Tržište nekretnina u BiH

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80469
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7152 times
Been thanked: 11594 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by spacebound » 19 Sep 2021, 10:59

Taare wrote: 11 Sep 2021, 12:21 Milja po kvadratu. Dulum i po' zemljišta besplatno.
Otvoriti jedan zid, dodat zimsku baštu i imaš objekat iz snova.
Zasadiš voćnjak...
Al jok, de u gradski smrad i buku. Mali, tijesni stančić od nekih sedamdeset kvadrata u kojem niko nije rahat.
Komšija ispod guzi, onaj iznad napravio party, ispred prolaze dizeli bez katalizatora koji iz auspuha izbacuju rakove...

https://www.olx.ba/artikal/40992058/tot ... ne-centar/
:plavi
Exchan ❌️

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by CikCikCikPogodi » 19 Sep 2021, 11:21

Taare wrote: 19 Sep 2021, 10:10
CikCikCikPogodi wrote: 19 Sep 2021, 00:14 Ako hoces u nekretnine da ulazes i iznajmljujes, za pocetak je stan najbolji.
Jok. Na današnjem vaktu, nekretnine su glupost.
Da kupiš stan i da ga rentaš, treba ti 20 godina za povratak investicije.
I to ako si sretan.
Bavim se drugim poslovima u kojima se investicija vrati za dvije godine.
U trećoj godini imaš 200k čiste zarade.
Jok eto povratit cu je za pet godina. Bolan sta ti misliš "instant zarada". I to nekretnine su glupost dobro razmisli. Nekretnine su dugoročni izvor cistih para.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80469
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7152 times
Been thanked: 11594 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by spacebound » 19 Sep 2021, 11:23

Julia-Klara wrote: 19 Sep 2021, 10:32 Meni smeta sto svugdje prave zgrade, unistise prelijepe ulicice sa kucicama i dvoristima...
Plus unistava se zelena povrsina grada, ljeta postaju svakako nesnosnija, i jos to unistavanje zelenila - tuga.
I meni. Grozno je. Gledam svaki dan sta od Doboja rade. Ali samo zgrada na zgradu, cupaju drvece, ravnaju parkove, unistavaju parkinge. Samim unistavanjem parkinga, a pravljenjem silnih stambenih zgrada prave opsti krkljanac. Nemaju vise gdje stati ta vozila, a u svakom zbunu po jedan parking radnik cuci da skoci i naplati kaznu :grana
Grozno, kakva selendra je ovaj grad postao.
Pametnjakovici su se sad sjetili da jednu ulicu, koja je "sredjena" prije 10ak godina i novo drvece zasadjeno, prosire, naravno i drvece su pocupali :grana Paralelno s tom ulicom napravili novu, tamo gdje nice komplet novo naselje, samo dvije trake, uske i trotoar sirine metar i po. I budali je jasno da ce za par godina i to dizati i praviti nanovo :grana
Exchan ❌️

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by CikCikCikPogodi » 19 Sep 2021, 11:24

Julia-Klara wrote: 19 Sep 2021, 10:22 Moj stan sam platila 50 000 kad sam kupovala, sada ga komotno mogu prodat za 75 000, a 40 kvadrata
Sljedece godine bi se moglo jos nesto kupiti, ako cijene ne odu puno gore.

Ovo sam pikirala, pa ako ne ode bice moj :julia
https://www.olx.ba/artikal/31427081/set ... d-2754-ds/
Znaci imas mrtvog kapitala. Trosi to, pare se trebaju vrtiti stalno.

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by CikCikCikPogodi » 19 Sep 2021, 11:30

Julia-Klara wrote: 19 Sep 2021, 10:28 ma znam, malo mi fali, a nisam htjela opet posudjivati od svojih
Ima stancica, a ovo austrougarska, u centru grada, dvije minute pjeske do mojih, 8 do stana :hop
Vidjecemo!
Ma ima u Brckom, i nikako mi nije jasno kako su cijene ovako niske u poredjenju sa ostatkom BiH. Zgrade se grade nenormalno, stanovi prodaju...
A kuca ko u prici!
Dobra je, izgleda iz vana dobro. Ali bi ja unutra sve digo i uradio u starinskom stilu, bezobzira koliko bi to kostalo.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by Taare » 19 Sep 2021, 12:19

HAVANA wrote: 19 Sep 2021, 10:13 Preskocio si izadjes vani pa pocnes vanjsko uredjenje, i da nisam nista zaboravio dodaj vazda 10% na ono sto si planiro. I ne znam koji qrac imas taj gard vazda, i jezik da vrijedjas. Pricamo jebo te koji ti je qrac?Ne znam ja nista, ucim, citav zivot ucim. Zivim ovde i radim to godinama, svoj novac ulazem i kupujem to. Ne za druge. Pa ako bi kome sebi bi. Kakvih bolan 50000 na ovu kvadraturu, polozaj... sta ti je? Meni govoris da supljiram koji znam svaki ovaj oglas i zemljiste sto se prodaje jer svaki dan gledam a ti mi kucu iz brckog stavljas za 150000 ko grbavicu. A meni govoris da supljiram. Mozes kupiti stan od 50m2 za 150000 na grbavici a kucu u ravnom mozes samo sanjati. Nemoj ni da pricamo ako cemo s visoka pricat.Ja pricam sto sam radio i sto znam. Nemoj ljudima nerealnu sliku davati, jos ce te ko poslusat pa kupit mezar u kupreskoj sa prilazom od metar misleci da sa 50 milja moze cuda napravit. Hoces da covjeka infarkt spuca...
Ne vrijeđam niti mi je cilj. Samo žustra rasprava. Ako je nešto zvučalo kao uvreda, izvinjavam se.
moj problem s tobom je taj što ja gledam u mlijeko, vidim da je bijelo, a ti mi govoriš da je crno.
Znam jer radim.
Sad kad sam bio u bosni, platio sam momku da jednom siromašnom komšiji uradi fasadu, tako da znam koliko košta jer sam platio.
Znam koliko košta kupatilo jer ću mu platiti i kupatilo.
Jaran radi grijanje tako da znam koliko košta.
Drugi rade sve od drveta.
Nikad ne govorim napamet, proizvoljno.
A već sam ti ponudio.
Imaš priliku da za dž dobiješ kuću. Ono, ako si već toliko ubijeđen da si u pravu.
Svi mi se morete obratit

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53841
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1920 times
Been thanked: 15204 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by HAVANA » 19 Sep 2021, 12:30

O kojoj kuci ti pricas,gledao sam je ima i 2 godine.Ja je ne bi ni za 150000km. :cudi
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by Taare » 19 Sep 2021, 13:14

CikCikCikPogodi wrote: 19 Sep 2021, 11:21
Taare wrote: 19 Sep 2021, 10:10
Jok. Na današnjem vaktu, nekretnine su glupost.
Da kupiš stan i da ga rentaš, treba ti 20 godina za povratak investicije.
I to ako si sretan.
Bavim se drugim poslovima u kojima se investicija vrati za dvije godine.
U trećoj godini imaš 200k čiste zarade.
Jok eto povratit cu je za pet godina. Bolan sta ti misliš "instant zarada". I to nekretnine su glupost dobro razmisli. Nekretnine su dugoročni izvor cistih para.
Slobodan si da sa svojim parama radiš šta god ti volja. Istu slobodu uzimam za sebe. :cudi
Što se mene tiče, bh nekretnine ne dolaze u obzir.
Ne vidim se u tome. Idem na druge opcije.
U bosni se svakako ne vidim osim kao turista.
Ulažem u postojeće, slabo razvijene biznise koji mi donose dodatnu zaradu.
Malo mu razradi ideju, uloži u mehanizaciju i to je to.
Bitno mi je da ne moram ni prstom maknut.
Sad sam ovdje u njemačkoj odbio da preuzmem lokal koji na godišnjem nivou donosi između 80 i 100k eura čišće. Neću zato što je stresno.
Tako to vidim i sa nekretninama i rentanjem istih.
Svi mi se morete obratit

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by CikCikCikPogodi » 19 Sep 2021, 14:09

Taare wrote: 19 Sep 2021, 13:14
CikCikCikPogodi wrote: 19 Sep 2021, 11:21
Jok eto povratit cu je za pet godina. Bolan sta ti misliš "instant zarada". I to nekretnine su glupost dobro razmisli. Nekretnine su dugoročni izvor cistih para.
Slobodan si da sa svojim parama radiš šta god ti volja. Istu slobodu uzimam za sebe. :cudi
Što se mene tiče, bh nekretnine ne dolaze u obzir.
Ne vidim se u tome. Idem na druge opcije.
U bosni se svakako ne vidim osim kao turista.
Ulažem u postojeće, slabo razvijene biznise koji mi donose dodatnu zaradu.
Malo mu razradi ideju, uloži u mehanizaciju i to je to.
Bitno mi je da ne moram ni prstom maknut.
Sad sam ovdje u njemačkoj odbio da preuzmem lokal koji na godišnjem nivou donosi između 80 i 100k eura čišće. Neću zato što je stresno.
Tako to vidim i sa nekretninama i rentanjem istih.
Kontam ja sta ti hoces da kazes. Ali ne kontam kakav imas problem sa ulaganjem u nekretnine, i to je investicija, koja se isplati. Samo treba sjest istrazit, i pregledati.
To oko kupovine lokala dobro je da nisi uso, mozo on dobro izgledati, ali vecina imaju skrivene probleme. I to nije stresno, kada ne razmisljas o tom stresu, zivi bolan slobodno, ako si odbio 100.000 eura prihoda zbog stresa, onda stvarno treba biti malo gladan pa razmislit.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by Taare » 19 Sep 2021, 15:47

CikCikCikPogodi wrote: 19 Sep 2021, 14:09 Ali ne kontam kakav imas problem sa ulaganjem u nekretnine
Smatram da nije isplativo. Investicija sa potencijalnim brdom problema. Predugo traje dok povratiš uloženo.
To je jako isplativ poso ako si investitor koji sagradi zgradu pa proda stanove.
Rentanje u bih je nula.
Jedino ako baš imaš viška para pa ne želiš da po nekim računima sakupljaju prašinu, jelte.
CikCikCikPogodi wrote: 19 Sep 2021, 14:09 To oko kupovine lokala dobro je da nisi uso, mozo on dobro izgledati, ali vecina imaju skrivene probleme.
Ovaj nema nikakve. Sigurna para. Problem je stres sa radnom snagom.
Teško je naći pouzdane radnike. Jbo ti poso ako ću ja svoje neprocjenjivo vrijeme provoditi u lokalu.
Ranije sam odbio da uđem u jedan veći lanac i preuzmem par filijala koje bi mi mjesečno donosile 100k
Uvijek isti razlog.
Svi mi se morete obratit

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by CikCikCikPogodi » 19 Sep 2021, 19:12

Taare wrote: 19 Sep 2021, 15:47
CikCikCikPogodi wrote: 19 Sep 2021, 14:09 Ali ne kontam kakav imas problem sa ulaganjem u nekretnine
Smatram da nije isplativo. Investicija sa potencijalnim brdom problema. Predugo traje dok povratiš uloženo.
To je jako isplativ poso ako si investitor koji sagradi zgradu pa proda stanove.
Rentanje u bih je nula.
Jedino ako baš imaš viška para pa ne želiš da po nekim računima sakupljaju prašinu, jelte.
CikCikCikPogodi wrote: 19 Sep 2021, 14:09 To oko kupovine lokala dobro je da nisi uso, mozo on dobro izgledati, ali vecina imaju skrivene probleme.
Ovaj nema nikakve. Sigurna para. Problem je stres sa radnom snagom.
Teško je naći pouzdane radnike. Jbo ti poso ako ću ja svoje neprocjenjivo vrijeme provoditi u lokalu.
Ranije sam odbio da uđem u jedan veći lanac i preuzmem par filijala koje bi mi mjesečno donosile 100k
Uvijek isti razlog.
Svako trziste ima svoje kad je kod nekretnina u pitanju. Ne moze biti isto u Sarajevu, Zagrebu i Begoradu, iako su blizu jedna drugom sva tri.
To oko restorana, uredu je jedan, ali vise pod jednim korovom, vec druga prica. Jedan se moze podnijeti. Kad imas na vise lokacija, moras menadzere postavljat u svaki.

begluci
Na probnom
Na probnom
Posts: 69
Joined: 23 Dec 2019, 19:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 10 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by begluci » 20 Sep 2021, 18:53


User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by CikCikCikPogodi » 20 Sep 2021, 18:56

begluci wrote: 20 Sep 2021, 18:53 http://business-magazine.ba/2021/09/08/ ... -zivota-2/
sta mislite na šta će ovo izaći
Roofgardens, svaki bolji penthouse to odavno ima.

begluci
Na probnom
Na probnom
Posts: 69
Joined: 23 Dec 2019, 19:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 10 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by begluci » 20 Sep 2021, 19:03

CikCikCikPogodi wrote: 20 Sep 2021, 18:56
begluci wrote: 20 Sep 2021, 18:53 http://business-magazine.ba/2021/09/08/ ... -zivota-2/
sta mislite na šta će ovo izaći
Roofgardens, svaki bolji penthouse to odavno ima.
trolo si ti i po klixu...kao i onaj Tare..provališe ga brzo..samo ne znam odkud ovde

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by Taare » 20 Sep 2021, 19:10

begluci wrote: 20 Sep 2021, 18:53 http://business-magazine.ba/2021/09/08/ ... -zivota-2/
sta mislite na šta će ovo izaći
Ako naprave ovako kako je osmišljeno, biće bombastično.
koja je cijena kvadrata?
Svi mi se morete obratit

begluci
Na probnom
Na probnom
Posts: 69
Joined: 23 Dec 2019, 19:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 10 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by begluci » 20 Sep 2021, 19:10

Taare wrote: 19 Sep 2021, 12:19
HAVANA wrote: 19 Sep 2021, 10:13 Preskocio si izadjes vani pa pocnes vanjsko uredjenje, i da nisam nista zaboravio dodaj vazda 10% na ono sto si planiro. I ne znam koji qrac imas taj gard vazda, i jezik da vrijedjas. Pricamo jebo te koji ti je qrac?Ne znam ja nista, ucim, citav zivot ucim. Zivim ovde i radim to godinama, svoj novac ulazem i kupujem to. Ne za druge. Pa ako bi kome sebi bi. Kakvih bolan 50000 na ovu kvadraturu, polozaj... sta ti je? Meni govoris da supljiram koji znam svaki ovaj oglas i zemljiste sto se prodaje jer svaki dan gledam a ti mi kucu iz brckog stavljas za 150000 ko grbavicu. A meni govoris da supljiram. Mozes kupiti stan od 50m2 za 150000 na grbavici a kucu u ravnom mozes samo sanjati. Nemoj ni da pricamo ako cemo s visoka pricat.Ja pricam sto sam radio i sto znam. Nemoj ljudima nerealnu sliku davati, jos ce te ko poslusat pa kupit mezar u kupreskoj sa prilazom od metar misleci da sa 50 milja moze cuda napravit. Hoces da covjeka infarkt spuca...
Ne vrijeđam niti mi je cilj. Samo žustra rasprava. Ako je nešto zvučalo kao uvreda, izvinjavam se.
moj problem s tobom je taj što ja gledam u mlijeko, vidim da je bijelo, a ti mi govoriš da je crno.
Znam jer radim.
Sad kad sam bio u bosni, platio sam momku da jednom siromašnom komšiji uradi fasadu, tako da znam koliko košta jer sam platio.
Znam koliko košta kupatilo jer ću mu platiti i kupatilo.
Jaran radi grijanje tako da znam koliko košta.
Drugi rade sve od drveta.
Nikad ne govorim napamet, proizvoljno.
A već sam ti ponudio.
Imaš priliku da za dž dobiješ kuću. Ono, ako si već toliko ubijeđen da si u pravu.
ovaj Tare..Fufe na klixu King teodor je obični trol..raja ga je brzo provalila..i tamo baljezgao razne gluposti..vidim i ovde lagano gasira..samo ne znam koja mu je svrha..

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by Taare » 20 Sep 2021, 19:14

begluci wrote: 20 Sep 2021, 19:10King teodor
Jbo te king teodor u usta.
Svi mi se morete obratit

begluci
Na probnom
Na probnom
Posts: 69
Joined: 23 Dec 2019, 19:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 10 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by begluci » 20 Sep 2021, 19:23

Taare wrote: 20 Sep 2021, 19:14
begluci wrote: 20 Sep 2021, 19:10King teodor
Jbo te king teodor u usta.
King Theoden
zadnja aktivnost na klixu 20.4.2020.
do tada zatrpavao glupostima ma to je nevjerovatno...da takvih ljudi ima da tako traće vrijeme..

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by CikCikCikPogodi » 21 Sep 2021, 15:54


User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Tržište nekretnina u BiH

Post by Krokodil Behko » 21 Sep 2021, 15:59


Bez obzira na količinu terena i plantažu, ne vrijedi toliko :jok
Možda i vrijedi, ali neće biti mušterija. Neće baš svako istresti tolike pare, samo da bi bio farmer, negdje u nekoj nedođiji, u kojoj je i sam bog izgubio opanak.
online

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests