Zaštita proizvoda/brendiranje

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Zaštita proizvoda/brendiranje

Post by Krokodil Behko » 11 May 2013, 12:04

Nema više prošeka, ljekovitog bilja i paškog sira

Image

Za Hrvate uskoro više neće biti popularnog vina prošek - to je samo jedan od proizvoda na koje će morati da zaborave kada uđu u EU.

Prije skorašnjeg pristupanja EU proizvođače u Hrvatskoj sve više brinu zabrane tradicionalnih proizvoda, koje stižu iz sjedišta evropske administracije u Briselu.

EU nameće različita ograničenja zbog kojih više neće biti moguća proizvodnja i plasman proizvoda na način koji je do sada bio uobičajen.

Zbog toga se hrvatski proizvođači plaše gubitaka, a iste strepnje imaju i privrednici iz drugih balkanskih zemalja, poput Srbije, gdje se takođe može očekivati usvajanje briselskih direktiva.

Tako u Hrvatskoj više neće moći da prodaju ni zalihe prošeka. Proizvođači su obaviješteni da ne koriste naziv prošek i da prilagode svoje poslovanje novim uslovima na tržištu.

Ime vina mora biti zamijenjeno, jer nije zaštićeno u evropskim okvirima.

Tu nije kraj spisku proizvoda koji se više neće moći nazivati svojim tradicionalnim imenima. Ista sudbina očekuje i paški sir, slavonski kulen, dalmatinski pršut, koji nisu zaštićeni proizvodi u EU.

Hrvatska je dobrodošla u EU, ali bez svojih proizvoda ili njihovih tradicionalnih naziva pod kojima se proizvode vijekovima i pod kojima su postali poznati na mnogim tržištima - navode hrvatski mediji.

I Srbiju čeka slična sudbina

Tako je proizvođače uznemirila vijest da EU zabranjuje prodaju ljekovitog bilja, prirodnih lijekova i meda ako nisu izvršena odgovarajuća višegodišnja istraživanja i dobijen certifikat za ulazak na tržište Unije koji košta 100 hiljada eura.

Proizvođači iz Srbije i Hrvatske to tumače kao zabranu alternativnog načina liječenja i obustavljanje proizvodnje za mnoge male proizvođače meda i ljekovitog bilja, koji neće biti u stanju da finansijski izdrže takva pravila.

Potencijalni gubici se mogu sagledati iz sadašnjeg obima proizvodnje i prodaje.

U Hrvatskoj je pod ljekovitim biljem i čajem više od o 4.000 hektara, a prosječna godišnja proizvodnja čaja iznosi oko 80 tona, dok hrvatski prosječni izvoz ljekovitog bilja iznosi oko sedam miliona dolara.

U Srbiji je proizvodnja čajeva sve profitabilniji posao i njime se bavi oko 100 proizvođača. Pogotovo je proizvodnja meda u Srbiji perspektivna, s obzirom na to da prirodne okolnosti omogućavaju izuzetno povoljne uslove za gajenje pčela, a prema mišljenju stručnjaka, potencijal proizvodnje meda u Srbiji veći je od milion košnica, sa prinosom od oko 20 kilograma meda po košnici.

Trenutno Srbija plasira med u inostranstvu u vrijednosti od pet miliona eura, dok se mogućnost prodaje procjenjuje čak na 40 miliona eura.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119606
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5624 times
Been thanked: 12126 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nema više prošeka, ljekovitog bilja i paškog sira

Post by Maja » 11 May 2013, 13:14

Zar nije bilo da će samo ime promijeniti jer kod Italijana ima neko vino sličnog imena.

User avatar
Alexandar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 685
Joined: 30 Apr 2013, 10:30
Status: Offline

Re: Nema više prošeka, ljekovitog bilja i paškog sira

Post by Alexandar » 12 May 2013, 00:20

hrvati su sami krivi sta nisu zastitili ime vina na vrijeme

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nema više prošeka, ljekovitog bilja i paškog sira

Post by paparaci » 12 May 2013, 02:24

ma nije belaj samo u imenu, nego vise u ostalim restrikcijama koje su navedene u vijesti. :ubihse

znaci Bosno, neka te dje jesi. hebes evropsku uniju. nama u nasoj troclanoj zajednici nije dobro, a kako bi nam tek bilo u vec pomenutoj :oo

cevap se vise ne bi zvao cevap, garant. :D.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Nema više prošeka, ljekovitog bilja i paškog sira

Post by Krokodil Behko » 12 May 2013, 10:39

Nama ne mogu ukinuti nišza. Mi nemamo proizvode :oo
online

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Nema više prošeka, ljekovitog bilja i paškog sira

Post by Heidi » 12 May 2013, 11:35

Krokodil Behko wrote:Nama ne mogu ukinuti nišza. Mi nemamo proizvode :oo
samo nama ne mogu ukinuti ....nista. :oo kad bi mogli nasteliti patent jedinstvenosti sroljali bi elitu :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Nema više prošeka, ljekovitog bilja i paškog sira

Post by Krokodil Behko » 12 May 2013, 11:46

Heidi wrote:
Krokodil Behko wrote:Nama ne mogu ukinuti nišza. Mi nemamo proizvode :oo
samo nama ne mogu ukinuti ....nista. :oo kad bi mogli nasteliti patent jedinstvenosti sroljali bi elitu :oo
Ma da. Baš skoro bila ona vijest da će ukinuti ćevape u EU a možda i kod nas. :plavi
Pa koje budale vjeruju u to? Što je najgore, vijest se uopšte ne odnosi ni na nas ni na HR nego na Rumuniju. Ali eto, novinari to preuveličavaju.
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Tri bh. mosta među pedeset najljepših na svijetu

Post by mrki62 » 25 May 2013, 15:01

Zagorka

Slovenija tuži Hrvatsku zbog kobasice, vina i ko zna šta sve i raja uopšte ne konta o čemu je štos a tužbe pljušte a sad ti kontaj kad je BiH tužila Srbiju il Hrvatsku a imalo se je i zašto i to debelo zašto i sad svi krivi al oni iz BiH nikako.
To je problem.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Tri bh. mosta među pedeset najljepših na svijetu

Post by Katja » 25 May 2013, 15:41

Majketimile :grana

Ne znam otkud početi komentirati mrkijev post... :ooo .... da se podigne tužba na državnoj razini radi nekog anonimusa koji je izradio turistički plakat a kojem je znanje zemljopisa očito ostalo u predškolskom dobu.

Most je predivan i BiH ima predivnih prirodnih predjela za privući turiste, ali nije da Hrvatska nema koju sliku staviti na plakat: http://www.google.hr/search?q=croatia+t ... 40&bih=717.... želim reći, teško da je to neka zavjera na državnoj razini. :oo


edit: a oko Slo i vina i kobasice nije tema... ali da, i Hrvatska i Italija su si same krive što su dopustile da Slovenija prisvoji ime vina koje je zapravo ime sorte koja se stoljećima proizvodi u sve tri zemlje: http://en.wikipedia.org/wiki/Terrano_%28grape%29
Terrano or Teran (in Croatian) is a Croatian, Italian and Slovenian dark-skinned grape variety, bearing the mark of recognized traditional denomination.[1][2][3] It is a member of the Refosco family of grape varieties, which also includes Refosco dal Peduncolo Rosso.
Terano ili Istriano, kako ga mi i Talijani zovemo... jbga, nismo se nadali da se SORTA može zaštiti kao IME i tu je glavni kamen spoticanja, a druga stvar je, ovo na što se i Zagorka žali na turističku zajednicu BiH, što i kod nas u institucijama koje su trebale pripaziti na te stvari rade ljenivci i nesposobnjakovići.
Last edited by Katja on 25 May 2013, 15:48, edited 1 time in total.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Tri bh. mosta među pedeset najljepših na svijetu

Post by Zagorka » 25 May 2013, 15:45

Pa ima Hrvatska svoje ljepote,i niko ne kaze da nema,i reklamira ih naveliko,i treba da reklamira,jer turizam cvjeta......samo naši ne rade ništa na promociji turizma,i još puštaju da se mostarski most ubroji u hrvatske ljepote........išš tamo,malo vam je sve,još i od nas da otimate :oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Tri bh. mosta među pedeset najljepših na svijetu

Post by Katja » 25 May 2013, 15:51

Zagorka wrote:Pa ima Hrvatska svoje ljepote,i niko ne kaze da nema,i reklamira ih naveliko,i treba da reklamira,jer turizam cvjeta......samo naši ne rade ništa na promociji turizma,i još puštaju da se mostarski most ubroji u hrvatske ljepote........išš tamo,malo vam je sve,još i od nas da otimate :oo

Ma reagiram na Mrkijevo dizanje svega na državnu razinu.
Ko da je u najmanju ruku Josipović slagao plakat.. :D.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Tri bh. mosta među pedeset najljepših na svijetu

Post by Krokodil Behko » 25 May 2013, 17:50

Katja wrote:Majketimile :grana

Ne znam otkud početi komentirati mrkijev post... :ooo .... da se podigne tužba na državnoj razini radi nekog anonimusa koji je izradio turistički plakat a kojem je znanje zemljopisa očito ostalo u predškolskom dobu.

Most je predivan i BiH ima predivnih prirodnih predjela za privući turiste, ali nije da Hrvatska nema koju sliku staviti na plakat: http://www.google.hr/search?q=croatia+t ... 40&bih=717.... želim reći, teško da je to neka zavjera na državnoj razini. :oo


edit: a oko Slo i vina i kobasice nije tema... ali da, i Hrvatska i Italija su si same krive što su dopustile da Slovenija prisvoji ime vina koje je zapravo ime sorte koja se stoljećima proizvodi u sve tri zemlje: http://en.wikipedia.org/wiki/Terrano_%28grape%29
Terrano or Teran (in Croatian) is a Croatian, Italian and Slovenian dark-skinned grape variety, bearing the mark of recognized traditional denomination.[1][2][3] It is a member of the Refosco family of grape varieties, which also includes Refosco dal Peduncolo Rosso.
Terano ili Istriano, kako ga mi i Talijani zovemo... jbga, nismo se nadali da se SORTA može zaštiti kao IME i tu je glavni kamen spoticanja, a druga stvar je, ovo na što se i Zagorka žali na turističku zajednicu BiH, što i kod nas u institucijama koje su trebale pripaziti na te stvari rade ljenivci i nesposobnjakovići.
To je Ilirska država. Tu je živio narod Histri po kojem je kraj i dobio ime. Ne znam šta sad talijani imaju s tim. Jeste da su Histri bili Iliri tek u širem smislu ali sigurno nisu bili Romani.
online

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tri bh. mosta među pedeset najljepših na svijetu

Post by Nela » 25 May 2013, 19:11

Joj Hrvati su glavni, poslije prisvajanja cevapa nista me ne cudi :lupa
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Tri bh. mosta među pedeset najljepših na svijetu

Post by Katja » 25 May 2013, 19:55

Nela wrote:Joj Hrvati su glavni, poslije prisvajanja cevapa nista me ne cudi :lupa
Zašto bi Hrvati prisvojili ćevape i kako uopće? :hm
Da ih znamo baciti na roštilj, to da... valjda je to dopušteno? :oo

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Tri bh. mosta među pedeset najljepših na svijetu

Post by mrki62 » 25 May 2013, 20:02

edit: a oko Slo i vina i kobasice nije tema... ali da, i Hrvatska i Italija su si same krive što su dopustile da Slovenija prisvoji ime vina koje je zapravo ime sorte koja se stoljećima proizvodi u sve tri zemlje
Katja, Katjuška , nije tema o kobasici i vinu al nije na odmet da se dadne primjer kako se odreagira na državnički način.
Da ti šapnem, vino il kobasica nemaju nikakvog teritorijalnog svojatanja a ako se spomene Mostarski most e onda tu ide na svojatanje tuđe teritorije a vino i kobasica su više kafanski produkt dok reklama tuđeg mosta u turističke svrhe se odnosi na tudđu teritoriju , tuđu državu a piti vino i jesti kobasicom ima veze samo sa autohtonošću jer kobasicu možeš napraviti, ispeći , strpati u džep i otići u USA il bilo gdje, tako je i sa vinom a Mostarski most ne mrda, on se nalazi u Mostaru, nad Neretvom i eksplicitno i na ovlaš gledati na to tako, baš mi ne ide ni u gicu ni u glavu.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Tri bh. mosta među pedeset najljepših na svijetu

Post by Katja » 25 May 2013, 20:04

mrki62 wrote:
edit: a oko Slo i vina i kobasice nije tema... ali da, i Hrvatska i Italija su si same krive što su dopustile da Slovenija prisvoji ime vina koje je zapravo ime sorte koja se stoljećima proizvodi u sve tri zemlje
Katja, Katjuška , nije tema o kobasici i vinu al nije na odmet da se dadne primjer kako se odreagira na državnički način.
Da ti šapnem, vino il kobasica nemaju nikakvog teritorijalnog svojatanja a ako se spomene Mostarski most e onda tu ide na svojatanje tuđe teritorije a vino i kobasica su više kafanski produkt dok reklama tuđeg mosta u turističke svrhe se odnosi na tudđu teritoriju , tuđu državu a piti vino i jesti kobasicom ima veze samo sa autohtonošću jer kobasicu možeš napraviti, ispeći , strpati u džep i otići u USA il bilo gdje, tako je i sa vinom a Mostarski most ne mrda, on se nalazi u Mostaru, nad Neretvom i eksplicitno i na ovlaš gledati na to tako, baš mi ne ide ni u gicu ni u glavu.
Pa normalno da nema veze... samo zaboravljaš, ti si to spomenuo i povezao. :oo

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Tri bh. mosta među pedeset najljepših na svijetu

Post by Katja » 25 May 2013, 20:06

Nela wrote:Jos prosle godine su cevape deklarisali i zastitili kao svoje staro, domace jelo
Gdje, tko?
Zaista nisam znala.

Evo tražim po netu... priznajem da nisam sposobna naći. Možeš li mi pomoći budući da znaš nešto detaljnije? :)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Tri bh. mosta među pedeset najljepših na svijetu

Post by Krokodil Behko » 25 May 2013, 20:07

Katja wrote:
Krokodil Behko wrote: To je Ilirska država. Tu je živio narod Histri po kojem je kraj i dobio ime. Ne znam šta sad talijani imaju s tim. Jeste da su Histri bili Iliri tek u širem smislu ali sigurno nisu bili Romani.
A što je s tobom? :DD Mislim da si me nešto krivo razumio... dakle pričam o tome da sortu terano koriste sva tri naroda.
Mi to vino radimo u Istri, Talijani u Friuli-Venezia-Giulia (imaju čak i put "Strada del vino Terrano") a Slovenci... ne znam di. Valjda Mrki zna.
A zašto Talijani ponekad terano zovu istriano ... ne znam. :cudi Možda su trsove donijeli nekad davno iz Istre... :oo
Ako je vino poteklo u Istri onda je Istarsko. Logično :cudi
Isto tako Talijani ako uzmu dalmatinera pa ga počnu uzgajati na Sardiniji on ne može biti "sardinijaner" :D
online

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Tri bh. mosta među pedeset najljepših na svijetu

Post by Katja » 25 May 2013, 20:10

Krokodil Behko wrote:
Katja wrote:
Krokodil Behko wrote: To je Ilirska država. Tu je živio narod Histri po kojem je kraj i dobio ime. Ne znam šta sad talijani imaju s tim. Jeste da su Histri bili Iliri tek u širem smislu ali sigurno nisu bili Romani.
A što je s tobom? :DD Mislim da si me nešto krivo razumio... dakle pričam o tome da sortu terano koriste sva tri naroda.
Mi to vino radimo u Istri, Talijani u Friuli-Venezia-Giulia (imaju čak i put "Strada del vino Terrano") a Slovenci... ne znam di. Valjda Mrki zna.
A zašto Talijani ponekad terano zovu istriano ... ne znam. :cudi Možda su trsove donijeli nekad davno iz Istre... :oo
Ako je vino poteklo u Istri onda je Istarsko. Logično :cudi
Isto tako Talijani ako uzmu dalmatinera pa ga počnu uzgajati na Sardiniji on ne može biti "sardinijaner" :D
Ne znam kako se sve to gleda...
Evo, neki dan gledam reportažu o našem vinu Vrbnička žlahtina (iz gradića Vrbnika na otoku Krku). I zamisli, jedan Čeh ili Slovak, ne mogu se točno sjetiti, je odlučio pokušati zaštiti ime Vrbnička Žlahtina i prodavati kao svoje vino. Uzeo je sortu vrbničkog grožđa, preselio u svoju zemlju i tamo je uzgaja. :cudi
E sad, ako mu to uspije, ja neću njega kriviti nego opet nas što nismo zaštitili svoje vino.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tri bh. mosta među pedeset najljepših na svijetu

Post by Nela » 25 May 2013, 20:14

Katja wrote:
Nela wrote:Jos prosle godine su cevape deklarisali i zastitili kao svoje staro, domace jelo
Gdje, tko?
Zaista nisam znala.

Evo tražim po netu... priznajem da nisam sposobna naći. Možeš li mi pomoći budući da znaš nešto detaljnije? :)
Hrvati, nisam trazila po netu i ne da mi se, ali je bilo prosle godine u novinama i znam da se vodila prava polemika oko toga a kasnije, naravno, kao i inace, pojeo vuk magarca.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Post Reply

Return to “BH proizvodnja”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests