem samo ono što mi je najpotrebnije, istakla je Halida Hamzić.

(Oslobodjenje)
online

Hasan 88
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 135
Joined: 10 Apr 2016, 10:35
Location: http://www.privatno.net/
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Propast BH pijaca

Post by Hasan 88 » 18 Apr 2016, 09:57

s obzirom da ne placaju porez ne znam zasto se zale

sve sto zaradis na pijaci to i zadrzis u dzepu. Jedino platis mjesto
"Osveta je kao pijanstvo, nikad nije dosta." - Meša Selimović Bosnian | Izreke o obitelji

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37880
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2942 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Propast BH pijaca

Post by Pasaga » 18 Apr 2016, 10:00

Hasan 88 wrote:s obzirom da ne placaju porez ne znam zasto se zale

sve sto zaradis na pijaci to i zadrzis u dzepu. Jedino platis mjesto
...budzetlija...?

:oklagija
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Hasan 88
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 135
Joined: 10 Apr 2016, 10:35
Location: http://www.privatno.net/
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Propast BH pijaca

Post by Hasan 88 » 18 Apr 2016, 10:16

nisam budzetlija nego samo realan. 20 godina se ignorira ta ekipa jer eto siromasni su, pa ne placaju porez iako svi ostali placaju. A siguran sam da su se neki obogatili tako. Ako udjemo u EU nece moci vise tu igru igrati. I pijace ce uci u fiskalni sistem.

ja inace ne volim porez, da se mene pita sve bi privatizirao i porezi bi isli samo za policije, sudove i vojsku ali eto kad svi placaju ne znam sto bi neki bili izuzetak. Nisam uvjeren da im je bas tesko jer znam da kad ne placas porez mozes utuci love. Jedno vrijeme sam tako radio poslije rata na štandu. Dižeš 2000 ne placas drzavi nista, milina
"Osveta je kao pijanstvo, nikad nije dosta." - Meša Selimović Bosnian | Izreke o obitelji

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Propast BH pijaca

Post by Krokodil Behko » 18 Apr 2016, 10:21

Hasan 88 wrote: ja inace ne volim porez, da se mene pita sve bi privatizirao i porezi bi isli samo za policije, sudove i vojsku

Ima li negdje u svijetu takav primjer, da malo prostudiramo?

Jedno vrijeme sam tako radio poslije rata na štandu. Dižeš 2000 ne placas drzavi nista, milina
2000, za koliko vremena? Štas prodavo?
online

Hasan 88
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 135
Joined: 10 Apr 2016, 10:35
Location: http://www.privatno.net/
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Propast BH pijaca

Post by Hasan 88 » 18 Apr 2016, 10:54

u svijetu tome su najblizi Hong Kong i Singapur ja mislim, iako ni oni nisu toliko ekstremno otisli u privatizaciju
"Osveta je kao pijanstvo, nikad nije dosta." - Meša Selimović Bosnian | Izreke o obitelji

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Propast BH pijaca

Post by Krokodil Behko » 18 Apr 2016, 10:59

Znači ti vjeruješ da od Olova možemo napraviti Hong Kong, a od Kladnja Singapore, kako bi to bilo održivo?
online

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Propast BH pijaca

Post by Vjetar » 18 Apr 2016, 11:24

Ja baš nisam uvjeren da ovi što prodaju, ujedno i uzgajaju (ili njihove porodice) ovo povrće i voće. Ne bi me čudilo i da je krompir iz Kine ili ko zna odakle. Preprodavači obični i kao što Hasan kaže, povlašteni jer su eto sirotinja, po predrasudi.
Koliko znam, mnogi vlasnici štandova upošljavaju pravu sirotinju da za njih stoji po cijeli dan i prodaje te proizvode na štandu. Ništa porezi, ništa doprinosi...

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propast BH pijaca

Post by SPINERKA » 18 Apr 2016, 11:27

:rol

Citat:
Jedno vrijeme sam tako radio poslije rata na štandu. Dižeš 2000 ne placas drzavi nista, milina


2000, za koliko vremena? Štas prodavo?
:mar :cudi
Image

Hasan 88
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 135
Joined: 10 Apr 2016, 10:35
Location: http://www.privatno.net/
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Propast BH pijaca

Post by Hasan 88 » 18 Apr 2016, 12:43

Prodavao alkohol, cigare, sladoled i ponesto ostalog ali na visokotarifnoj robi je bio keš. Bilo dobro dok je trajalo, dok nije došla inspekcija lol

A BIH da je pametna legalizirala bi travu, smanjila poreze za korporacije da ih privuče i postala novi tax haven u Europi. Slično radi Irska sa niskim porezima privukla Google i ostale korporacije.

Ali treba hranit ovaj ogroman uhljebski aparat jbg
"Osveta je kao pijanstvo, nikad nije dosta." - Meša Selimović Bosnian | Izreke o obitelji

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Propast BH pijaca

Post by Krokodil Behko » 18 Apr 2016, 17:59

Hasan 88 wrote:Prodavao alkohol, cigare, sladoled i ponesto ostalog ali na visokotarifnoj robi je bio keš. Bilo dobro dok je trajalo, dok nije došla inspekcija lol
A šta su alkohol i cigare, ako nisu visokotarifna roba?

Znaš, lako je takvu robu prodavati, pogotovo što stičem utisak da su te cigare bile ielgalne, a samim tim i jefitnije od onih iz trgovine, nego pitam te, kako ide krompir na pijaci?
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Propast BH pijaca

Post by Chloe » 18 Apr 2016, 19:28

Žao mi je samo ljudi koji prodaju vlastite proizvode, domaće.

Iza rata, da je bilo ukinuti šverc, uvesti stroge inspekcijske kontrole, kažnjavati nas sviju i tako nas natjerati da pitamo kako se naše pare troše, danas bi imali drugačiju situaciju.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propast BH pijaca

Post by SPINERKA » 18 Apr 2016, 21:00

:hm

Proizvodjaci svoje proizvode brze prodaju nego nakupci.

Mali problem je sto moraju biti uz svoje proizvode na pijaci , umjesto da su na svojoj farmi.
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Pijaca Vrapčići: Hercegovački fenomen socijalne trgovine

Post by Krokodil Behko » 21 Oct 2017, 23:52

Image

Skoro dvadesetak godina vikendom se teško sa sjevera ulazi u Mostar, razlog je samo jedan – Pijaca Vrapčići. Tržno mjesto koje je nastalo iz potrebe ljudi da prodaju i kupuju po najnižim cijenama, godinama je postalo pravi trgovački fenomen i s jednakom snagom privlači kupce, ali i trgovce čak iz susjednih država.
Kad smo je obilazili jednog vikenda, prvo što smo čuli od bilo kojeg sagovornika je dojam da pijaca uvijek dobro radi, da za nju nema krize, recesije ili neke slične ekonomske neprilike. Pijaca je svojevrstan odgovor na krize, neimaštinu i prazne novčanike.

"Pijaca Vrapčići, neposredno uz magistralni put M-17, počela je raditi 2000. godine. Ideja je krenula iz tadašnje Općine Sjever, jer su smatrali da postoji potreba za mjestom gdje će se okupljati građani Mostara i šireg područja. U početku je bilo nekoliko stolova gdje su trgovci prodavali domaće povrće i voće. Nešto kasnije, počeli su se nizati kiosci u kojima je prodavana odjeća, obuća, suveniri, dječije igračke, antikviteti i sve što se prodati može", kaže nam Maja Kajtaz, direktorica javnog preduzeća koje upravlja pijacom.

Pijaca Vrapčići je u maju 2007. godine predana na upravljanje javnom preduzeću Tržnice-Pijace d.o.o. Mostar, a do tada je njom upravljao Grad Mostar.

"Na pijaci broj trgovaca nije uvijek isti, zavisi od godišnjeg doba i proizvoda koje prodaju. U kioscima se prodaje uglavnom odjeća, posteljina, antikviteti, slike, tepisi, namještaj... Zelena pijaca nudi povrće i voće te domaće prerađevine od tih proizvoda. Nekoliko ugostitelja pravi izvrsne ćevape na roštilju i nakon obilaska tržnice daju priliku posjetitelju da se odmori. Mnogi kažu da dođu samo da pojedu ćevape za vikend, jer za njih nema ukusnijih. Donji dio pijace je rezervisan za trgovce koji nemaju mnogo proizvoda i prodaju ih na otvorenom, dakle bez nadstrešnice. To su trgovci koji dolaze iz raznih krajeva, nerijetko se može čuti u narodu da za ovu pijacu kažu kako 'ima svega, od igle do lokomotive'", priča nam Maja Kajtaz, uz napomenu da zbog toga svake subote i nedjelje dođe veći broj kupaca.

Pijaca je sve ove godine poznata i van granica naše države, često možete vidjeti autobuse s tablicama Republike Hrvatske, brojne automobile iz susjednih država.

"Problema uvijek ima i nastojimo da ih preduhitrimo, ali kao u svakom poslu, tako i ovdje. Stazu koja je nekad bila u lošem stanju smo betonirali pa je kupcima lakše hodati i obilaziti štandove. Bilo bi dobro da imamo nadstrešnicu, jer kad je loše vrijeme nema mnogo kupaca. Mnoge pijace imaju suncobrane. I mi smo krenuli tako, ali ubrzo smo odustali zbog prejakog vjetra", navodi nam problematiku pijace naša sagovornica.

Brojni su planovi za ovaj pravi trgovački fenomen, godinama se spekuliralo o gradnji velikog objekta za smještaj pijace.

"S obzirom na položaj, blizinu gradskog centra i glavnih saobraćajnica, ovaj prostor nudi izvanredne mogućnosti razvoja. Pijaca Vrapčići planirana je na prostoru ukupne površine 3,41 hektar i predstavlja dio prostorne cjeline obuhvaćene Regulacionim planom Centra naselja Vrapčići-Faza II. Regulacioni plan definiše osnovne principe i aktivnosti s ciljem uspostavljanja održivog razvoja ovog područja. U tom smislu, određuje osnovne urbanističko-tehničke uslove za planiranje, izgradnju i uređenje prostora. Mi se svakako vodimo Regulacionim planom te je na ovom području pored dva velika prodajna objekta s bogatim sadržajem planirana i nova tržnica", kaže nam Kajtaz.

Pijaca sve ove godine ima značajan socijalni efekt, kako na kupce, tako i na drugoj strani prodavače.

"Danas je u našoj državi veoma teško naći posao, tako da mnogi traže sreću upravo radom na našoj pijaci, gdje ostvare koliko-toliko novčanih sredstava da prehrane svoje porodice. Trgovci nisu samo iz Mostara, a imamo i veliki broj Roma koji su našli svoje utočište te prodaju i zarađuju za životne potrebe", zaključuje direktorica kompanije Tržnice-Pijace d.o.o. Mostar.

Za razliku od direktorice, trgovci na pijaci se teško odlučuju na razgovor s novinarima i bježe od fotoaparata. Tek nakon nekog vremena kažu da posao ide neovisno o društvenim prilikama, da naroda na pijaci uvijek ima, ukazuju na probleme s infrastrukturom, ali i svjesnost da pijaca donosi hljeb stotinama ljudi.

Među kupcima možete sresti ljude svih društvenih grupa i imovinskih stanja, od onih koji traže niže cijene, do onih koji vjeruju da se u Vrapčićima prodaje roba istog i boljeg kvaliteta od one koja se nudi u mostarskim buticima i radnjama po tržnim centrima. Osnovne ekonomske zakone nauka predstavlja kroz susrete ponude i potražnje, tako Hercegovci pijacu u Vrapčićima doživljavaju kao susret potrebe i teških vremena.


(klix)
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pijaca Vrapčići: Hercegovački fenomen socijalne trgovine

Post by Maja » 22 Oct 2017, 00:37

Nekad bilo... sad ko apoteka...

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Pijaca Vrapčići: Hercegovački fenomen socijalne trgovine

Post by Nice try » 22 Oct 2017, 08:50

Nisam odavno navratila,ali sjećam se da je baš velika,nogice otpadaju dok obiđeš.Jednom sam kupila divnu storu ,a pošto su se prodavačice već pakovale dale su mi je budzašto.Niko mi nije vjerovao pošto sam je platila :hihi

Samo je gužva na magistrali ispred,katastrofa.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pijaca Vrapčići: Hercegovački fenomen socijalne trgovine

Post by Maja » 22 Oct 2017, 22:33

Prije se išlo po tepihe, kauce, store, posuđe, odjeću jer je sve to ISTO bilo u gradu u trgovinama ali duplo skuplje. Sad se cijena potpuno izjednačila. Čak u gradu naletiš na sniženje pa kupiš nešto jeftinije. Zbog čega se isplati otići...na proljeće po cvijeće. Nije to nešto puno ni jeftinije nego na tržnici u gradu al uvijek daju popust na količinu, plus velik je izbor, pa saksije, žice za ogradu itd.
Drugo zbog čega valja otići je dobar izbor suhog mesa i sira.
Odem jednom u 5 godina. Nerviraju me gužve.
Ali ko što gore piše, to je nekim ljudima, posebno penzionerima, izlet. Prohodaju, pojedu ćevape, kupe malo sira, mesa, uvijek sretnu nekog poznatog.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Pijaca Vrapčići: Hercegovački fenomen socijalne trgovine

Post by Nice try » 23 Oct 2017, 12:54

Jeste,u pravu si,ja više nikako i ne idem na pijace,ima tome i sedam i više godina.Cijene iste kao u trgovinama,nekad i više,a kvalitet upitan.
Jedino bih se mogla nekad cjenkati za neke stvari,mada današnji prodavači na pijaci ni to ne praktikuju pretjerano.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37880
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2942 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Pijaca Vrapčići: Hercegovački fenomen socijalne trgovine

Post by Pasaga » 23 Oct 2017, 17:10

Nice try wrote: 23 Oct 2017, 12:54 Jeste,u pravu si,ja više nikako i ne idem na pijace,ima tome i sedam i više godina.Cijene iste kao u trgovinama,nekad i više,a kvalitet upitan.
Jedino bih se mogla nekad cjenkati za neke stvari,mada današnji prodavači na pijaci ni to ne praktikuju pretjerano.
...to je i smisao ....
uvjek se cjenkam,i pazarim .....
To je citav ritual.....
Neradi se o nekim sumama,to je gust,tradicija ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: Nora Ibsenova and 29 guests