PIO/MIO FBiH, PIO RS

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: KONZUM ukinuo penzionerima popust na kondome

Post by storm » 12 Mar 2016, 23:59

greeneyes wrote:Na državnom nivou uštedili su možda cenera s obzirom na to koliko penzioneri rabe ove proizvode. :D.
Ma daaaaj ...njima su trebali i besplatno dijeliti....u svrhu sprječavanja širenja salmonele :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: KONZUM ukinuo penzionerima popust na kondome

Post by greeneyes » 13 Mar 2016, 00:08

Ma ja, podijelit' im da imaju u šta mokriti bez da zapišavaju drveće, klupe, auta, šta sve ne. :valja
Samo sabura

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: KONZUM ukinuo penzionerima popust na kondome

Post by SPINERKA » 13 Mar 2016, 01:35

:hm


..Da nisu u pitanju-popusti koji odredjeni penzionetri imaju i koji se mogu upotrijebiti --SAMO ZA HRANU,

--U nekim zemljama, kao USA, se ne moze kupiti -pivo, vino , cigarete, sapuni , vitamini , hrana za cuke, kao i recimo -vruca - hrana -pripremljena vec u prodavnici.
Image

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: KONZUM ukinuo penzionerima popust na kondome

Post by navika » 13 Mar 2016, 01:38

Spin, oni nemaju food stamps :)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Krokodil Behko » 22 Mar 2016, 10:54

Zadnjih dana, svi pričaju o uređenju Mostara i Fahrinom suđenju, a penzije još uvijek nema.
Rajfajzen banka, koja ima najviše komitenata, još uvijek nije dobila pare za isplatu. Namjerno je ostavljaju zadnju, jer tu je najviše penzionera, a nemaju para u fondu, da isplate.
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Chloe » 22 Mar 2016, 11:24

Krokodil Behko wrote:Zadnjih dana, svi pričaju o uređenju Mostara i Fahrinom suđenju, a penzije još uvijek nema.
Rajfajzen banka, koja ima najviše komitenata, još uvijek nije dobila pare za isplatu. Namjerno je ostavljaju zadnju, jer tu je najviše penzionera, a nemaju para u fondu, da isplate.
Koje penzije kasne? Redovne, je l'?
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Krokodil Behko » 22 Mar 2016, 11:26

Chloe wrote:
Krokodil Behko wrote:Zadnjih dana, svi pričaju o uređenju Mostara i Fahrinom suđenju, a penzije još uvijek nema.
Rajfajzen banka, koja ima najviše komitenata, još uvijek nije dobila pare za isplatu. Namjerno je ostavljaju zadnju, jer tu je najviše penzionera, a nemaju para u fondu, da isplate.
Koje penzije kasne? Redovne, je l'?
Pa sve su redovne, ili bi bar trebale biti, čim se zovu penzije :D
ne kontam te... Možda misliš na vrstu penzije, pa evo, riječ je o invalidskoj prijevremenoj.
Ista je stvar u toj banci i sa ostalim penzijama.
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Chloe » 22 Mar 2016, 12:51

Ne razumijem se u penzije,
ali znam da sam znala čuti razgovore stranki kad kažu npr. nisu još bile šehidske penzije ...
pa mislim kako nisu isplate u isto vrijeme. :cudi

Moji su roditelji dobili penzije pa me sve skupa zbunilo. :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Chloe » 22 Mar 2016, 12:51

Ne razumijem se u penzije,
ali znam da sam znala čuti razgovore stranki kad kažu npr. nisu još bile šehidske penzije ...
pa mislim kako nisu isplate u isto vrijeme. :cudi

Moji su roditelji dobili penzije pa me sve skupa zbunilo. :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Krokodil Behko » 22 Mar 2016, 18:23

Chloe wrote:Ne razumijem se u penzije,
ali znam da sam znala čuti razgovore stranki kad kažu npr. nisu još bile šehidske penzije ...
pa mislim kako nisu isplate u isto vrijeme. :cudi

Moji su roditelji dobili penzije pa me sve skupa zbunilo. :)
Možda se šehidske penzije dijele iz drugog fonda, a ne iz penzionog?
Čini mi se da Ministarstvo finansija isplaćuje ove neratne invalidnine i tuđe njege, pa može biti da je to to. Eh sad, za razliku od fonda PIO, ministarstvo finansija je redovno. Svakog 15-og u mjesecu, isplate mi tuđu njegu, na ime bolesti i invalidnosti majke, ne kasni nikad.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Zagorka » 25 Mar 2016, 15:35

Nama za njih otkidaju redovno, a njima isplacuju neredovno. Slicno je i sa invalidima, i sa nezaposlenima. Nama se mjesecno ispostavlja racun, i ne smijes kasniti,a oni te iste pare njima svima kasne, vazda jedna kategorija čeka.....
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Chloe » 26 Mar 2016, 22:34

Kod nas krade dobar dio građana.
Npr. u mojoj čaršiji kad fiskalni račun dobiješ u pekari, manjim trgovinama, kafićima, restoranima, buticima znaš da je Inspekcija u čaršiji.
U velikom marketu, radnici rade ne prihavljeni po nekoliko mjeseci, kad zatraže prijavu, drugog zaposle.
Imamo i "kupljenih" penzionera, jedna je doktorica bila pod istragom ali sve je to prošlo bez odgovornosti.
Na crno razno raznih radnji .... ma haos.
Da svi pošteno dajemo svoj novac, a pratimo kud ide i šta odgovorni rade s njim, imali bi bolju situaciju.

Ovako, najgore prolaze pošteni građani i pošteni firmaši, a s njima i najugroženije populacije grđana .... :cudi
Last edited by Chloe on 26 Mar 2016, 22:58, edited 1 time in total.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Mutevelija » 26 Mar 2016, 22:51

Ko će uplaćivati sljedećim generacijama Penzijsko?
Npr ja sam radio 9 mjeseci neosiguran "na crno", kako će se to dalje odvijati.
Da li će država se pobrinuti o tome kobejagi u budućnosti.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Krokodil Behko » 19 Apr 2016, 09:33

Upitna isplata penzija u FBiH?

Neuplaćivanje doprinosa Zavodu za penziono i invalidsko osiguranje Federacije BiH, glavni je razlog za stalno kašnjenje penzija.

Među najvećim dužnicima su firme u državnom vlasništvu, čija dugovanja samo u jednom kantonu iznose više od 70 miliona maraka.

Dug je spisak dužnika za penziono i invalidsko osiguranje u Federaciji BiH. Među njima su: Željeznice Federacije BiH 120 miliona, Rudnici Kreka, Zenica, Kakanj i Breza 170 miliona, GRAS Sarajevo 60 miliona, Agrokomerc 35 miliona maraka.

I mnogobrojni zdravstveni radnici iz Mostara su bez uplaćenog radnog staža. Samo Sveučilišna bolnica u Mostaru duguje 30 miliona maraka. A nije jedina.

Bez mehanizma naplate dugovanja, krug se zatvara. Najviše ispaštaju penzioneri. Neizmirene obaveze poreskih dužnika svakog mjeseca uzrokuju kašnjenje penzija i po 15 dana.

Podsjećamo, Porezna uprava Federacije nedavno je objavila podatke prema kojima državne firme duguju više od milijardu maraka poreza. Za 2 dana najavljuju blokade računa. Ovakav potez u federalnom Zavodu PIO ocjenjuju pozitivim, jer pomaka nije bilo godinama.

„U zadnjih 9 mjeseci Željeznice su platile manje od 100 hiljada za pojedinačne uplate, i Rudnik Kakanj 13-15 hiljada. Ostali nisu ni marke, dakle nemaju više sredstava ni za pojedinačno penzionisanje“, pojasnio je Zijad Krnjić, direktor FZ MIO/PIO.

Deficit Fonda PIO dostigao je 170 miliona maraka, a isplata penzija postala je upitna. Ukoliko se uskoro ne prikupe sredstva od dužnika, jedino rješenje bit će kreditno zaduženje. Kod koga će se PIO zadužiti i po kojoj kamatnoj stopi još se ne zna.

(Federalna.ba)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

U RS više penzionera od radnika

Post by Krokodil Behko » 10 Jul 2016, 09:51

Image
Naredni mogući termin sjednice Izvršnog odbora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) na kojoj bi se razmatralo odobrenje kreditnog aranžmana za BiH u iznosu od 1,075 milijardi KM tek je izvjestan u septembru, saznaje "Avaz". No, o zakazivanju sjednice ovisit će potpisivanje Pisma namjere prema MMF-u, odnosno deblokada evropskog puta BiH, s obzirom na to da je paket evropskih integracija usko povezan s međunarodnom finansijskom podrškom za našu državu.

Deset uvjeta

To je istaknuto i prekjučer, kada je MMF saopćio da zbog ove situacije do daljnjeg odgađa odobravanje kreditnog aranžmana za našu državu. Kako smo objavili, zvaničnici RS blokirali su ispunjavanje desetak važnih uvjeta koje od nas traže EU i međunarodne finansijske institucije, te su time za entitet koji predstavljaju zatvorili egzistencijalno važnu finansijsku injekciju od MMF-a.

Da je to tako, jučer je potvrdio i predsjednik NDP-a Dragan Čavić, kazavši da RS ovisi o kreditu MMF-a, bez kojeg neće moći održati likvidnost budžeta.

Naš list istražio je vitalne socioekonomske parametre u oba entiteta, a njihove vrijednosti upravo govore o tome da je RS u dosta lošijem položaju od FBiH te da joj je aranžman s Fondom u finansijskom smislu daleko potrebniji.

Najočitije razlike, prema zvaničnim podacima iz penzijskih fondova, očituju u iznosima penzija. Tako posljednja utvrđena minimalna penzija u RS iznosi 174 KM, a u FBiH 326 KM. Prosječna penzija u RS iznosi 342 KM, a u FBiH 425 KM.
Image
Oba entiteta ne mogu se nimalo pohvaliti omjerom zaposlenih i penzionera, s tim da je on u RS alarmantan. Tako u RS, prema posljednjim izračunima, na jednog penzionera ide 0,95 zaposlenih, što znači da je broj penzionera veći od broja zaposlenih u manjem bh. entitetu. To je definitivan pokazatelj o tome da je ekonomija u RS na izdisaju. Kada je riječ o FBiH, na jednog penzionera dolazi 1,13 zaposlenih.

I kod rasta broja zaposlenih uočljivo je da je FBiH drastično ispred RS. Krajem maja, naime, nezaposlenost u Federaciji smanjena je za 4.548 osoba ili 1,2 posto u odnosu na prethodni mjeseci, dok je u RS s evidencija nezaposlenih brisano 548 osoba li 0,41 posto.

Evidencije zaposlenih

U FBiH su u prva četiri mjeseca ove godine s evidencije nezaposlenih zbog zaposlenja brisane čak 31.804 osobe. Kada je riječ o stopi ekonomskog rasta, predviđa se da će do kraja godine u FBiH ona biti 3,2 posto, a u RS 2,5 posto.

Ko se više zaduživao na domaćem tržištu kapitala

Republika Srpska u proteklom periodu znatno se više zaduživala na domaćem tržištu kapitala nego FBiH. Maksimalna kamata koju je FBiH plaćala na emitirane obveznice bila je 3,9 posto, dok je RS ova zaduženja plaćala po kamati od 4,7 posto.

(avaz)
online

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: U RS više penzionera od radnika

Post by Hannibal » 10 Jul 2016, 09:55

Da im nije federacije davno bi propali sestre mi
🐽

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: U RS više penzionera od radnika

Post by storm » 10 Jul 2016, 09:58

Zao mi naroda...ali nije da i oni ne snose generalno svoj dio krivnje...

No sad će Rus doetjeti i objasniti, da to nije tako :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: U RS više penzionera od radnika

Post by STrendzer » 10 Jul 2016, 10:54

Hannibal Lecter wrote:Da im nije federacije davno bi propali sestre mi

to treba zbrisat sa zemlje sve redom-"vodje i korov",odmah..a narodu dat sansu da se izjasni je li zaDrzavu Bosnu i Hercegovinu ili nije...ko jeste neka ga neka gradi svoju zemlju,ko nije-napolje,milom ili silom i mirna Bosna bi bila....i nikad se Bosna vise ne bi svojatala..u tri ......p.m. vise s tim govnima nakaradnim!

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U RS više penzionera od radnika

Post by SPINERKA » 10 Jul 2016, 11:18

:rol

Narod se izjacnjava vec 20 . :kafa
Image

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: U RS više penzionera od radnika

Post by Rockefeller » 10 Jul 2016, 18:04

Potpuno iskreno meni je žao tog naroda. Nije ni FBiH Švicarska ali je osjetno bolja nego RS. Kad prodješ tim krajevima tamo osjetiš nekakvu pustoš, siromaštvo, nigdje života.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests