Prvi radni dan

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Prvi radni dan

Post by niska grana » 03 Jul 2013, 01:03

Krokodil Behko wrote: Ne trebam ni napominjati da se nikada nisam iz hladnjače vratio bez tri-četiri banane koje
mi slučajno zapnu za džep :)
Peggy Sue wrote:Sutra kad sam dosla na posao (ujutro u 8), pozvao me vlasnik i nakon uvoda o tome kako je veliki frajer i zavodnik, rekao mi da vidi na meni da volim prirodu, i ponudio mi da mi pokaze kako je uredio cvijetnjak na svojoj vikendici...
:valja
Katja wrote: Sa školske oglasne ploče uzmemo broj nekakve agencije, odemo na razgovor i zaposlimo kao hostese za Jamnicu sokove, Karlovačko pivo i još neka pića.
Prvi posao je bio na otvaranju jednog trgovačkog centra. Sastojao se od prezentiranja i nuđenja sokova i pića, a zapravo same zajebancije i druženja.... :oo
Eh, ovo definitivno ni u snu ne bih mogao povezati s tobom :D

Prvi posao je bio honoraran i bilo je super, jer sam radio uglavnom sa znancima s faksa....prvi dan nas je poslalo da mjerimo stabla, ali se sve vrlo brzo pretvorilo u popriličnu anarhiju, te smo između ostalog u maniru tipičnih kompleksaša s našeg podneblja umjesto drveća mjerili jedni drugima prečnike noseva i glava, pri čemu sam nažalost osvojio zlatnu medalju u obje neslavne kategorije. Doduše i vrijeme ali i količina isplate bili su u potpunom skladu s našim uloženim trudom.
Prvi dan na stalnom poslu uobičajena je i potpuno besmislena priča o ushićenom mladcu koji upoznaje stvarni svijet....sav uzbuđen, s tek par sati sakupljenog sna, dotjerao sam se i pomno pripremio za posao, pojavivši se u firmi pola sata prije zakazanog vremena. Dočekala me atmosfera karakteristična za pukim čudom preživjele socijalističke firme, nešto kao apokaliptična verzija firme iz serije "Bolji život"....čekao sam sat vremena prije nego što su se u objekat lijeno počeli dovlačiti prvi uposlenici; u međuvremenu čistačice iznuždene pojave mrzovoljno su ispijale prvu kafu i nisu me fermale niti 1% niti odgovarale na moja pitanja, a portir je u svojoj kontrolnoj fotelji zauzeo takav položaj da je bilo jasno da će nesumnjivo doći do fizičkog obračuna ako mu se obratim za bilo šta.
Napokon je došao i smrknuti brko, tj. šef, kojem sam se predstavio veselim, svečanim tonom. Nekoliko minuta je samo šutio, pušio cigaru i gledao me, dok mu se na oblačiću iznad glave moglo pročitati otprilike nešto kao "Jao, zašto uvijek meni šalju ovakve kretene....".
Rekao mi je da odem u kancelariju, sjednem tamo i malko prelistam stručnu literaturu. Ušao sam u kancelariju u kojoj nije bilo ničega osim kompjutera za kojim je sjedila jedna žena, četiri stola, par spisa i jedna knjiga, koja jedva da se mogla nazvati stručnom literaturom....osam sati sam proveo u potpunoj tišini mijenjajući poze na stolici i buljeći kroz prozor, povremeno se praveći da čitam knjigu. Kasnije mi je bilo zabavno promatrati isto tako izgubljene novajlije kao što sam bio i sam.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Prvi radni dan

Post by Bla » 16 May 2014, 04:52

Prvi posao za koji sam kao nešto bio plaćen je bilo u doba Markovića, 1990. godina, završio 8. razred osnovne i otišao kod tetke preko raspusta i radio na pijaci čitav raspust. Prodavao prvo lubenice s kamiona, a poslije i voće i povrće za tezgom. Radilo se od prije svitanja pa do kasno naveče. Al' kad se sjetim šta je onda para bilo, svaki dan se punila nekakva metalna kutija otprilike dimenzije 30x20cm. Nekad nije moglo stati nego se guralo po džepovima.
Na tim količinama su se ostvarivali i značajni viškovi, što od toga da ti neko ostavi bakšiš, što malo varanjem na vagi. :rumenko
Uglavnom, kako sam bio klinac bez puno nekih prohtjeva (tada se pušilo malo, a i cigare bile jeftine, a cugalo se samo za Novu godinu), bukvalno nisam znao u šta više da trošim pare. Znam da sam jednom otišao sa novčanicom od 500 dinara do nekakve lutrije. Tada se bile pojavile one grebalice, i to mi se nešto kao svidjelo. Al' taj dan nije bilo grebalica nego nekakve srećke kojima se odcijepe vrhovi na oba kraja i onda se ista razmota i pročitaš šta si eventualno dobio. Cijena te jedne srećke je bila 2,5dinara te ja kupim 200 komada za onih 500din i ne dobijem čak ni jednu onu da kao ponovo izvlačiš. Ništa. Tad sam prvi i posljednji put igrao ikakve igre na sreću. :D.
Znam da sam po povratku s raspusta od te zarade kupio Commodore 64. :)


A sad prvi pravi radni dan, doduše i to je malo komplikovano jer nije bukvalno prvi jer sam prije toga 2 godine radio u vojsci. Al' da skratim, popizdio, dao otkaz u vojsci, leškario 10-ak dana i kad mi je dosadilo, kontam, u ponedjeljak odoh da tražim posao. Svanu taj ponedjeljak, ja otišao da se istuširam, zvoni telefon, stara se javila, zove te jaran, rekao je da dođeš kod njega. Nije mi ta poruka bila baš jasna pa ga nazovem kući a njegov buraz kaže da je na poslu. Haj, šta ću odoh do njega u firmu, kad on me pita bil' radio pošto im treba rukica, sezona godišnjih odmora pa zafalilo. Ma reko', hoću, baš sam htio da idem da tražim posao. :D. Popričao sa šefom, on rekao da dođem ujutro i ostanem ja još jedno sat, dva da vidim šta to oni i kako rade. A u pitanju je bio desktop publishing iliti priprema novina za štampu.

Dođem ujutro taj prvi pravi dan na posao, a jučer sam već upratio kako ide procedura. Tehnički urednik donese špigle i stavi ih na sto kod šefa, i sad kako ko završi stranicu, dođe tu, potpiše se na papir koju je novu stranicu uzeo i onda je sastavlja, odradi što treba da odradi, isprinta na bijeli papir, pa to ide u korekturu na čitanje pa oni eventualno nešto promijene, napraviš ponovo te izmjene i printaš na paus papir. (tada se radilo na taj primitivni način). I ja kako sam došao, odem po špiglu, upišem svoje ime i krenem nazad prema radnom mjestu kad onaj tehnički urednik mene za ruku.
- Hej, hej, gdje ćeš s tim?
- Pa, da radim. - Zbunjeno ja
- Kako? Tek si došao. :sok
- Ma vidio sam jučer šta rade.
- Ali ne možeš tako, trebaš prvo da gledaš kako se i šta radi.
- Ama nisam došao da gledam, nego da radim - i nekako ga već ubijedim da me pusti
I sklepam ja tako prvu stranicu, jes' da sam je još jedno 5-6 puta ispravljao dok ovaj urednik nije bio zadovoljan izgledom. Al' mi je jaran kasnije objasnio da su svi ostali tu boravili po 6 mjeseci ništa ne radeći i učeći napamet kako se radi.
Poslije jedno 10-ak dana ja tim starosjediocima pokazivao šta će i kako će kad nešto ne znaju. :valja

Kao profesionalna deformacija godine dana tog posla mi je ostalo da mrzim novinare i da primjećujem svaku fuckin' grešku u štampanim medijima. :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Ciklama
Status: Offline

Re: Prvi radni dan

Post by Ciklama » 16 May 2014, 08:55

Pokušavam se sjetiti kako sam se osjaćala. :hm ..... Zbunjeno, prestrašeno ali odlučno ... posao sa strogo povjerljivim podacima..... Rat, granate, smrt a svi su mi skretali pažnju na odgovornost, tačnost i tajnost, veliki pristisak je to bio, al' u kratkom roku sam sve savladala i uspješno se nosila sa radnim zadacima. Taj posao sam izgubila zbog trudnoće. :)))

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28351
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1290 times
Status: Offline

Re: Prvi radni dan

Post by uvijek_kontra » 16 May 2014, 10:14

Bila sam uzasno nervozna, mislila sam da cu se onesvjestit
il, nedo Bog, umrjet. :valja

Sve je proslo kako treba, sljedile su i pohvale zbog pedantnosti i brzine
jer sam uvijek sve zavrsavala i vise dana prije roka.

Radim taj posao i danas al ne ko prije, tu i tamo, kad se nadje nesto za
mene jer za 8. satni radni dan pored svih drugih obaveza (i posla :D.)
jednostavno nemam vremena i mogucnosti (trenutno).

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Prvi radni dan

Post by dadojović » 07 Feb 2021, 00:12

Računa li se rad od kuće kao prvi dan?
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35653
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 565 times
Status: Online

Re: Prvi radni dan

Post by Venera » 07 Feb 2021, 10:08

dadojović wrote: 07 Feb 2021, 00:12 Računa li se rad od kuće kao prvi dan?
sretno :hop
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Prvi radni dan

Post by Hurija » 16 Mar 2021, 12:32

uvijek_kontra wrote: 16 May 2014, 10:14 Bila sam uzasno nervozna, mislila sam da cu se onesvjestit
il, nedo Bog, umrjet. :valja

Sve je proslo kako treba, sljedile su i pohvale zbog pedantnosti i brzine
jer sam uvijek sve zavrsavala i vise dana prije roka.

Radim taj posao i danas al ne ko prije, tu i tamo, kad se nadje nesto za
mene jer za 8. satni radni dan pored svih drugih obaveza (i posla :D.)
jednostavno nemam vremena i mogucnosti (trenutno).
Uspori malo Kontra ,natovariće ti i STA ne treba . :D
Ostalo je cutanje.

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26358
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1848 times
Been thanked: 4036 times
Status: Offline

Re: Prvi radni dan

Post by Beni » 16 Mar 2021, 17:04

ja samo zabusavam na poslu kolko god mogu :mmm
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20345
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Prvi radni dan

Post by Sibila » 28 Mar 2021, 09:13

sta prvi ?

jedno dvije godine mi je trebalo da stanem na noge kad sam upala u tu masinu od firme..

izmedju ostalog...direktorica me pitala..
jesi ti ucila pravopis ?

izvale i provale su se prepricavale... :ooo

habala me jedna kucka....i pukne mi film...

odem i izderem joj se rijecima : jos jednom to reci na cum cu te poslat :pusi

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests