Štedite li?

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Štedite li?

imam solidnu ušteđevinu
19
42%
ostavo/la sam sa strane 2-3 plate
5
11%
nemam tu naviku
4
9%
samo namjenski kad zatreba za nešto
5
11%
štednja se više ne isplati
0
No votes
nemam od čega uštediti
6
13%
štede drugi za mene
4
9%
nemam solidnu uštedjevinu
2
4%
 
Total votes: 45

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by Jonas » 29 Jan 2016, 15:44

Kupnja novog stana velika je radost, ali nije stednja, vec trosak.

Moze li malo vise informacija o kupnji stana u novogradnji, jednosoban/dvosoban/trosoban stan od 30 m²/60 m² sa vrtom, garazom, u gradu, stambenoj zgradi od 7 stanova...

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by Jonas » 29 Jan 2016, 18:32

Tu nema prihoda od investicije. Radi li moj novac za mene i generira mi prihod? Putem investiranja ljudi aktivno koriste svoj novac kako bi zaradili vise novaca. Nije ulaganje kapitala u neki unosan posao, prihod.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by Krokodil Behko » 29 Jan 2016, 18:42

Jonas wrote: Nije ulaganje kapitala u neki unosan posao, prihod.

Pa valjda svi ulažu u unosne poslove?
Neće ti sad niko investirati u njemačke modne kuće, na primjer, ili u talijanske automobile :D
online

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by Jonas » 29 Jan 2016, 18:57

Vadis iz konteksta ono sto ne treba vaditi iz konteksta. ;)

Govorimo o kupnji novog stana koji je jos u izgradnji. :)

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by mehaning » 29 Jan 2016, 19:15

Jonas wrote:Tu nema prihoda od investicije. Radi li moj novac za mene i generira mi prihod? Putem investiranja ljudi aktivno koriste svoj novac kako bi zaradili vise novaca. Nije ulaganje kapitala u neki unosan posao, prihod.
Puno je pametnije investirati u stan, nego čekati kamate od banke... :123

U biti je sve bolje od toga... :123

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by Julia-Klara » 29 Jan 2016, 19:24

Meni je investicija samo takva, jako potrebna za buducnost.
Cijeli zivot rintam za "nesto", a nemam nista. Sada cu imati svoju kucu!
Jebo unosan posao ako ti je cilj smao vise para, bez da samog sebe cinis zadovoljnim.

No, nekima je povecanje kamare crajnji cilj u zivotu. Meni ne

Moj stancic, mojih 39 kvadrata, sa balkonom i opcijom ako zelim kupiti garazu... Sve kako volim :hop
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by Krokodil Behko » 29 Jan 2016, 23:05

Nekretnine se isplate.
Moju je kuću, ovdje u ovoj opštini, komisija procijenila na svega 35.000, u 2002. godini, a danas je samo plac oko 20.000 sa priključcima. Za onih 35.000 morate negdje u šumu ili bogu iza nogu, da bi kupili neku kuću.
online

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by SPINERKA » 30 Jan 2016, 13:15

mehaning wrote:
Jonas wrote:Tu nema prihoda od investicije. Radi li moj novac za mene i generira mi prihod? Putem investiranja ljudi aktivno koriste svoj novac kako bi zaradili vise novaca. Nije ulaganje kapitala u neki unosan posao, prihod.
Puno je pametnije investirati u stan, nego čekati kamate od banke... :123

U biti je sve bolje od toga... :123
..Zavisi gdje je stan lociran.

U BIH je ok za sada , jer nema poreza na imovinu a i dodatnih placanja oko odrzavanja, sto na zapadu nije mala suma.
Kirije su niske, tako da tu nemas dodatne zarade , taman ti pokrije rezije koje inace moras placati da bi bio u sistemu.

Ako nista , zadrzat ces istu sumu novca , a da ces zaraditi preprodajim u BIH jos ne.

Investirati se isplati u -kupovinom akcija sto radi Johan ,pogotovo na duze staze , ali ako si pred penzijom, nema rizika. Moras biti konzervativan.
Image

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by Jonas » 30 Jan 2016, 14:27

Bijeli badem,

odgovor je u prvoj (i drugoj) recenici, a u zadnjoj je samo naglasak na ove prve dvije recenice.

U kontekstu stana, kapital je ovdje velika svota novaca, a spomenuti stan nije investicija. Npr. utvrdjena vrijednosti stana neka je 40.000 €, a kapital (ili polog) neka je 15.000 €. Namjena stana je za vlastite potrebe. A to je obveza koja vadi novac iz dzepa. Iz tog razloga nije investicija jer ne stavlja novac u dzep.

Obicno je polog (u ovom slucaju od 15.000 €) maksimalan budzet kojim raspolaze kupac, a cijena nekretnine je 40.000 €. Uz dug od 25.000 €, valja uracunati ostale popratne troskove. Potom slijede drugi troskovi vezani uz odrzavanje zgrade (+ stana). Jasno je da su to troskovi potrebni za kupnju novog stana. I nije unosan posao sve dok ne stavlja novac u dzep.

Kupnju novog stana je pak rizik (u ovom kontekstu).

Rizik je...

… kad firma ode u stecaj (stan je u izgradnji)
… polog od 50% za objekti u izgradnji
… kupac koji igrom okolnosti gubi siguran posao
… kupac koji se razboli
… ako se stan ne isplati do mirovine
… (itd.)

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by storm » 30 Jan 2016, 14:46

Jonas wrote:Bijeli badem,

odgovor je u prvoj (i drugoj) recenici, a u zadnjoj je samo naglasak na ove prve dvije recenice.

U kontekstu stana, kapital je ovdje velika svota novaca, a spomenuti stan nije investicija. Npr. utvrdjena vrijednosti stana neka je 40.000 €, a kapital (ili polog) neka je 15.000 €. Namjena stana je za vlastite potrebe. A to je obveza koja vadi novac iz dzepa. Iz tog razloga nije investicija jer ne stavlja novac u dzep.

Obicno je polog (u ovom slucaju od 15.000 €) maksimalan budzet kojim raspolaze kupac, a cijena nekretnine je 40.000 €. Uz dug od 25.000 €, valja uracunati ostale popratne troskove. Potom slijede drugi troskovi vezani uz odrzavanje zgrade (+ stana). Jasno je da su to troskovi potrebni za kupnju novog stana. I nije unosan posao sve dok ne stavlja novac u dzep.

Kupnju novog stana je pak rizik (u ovom kontekstu).

Rizik je...

… kad firma ode u stecaj (stan je u izgradnji)
… polog od 50% za objekti u izgradnji
… kupac koji igrom okolnosti gubi siguran posao
… kupac koji se razboli
… ako se stan ne isplati do mirovine
… (itd.)
Kupnja stana je investicija a ti računaj, kako želiš i gledaj iz bilo kojeg aspekta..
Kupio sam stan za 75.000€
U novcu platio 25.000€
Kredit 50.000€
Najam takvog stana bi me koštao cca 400€.. Rata kredita je 422€
S tim da bi nakon 20 godina imao ništa, a u slučaju isplate kredita biti ću vlasnik stana koji vrijedi sad cca 90.000€ ( bilo je i 100.000€ u jednom momentu, ali je opalo u vrijeme krize ovdje)
Auta kupujem na gotovinu.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by SPINERKA » 30 Jan 2016, 14:53

:hm
Rizik je...

… kad firma ode u stecaj (stan je u izgradnji)
… polog od 50% za objekti u izgradnji
… kupac koji igrom okolnosti gubi siguran posao
… kupac koji se razboli
… ako se stan ne isplati do mirovine
… (itd.)

--Tacno da su ovo moguci rizici -hoce li se desiti , nitko ne moze predvidjeti ali --nije li i Tvoj svakodnevni rizik ici na planinu , ne razmislajuci ili mozda da --o blizzardu - mesavi , da te zadesi i zatrpa. (nadam se ne)

Klara je navela kupovinu stana kao -investicuju-no -stan - mjesto -moramo imati da bi negdje zivjelai , Jel DA?
Image

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by SPINERKA » 30 Jan 2016, 14:57

@storm
S tim da bi nakon 20 godina imao ništa, a u slučaju isplate kredita biti ću vlasnik stana koji vrijedi sad cca 90.000€ ( bilo je i 100.000€ u jednom momentu, ali je opalo u vrijeme krize ovdje)
Auta kupujem na gotovinu.
Ako je ovo razlika -nije ti puno pala vrijednost , kod mene je to 40%--no svejedno , opet mi je jeftinije placati kamatu koja je oko3% , nevidjeno niska --nego iznajmljivati.
Image

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by Julia-Klara » 30 Jan 2016, 15:19

Ali ga je platio 75 000 eura... Ako sad vrijedi 90 000 nije li to ipak dobra investicija?

No, da se ne vode dzaba polemike, pogotovo da se Jonas ne brine oko sigurnosti moje investicije - investirala sam jer znam covjeka koji gradi, znam kako gradi, znam kvalitet, a znam i kako bi izgledalo da se bilo sta desi.

Ali kao sto SPINERKA rece nije li sve sto radimo svakodnevno rizik?

Ja stan nisam kupila da bih zaradila nego da imam svoja 4 zida, to mi je bitnije od bilo kakve zarade :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by Jonas » 30 Jan 2016, 15:24

SPINERKA wrote::hm
Rizik je...

… kad firma ode u stecaj (stan je u izgradnji)
… polog od 50% za objekti u izgradnji
… kupac koji igrom okolnosti gubi siguran posao
… kupac koji se razboli
… ako se stan ne isplati do mirovine
… (itd.)

--Tacno da su ovo moguci rizici -hoce li se desiti , nitko ne moze predvidjeti ali --nije li i Tvoj svakodnevni rizik ici na planinu , ne razmislajuci ili mozda da --o blizzardu - mesavi , da te zadesi i zatrpa. (nadam se ne)

Klara je navela kupovinu stana kao -investicuju-no -stan - mjesto -moramo imati da bi negdje zivjelai , Jel DA?
Usporedba je na klimavim nogama. :pusa Ja nisam dužnik i nema nekretninu pod hipotekom. Nemam kredit. Nemam dug.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by Jonas » 30 Jan 2016, 15:28

Julia-Klara,

sve pohvale za tvoju odluku. Radi se o jednoj od najznacajnijih odluka u tvom zivotu. Malo je takvih! :ok

PS: Uglavnom cisto da malo razglabamo o investicijama.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by SPINERKA » 30 Jan 2016, 15:35

:hihi
Usporedba je na klimavim nogama. :pusa Ja nisam dužnik i nema nekretninu pod hipotekom. Nemam kredit. Nemam dug.
..Uporedba radi uporedbe.

hm Ti nisi dobar za ovo drustvo, ako bi svi tako radili, nestali bi. (zbog toga neki ne idu naprijed)

Molim te za dobrobit covjecansta --zaduzi se .
Image

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by Julia-Klara » 30 Jan 2016, 15:47

SPINERKA :valja ja nikad u zivotu nisam bila duzna :cudi ali eto, sad dadoh dio za stan :D
for the world peace :D
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by Jonas » 30 Jan 2016, 17:28

Krokodil Behko wrote:Nekretnine se isplate.
Moju je kuću, ovdje u ovoj opštini, komisija procijenila na svega 35.000, u 2002. godini, a danas je samo plac oko 20.000 sa priključcima. Za onih 35.000 morate negdje u šumu ili bogu iza nogu, da bi kupili neku kuću.
Evo jedan konkretan primjer. Ovo je situacija kod nas. U jednom oglasu prodaje se dvosoban stan u kojem se nalazi podstanar. Stan je jos na prodaji.

Dvosoban stan od 59 m², prodajna cijena 192.000 €. Dodatni troskovi 17.414 €. Ukupan iznos: 209.414 €. Podstanar je u stanu i placa kiriju od 500 €.

Tko na tekucem racunu ima 210.000 €, stan moze kupiti bez kredita. Ako nemas, treba imati polog od 50.000 €, za kredit od 160.000 €.

Sada uzmi u obzir da sam u mogucnosti kupiti stan u gotovini. To je fina sumica od 210.000 € koju moram odjednom odvojiti za kupnju stana. Dok podstanar mjesecno placa svoju kiriju od 500 €. On moze 35 god. stanovati u stanu da dodje na onu sumu od 210.000 €. Ako kupim i izdam stan, moram na stanarinu placati porez. Sto znaci, od kirije 500 € meni ostane otprilike 350 €.

Mozda tek nakon 50 god. dodjem na onu sumu od 210.000 € koju sam odvojio za kupnju stan. Zamisli da nemam gotovine, tada moram podici kredit, a mjesecni anuitet bio bi veci od trenutne stanarine. Ovdje ne ulazim u porast/pad stanarine/ nekretnine i sl. Ne zelim komplicirati izracun.

U nekim se mjestima (mozda) isplatiti, kod nas rijetko.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by Krokodil Behko » 30 Jan 2016, 18:29

Jonas wrote:
Krokodil Behko wrote:Nekretnine se isplate.
Moju je kuću, ovdje u ovoj opštini, komisija procijenila na svega 35.000, u 2002. godini, a danas je samo plac oko 20.000 sa priključcima. Za onih 35.000 morate negdje u šumu ili bogu iza nogu, da bi kupili neku kuću.
Evo jedan konkretan primjer. Ovo je situacija kod nas. U jednom oglasu prodaje se dvosoban stan u kojem se nalazi podstanar. Stan je jos na prodaji.

Dvosoban stan od 59 m², prodajna cijena 192.000 €. Dodatni troskovi 17.414 €. Ukupan iznos: 209.414 €. Podstanar je u stanu i placa kiriju od 500 €.

Tko na tekucem racunu ima 210.000 €, stan moze kupiti bez kredita. Ako nemas, treba imati polog od 50.000 €, za kredit od 160.000 €.

Sada uzmi u obzir da sam u mogucnosti kupiti stan u gotovini. To je fina sumica od 210.000 € koju moram odjednom odvojiti za kupnju stana. Dok podstanar mjesecno placa svoju kiriju od 500 €. On moze 35 god. stanovati u stanu da dodje na onu sumu od 210.000 €. Ako kupim i izdam stan, moram na stanarinu placati porez. Sto znaci, od kirije 500 € meni ostane otprilike 350 €.

Mozda tek nakon 50 god. dodjem na onu sumu od 210.000 € koju sam odvojio za kupnju stan. Zamisli da nemam gotovine, tada moram podici kredit, a mjesecni anuitet bio bi veci od trenutne stanarine. Ovdje ne ulazim u porast/pad stanarine/ nekretnine i sl. Ne zelim komplicirati izracun.

U nekim se mjestima (mozda) isplatiti, kod nas rijetko.

Možda u Njemačkoj, gdje su kupovna moć, a samim tim i cijene, već spucale u plafon, pa tako da je teško kupiti jer je preskupo, a prihodi se sporije ubiru. međutim, kod nas to izgleda sve drugačije. Npr, te 2002. godine u ovoj opštini, kafa u većini kafića je koštala svega 0.50 KM, a mljeveno meso oko 6 KM. kafa je sad 1 KM a meso 8.50-10 kako gdje.

Pošto smo bili na minimumu potrošnje, iza rata, logočno je da će potrošnja ali i proizvodnja rasti, a samim tim rastu i cijene.
Ukoliko si se ikada pitao, zašto njemački kapitalisti odu pa investiraju u nekim lijevim zemljama, sad eto vidiš razlog. Ipak su to tržišta na kojima potrošnja brže raste, a samim tim se ubire profit za manje vremena, nego u Njemačkoj.
online

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Štedite li?

Post by Vladimir RUS » 30 Jan 2016, 18:46

Dali je kupovina nekretnine (u ovom slučaju stana) dobra ili loša stvar (investicija), na to pitanje više niko nema odgovor pošto je tržište nekretnina skoro pa skroz "otišlo", kao i cijene nekretnina.

Prije krize se (opravdano) vjerovalo da je kupovina nekretnine investicija, a ne trošak, a danas je više trošak nego investicija, mada ukoliko se ekonomska situacija popravi (ja sam optimista, no u reali, sve je to još uvijek "mršavo"), biće opet isto kao prije ili slično. Još ako se sada kupi nekretnina (u ovom slučaju stan), uzmemo li u obzir da će cijena ići gore (ukoliko bude bilo ozbiljnog ekonomskog pomaka), računica je jasna. Suma sumarum, danas je i kupovina stana velika kocka. Može biti dobar potez, a može biti i "čupav". Zavisi sve od kretanja u privredi. Čak je sada i berza manje rizična. Na berzi možeš da kupuješ kad padne i prodaš kad skoči. Ovdje kad padne tad padne i neće da skoči jedno 10 godina. Kod berze, ako je dionica dobra, ako danas padne sutra će da skoči. Moje mišljenje je, kad već hoćeš da konačno riješiš svoje lično stambeno pitanje, najbolje je jedno 80 odsto kapitala dati za nekretninu, a 20 u biznis. Ako izvisiš sa biznisom, imaš nekretninu, a ako troškovi vezani za nekretninu te opterećuju onda imaš i biznis preko koga ćeš da čak kupiš i veći stan ili čak da pokupuješ stanove i lokale po gradu. Sve zavisi od toga koliko će ti se biznis razviti.

Sad je najbolje vrijeme za, kao u doba devedestih, mali biznis, od početka, male pare (par hiljada KM) pa razvijati biznis i za koju godinu-dvije-tri ili više, ako se biznis razvije, moći ćeš šta hoćeš.

Znam neke primjere ljudi koji su sa malim početnim sredstvima, kroz 5-10 godina napravili fabriku. U biznisu nema granica, već samo dobar biznis plan razvoja i velika želja i volja da se uloži veći trud nego što je (početni) kapital, a sve to zajedno moglo bi kao ishod imati veliki novac.

15000 evra nisu neke pare za stan. Mada može se naći za nekih 500-600 KM/kvadrat neki stan srednje veličine u Brčkom u starogradnji na periferiji, ako je nekom hitno za pare.

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests