Nadzor radnika na radnom mjestu

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Nadzor radnika na radnom mjestu

Post by Krokodil Behko » 18 Mar 2013, 19:48

Novi monitori će obavještavati šefove zabušavate li na poslu

Image

U skorijoj budućnosti bit će proizvedeni monitori za računar koji će, između ostalog, šefovima slati informacije o tome posvećuju li radnici dovoljno pažnje poslu.
Istraživači sa Univerziteta St. Andrews kažu da će njihov izum umanjiti stres na radnom mjestu te povećati produktivnost. Sistem djeluje tako da je kamera montirana iznad ekrana te ona može pratiti da li je pažnja korisnika usmjerena na računar ili ne, a onda prosljeđuje informacije o tome.

Stručnjaci ističu da im nije cilj nadzor nad radnicima, već da oni ne propuste važne stvari na svojim ekranima. Sistem također registruje kada korisnik ne gleda u ekran i automatski mijenja sliku na ekranu. Čim korisnik pogleda u ekran, vraća se stvarni sadržaj koji je do tada bio otvoren.

Istraživači vjeruju da će sistem biti koristan u svakodnevnim radnim situacijama i pomoći uredskim radnicima. Navode i da može biti vrlo koristan ljidima koji na poslu prate više ekrana poput kontrolora leta, radnika u nuklearnim elektranama i slično, prenosi Daily Mail.
online

dacina_curica
Status: Offline

Re: Novi monitori će obavještavati šefove zabušavate li na p

Post by dacina_curica » 18 Mar 2013, 19:50

NaHebala sam! :valja

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Novi monitori će obavještavati šefove zabušavate li na p

Post by Julia-Klara » 18 Mar 2013, 20:46

nema terije da se ovo desi ni za 20 godina! tako sofisticirana tehnologija nije dovoljno jeftina da bi je koristili...mozda u malim firmama, ali ko ce pristati da zamjeni monitore u firmi gdje samo u jednom gradu (kao ovaj moj ) ima 3 500 ljudi... i minimalno 5 000 monitora...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Novi monitori će obavještavati šefove zabušavate li na p

Post by Krokodil Behko » 18 Mar 2013, 21:14

Julia-Klara wrote:nema terije da se ovo desi ni za 20 godina! tako sofisticirana tehnologija nije dovoljno jeftina da bi je koristili...mozda u malim firmama, ali ko ce pristati da zamjeni monitore u firmi gdje samo u jednom gradu (kao ovaj moj ) ima 3 500 ljudi... i minimalno 5 000 monitora...
A sada se vrati 20 godina unazad pa reci šta je sve na tom planu izmišljeno.
Manje ili više, izmišljeno je sve. Izmedju ostalog i internet. Bit će to kod tebe za par godina.
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Novi monitori će obavještavati šefove zabušavate li na p

Post by paparaci » 20 Mar 2013, 17:28

za mene je to glupost i previse zadire u privatnost. svaki poslodavac bi trebao znati koliko su mu radnici produktivni ili ne.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Senzor koji prati svaku vašu riječ na radnom mjestu

Post by Krokodil Behko » 26 Mar 2013, 10:07

Image

Senzori koji prate svaki vaš korak i svaku riječ koju izgovorite na radnom mjestu postali su predmet brojnih rasprava o zaštiti privatnosti. Ipak proizvođač kaže kako nema bojazni od kršenja privatnosti.

Ako ste se ikada bojali da vaš šef prati svaki vaš korak i svaku vašu riječ, taj strah uskoro bi mogao postati opravdan. Tvrtka Sociometric Solutions napravila je spravice koje će pratiti produktivnost zaposlenika tijekom radnog dana i to na temelju njihovih razgovora i pokreta.

Radi se o senzoru kojeg zaposlenici nose na odjeći i koji tijekom dana sakuplja informacije na temelju kojih se stvaraju metapodaci u svrhu poboljšanja radne efikasnosti i produktivnosti zaposlenika i cijele tvrtke, piše Business Insider.

Senzori mjere ton glasa (ne snima se što zaposlenik govori nego kojim tonom se služi), pokrete pa čak i držanje osobe za vrijeme komunikacije s drugima. Cilj je sakupiti podatke koji će pokazati što čini neku tvrtku ugodnom za rad.

Iako su ovi senzori već izazvali neke kontroverze, proizvođač tvrdi kako nema bojazni od narušavanja privatnosti. Iako se podaci uzimaju individualno, oni se kasnije anonimiziraju kako bi pružili metapodatke i time zaštitili privatnost. Kako god bilo, bit će zanimljivo pratiti kako će zaposlenici prihvatiti cjelodnevno praćenje.


(dnevnik.hr)
online

Ruana
Status: Offline

Re: Senzor koji prati svaku vašu riječ na radnom mjestu

Post by Ruana » 26 Mar 2013, 10:25

Steta sto ne snima sta se prica, bas sam radoznala.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Senzor koji prati svaku vašu riječ na radnom mjestu

Post by Julia-Klara » 26 Mar 2013, 13:29

meni ga nece okaciti vala...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Senzor koji prati svaku vašu riječ na radnom mjestu

Post by Luna. » 26 Mar 2013, 13:56

snima i kad prdnes :D
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Senzor koji prati svaku vašu riječ na radnom mjestu

Post by Pasaga » 26 Mar 2013, 14:19

kolegica mi ovdje,radi u jednom velikom lageru,prica mi sta joj se desilo.
Naime,ostala ona za praznike da radi,bilo mnogo robe za isporucit,a gazda otisao u Holandiju
jer sa njima najvise saradjuju.
I tako ona radi,i dodje joj jedna kolegica u posjetu.
Kaze mi stojimo i pricamo,kad meni zazvoni tel.
Ja se javim,kad ono gazda zove.
Veli meni,de nek ti ta kolegica odmah napusti firmu.
Ova se ukocila od cudjenja i straha.
Jaro ti je postavio svud okolo kamere koje kontrolise na mobilu,a da nju nije obavjestio.
Cim se on vratio,ona se sama otkazala sa posla.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Ruana
Status: Offline

Re: Senzor koji prati svaku vašu riječ na radnom mjestu

Post by Ruana » 26 Mar 2013, 15:14

Pa zar smije snimat da ona ne zna.?

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Senzor koji prati svaku vašu riječ na radnom mjestu

Post by Pasaga » 26 Mar 2013, 19:02

Ruana wrote:Pa zar smije snimat da ona ne zna.?

Eto vidis da smije.
To ti je ovdje tako,u svim firmama.
Kome ces se zalit?Nema sanse da bi te neko zastitio.
U ovoj firmi gdje sam zadnje radio,htjeli su postavit u garderobi gdje se presvlacimo.
Eh tad je bunt bio pravo zestok.
Uvjek imaju obrazlozenje,razlog.
Drzavi je dovoljno da oni plate dozvolu za te kamere,i odmah ih stiti.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Senzor koji prati svaku vašu riječ na radnom mjestu

Post by Krokodil Behko » 26 Mar 2013, 21:35

Trebalo bi tražiti veću platu ako je tako.
Fino reći "Ako hoćeš da glumim pred kamerom to se plaća" :D
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Senzor koji prati svaku vašu riječ na radnom mjestu

Post by paparaci » 27 Mar 2013, 02:07

Pasaga wrote:
Ruana wrote:Pa zar smije snimat da ona ne zna.?

Eto vidis da smije.
To ti je ovdje tako,u svim firmama.
Kome ces se zalit?Nema sanse da bi te neko zastitio.
U ovoj firmi gdje sam zadnje radio,htjeli su postavit u garderobi gdje se presvlacimo.
Eh tad je bunt bio pravo zestok.
Uvjek imaju obrazlozenje,razlog.
Drzavi je dovoljno da oni plate dozvolu za te kamere,i odmah ih stiti.
nije vazno sta je drzavi dovoljno. tu se samo radi o zakonskoj regulativi. ukoliko je zakon na strani radnika, onda fino advokata i udri.

ovo sve vise ide u krajnost. :bua :zid
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Senzor koji prati svaku vašu riječ na radnom mjestu

Post by Pasaga » 27 Mar 2013, 07:31

Paparaci....
ovde nemas vise nikakvo uporiste u tom zakonu,kao radnik.
Ako ces to da gonjas,prvo daj otkaz.
Da ti nepisem koliko danas ovdje radnik ima zastitu drzave,sindikata koji ne postoji
advokata koji jedva ceka takve koji povjeruju u to.
--------
---------
-------- .....itd....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Ruana
Status: Offline

Re: Senzor koji prati svaku vašu riječ na radnom mjestu

Post by Ruana » 27 Mar 2013, 08:57

Cudno mi zato sto prosle godine u firmi gdje mi muz radi pocele misticno da nestaju stvari. Prvo sitnice pa kasnije sve vise i vise. On tu radi 15 godina i kaze nikad nije ni olovka zafalila. To je mala privatna firma svega dvanaestero u njoj. Kad su trazili kamere rekli im da moze ali svi moraju potpisat da daju saglasnost da se mogu snimat dok rade. Kad su postavili za nekoliko dana uhvate poljakinju neku bivsu cistacicu koja je iskopirala kjuc.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Senzor koji prati svaku vašu riječ na radnom mjestu

Post by paparaci » 28 Mar 2013, 03:21

tako se to radi. uz pristanak svih ili vecine. nista na svoju ruku.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80132
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7022 times
Been thanked: 11334 times
Status: Offline

Doživljavate li bar pola ovih stvari na poslu, možda je vrijeme da date otkaz

Post by spacebound » 02 Mar 2020, 10:19

Image


Paihoterapeutkinja Amy Morin kaže da neprijateljsko radno okruženje uništava život zaposlenika, a ekstremni slučajevi vode u depresiju. Prema njenim riječima, problem nastaje kada radnici ulete u zamku iz koje teško izlaze.

"Loše raspoloženje na poslu stvara spiralu nezadovoljstva koja utječe na misli i ponašanje. Često razmišljanje o negativnim stranama posla, donosi manjak produktivnosti i loše osjećaje", objašnjava Morin.

Svi imaju loše dane na radnom mjestu. Problem nastaje kada zaposlenik počne dan bez volje, a radno vrijeme provodi na rubu suza, piše Index.hr.

Ovo su jasni signali koji govore da posao uništava život zaposlenika:

Stalno razmišljanje o poslu

Vikend je rezerviran za odmor i opuštanje. Kada zaposlenik dođe kući, a mislima je na sastanku koji nije protekao kako bi trebao, kvaliteta privatnog života je ugrožena. Stalna briga o poslovnim obavezama povezana je s pojavom depresije. Morin kaže da mnogi radnici zbog toga ne uživaju u svom slobodnom vremenu.

Stalne žalbe

Nezadovoljni zaposlenik troši puno vremena i energije pokušavajući dočarati prijateljima i porodici koliko mu je teško. Ispovijedanje donosi trenutačni olakšanje, ali i oduzima mentalnu snagu.


Druženje s kolegama iscrpljuje

Svakome je potrebno da se nekada osami, ali zadovoljni radnici uživaju s kolegama. Ako posao opterećuje, propuštaju se prilike za druženje jer razgovor sa suradnicima iscrpljuje.

Negativne misli vezane za posao

Sumorna atmosfera na radnom mjestu donosi pesimizam. Mnogi radnici tada misle da nikada neće dobiti unaprjeđenje ili se kaju zbog određenih poslovnih poteza.

"Unutarnji monolog ubija samopouzdanje", objašnjava Morin.

Odbacivanje dobrih strana posla

Psihička slabost čini da zaposlenik uvijek sagledava mane posla. Čak i kada se dogodi niz pozitivnih stvari, zaposlenik pada u očaj zbog beznačajnog problema. Loše raspoloženje čini da sva pozitivna iskustva postanu nevažna.

Zdravstveni problemi

Depresija ne utječe samo na mentalno zdravlje. Često se manifestira bolovima u trbuhu, glavoboljom i ostalim tegobama. Ugrožen je imunitet zaposlenika pa su uslijed psihičkog nezadovoljstva skloni prehladama i drugim bolestima.

Teško ustajanje iz kreveta

Kada zaposlenik zna da ga na poslu očekuje nevolja, najradije bi prespavao radni dan.

"Teško je ustati iz kreveta s radošću, kada postoji strepnja od dana koji slijedi", objašnjava Morin.

Razdražljivost

Strpljenje nije osobina zaposlenika koji su nezadovoljni svojim poslom. Uzrok svađe s nadređenim može biti i potpuno bezazleno pitanje o rokovima za izvršenje radnog zadatka.

Lažna bolovanja

Kada je posao uzrok fizičkih i psihičkih problema, zaposlenik čini sve kako bi izbjegao odlazak u firmu.

Učinak rada postaje nevažan

"Odgađanje obaveza, odsutnost i greške znakovi su pada zanimanja zaposlenika", objašnjava Morin.

Radi se o ishodu negativnih projekcija zaposlenika uslijed nezadovoljstva koje traje mjesecima. Kada kvaliteta rada nije na zavidnom nivou kazne, i otkazi su logičan epilog.

Nedjeljno popodne ispunjeno strahom

Nezadovoljni zaposlenik ne voli nedjelju. Zebnja ispunjava njegovu dušu pri pomisli da se približava ponedjeljak.

"Napetost je česta pojava, a veliki broj zaposlenika u tim trenucima osjećaju tugu", objašnjava Morin.

Anksioznost se javlja zbog pomisli da je kraj vikenda, a razmišljanja o poslovnim obavezama kvare slobodno vrijeme.


radiosarajevo.ba

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Doživljavate li bar pola ovih stvari na poslu, možda je vrijeme da date otkaz

Post by vrhbosnica » 02 Mar 2020, 12:06

Jedino ovo tesko ustajanje iz kreveta..ali to mi je zbog netflixa....
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55528
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1861 times
Been thanked: 5572 times
Status: Online

Re: Doživljavate li bar pola ovih stvari na poslu, možda je vrijeme da date otkaz

Post by Duminjo » 02 Mar 2020, 12:07

Isto.. Samo Meni zbog foruma

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests