PIO/MIO FBiH, PIO RS

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Krokodil Behko » 03 May 2013, 16:42

Neku temu o penzijama imamo. Punih pet stranica postova o situaciji u Evropi jer je i uvodni članak bio takav. Htjedoh tamo pisati i razmišlja bogme desetak minuta ali se ipak odlučih za novu temu. Isplata penzija za april u PIO/MIO FBiH počinje tek 7. o.m. a preko banaka dan kasnije. TRI dana kažnjenja. Ne mogu da se otmem utisku da to ima veze sa ovim novim zakonom o povoljnijem penzionisanju vojnih lica.

Inače, odlukom Vlade FBiH, već godinama je minimalna/zagarantovana penzija u FBiH 310 maraka. Može se desiti da neko dobije rješenje od PIO da je to i mani iznos ali će Vlada subvencionirati ostatak sve do visine navedenog iznosa.

I još je to dobro. U RS takva nadoplata ne postoji. Nisu rijetki slučajevi da neko ko je imao 30 godina staža prima svega 200 maraka penzije. Eto toliko o "boljem" dijelu BiH kako to vole reći njihovi političari.

Ono što me brine jeste da bi i federalni zavod mogao potonuti kao i taj u RS. Ta mogućnost je sve vjerovatnija.

Mislite li da je naš penzioni fond postavljen na zastarjelim principima?
Ima li mogućnosti za reformu ili je sve OK pa da se ništa ne dira?
Postoje li mogućnosti za bolju naplatu doprinosa ako je ona loša?

I ono NAJVAŽNIJE, veselite li se činjenicom da ćete jedong lijepo dana i vi u penziju ili je za vas to prava noćna mora, imajući u vidu kako su te penzije kod nas male?
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Krokodil Behko » 07 Mar 2014, 11:01

Pa dobro, ako vama nije zanimljivo, meni jeste. Danas je pemzija :)
Izdvojit ću cenera da počastim cijeli forum :888

Naravno, kasni dva-tri dana kao i obično a povećana je za cijele tri marke :ovaj
online

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Peggy Sue » 07 Mar 2014, 11:10

Htjela sam otvoriti temu koja je vezana za postupak penzionisanja. Naime, vec neko vrijeme pokusavam penzionsiati radnike, ali kako to nije moj posao i kako ne znam proceduru, odem direktno u ministarstvo i pitam. Oni me upute u PIO, a oni me opet upute na ministarstvo. Zatim me ministarstvo proseta do Trezora... I jedni i drugi i treci i cetvrti su mi dali razlicite upute o racunanju, obrascima i potrebnoj dokumentaciji.

Tako da.. veliko da reformi, veliko da promjenama... Ukinuti ove glupave procedure, uvezati sistem (doba tehnologije nam to omogucava) i svi mirni...
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

BiH treba još 1,2 miliona radnika za spas penzija

Post by Krokodil Behko » 25 Jul 2014, 20:32

Image

U našoj zemlji u posljednjih nekoliko godina znatno je pogoršan odnos broja penzionera i broja zaposlenih. Krajem prošle godine penzionisanih osoba bilo je 633.360, dok je, prema evidenciji zavoda i službi zapošljavanja, bilo 714.860 radnika.

Na ovako poražavajuće stanje ukazuju i najnoviji podaci Federalnog zavoda za statistiku, prema kojima je na području FBiH u maju registrirano 384.946 penzionera. U istom razdoblju broj zaposlenih u ovom bh. entitetu bio je veći za samo 58.209 osoba, odnosno registrirano je 443.155 radnika.

Izbjeći kolaps

Slična je situacija i u RS, gdje je broj penzionera posljednjih godina brže rastao od broja osiguranika uplate doprinosa. Prema podacima Fonda PIO RS, penzije su u junu isplaćene za 246.691 penzionera, a broj zaposlenih u istom razdoblju iznosio je 277.368 osoba.

Ovi podaci posebno su zabrinjavajući kada se uzme u obzir da je prije 40 godina u BiH broj zaposlenih bio četiri puta veći od broja primalaca penzija.

Pogoršanje ovog ključnog pokazatelja sistema penzijskog osiguranja direktno ugrožava finansijsku stabilnost fondova PIO/MIO u oba entiteta, koji već sada imaju poteškoća pri isplati ionako niskih penzija.

Potpredsjednik Udruženja penzionera FBiH Mehmedalija Rapa ističe da su reforme neophodne kako bi se izbjegle daljnje teškoće i kolaps fondova.

Provedba Strategije

- Potrebna su najmanje tri radnika na jednog penzionera, što znači da bi BiH trebala imati čak 1.900.080 zaposlenih da bi mogla izdržavati sadašnji broj osoba koje primaju penzije. To bi bilo dovoljno da se dijele penzije dostatne za normalan život - upozorio je Rapa.

No, bh. vlasti to očito ne brine mnogo, s obzirom na to da su tek za 2015. godinu planirali početi provedbu Strategije reforme penzijskog i invalidskog osiguranja.


633.360 broj penzionera u BiH 2013.

714.860 broj zaposlenih u BiH 2013.


58.209 više radnika nego penzionera u FBiH u maju 2014.

30.677 više radnika nego penzionera u RS u junu 2014.
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: BiH treba još 1,2 miliona radnika za spas penzija

Post by Melek » 25 Jul 2014, 23:17

Uh, pa Hrvati su sad tamo opasna manjina, evo ih sad i penzioneri presisali..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BiH treba još 1,2 miliona radnika za spas penzija

Post by storm » 25 Jul 2014, 23:23

Ovo je stanje sad katastrofalno... a za 20 godina ne bude ni toga..... bez dodatnih rentnih i životnih osiguranja sa naplatom prilikom ulaska u penziju, teško će se živjeti...
ali ajd sad neka narod još to uplaćuje, kad i ovako jedva živi večina..... začaran krug :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: BiH treba još 1,2 miliona radnika za spas penzija

Post by Zagorka » 26 Jul 2014, 19:17

......ma ja..nek zagorka i storm plaćaju i za invalide i za starce i za trece cetvrte.......a kad oni ostare :fuckoff
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BiH treba još 1,2 miliona radnika za spas penzija

Post by paparaci » 27 Jul 2014, 19:55

bitno je da njima nije kriza.
kao da smo mi vazni.
najzad, oni su nama drazi nego mi sami sebi. :)
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BiH treba još 1,2 miliona radnika za spas penzija

Post by laganini » 27 Jul 2014, 20:51

Zagorka wrote:......ma ja..nek zagorka i storm plaćaju i za invalide i za starce i za trece cetvrte.......a kad oni ostare :fuckoff
...poznato je da obrtnici inače sve plate po zakonu... :cool
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: BiH treba još 1,2 miliona radnika za spas penzija

Post by Zagorka » 27 Jul 2014, 23:11

laganini wrote:
Zagorka wrote:......ma ja..nek zagorka i storm plaćaju i za invalide i za starce i za trece cetvrte.......a kad oni ostare :fuckoff
...poznato je da obrtnici inače sve plate po zakonu... :cool
Poznato je da ti nemas blage veze od zakona,ovime to i potvrdjujes :kafa Ja bih ga voljela vidjeti sad ko stisne i ne placa,i ko ke taj ko je zajebo drzavu(iskljucimo neke muljaze ratnih profitera ali i tome se staje ma kraj polako)
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: BiH treba još 1,2 miliona radnika za spas penzija

Post by Lebowski » 27 Jul 2014, 23:14

Zagorka wrote:
laganini wrote:
Zagorka wrote:......ma ja..nek zagorka i storm plaćaju i za invalide i za starce i za trece cetvrte.......a kad oni ostare :fuckoff
...poznato je da obrtnici inače sve plate po zakonu... :cool
Poznato je da ti nemas blage veze od zakona,ovime to i potvrdjujes :kafa Ja bih ga voljela vidjeti sad ko stisne i ne placa,i ko ke taj ko je zajebo drzavu(iskljucimo neke muljaze ratnih profitera ali i tome se staje ma kraj polako)
Mislš na Hrvatsku ili BiH? Čini mi se da zajebu državu i u Americi, Francuskoj, Švedskoj..nađe se način.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BiH treba još 1,2 miliona radnika za spas penzija

Post by laganini » 27 Jul 2014, 23:19

Zagorka wrote:
laganini wrote:
Zagorka wrote:......ma ja..nek zagorka i storm plaćaju i za invalide i za starce i za trece cetvrte.......a kad oni ostare :fuckoff
...poznato je da obrtnici inače sve plate po zakonu... :cool
Poznato je da ti nemas blage veze od zakona,ovime to i potvrdjujes :kafa Ja bih ga voljela vidjeti sad ko stisne i ne placa,i ko ke taj ko je zajebo drzavu(iskljucimo neke muljaze ratnih profitera ali i tome se staje ma kraj polako)
..dobro da plaćate doprinose ... :pusa
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Krokodil Behko » 18 Aug 2014, 13:48

Nevjerovatno ali istinito

Institut za vještačenje medicinskog stanja Sarajevo, više neće naplaćivati drakonskih 130 maraka za izlazak pred komisiju, kao što je to do sada bio slučaj.

Lično se danas uvjerih, kad sam bio u PIO, da preuzmem neke formulare.

Huuuh.. Zar i kod nas ima ovakvih vijesti :888
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Krokodil Behko » 13 Jun 2015, 19:27

Sve su prilike, da će do kraja godine oba penziona fonda u BiH ukrasti po jednu penziju. Već sada, oni koji penzije primaju poštom, čekaju i do 20-og u mjesecu u FBiH a u RS, to je normalna pojava već pola godine.

Došlo je dotle da Raiffeisen BANK d.d. Bosna i Hercegovina, nudi beskamatnu pozajmicu na nekoliko dana u visini iznosa penzije, to jeste da banka penzionerima isplaćuje penzije, a one nisu još ni legle na račune :cudi

Posebna je priča o kriterijima oko datuma uplate. Negdje prije-negdje poslije, po kantonima, ovim-onim bankama i sl.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Konsultant » 13 Jun 2015, 19:39

Krokodil Behko wrote:Sve su prilike, da će do kraja godine oba penziona fonda u BiH ukrasti po jednu penziju. Već sada, oni koji penzije primaju poštom, čekaju i do 20-og u mjesecu u FBiH a u RS, to je normalna pojava već pola godine.

Došlo je dotle da Raiffeisen BANK d.d. Bosna i Hercegovina, nudi beskamatnu pozajmicu na nekoliko dana u visini iznosa penzije, to jeste da banka penzionerima isplaćuje penzije, a one nisu još ni legle na račune :cudi
:hm cudno, sto bi davali bas beskamatnu pozajmicu?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Krokodil Behko » 13 Jun 2015, 20:02

Konsultant wrote:
Krokodil Behko wrote:Sve su prilike, da će do kraja godine oba penziona fonda u BiH ukrasti po jednu penziju. Već sada, oni koji penzije primaju poštom, čekaju i do 20-og u mjesecu u FBiH a u RS, to je normalna pojava već pola godine.

Došlo je dotle da Raiffeisen BANK d.d. Bosna i Hercegovina, nudi beskamatnu pozajmicu na nekoliko dana u visini iznosa penzije, to jeste da banka penzionerima isplaćuje penzije, a one nisu još ni legle na račune :cudi
:hm cudno, sto bi davali bas beskamatnu pozajmicu?

Pa da zadrže klijentelu :oo
Ja danas tek dobio penziju, a pitaj Maju kad joj je stari dobio penziju.
U pitanju su različiti kantoni i različite banke. Stvarno bih volio da mi neko približi kriterije i način isplate penzija. Čini mi se da je i u Vakufskoj banci isplata bila prije, jer sam vidio neke gužve kod njih,. još prije par dana.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Krokodil Behko » 26 Aug 2015, 22:34

SRAMOTNO Penzionerima jedna penzija već ukradena!?

Penziju za juli još nisu dobili svi penzioneri u Federaciji BiH koji novac primaju putem pošta, iako je već 20 dana prošlo od kada se isplaćuju. Redakciji "Dnevnog avaza" jučer su upućeni brojni pozivi penzionera koji kažu da im je dosta maćehinskog odnosa prema njima. Napominju da je podjela penzija počela 8. avgusta i da još nisu dobili svoj novac te da se boje da im se na taj način pokušava ukrasti jedna penzija.

S obzirom na činjenicu da penzije konstantno kasne i da se isplata već sada razvlači i po 25 dana, kao i na katastrofalnu finansijsku situaciju u kojoj se nalazi Fond PIO/MIO koji je u deficitu 140 miliona KM, strah penzionera je, čini se, u potpunosti opravdan te je samo pitanje vremena kada će se isplata "preliti" u idući mjesec.


Image


Pljačkaju i otimaju

- Pošteno sam zaradila svaki dinar, radila da mi ne bi drugi morali davati. Po stare dane dočekala sam da mi djeca kupuju hljeb pred kraj mjeseca umjesto da ja unučadima dajem. Do sada sam penziju čekala do 18. u mjesecu, ovo je prešlo svaku granicu - kaže sarajevska penzionerka Fahrija Drkić.

Da su kašnjenja moguća, posebno isplate putem pošta, potvrdio nam je Mehmedalija Rapa, potpredsjednik Saveza udruženja penzionera FBiH. On je kazao da Savez s poštama ima ugovor da novac nakon što im se uplati bude podijeljen u roku od 15 dana. Naglašava da je penzionerima odavno "voda došla do grla" te da stoga i izlaze na proteste 29. septembra, kada se na ulicama očekuje oko 40.000 penzionera.

Težak položaj

- Posljednje informacije dobili smo 18. avgusta, kada nam je rečeno da je Fond uplatio posljednju uplatu prema poštama. Postoji sada mogućnost da pošte ili banke nisu stigle odraditi svoj dio posla. Penzionerima mnogo znači jedan dan, a kamoli pet ili više. Tolika kašnjenja i mogućnost „uzimanja“ jedne penzije su nedopustivi. Zato i izlazimo na ulicu jer ne možemo više tolerirati ovolika kašnjenja - kaže Rapa.

Isplata kasnila 33 dana

Penzije nisu dobili ni brojni povratnici u RS, penzioneri, iako im se sredstva uplaćuju putem banaka. Ovo nije prvi put da penzioneri iz RS, koji primaju novac iz Federacije, najduže čekaju na njega. Naime, određenom broju tih penzionera isplata je već kasnila 33 dana, tako da im je u šest mjeseci 2015. praktički "ukradena" jedna penzija.


(avaz)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

KONZUM ukinuo penzionerima popust na kondome

Post by Krokodil Behko » 12 Mar 2016, 22:34

Image
Društvenim mrežama od jutros kruži zanimljiva fotografija koju je jedan naš sugrađanin snimio u jednoj prodavnici "Konzuma" u Sarajevu

Na policama "Konzuma" vide se prezervativi marke "Durex" koji su na sniženju, a uz to stoji obavijest: "Popust za penzionere se ne odnosi na ovaj artikal."

Pomenuta fotografija izazvala je na desetine duhovitih komentara Bosanaca i Hercegovaca na Facebooku, a ima i onih koji se sa žaljenjem pitaju: zašto siroti penzioneri uvijek moraju da "zaplate"?!

(slobodna.bosna)
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: KONZUM ukinuo penzionerima popust na kondome

Post by Mutevelija » 12 Mar 2016, 22:35

:valja
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: KONZUM ukinuo penzionerima popust na kondome

Post by greeneyes » 12 Mar 2016, 22:46

Na državnom nivou uštedili su možda cenera s obzirom na to koliko penzioneri rabe ove proizvode. :D.
Samo sabura

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests