Tržište nekretnina u BiH

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18925
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 766 times
Been thanked: 993 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by Nora Ibsenova » 02 May 2021, 14:48

Ali havana, sve je to u Sarajevu skupo baš zato što je Sarajevo. Mislim da je to fufe govorio.

Ista je cjena željeza i u Sarajevu i u Bugojnu, pa su opet stanovi u Sa duplo sluplji jer je zemljište, dozvole bla bla skuplje. A skuplje je jer je Sarajevo.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by Taare » 02 May 2021, 14:50

Još malo o fušeraju naših majstora.
još par riječi o onom čovjeku koji me zamolio da se ne miješam jer su majstori prijetili da će otići.
Moj prozor na 5-6 metara od mjesta gdje ručaju i čujem ih kako govore, citiram: "lako ćemo mi sa gazdom, švabo je zajeban"
Zajeban jer sam im govorio da ne rade kako treba pokušavajući da spasim jarana.
Helem, kad je prošlo određeno vrijeme i kada se kotlovnica počela odvajati od kuće, gazda kuće je nazvao majstora.
Ovo je original razgovor njih dvojice.

- majstore, šta ćemo sad, odvaja mi se kotlovnica od kuće.
- podšprajcaj.
- majstore, podšprajcam ti ženi.

Sljedeći slučaj je njegov prvi komšija. Dakle, dijele ogradu.
Taj komšija je imao carport. Ono, desetak cm ploče, stubovi i krov. Tu je parkirao auta.
i došao je majstor da mu tu sagradi kuću.
krenuo je da zida na toj ploči. prvo velika garaža, pa ploča, pa sprat, pa potkrovlje.
Ta ploča na garaži nije ni 12 cm.
Naravno da je ploča dobila stomak. Onda su krenuli da kroz garažu rade podzidu :grana
Svi mi se morete obratit

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18925
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 766 times
Been thanked: 993 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by Nora Ibsenova » 02 May 2021, 14:56

Treba kupit u goraždu staničnu.
Čist zrak, čista rijeka, još kad probiju Hranjen u Sa si za 40 minuta.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by Taare » 02 May 2021, 15:04

Nora Ibsenova wrote: 02 May 2021, 14:48 Ali havana, sve je to u Sarajevu skupo baš zato što je Sarajevo. Mislim da je to fufe govorio.

Ista je cjena željeza i u Sarajevu i u Bugojnu, pa su opet stanovi u Sa duplo sluplji jer je zemljište, dozvole bla bla skuplje. A skuplje je jer je Sarajevo.
Ma normalno. A to je zato što u sarajevu imaš posla pa samim tim i novca za zaradit.
Da obični zanačija, recimo mehaničar, dođe u sarajevo i otvori dobru automehaničarsku radnju i da se pročuje da radi kvalitetno, pljuni me ako ne bi izlazio na 5000 maraka mjesečno.
I logično je da svi hoće u sarajevo.
Ljudi su spremni na nikakav kvalitet zraka, gužve, pretrpane ceste, kolaps u saobraćaju, skup kvadrat stana...jer ljudima treba poso tj trebaju pare.
Zato je potražnja veća od ponude.

E sad, drugo je pitanje da li se ciljano ograničava ponuda kako bi se održale tako visoke cijene, ili je u pitanju nedostatak građevinskog zemljišta i hronicni deficit kvalifikovane radne snage.
Lično sam mišljenja da je u pitanju ovo prvo.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18925
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 766 times
Been thanked: 993 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by Nora Ibsenova » 02 May 2021, 15:22

Taare wrote: 02 May 2021, 15:04
Nora Ibsenova wrote: 02 May 2021, 14:48 Ali havana, sve je to u Sarajevu skupo baš zato što je Sarajevo. Mislim da je to fufe govorio.

Ista je cjena željeza i u Sarajevu i u Bugojnu, pa su opet stanovi u Sa duplo sluplji jer je zemljište, dozvole bla bla skuplje. A skuplje je jer je Sarajevo.
Ma normalno. A to je zato što u sarajevu imaš posla pa samim tim i novca za zaradit.
Da obični zanačija, recimo mehaničar, dođe u sarajevo i otvori dobru automehaničarsku radnju i da se pročuje da radi kvalitetno, pljuni me ako ne bi izlazio na 5000 maraka mjesečno.
I logično je da svi hoće u sarajevo.
Ljudi su spremni na nikakav kvalitet zraka, gužve, pretrpane ceste, kolaps u saobraćaju, skup kvadrat stana...jer ljudima treba poso tj trebaju pare.
Zato je potražnja veća od ponude.

E sad, drugo je pitanje da li se ciljano ograničava ponuda kako bi se održale tako visoke cijene, ili je u pitanju nedostatak građevinskog zemljišta i hronicni deficit kvalifikovane radne snage.
Lično sam mišljenja da je u pitanju ovo prvo.
Pa mislim kome nije jasno da su u Sarajevu stanovi skuplji jer se radi o Sarajevu ... Nisu sigurno skuplji jer su kvalitetniji :D.

Što se tiče majstorstva, da, moj brat 17 godina nije bio u Sarajevu, vratio se, počeo od kuće popravljat telefone, laptope i ostalu tehniku, u 3 godine se toliko pročulo za njega da ga zovu glumci, sudije, političari.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by Vrag » 02 May 2021, 15:27

Svi hoce u Sarajevu/centar od ostatka BiH do dijaspore pa i same Sa omladine. Ono ruglo od Stupa je rasprodano bilo ni bageri jos nisu dosli. I logicno da ce se nabiti cijena kad ima kome prodati nece ga pokloniti. Mada ja i dalje ne vidim tu zaludjenost stanom. Ako mi treba 10 min. da nadjem parking jebat ga onda.
Last edited by Vrag on 02 May 2021, 15:46, edited 1 time in total.

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18925
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 766 times
Been thanked: 993 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by Nora Ibsenova » 02 May 2021, 15:36

Vrag wrote: 02 May 2021, 15:27 Svi hoce u Sarajevu od ostatka BiH do dijaspore pa i same omladine. Ono ruglo od Stupa je rasprodano bilo ni bageri jos nisu dosli. I logicno da ce se nabiti cijena kad ima kome prodati nece ga pokloniti. Mada ja i dalje ne vidim zaludjenost stanom. Ako mi treba 10 min. da nadjem parking jebat ga onda.
Upravo tako.
Nema veće rugobe od one tibre.
Jedeš sa komšijom a svako u svom stanu. :D.

A cjena stana nimalo niska. Uvredljivo velika za ono što nude.

U Sarajevu, ako bih kupovala stan, samo Grbavica ili Dobrinja.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by Vrag » 02 May 2021, 15:41

Nora Ibsenova wrote: 02 May 2021, 15:36
Vrag wrote: 02 May 2021, 15:27 Svi hoce u Sarajevu od ostatka BiH do dijaspore pa i same omladine. Ono ruglo od Stupa je rasprodano bilo ni bageri jos nisu dosli. I logicno da ce se nabiti cijena kad ima kome prodati nece ga pokloniti. Mada ja i dalje ne vidim zaludjenost stanom. Ako mi treba 10 min. da nadjem parking jebat ga onda.
Upravo tako.
Nema veće rugobe od one tibre.
Jedeš sa komšijom a svako u svom stanu. :D.

A cjena stana nimalo niska. Uvredljivo velika za ono što nude.

U Sarajevu, ako bih kupovala stan, samo Grbavica ili Dobrinja.
Ma vala ako ne moram ne bi ga nigdje u Sa

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53831
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1919 times
Been thanked: 15200 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by HAVANA » 02 May 2021, 15:42

Taare wrote: 01 May 2021, 20:32
HAVANA wrote: 01 May 2021, 20:04

Nikakva laz. Ja cekam dozvolu da pocnem. Pozlilo mi neki dan kad sam vidio koliko je skocilo zeljezo i sve redom. Od fasade do alu profila itd... Sta 1000? Od cega je pravi, od kartona?
Vama stalno nešto skače, pogotovo sarajevskim nejmarima :rol
Upratiš rast cijena u zadnjih par godina i vidiš da je jedno bugojno 3X jeftinije od sarajeva.
Al ok, sad znam i zašto. Bugojno ima jeftino željezo :zubi
Idi ba havana spavaj :rol
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53831
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1919 times
Been thanked: 15200 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by HAVANA » 02 May 2021, 15:46

Ti napisa da je bugojno 3 puta jeftinije od sarajeva. Ne znam sta sad hoces, ja ti napisa zasto je jeftinije. I jos napisah da je zeljezo skocilo na 2 km, alu profili poskupili od 12 do 18%,fasada poskupila... Ne kontam ja uopste o cemu ti konkretno pricas osim tog nekog isticanja sebe i kritike drugog...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by Vrag » 02 May 2021, 15:48

Pa nije ni on tebe skontao da je u Sarajevu cijena jos vise skocila zbog samo rasta sirovine, neovisno sto se radi o Sarajevu. Logicno i u Bugojnu je skocila za taj procenat.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53831
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1919 times
Been thanked: 15200 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by HAVANA » 02 May 2021, 15:50

Nora Ibsenova wrote: 02 May 2021, 14:48 Ali havana, sve je to u Sarajevu skupo baš zato što je Sarajevo. Mislim da je to fufe govorio.

Ista je cjena željeza i u Sarajevu i u Bugojnu, pa su opet stanovi u Sa duplo sluplji jer je zemljište, dozvole bla bla skuplje. A skuplje je jer je Sarajevo.
Pa to je u citavom svijetu tako. Ne znam sta je tu cudno. Ja samo pisem o pocetnoj kalkulaciji kupovine zemljista na dobroj lokaciji, projekta i dozvole... Vec si na bruku para po m2 a ni poceo nisi. Kakve sad veze bugojno ima, nikakve. Nedostizno za napraviti u sarajevu. Ne vidim svrhu pominjanja bugojna.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18925
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 766 times
Been thanked: 993 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by Nora Ibsenova » 02 May 2021, 15:53

HAVANA wrote: 02 May 2021, 15:50
Nora Ibsenova wrote: 02 May 2021, 14:48 Ali havana, sve je to u Sarajevu skupo baš zato što je Sarajevo. Mislim da je to fufe govorio.

Ista je cjena željeza i u Sarajevu i u Bugojnu, pa su opet stanovi u Sa duplo sluplji jer je zemljište, dozvole bla bla skuplje. A skuplje je jer je Sarajevo.
Pa to je u citavom svijetu tako. Ne znam sta je tu cudno. Ja samo pisem o pocetnoj kalkulaciji kupovine zemljista na dobroj lokaciji, projekta i dozvole... Vec si na bruku para po m2 a ni poceo nisi. Kakve sad veze bugojno ima, nikakve. Nedostizno za napraviti u sarajevu. Ne vidim svrhu pominjanja bugojna.
Pa spomenuto je da se napravi komparacija cjena.

Ti si sam rekao: je li ga od kartona prave. Ne, prave ga od istog materijala od kog u sa prave stanove, ali jebiga, sarajevo je glavni grad.

Ti govoriš poskupljuju stanovi jer materijal za izgradnju poskupljuje. E tu dođemo do Bugojna. Ili bilo kog drugog mjesta. I tamo je iste cjene materijal pa su stanovi znatno jeftiniji.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53831
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1919 times
Been thanked: 15200 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by HAVANA » 02 May 2021, 16:00

Vrag wrote: 02 May 2021, 15:48 Pa nije ni on tebe skontao da je u Sarajevu cijena jos vise skocila zbog samo rasta sirovine, neovisno sto se radi o Sarajevu. Logicno i u Bugojnu je skocila za taj procenat.
Pa nisam ni napisao da je zbog toga sarajevo skuplje. To usput napisah da je sad i to poskupilo. Osnovna kalkulacija kupovina zemljista, mogucnost dozvoljene gradnje, dozvole, projekat... Cijenu zemljista plus to sve dijelis na netto prodajnu povrsinu objekta koji pravis. U startu imas cijenu koliko te to osnovno kosta po m2 prodajnog. To je neka brza racunica kad gledas zemlju. Isplati li se ili ne. Bugojno i 7 spratova vjerujem moze i na manje od 100km po m2 prodajnog a sarajevo u boljoj zoni dodje nekad salom i na 1000km po m2 tog osnovnog troska.Tek onda ide cijena gradnje, materijali, kvalitet... A tu tek ima ogromnih razlika. Preopsirno je ovo za foruma i pisanja. Trebalo bi romane pisat. Jebo i sarajevo i bugojno.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Tasmanijski tigar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 628
Joined: 15 Nov 2019, 21:58
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by Tasmanijski tigar » 02 May 2021, 16:08

Vrag wrote: 02 May 2021, 15:48 Pa nije ni on tebe skontao da je u Sarajevu cijena jos vise skocila zbog samo rasta sirovine, neovisno sto se radi o Sarajevu. Logicno i u Bugojnu je skocila za taj procenat.
Skočila je svugdje. Evo sada gledam ima li šta u Zenici, u zgradi gdje sam ja prije 3 godine platio po 1550 km/m2.
Imaju dva stana na Piku, jedan hoće 2000 km/m2, a na drugom je cijena po dogovoru.
Sada je to polovno, a cijena veća.

Gledao sam i novogradnju, oko 2500 km/m2

NOVOGRADNJA DVOSOBAN STAN 40,90m2 - ZENICA CENTAR (102.900 KM)
https://www.olx.ba/r/32218387/729258

Znači, ja sam dobro prošao. 😋
:123

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53831
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1919 times
Been thanked: 15200 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by HAVANA » 02 May 2021, 16:08

Nora Ibsenova wrote: 02 May 2021, 15:53
HAVANA wrote: 02 May 2021, 15:50

Pa to je u citavom svijetu tako. Ne znam sta je tu cudno. Ja samo pisem o pocetnoj kalkulaciji kupovine zemljista na dobroj lokaciji, projekta i dozvole... Vec si na bruku para po m2 a ni poceo nisi. Kakve sad veze bugojno ima, nikakve. Nedostizno za napraviti u sarajevu. Ne vidim svrhu pominjanja bugojna.
Pa spomenuto je da se napravi komparacija cjena.

Ti si sam rekao: je li ga od kartona prave. Ne, prave ga od istog materijala od kog u sa prave stanove, ali jebiga, sarajevo je glavni grad.

Ti govoriš poskupljuju stanovi jer materijal za izgradnju poskupljuje. E tu dođemo do Bugojna. Ili bilo kog drugog mjesta. I tamo je iste cjene materijal pa su stanovi znatno jeftiniji.
Jooj. Ne govorim to. Materijali i kvalitet su samo jedna stavka. Lokacija, regulacioni itd druga. A ima i treca, cetvrta... Kakvo bugojno ljudi dragi. Volio bi i onaj u minhenu da mu je kvadrat ko van minhena al ne ide. Eto napravite stambenu zgradu na grbavici u ravnom pa javite koliko je m2. Eno prodaje se kod zeljinog pomocnog 600m2 zemlje i kuca. 560000km.Regulacioni p+2.Pa racunaj.Kupim po bugojna za te pare. A vjerovatno ide i p+7 recimo. Sto pojeftinjuje gradnju...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18925
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 766 times
Been thanked: 993 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by Nora Ibsenova » 02 May 2021, 16:11

HAVANA wrote: 02 May 2021, 16:08
Nora Ibsenova wrote: 02 May 2021, 15:53

Pa spomenuto je da se napravi komparacija cjena.

Ti si sam rekao: je li ga od kartona prave. Ne, prave ga od istog materijala od kog u sa prave stanove, ali jebiga, sarajevo je glavni grad.

Ti govoriš poskupljuju stanovi jer materijal za izgradnju poskupljuje. E tu dođemo do Bugojna. Ili bilo kog drugog mjesta. I tamo je iste cjene materijal pa su stanovi znatno jeftiniji.
Jooj. Ne govorim to. Materijali i kvalitet su samo jedna stavka. Lokacija, regulacioni itd druga. A ima i treca, cetvrta... Kakvo bugojno ljudi dragi. Volio bi i onaj u minhenu da mu je kvadrat ko van minhena al ne ide. Eto napravite stambenu zgradu na grbavici u ravnom pa javite koliko je m2. Eno prodaje se kod zeljinog pomocnog 600m2 zemlje i kuca. 560000km.Regulacioni p+2.Pa racunaj.Kupim po bugojna za te pare. A vjerovatno ide i p+7 recimo. Sto pojeftinjuje gradnju...
Ama ja ti govorim zbog čega je reagirano onako kako jeste, a ti navalio kakvo Bugojno, pa kakvo Bugojno.

Jesi sam rekao: " je li ga od kartona prave " kao komentar na cijenu stana? Jesi. A stan nije jeftin jer je nekvalitetan nego jer mu lokacija ne valja.

Jesi nedokazan jebote.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by Vrag » 02 May 2021, 16:13

Niti se razumijem niti me nesto plaho zanima. Vodim se nekom logikom. Jedno vrijeme mi se svidjala Bjelasnica, sad se pretvorila u Ciglane.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53831
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1919 times
Been thanked: 15200 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by HAVANA » 02 May 2021, 16:59

Nora Ibsenova wrote: 02 May 2021, 16:11
HAVANA wrote: 02 May 2021, 16:08
Jooj. Ne govorim to. Materijali i kvalitet su samo jedna stavka. Lokacija, regulacioni itd druga. A ima i treca, cetvrta... Kakvo bugojno ljudi dragi. Volio bi i onaj u minhenu da mu je kvadrat ko van minhena al ne ide. Eto napravite stambenu zgradu na grbavici u ravnom pa javite koliko je m2. Eno prodaje se kod zeljinog pomocnog 600m2 zemlje i kuca. 560000km.Regulacioni p+2.Pa racunaj.Kupim po bugojna za te pare. A vjerovatno ide i p+7 recimo. Sto pojeftinjuje gradnju...
Ama ja ti govorim zbog čega je reagirano onako kako jeste, a ti navalio kakvo Bugojno, pa kakvo Bugojno.

Jesi sam rekao: " je li ga od kartona prave " kao komentar na cijenu stana? Jesi. A stan nije jeftin jer je nekvalitetan nego jer mu lokacija ne valja.

Jesi nedokazan jebote.
Pa izmedju ostalog je i nekvalitetan. U zivotu svom nisam vidio novogradnju nigdje da je 1000km po m2 stana prodajna cijena. Ne znam uopste to izracunati kako doci do te cifre. Prodajne. I na sta to lici. Ok, jeftina zemlja, dozvola, dobra spratnost... Al opet ne kontam. Ja pravim zgradu od 12 stanova i dobra mi je polazna tacka. 300km po m2 prodajne povrsine me kosta prije pocetka gradnje. Od 1000km do 1200km sam racunao da ce me izaci gradnja i vanjsko uredjenje. Ne znam da li cu moci to sa ovim sad cijenama.znaci oko 1500km po m2 mene kosta. E sad na to dodaj kamate za kredit, nepredvidjenih izdataka, na kraju balade porez na dobit... Moze to jeftinije. Nacrtas zgradu ko u skoli kocku, udaris bugarski pvc, fasadu obicnu najeftiniju, podove, plocice, sanitarije itd... Naravno da moze jeftinije. Sve moze jeftinije. :cudi Pogledajte onu tibru prvu, eto to su te jeftine opcije. :lupa A vjerujem da je i bolja kvalitetom od bugojna za 1000km.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by Vrag » 02 May 2021, 19:02

HAVANA wrote: 02 May 2021, 16:59
Nora Ibsenova wrote: 02 May 2021, 16:11

Ama ja ti govorim zbog čega je reagirano onako kako jeste, a ti navalio kakvo Bugojno, pa kakvo Bugojno.

Jesi sam rekao: " je li ga od kartona prave " kao komentar na cijenu stana? Jesi. A stan nije jeftin jer je nekvalitetan nego jer mu lokacija ne valja.

Jesi nedokazan jebote.
Pa izmedju ostalog je i nekvalitetan. U zivotu svom nisam vidio novogradnju nigdje da je 1000km po m2 stana prodajna cijena. Ne znam uopste to izracunati kako doci do te cifre. Prodajne. I na sta to lici. Ok, jeftina zemlja, dozvola, dobra spratnost... Al opet ne kontam. Ja pravim zgradu od 12 stanova i dobra mi je polazna tacka. 300km po m2 prodajne povrsine me kosta prije pocetka gradnje. Od 1000km do 1200km sam racunao da ce me izaci gradnja i vanjsko uredjenje. Ne znam da li cu moci to sa ovim sad cijenama.znaci oko 1500km po m2 mene kosta. E sad na to dodaj kamate za kredit, nepredvidjenih izdataka, na kraju balade porez na dobit... Moze to jeftinije. Nacrtas zgradu ko u skoli kocku, udaris bugarski pvc, fasadu obicnu najeftiniju, podove, plocice, sanitarije itd... Naravno da moze jeftinije. Sve moze jeftinije. :cudi Pogledajte onu tibru prvu, eto to su te jeftine opcije. :lupa A vjerujem da je i bolja kvalitetom od bugojna za 1000km.
Koja je to novogradnja "kvalitetna" gradnja?

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests