Tržište nekretnina u BiH

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Tržište nekretnina u BiH

Post by Maja » 18 Apr 2013, 13:59

Kriza na BH tržištu nekretnina

Čak 15 hiljada novoizgrađenih stanova čeka na kupce, cijene kvadrata u konstantnom padu

Image

Zbog prezasićenosti tržišta i teške ekonomske situacije, potražnja za stanovima u BiH je na vrlo niskom nivou, pa tako čak 15.000 izgrađenih stanova čeka na kupce.
Ekonomska kriza i problemi u bankama koji su uslijedili, drastično su se odrazili na pad potražnje za nekretninama. Iako su cijene kvadrata stambenog prostora konstantno u padu, građani se teško odlučuju na kupovinu iz brojnih razloga, pa tako više hiljada stanova izgrađenih tokom građevinskog booma u BiH zjapi prazno.

Zbog prezasićenosti tržišta i teške ekonomske situacije, potražnja za stanovima u BiH je na vrlo niskom nivou, pa tako čak 15.000 igrađenih stanova čeka na kupce.

„Osnovi razlog za veliki broj neuseljenih stanova leži u činjenici da su građevinci u jednom periodu plairali veći obim stambene izgradnje nego što je tržište objektivno moglo da prihvati. S druge strane, bar kada posmatrate posljednjih pet godina, standard stanovništva je izuzetno opao“, navodi sekretar Asocijacije građevinarstva BiH Džemal Kalajdžisalihović.

Ponuda starih i izgradnja novih stanova sve do 2007. godine išla je u korak sa potražnjom, da bi nakon toga, pojavom svjetske ekonomske krize, ta ponuda bila mnogo veća od onoga što je tržište moglo da prihvati. To je uzrokovalo i pad cijena, ali nije dovelo do veće potražnje, kaže Spaho Ljajić, direktor Agencije za nekretnine Sigenx iz Sarajava:

„Trenutna situacija na tržištu nekretnina u BiH je u fazi stagnacije. Cijene su uglavnom stabilne, sa tendencijom manjeg pada“, navodi Ljajić.

Ljajić ističe da, osim ekonomske krize, na pad potražnje na tržištu nekretnina utiču i drugi faktori:

„Politička situacija je uglavnom ta koja diktira tržište nekretnina, jer se u nekom političkom ambijentu ljudi nerado odlučuju za kupovinu stanova. Što se tiče banaka - one su jako surove, vrlo rigorozne za davanje kredita, jer samo kod nas imate situaciju da, i pored hipoteke na nekretninom, imate dva sudužnika ili žirante. To je maltene nemoguće“, tvrdi Ljajić.

Cijena kvadrata stana u BiH kreće od se 700 eura za stan na periferiji, pa do 2.000 eura za stan u centru Sarajeva i Banjaluke, pa je tako za stan od oko 50 kvadrata potrebno izdvojiti najmanje 40.000 eura, u zavisnosti od lokacije i kvaliteta gradnje. Tolika sredstva jedino je moguće obezbijediti stambenim kreditima, a koliko je teško do njih doći najbolje zna Mladen Brkić iz Banjaluke:

„Već četiri godine živim kao podstanar. Pokušavam da zasnujem zajednički život sa svojom djevojkom. Međutim, iako imamo veliku želju da kupimo stan, do toga je skoro nemoguće doći jer banke postavljaju velike zahtjeve, a i kamate su ogromne, tako da je ne samo nemoguće podići nego ga i isplatiti u skladu sa svojim primanjima“, kaže Brkić.

Pooštreni kreditni uslovi

A da stanje nije ružičasto, potvrđuju i bankari, pa tako iz Hypo Banke A.D Banjaluka kažu da je potražnja za stambenim kreditima opala, te dodaju da su i banke pooštrile kriterije.

„Prosječna nominalna kamatna stopa na stambeni kreditni portfolio Hypo Banke se kreće od 5,36 odsto. Da bi se apliciralo za stambeni kredit građani moraju zadovoljiti uslove koji se odnose na kvalitetnu kreditnu sposobnost, koja podrazumijeva stalni radni odnos i redovna mjesečna primanja, te naravno kvalitetne instrumente obezbjeđenja, u koje ubrajamo hipoteku, žirante i slično“, kaže portparol Nenad Badnjar.

Anketirani građani smatraju da su cijene stanova u BiH previsoke, te da je kupovina sopstvenog stana u ovakvim uslovima nemoguća misija.

Cijene visoke, standard nizak

Ekonomista Miloš Grujić smatra da je ovo što se trenutno dešava sa sektorom nekretnina u BiH logična posljedica ekonomskih kretanja:

„Kad uoče visoke cijene i visoki profit u nekoj grani, investitori će pohrliti u gradnju, i to će rasti sve dok cijene ne padnu toliko dok se profit u toj gradnji ne izjednači s nekim normalnim profitom u ostatku ekonomije. Vjerovatno se takva situacija i kod nas desila i tada se cijene snižavaju, a profit pada sve dotle dok investitoru nije svjedeno da li novac drži u banci ili ulaže u stanogradnju ili u bilo koji drugi projekat. Očigledno da je na našem tržištu došlo do zasićenja tržišta pri ovim cijenama i dalja prodaja stanova po nižim cijenama možda nije isplativa investitorima“, ocjenjuje Grujić.

A da ekonomska kriza i prezasićenost tržišta nisu jedini razlozi što 15.000 stanova zjapi prazno, misli Senka Gatarić, direktorica Agencije za prodaju nekretnina Euroagent iz Banjaluke, koja kaže da na tržištu BiH postoji veliki broj nekretnina koje imaju nerealne cijene:

„Ljudi pokušavaju da dobiju onoliko novca koliko njima treba, a ne koja je cijena na tržištu, tako da vi sad od stanova koji su u ponudi imate možda 50 posto koji se uopšte neće prodati“, tvrdi Gatarić.

Kada se sve sabere i oduzme, preveliki broj neprodatih stanova izgleda investitore i ne zanima mnogo - jer oni i dalje grade. Iako tvrde da su cijene realne, građani ne mogu doći do sredstava potrebnih za kupovinu takvih stanova po navodno realnim cijenama jer novca nema, a prognoze o pomjeranju stanja nabolje niko ne želi da daje.

(RSE, DEPO, BLIN/md)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7764 times
Status: Online

Re: KRIZA NA BH. TRŽIŠTU NEKRETNINA:

Post by Krokodil Behko » 18 Apr 2013, 15:18

Evo odgovora
„Već četiri godine živim kao podstanar. Pokušavam da zasnujem zajednički život sa svojom djevojkom. Međutim, iako imamo veliku želju da kupimo stan, do toga je skoro nemoguće doći jer banke postavljaju velike zahtjeve, a i kamate su ogromne, tako da je ne samo nemoguće podići nego ga i isplatiti u skladu sa svojim primanjima“, kaže Brkić.
Baš sam danas u novinama čitao da smo medju tri zemlje u Evropi sa najvisočijim kamatama. U zemljama Beneluxa, Skandinaviji i Njemačkoj, kamate idu i ispod 2% a kod nas kakmate na stambene kredite ne silaze ispod 6% a za ostale kredite su i visočije.
online

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: KRIZA NA BH. TRŽIŠTU NEKRETNINA:

Post by gejsha » 19 Apr 2013, 01:04

Neka, neka, i vrijeme je da se malo spuste cijene..
mada znam da do toga neće ni doći
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: KRIZA NA BH. TRŽIŠTU NEKRETNINA:

Post by Konsultant » 20 Apr 2013, 20:35

Istinu zboris, cijene nisu bile proporcionalne gradnji vec onoliko koliko se napuhale. Cijene nisu nesto dramaticno pale, nekih 10-15% od gornje granice. Nelogicno je da 2008. godine isti stan, star 20 godina bude skuplji 15-20 000 KM u odnosu na prije 3-4 godine. Valjda sto je starija stvar to je jeftinija. Previse su napuhali, a lihvari po bankama jedva docekali.

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KRIZA NA BH. TRŽIŠTU NEKRETNINA:

Post by Bahra » 20 Apr 2013, 21:34

Konsultant wrote:Istinu zboris, cijene nisu bile proporcionalne gradnji vec onoliko koliko se napuhale. Cijene nisu nesto dramaticno pale, nekih 10-15% od gornje granice. Nelogicno je da 2008. godine isti stan, star 20 godina bude skuplji 15-20 000 KM u odnosu na prije 3-4 godine. Valjda sto je starija stvar to je jeftinija. Previse su napuhali, a lihvari po bankama jedva docekali.
Kod nas ljudi kad prodaju stan ili kucu uracunaju sentimentalnu vrijednost. Komicno ali istinito, a narod kupovao dok je moga sad dosao kapak. Nema kredita,kesa jos manje...nadam se da ce jos padati cjene.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: KRIZA NA BH. TRŽIŠTU NEKRETNINA:

Post by Mister No » 20 Apr 2013, 21:44

Ako se napravi usporedba sa cijenama nekretnina u okruženju može se reći da su cijene kvadrata stana kod nas prilično realne.
Naš je osnovni problem sto imamo izuzetno veliku nezaposlenost i male prosječne plate.
Jer mogu stanovi biti i 20 - 30 % jeftiniji opet ih vrlo mali broj ljudi može kupiti.
Oni koji mogu platiti 70 000 KM za stan uglavnom mogu i 100 000 KM, međutim najveći je broj onih kojima je i 20 000 KM previše.
Last edited by Mister No on 21 Apr 2013, 01:12, edited 1 time in total.
High Hopes...

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: KRIZA NA BH. TRŽIŠTU NEKRETNINA:

Post by Nela » 20 Apr 2013, 23:27

Ne bih se slozila s tobom, znas li koliko je kamate na tu razliku od 30 000 hiljada.
Malo sam sumnjicava kad je novogradnja u pitanju iz prostog razloga sto se koristi los materijal, opet stara gradnja iziskuje adaptaciju.
Cijene nekretnina su jako visoke, kamate da ne pominjem. Meni uopste nije jeftino kupiti stan od 60 kvadrata za 100 000 na Dobrinji, dok dodjes sa Dobrinje do grada treba ti sat vremena. A u centru i starom gradu cijena kvadrata doseze i do 3 000 km, najniza je 2 500 km.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: KRIZA NA BH. TRŽIŠTU NEKRETNINA:

Post by Mister No » 20 Apr 2013, 23:45

Kod nas stanove kupuju uglavnom oni koji su vani vise godina (Afganistan i Irak) i oni su u stanju platiti stan i 70 000 a i 200 000 KM (bar većina njih).
Problem je kako će ljudi od 500 KM plate, a takvih je najviše uz one koji je nemaju uopće, kupiti stan od 50 000 KM.
Cijene su relativne, Sarajevo je glavni grad, pogledaj malo cijene stanova u Zagrebu ili Ljubljani jos će ispast da smo jeftini.
High Hopes...

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: KRIZA NA BH. TRŽIŠTU NEKRETNINA:

Post by Nela » 20 Apr 2013, 23:50

Opet se ne mogu sloziti s tobom da stanove vecinom kupuje raja koja radi po Iraku i Afganistanu, odnosno tamo gdje za krace vrijeme zarade veci novac. Ja znam dosta mladih koji su kupili, naravno, uz pomoc kredita.
Sto se tice Ljubljane i Zagreba, znam da su cijene vece ali jedan je standard tamo, skroz drugi ovdje. I Menhetn je skuplji ali gdje njihove plate gdje nase.
A stvarno su rijetki poslovi gdje je plata 500 km. Ne kazem da svak moze priustiti ratu ali kad se saberes sa ratom ili kirijom haman te na isto dodje.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: KRIZA NA BH. TRŽIŠTU NEKRETNINA:

Post by Mister No » 21 Apr 2013, 00:14

Ma možeš se složiti ili ne ali ja ovdje te mlade ne vidim. Niti ih vidim da se zapošljavaju i da rade nešto, niti da kupuju stanove.
Imaju alternativu u pomoći roditelja, koji prodajom nekih parcela, vikendica i sl., im uspijevaju obezbijediti neki startni kapital.
A da neko može podići kredit od 100 000 KM i kupiti sebi stan...ma takve na prste jedne ruke možeš da nabrojiš.
High Hopes...

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: KRIZA NA BH. TRŽIŠTU NEKRETNINA:

Post by Nela » 21 Apr 2013, 09:24

Istina je da ih vecina trazi alternativu, tako sto opreme sprat kuce kod roditelja ili roditelji prodaju nesto pa ih poguraju i sl. Ali ja znam dosta mladih parova koji su kupili uz pomoc kredita.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: KRIZA NA BH. TRŽIŠTU NEKRETNINA:

Post by Zagorka » 21 Apr 2013, 14:08

Normalno da je kriza kad su napuhali cijene,još malo će prešišati zemlje u EU..........a kad pogledaš gdje se sve prave stanovi,pa nebi u nekim općinama zivjela dzabe da mi daju,ljudi nikako ne kontaju tri pravila kod prodaje nekretnine:lokacija,lokacija,lokacija :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: KRIZA NA BH. TRŽIŠTU NEKRETNINA:

Post by Dalia » 21 Apr 2013, 14:18

Kad će bolja vremena? Poludih čekajući da prodam kuću.
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Online

Re: KRIZA NA BH. TRŽIŠTU NEKRETNINA:

Post by Pasaga » 21 Apr 2013, 14:20

Dalia wrote:Kad će bolja vremena? Poludih čekajući da prodam kuću.

..u kom gradu,....
...lokacija.....centar....periferija....povrh grada....za gradom.....??? :123
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: KRIZA NA BH. TRŽIŠTU NEKRETNINA:

Post by STrendzer » 21 Apr 2013, 14:23

Sicki Brod

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Online

Re: KRIZA NA BH. TRŽIŠTU NEKRETNINA:

Post by Pasaga » 21 Apr 2013, 14:24

camargue wrote:Sicki Brod
...u BH....?...ili.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: KRIZA NA BH. TRŽIŠTU NEKRETNINA:

Post by STrendzer » 21 Apr 2013, 14:27

buraz,top lokacija,super komsiluk,Modrac jezero na puskomet,magistrala TZ-SA u blizini...inace Tuzlanski kanton..;)

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Online

Re: KRIZA NA BH. TRŽIŠTU NEKRETNINA:

Post by Pasaga » 21 Apr 2013, 14:30

camargue wrote:buraz,top lokacija,super komsiluk,Modrac jezero na puskomet,magistrala TZ-SA u blizini...inace Tuzlanski kanton..;)
moram se preracunat..... :hm
:cool
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: KRIZA NA BH. TRŽIŠTU NEKRETNINA:

Post by Dalia » 21 Apr 2013, 14:36

Pasaga wrote:
Dalia wrote:Kad će bolja vremena? Poludih čekajući da prodam kuću.

..u kom gradu,....
...lokacija.....centar....periferija....povrh grada....za gradom.....??? :123
Ma lokacija je savršena, kod mene je problem što na mjestu gdje mi je kuća po planu treba da se gradi neka cesta,
međutim znamo kako općine nemaju para pa Bog zna kad će to njihovo biti, a niko neće da kupi kuću/zemlju
da napravi nešto, a zna općina mu sutra može doći i srušiti to. Za pare naravno :D ali opet...
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Online

Re: KRIZA NA BH. TRŽIŠTU NEKRETNINA:

Post by Pasaga » 21 Apr 2013, 14:40

Dalia wrote:
Pasaga wrote:
Dalia wrote:Kad će bolja vremena? Poludih čekajući da prodam kuću.

..u kom gradu,....
...lokacija.....centar....periferija....povrh grada....za gradom.....??? :123
Ma lokacija je savršena, kod mene je problem što na mjestu gdje mi je kuća po planu treba da se gradi neka cesta,
međutim znamo kako općine nemaju para pa Bog zna kad će to njihovo biti, a niko neće da kupi kuću/zemlju
da napravi nešto, a zna općina mu sutra može doći i srušiti to. Za pare naravno :D ali opet...
Draga curo....kako ces tada da prodas?
Znaci tu covjek nebi mogao dobit nikakvu gradjevinsku dozvolu...nije urbana zona....
ima tu mnogo drugih peripetija..... :tjesi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests