Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by insomnia » 07 Feb 2020, 23:13

Socrates wrote: 07 Feb 2020, 23:12 A ako impliciras da je Evropa kršćanska, i da zbog toga muslimani nisu dobrodošli, ni tu nisi nešto pogodio.

Evropa je sve više i više ateisticka. :cudi
A muslimani su omiljena ateisticka raja?
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by Socrates » 07 Feb 2020, 23:14

insomnia wrote: 07 Feb 2020, 23:13
Socrates wrote: 07 Feb 2020, 23:12 A ako impliciras da je Evropa kršćanska, i da zbog toga muslimani nisu dobrodošli, ni tu nisi nešto pogodio.

Evropa je sve više i više ateisticka. :cudi
A muslimani su omiljena ateisticka raja?
Pa nisu ni kršćani. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by insomnia » 07 Feb 2020, 23:16

Socrates wrote: 07 Feb 2020, 23:14
insomnia wrote: 07 Feb 2020, 23:13

A muslimani su omiljena ateisticka raja?
Pa nisu ni kršćani. :cudi
Da ali krscnska tradicija itekako postoji. Cak i u sekularnoj Francuskoj
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by Socrates » 07 Feb 2020, 23:18

Nego, odmah se zašuplji o religijama a to nigdje veze.

Jel' ko brani muslimanima da prakticiraju svoju religiju u EU? :cudi

Proglasavati jednu tursku muslimanskom državom i na osnovu toga tvrditi da Evropa neće muslimane je neozbiljno. Države nemaju religije, jbg.
. . . . . . . . .

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by Dorian » 07 Feb 2020, 23:19

Da, kršćanska tradicija je jaka u pozadini. Moral koji je danas preovladavajući u Evropi je jako temeljen na kršćanskom moralu. I ateisti su pod tim uticajem.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by Socrates » 07 Feb 2020, 23:21

insomnia wrote: 07 Feb 2020, 23:16
Socrates wrote: 07 Feb 2020, 23:14

Pa nisu ni kršćani. :cudi
Da ali krscnska tradicija itekako postoji. Cak i u sekularnoj Francuskoj
Pa naravno da postoji, ne sporim.

Ja neću više da insistiram na religijama jer mi je jednostavno stupidno da o državama tako govorim.

Zamisli sad neko odluči da Tursku odjednom napravi i kršćanskom državom, pa koliko ima džamija da se toliko i crkava napravi. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by Rockefeller » 07 Feb 2020, 23:27

Socrates wrote: 07 Feb 2020, 23:07
Ti si preuzeo narativ turskih desnih nacionalista, pa sta? :hm Moj narativ je narativ geografije i ekonomije. :cudi Šta ti misliš da bi se sutra desilo kada bi Turska bila primljena u EU? Da li ti razumiješ kakav bi to ekonomski udar bio? O Rusiji da ne pričam.

Islam, prijatelju moj, ne zavisi od nacije, ili barem ne bi trebao zavisiti od nacije. Ako ga već toliko uzimaš u usta, to bi trebao znati. :cudi

To što vi po nekoj dužnosti vezete Islam za nacije, to je vaš problem. Bog zna ko je musliman, a mi možemo samo da šupljiramo o tome.
Ja sam preuzeo narativ europskih liberala ili bar onog što je ostalo od njih. O pitanjima crnaca, homoseksualaca, Jevreja i Roma se sa mnom mnogi Turci ne bi složili kao ni oko pitanja Armenaca ali to nije tema i ne mogu pričati o nečemu što nije tema.

Što se tiče komentara o islamu ja ti govorim o percepciji ljudi i to bi trebao do sada shvatiti. I sam si na par mjesta upotrijebio frazu da Turska nije Europa. Jbg ne mogu crtati. Na nivou percepcije Alžirac može biti najveći homo na svijetu al' ako mu je ime Al Farook on za europske nacionaliste ne pripada Europi.

Neko kome je ime Mesut Ozil, sa početka debate, iz perspektive europskih nacionalista nije Europljanin ma koliko liberalan bio. I posljedično njegov identitet nije europski, i posljedično njegove džamije nisu europske. To što oni govore nije tačno jer su i islam i džamije i Turci i Arapi i muslimani europski, oni nisu tu došli, Europa je njihova i protiv toga se mora boriti jer se stvara plodno tlo za nekoga da sutra dodje i kaže da 20 miliona muslimana u zapadnoj Europi treba prognati i pobiti jer oni ne pripadaju Europi.

Izvoli zamjenit Kanadu Europom pa ćeš shvatiti o čemu pričam.

O ekonomiji mi se ne da.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by insomnia » 07 Feb 2020, 23:29

Pa zar nisu dosli?
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by Socrates » 07 Feb 2020, 23:31

A zašto i na Crvenom Trgu ne bi bio najveći budisticki hram na svijetu?

Što smo samo sveli na kršćanstvo i islam?

Jbt, i ostali mogu u Evropu.

Ne znam, možda i da proširimo na svijet bratski i demokratski.

Odmah pored Kabe treba dignuti hinduisticki hram od 300 metara u visinu. :cudi
Last edited by Socrates on 07 Feb 2020, 23:32, edited 1 time in total.
. . . . . . . . .

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by Rockefeller » 07 Feb 2020, 23:32

insomnia wrote: 07 Feb 2020, 23:29 Pa zar nisu dosli?
Ovde su se nekad nosile rimske tunike. Današnji europski narodi su nam donijeli pantalone - komad odjeće koji su Rimljani smatrali barabarskim.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by Rockefeller » 07 Feb 2020, 23:38

Socrates wrote: 07 Feb 2020, 23:31 A zašto i na Crvenom Trgu ne bi bio najveći budisticki hram na svijetu?

Što smo samo sveli na kršćanstvo i islam?

Jbt, i ostali mogu u Evropu.

Ne znam, možda i da proširimo na svijet bratski i demokratski.

Odmah pored Kabe treba dignuti hinduisticki hram od 300 metara u visinu. :cudi
Pa otvori temu i pričamo. Ja nisam rekao da u Vatikanu treba dignuti novu kabu ali sam svakako za to da se arapsko društvo sekularizuje i tamo gdje ima potreba i kako bude rasla potreba otvaraju nove crkve.

Dubai bi svakako trebao imati par crkvi i budističnih hramova ali bi se ujedno trebao sekularizovati i malo ugledati na druge.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by Socrates » 07 Feb 2020, 23:39

Rockefeller wrote: 07 Feb 2020, 23:27
Socrates wrote: 07 Feb 2020, 23:07
Ti si preuzeo narativ turskih desnih nacionalista, pa sta? :hm Moj narativ je narativ geografije i ekonomije. :cudi Šta ti misliš da bi se sutra desilo kada bi Turska bila primljena u EU? Da li ti razumiješ kakav bi to ekonomski udar bio? O Rusiji da ne pričam.

Islam, prijatelju moj, ne zavisi od nacije, ili barem ne bi trebao zavisiti od nacije. Ako ga već toliko uzimaš u usta, to bi trebao znati. :cudi

To što vi po nekoj dužnosti vezete Islam za nacije, to je vaš problem. Bog zna ko je musliman, a mi možemo samo da šupljiramo o tome.
Ja sam preuzeo narativ europskih liberala ili bar onog što je ostalo od njih. O pitanjima crnaca, homoseksualaca, Jevreja i Roma se sa mnom mnogi Turci ne bi složili kao ni oko pitanja Armenaca ali to nije tema i ne mogu pričati o nečemu što nije tema.

Što se tiče komentara o islamu ja ti govorim o percepciji ljudi i to bi trebao do sada shvatiti. I sam si na par mjesta upotrijebio frazu da Turska nije Europa. Jbg ne mogu crtati. Na nivou percepcije Alžirac može biti najveći homo na svijetu al' ako mu je ime Al Farook on za europske nacionaliste ne pripada Europi.

Neko kome je ime Mesut Ozil, sa početka debate, iz perspektive europskih nacionalista nije Europljanin ma koliko liberalan bio. I posljedično njegov identitet nije europski, i posljedično njegove džamije nisu europske. To što oni govore nije tačno jer su i islam i džamije i Turci i Arapi i muslimani europski, oni nisu tu došli, Europa je njihova i protiv toga se mora boriti jer se stvara plodno tlo za nekoga da sutra dodje i kaže da 20 miliona muslimana u zapadnoj Europi treba prognati i pobiti jer oni ne pripadaju Europi.

Izvoli zamjenit Kanadu Europom pa ćeš shvatiti o čemu pričam.

O ekonomiji mi se ne da.
Pa ko brani Alžircu da bude dio Evrope? Ako je legalno došao, ima pravo da nadje posao, da se moli Bogu kako hoće u bogomolji kojoj hoće, ima pravo da izlazi na izbore ako stekne uslove da dobije državljanstvo, djeca mu imaju pravo da idu u školu, da studiraju.

Ti si preuzeo narativ ništa ni sa čim. Ponavljam pitanje. Ko brani muslimanima da se mole u džamiji u Evropi? Ako misliš da treba pustati više muslimana u Evropu da bi je učinili i muslimanskom, ko si ti da tako nešto tvrdiš? Zašto bi muslimani iz arapskih zemalja imali preferencijalni tretman? Zašto ne Vijetnamci, Korejci? Zašto ne Afrikanci nemuslimani?
. . . . . . . . .

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by Rockefeller » 07 Feb 2020, 23:43

Socrates wrote: 07 Feb 2020, 23:39
Pa ko brani Alžircu da bude dio Evrope? Ako je legalno došao, ima pravo da nadje posao, da se moli Bogu kako hoće u bogomolji kojoj hoće, ima pravo da izlazi na izbore ako stekne uslove da dobije državljanstvo, djeca mu imaju pravo da idu u školu, da studiraju.

Ti si preuzeo narativ ništa ni sa čim. Ponavljam pitanje. Ko brani muslimanima da se mole u džamiji u Evropi? Ako misliš da treba pustati više muslimana u Evropu da bi je učinili i muslimanskom, ko si ti da tako nešto tvrdiš? Zašto bi muslimani iz arapskih zemalja imali preferencijalni tretman? Zašto ne Vijetnamci, Korejci? Zašto ne Afrikanci nemuslimani?
Niko ne smje imati preferencijalni tretman. Lakši dio je otići u bogomolju, teži ju je napraviti. Srbi imaju problem da naprave crkvu pa su još pravoslavci a da ne pričamo o drugim religijama ili da skoro 80% Slovaka ima negativan stav prema muslimanima ili da muslimani Češke muku muče sa tim narodom.

Kažem zamjeni Kanadu za Europu pa će ti biti jasnije.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by prog321 » 07 Feb 2020, 23:47

Socrates wrote: 07 Feb 2020, 22:18 Jest vala, na primjeru tvoje sestricne smo skloni vjerovati da ljudi crkose od gladi u Americi.
Samo kaže da nije bajno koliko ti prestavljaš.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by Socrates » 07 Feb 2020, 23:52

Rockefeller wrote: 07 Feb 2020, 23:43
Socrates wrote: 07 Feb 2020, 23:39
Pa ko brani Alžircu da bude dio Evrope? Ako je legalno došao, ima pravo da nadje posao, da se moli Bogu kako hoće u bogomolji kojoj hoće, ima pravo da izlazi na izbore ako stekne uslove da dobije državljanstvo, djeca mu imaju pravo da idu u školu, da studiraju.

Ti si preuzeo narativ ništa ni sa čim. Ponavljam pitanje. Ko brani muslimanima da se mole u džamiji u Evropi? Ako misliš da treba pustati više muslimana u Evropu da bi je učinili i muslimanskom, ko si ti da tako nešto tvrdiš? Zašto bi muslimani iz arapskih zemalja imali preferencijalni tretman? Zašto ne Vijetnamci, Korejci? Zašto ne Afrikanci nemuslimani?
Niko ne smje imati preferencijalni tretman. Lakši dio je otići u bogomolju, teži ju je napraviti. Srbi imaju problem da naprave crkvu pa su još pravoslavci a da ne pričamo o drugim religijama ili da skoro 80% Slovaka ima negativan stav prema muslimanima ili da muslimani Češke muku muče sa tim narodom.

Kažem zamjeni Kanadu za Europu pa će ti biti jasnije.
Pa Slovaci vjerovatno imaju problem i sa Vijetnamcima, Korejcima, itd. ali se nisi sjetio to spomenuti dok ja nisam odveo priču na tu stranu.

Ne možeš ni ti a ni Tito dragi narediti da nemaju taj problem. A sta ću im ja? Neće se preko noći desiti? Kada kažeš da je islam dio evropske kulture, ja se slažem, međutim, ne možemo sad očekivati da u nekih bijednih nekoliko decenija Slovaci prihvate da je islam dio njihove kulture.

Bil' ti u Bosni prihvatio da je budizam dio tvoje kulture? :cudi Ni'dje veze. Treba vremena. A možda se nikad i neće desiti.

Kanada je mukotrpno radila na integraciji novih. A iza svega postoji i pragmatican razlog, a taj je Quebec. Ako imaš multikulturalnost, frankofoni su samo mali dio toga, dakle nemaju više toliku ostricu za otcijepljenje. Quebec i danas slici Evropi po tom pitanju. Striktno biraju svoje imigrante.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by Socrates » 07 Feb 2020, 23:59

I ja imam dvije diplome i magistrirao sam. Tako da smo isti.

Ko prvi dodje do doktorata, bolji je, po svemu sudeći.
. . . . . . . . .

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by Rockefeller » 08 Feb 2020, 00:04

Socrates wrote: 07 Feb 2020, 23:52
Pa Slovaci vjerovatno imaju problem i sa Vijetnamcima, Korejcima, itd. ali se nisi sjetio to spomenuti dok ja nisam odveo priču na tu stranu.

Ne možeš ni ti a ni Tito dragi narediti da nemaju taj problem. A sta ću im ja? Neće se preko noći desiti? Kada kažeš da je islam dio evropske kulture, ja se slažem, međutim, ne možemo sad očekivati da u nekih bijednih nekoliko decenija Slovaci prihvate da je islam dio njihove kulture.

Bil' ti u Bosni prihvatio da je budizam dio tvoje kulture? :cudi Ni'dje veze. Treba vremena. A možda se nikad i neće desiti.

Kanada je mukotrpno radila na integraciji novih. A iza svega postoji i pragmatican razlog, a taj je Quebec. Ako imaš multikulturalnost, frankofoni su samo mali dio toga, dakle nemaju više toliku ostricu za otcijepljenje. Quebec i danas slici Evropi po tom pitanju. Striktno biraju svoje imigrante.
Ja sam zagovornik globalizacije. Odsjedio sam cijelu jednu meditaciju sa budistima ovde. :cvijece

Priča je počela sa Rusima i Turcima. Ja nemam problem sa Vijetnamcima i Korejcima. Vijetnamac je vlasnik kluba za koji navijam - Fk Sarajevo. Čak sam u jednom postu i spomenuo kako se u Srbiji ljudi odnose prema Kinezima posebno nakon ovog virusa što je za mene sramota jer je Kina stara država sa puno akumuliranog znanja.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26753
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14919 times
Been thanked: 3980 times
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by Veca » 08 Feb 2020, 00:05

Socrates wrote: 07 Feb 2020, 23:59 I ja imam dvije diplome i magistrirao sam. Tako da smo isti.

Ko prvi dodje do doktorata, bolji je, po svemu sudeći.

...ma jok, ti si Sokrat i bog! ;) ...najsi! :ćitire
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by Hannibal » 08 Feb 2020, 00:06

sta si to zavrsijo socu?
🐽

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26753
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14919 times
Been thanked: 3980 times
Status: Offline

Re: Amerika vs Evropa - gdje je bolje?

Post by Veca » 08 Feb 2020, 00:09

...zavrsio Sokrata i lus 2 diplome :haha :zubi
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 77 guests