Španija

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Španija

Post by Krokodil Behko » 03 Oct 2017, 11:45

posmatrac wrote: 03 Oct 2017, 11:15 Eno i Vucic pomislio da je vazan pa postavlja pitanje Briselu, kako ne moze Katalonija, a moze Kosovo.

Eno, i ja sam mu odgovorio, nekoliko postova iznad..
E sad, ili sam je uvijek u pravu, ili u Briselu čitaju naš forum, pošto su neki hepeci otuda već dali odgovor za Kosovo, negdje sinoć otprilike - "neuporedivo, drugo stanje, druge okolnosti, drugi narodi" ili u prevodu, da nije bilo intervencije, ne bi bilo nijednog Albanca istočno od Prokletija, a najvjerovatnije bi ih sve pobili.

Ko hoće demokratiju, nek se prvo počne demokratski ponašati. Pa ovo je tako jednostavno u pm :lupa
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Španija

Post by Zagorka » 03 Oct 2017, 11:48

storm wrote: 02 Oct 2017, 06:19 Nego....šteta da imaju euro....
sad bi se isplatilo sa kamionom furati pezete iz katalonije u dio lojalan španjolskoj kruni u stilu Rojsa....
pokazati im fore sa izradom i prodajom uniformi i uvoza oružja pod embargom, ući u divlju privatizaciju a poslije glumiti ljevičare/ desničare i zalagati se za sve i svašta i biti štovani članovi društva :oo
#samosehrabridokopajuslave
:ovaj :hm
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Španija

Post by storm » 04 Oct 2017, 04:18

posmatrac wrote: 03 Oct 2017, 11:15
storm wrote: 02 Oct 2017, 06:06 Ekonomija, ekonomija i samo ekonomija....
Pukne brak zbog ekonomije da neće država....imamo naš slučaj a imamo i tri potpuno različite nacije i po jeziku i kulturi isvemu...a to je Švicarska, gdje im uz onaj standard ne pada na pamet razdruživanje....dapače, nisam još čuo švicarca da mi se predstavi kao švicarski talijan :oo a spusti ih na naša primanja....o kako će rzo zakuhati :hihi
Katalonci jesu kroz povijest imali elemente za državnost, autonomne statuse, jezik nema veze sa španjolskim (još je najbliži talijanskom), svoju kulturu....sa druge strane u ustavu im piše, da cijela Španjolska jedino na referendumu može glasovati za neku secesiju a nikako regija samo za sebe.
Kod nas je bio drugi slučaj....ustav je dao mogućnost za razdruživanje (krivi je izraz secesija, jer smo od početka bili zajednica republika- državne jedinke....jedina secesija je do sad bila Kosovo a šumari priželjkuju i PC secesiju) znači mi smo se razdružili a ne otcijepili ;)
Malo mi ipak nije jasno sa strane katalonaca....glede financija.
Jednako su razmišljali englezi...više uplaćuju, nego vade iz EU ali zaboravljaju participaciju na zajedničkom tržištu od 500+ milijuna ljudi
sad im nešto stiglo iz guzice u glavu pa nastoje opet kroz ugovore održati zapravo isti status :rol
Moglo bi se i to kataloncima obiti o glavu...ali je neviđena glupost španjolske vlade da sa tolikom represijom udari na kataloniju...jako glupo, jer kako rekoh, sad su i neodlučne uvjerili, da fkt nemaju što tražiti s njima više, drugi razlog je da je svaki ishod referenduma pravno i prema ustavu nevažeći i treće da je potpora otcijepljenju do prekjučer bila ispod 50%....e sad je to sve palo u vodu :mah
Ha,ha, kad kazes kako smo se mi u Jugoslaviji „ razduzili, pomisli covjek da smo olicenje demokratije,a ne primitivna plemena koja su se medjusobno poklala :hihi , pa smo zbog „ loseg“ ekonomskog stanja u Jugi, danas ovako odvojeni postali 10 puta nazadniji u svakom smislu. :lupa
A jesu mrski totalitarni Komunisti Ustavom iz 1974 osigurali mirno „ razduzivanje“ ako kola krenu nizbrdo, ali su na celu tog „razduzivanja“ kasnije jbg bili fasisti.
Ne treba vise ni ponavljati da Eu( eno protivi se i Trump) ni u kom slucaju nece dozvoliti nezavinost Katalonije( znaci sve hipoteticke gluposti nisu utemeljene u realnosti), jer bi Spanija nezavisno prikljucenje Katalonije Eurozoni ( bez kojeg nema sanse da se ekonomski razvija)uslovljavala svojim ostankom u Eu, sto bi pored izlaska Britanije za Eu bilo veliki udarac.
A ako bi kojim slucajem Katalonija istupila iz Eurozone, onda bi bi se morali odreci Eura, morali bi da placaju carinu na 75%( spansko i Eu trziste) svojih proizvoda, banke bi morale otici.
Da, u pravu si , odaziv na referendum je bio ispod nadpolovicne vecine, na glasanje je izaslo 42% gradjana( onih 58 % koji su bojkotovali referendum, koji ga ne smatraju ozbiljnim) su za ostanak Katalonije u Spaniji( sto su potvrdile ankete od prije par mjeseci, 41% za nezavisnost, 49% protiv)a spanski ustav iz 1978 garantuje nedjeljivost drzave u smislu da je za odcjepljenje neke od autonomnih zajednica potrebno glasanje svih gradjana Spanije, a ne samo gradjana u ovom slucaju Katalonije.
Onda je jako ko vazna cinjenica da su separatisticke snage u Kataloniji polarizovane na desnicare( nacionaliste) i ljevicare, pa da im je jedina zajedicka teznja populisticka nezavinost Katalonije,a more drugih problema bi nastupilo znaci tek kasnije.

Otcjepljenje bi imalo dalekosežne posljedice i van Španije. Katalonska nezavisnost mogla bi da pokrene niz sličnih akcija u regionima širom svijeta. Svoju šansu čekaju i tamo neka Valonija, Flandrija, Veneto u Italiji i Kvebek, Lombardija, moguce i Vojvodina, ( svoju sansu vidi i Mile iz Laktasa),a neki dan se zajebavah za Istru kad vidi ovo. :D.
http://mondo.ba/a762099/Info/Ex-Yu/Da-l ... atske.html

Eno i Vucic pomislio da je vazan pa postavlja pitanje Briselu, kako ne moze Katalonija, a moze Kosovo.

U svakom slucaju se eno Messi raduje eventualnoj nezavinosti Katalonije i nada se velikim spektaklima u utakmicama sa Vitezom i sa Mladosti iz Doboja :hihi



Kako se ujedinila Njemacka 1990, raspade se sve, SSSr, Cehoslovacka, Jugoslavija, evo sada more drugih separatistickih tenzija,a koja je najjaca ekonomska sila Evrope, pa upravo Njemacka :hihi
Sto se toga tiče, sve sam napisao korektno, nemas se potrebe obrusavati nesto...
Ustavom sfrj bilo je zagarantirano pravo na izlazak iz zajednice. I to je ok...
Ne mozes nikoga prisiljavati ako ne zeli...za sloveniju znam, da he i izlaznost i rezultat bio iznad 90% (93%ako se ne varam)
Da nije bilo nekih, koji su brijali, da su gospodari svega, sve bi bilo dobro.
E ovaj katalonski je van ustava, znaci potpuno neobvezujuc. EU suti, jer ne zeli istrcavati...prduckaju neki lideri i kroje stav, koji kreiraju slucajevi, koje i sami imaju. Vucic zbog kosova, dodik zbog rs, Sturgeon zbog Skotske i tako redom...
Spanjolska je ucinila nevidjenu glupost...ako je referendum neustavan, to je i sa većom izlaznoscu kao i sa manjom...takvim udarom na civile, senzibilizirali su svjetsku javnost, tako reci, dali referendumu legitimitet...
Danas je moguce, da ce katalonski parlament proglasiti neovisnost...
Sta slijedi? Tenkovi i zracni napadi na Kataloniju?
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Španija

Post by Socrates » 04 Oct 2017, 08:15

Premijer Spanije je trebao podnijeti ostavku dan poslije one katastrofe. Ako ne i prije. Da je učestvovao u čitavoj politickoj debati prije referenduma, mogao je da izvuče bolje rezultate. Mogao je da, recimo, na glasacki listić ubaci opciju federacije. On je međutim izabrao da ignorise citavu stvar. Pa udri po ljudima kad je već kasno.

Ustavni Sud su posebni fuckin' idioti. Hajde sto su referendum proglasili neustavnim, medjutim trebali su se oglasiti i povodom ustavnosti prebijanja potpuno mirnih ljudi za vrijeme referenduma. To je sasvim sigurno neustavno. Što zapravo ovoj spanjolskoj vladi oduzima legitimitet da dalje vlada.

Ali, tako je kad su i sudovi samo obični državni produžeci.

Katalonci su možda podijeljeni oko nezavisnosti, ali oko prava da sami odlučuju svoju sudbinu na referendumu nisu podijeljeni. Gradonačelnica Barselone je to najbolje izrazila na dan referenduma. Ona je protiv nezavisnosti, ali ovog debila u Madridu poziva da podnese ostavku jer ovako se ne rješavaju stvari u demokraciji. I mnogi koji su protiv nezavisnosti će preispitati svoje stavove nakon ovoga.

U Madridu, Valenciji, Sevilji, itd. su bili protesti u znak solidarnosti sa Katalonijom, gdje narod protestuje protiv nasilja španjolske vlade nad glasacima. Protestovali su i prije referenduma kada je idiot počeo da hapsi katalonske zvaničnike.

U isto vrijeme, na demonstracijama gdje se okupljaju striktni anti-separatisti sve češće se vide fašistički simboli i pozdravi.

Ma, bravo premijeru, ljubi te majka tako glupog. :apl
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Španija

Post by Socrates » 04 Oct 2017, 19:12

Katalonski lideri najavili proglasenje nezavisnosti u ponedeljak nakon sjednice parlamenta.
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Španija

Post by storm » 04 Oct 2017, 19:18

Socrates wrote: 04 Oct 2017, 08:15 Premijer Spanije je trebao podnijeti ostavku dan poslije one katastrofe. Ako ne i prije. Da je učestvovao u čitavoj politickoj debati prije referenduma, mogao je da izvuče bolje rezultate. Mogao je da, recimo, na glasacki listić ubaci opciju federacije. On je međutim izabrao da ignorise citavu stvar. Pa udri po ljudima kad je već kasno.

Ustavni Sud su posebni fuckin' idioti. Hajde sto su referendum proglasili neustavnim, medjutim trebali su se oglasiti i povodom ustavnosti prebijanja potpuno mirnih ljudi za vrijeme referenduma. To je sasvim sigurno neustavno. Što zapravo ovoj spanjolskoj vladi oduzima legitimitet da dalje vlada.

Ali, tako je kad su i sudovi samo obični državni produžeci.

Katalonci su možda podijeljeni oko nezavisnosti, ali oko prava da sami odlučuju svoju sudbinu na referendumu nisu podijeljeni. Gradonačelnica Barselone je to najbolje izrazila na dan referenduma. Ona je protiv nezavisnosti, ali ovog debila u Madridu poziva da podnese ostavku jer ovako se ne rješavaju stvari u demokraciji. I mnogi koji su protiv nezavisnosti će preispitati svoje stavove nakon ovoga.

U Madridu, Valenciji, Sevilji, itd. su bili protesti u znak solidarnosti sa Katalonijom, gdje narod protestuje protiv nasilja španjolske vlade nad glasacima. Protestovali su i prije referenduma kada je idiot počeo da hapsi katalonske zvaničnike.

U isto vrijeme, na demonstracijama gdje se okupljaju striktni anti-separatisti sve češće se vide fašistički simboli i pozdravi.

Ma, bravo premijeru, ljubi te majka tako glupog. :apl
Baš to. :ok...potpuni glupan i diletant...
Imam dojam da nema nazad i slobodno ga mogu osuditi za veleizdaju, zbog manjka minimuma takta i mudrosti.
Mogu biti presretni ako bilo kako zadrže Kataloniju u bilo kojoj vezi sa Španjolskom.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37926
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Španija

Post by Pasaga » 04 Oct 2017, 19:23

Spanija mi je uvjek tuknula ,...veoma cudno.
Pogotovu posle svog stava koji su zauzeli i kako su se postavili
u jeku agresije R.Hr. u gradu Mostaru.
:hm
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Španija

Post by KOMESAR » 04 Oct 2017, 19:48

Pasaga wrote: 04 Oct 2017, 19:23 Spanija mi je uvjek tuknula ,...veoma cudno.
Pogotovu posle svog stava koji su zauzeli i kako su se postavili
u jeku agresije R.Hr. u gradu Mostaru.
:hm
Zato je Katalonija bila uvijek na pravoj strani! :ok
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Španija

Post by KOMESAR » 04 Oct 2017, 19:49

Socrates wrote: 04 Oct 2017, 19:12 Katalonski lideri najavili proglasenje nezavisnosti u ponedeljak nakon sjednice parlamenta.
Biće krvi!
Pripremi se ,ću te zvati u dobrovoljački odred?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Španija

Post by posmatrac » 04 Oct 2017, 21:41

storm wrote: 04 Oct 2017, 04:18
posmatrac wrote: 03 Oct 2017, 11:15
storm wrote: 02 Oct 2017, 06:06 Ekonomija, ekonomija i samo ekonomija....
Pukne brak zbog ekonomije da neće država....imamo naš slučaj a imamo i tri potpuno različite nacije i po jeziku i kulturi isvemu...a to je Švicarska, gdje im uz onaj standard ne pada na pamet razdruživanje....dapače, nisam još čuo švicarca da mi se predstavi kao švicarski talijan :oo a spusti ih na naša primanja....o kako će rzo zakuhati :hihi
Katalonci jesu kroz povijest imali elemente za državnost, autonomne statuse, jezik nema veze sa španjolskim (još je najbliži talijanskom), svoju kulturu....sa druge strane u ustavu im piše, da cijela Španjolska jedino na referendumu može glasovati za neku secesiju a nikako regija samo za sebe.
Kod nas je bio drugi slučaj....ustav je dao mogućnost za razdruživanje (krivi je izraz secesija, jer smo od početka bili zajednica republika- državne jedinke....jedina secesija je do sad bila Kosovo a šumari priželjkuju i PC secesiju) znači mi smo se razdružili a ne otcijepili ;)
Malo mi ipak nije jasno sa strane katalonaca....glede financija.
Jednako su razmišljali englezi...više uplaćuju, nego vade iz EU ali zaboravljaju participaciju na zajedničkom tržištu od 500+ milijuna ljudi
sad im nešto stiglo iz guzice u glavu pa nastoje opet kroz ugovore održati zapravo isti status :rol
Moglo bi se i to kataloncima obiti o glavu...ali je neviđena glupost španjolske vlade da sa tolikom represijom udari na kataloniju...jako glupo, jer kako rekoh, sad su i neodlučne uvjerili, da fkt nemaju što tražiti s njima više, drugi razlog je da je svaki ishod referenduma pravno i prema ustavu nevažeći i treće da je potpora otcijepljenju do prekjučer bila ispod 50%....e sad je to sve palo u vodu :mah
Ha,ha, kad kazes kako smo se mi u Jugoslaviji „ razduzili, pomisli covjek da smo olicenje demokratije,a ne primitivna plemena koja su se medjusobno poklala :hihi , pa smo zbog „ loseg“ ekonomskog stanja u Jugi, danas ovako odvojeni postali 10 puta nazadniji u svakom smislu. :lupa
A jesu mrski totalitarni Komunisti Ustavom iz 1974 osigurali mirno „ razduzivanje“ ako kola krenu nizbrdo, ali su na celu tog „razduzivanja“ kasnije jbg bili fasisti.
Ne treba vise ni ponavljati da Eu( eno protivi se i Trump) ni u kom slucaju nece dozvoliti nezavinost Katalonije( znaci sve hipoteticke gluposti nisu utemeljene u realnosti), jer bi Spanija nezavisno prikljucenje Katalonije Eurozoni ( bez kojeg nema sanse da se ekonomski razvija)uslovljavala svojim ostankom u Eu, sto bi pored izlaska Britanije za Eu bilo veliki udarac.
A ako bi kojim slucajem Katalonija istupila iz Eurozone, onda bi bi se morali odreci Eura, morali bi da placaju carinu na 75%( spansko i Eu trziste) svojih proizvoda, banke bi morale otici.
Da, u pravu si , odaziv na referendum je bio ispod nadpolovicne vecine, na glasanje je izaslo 42% gradjana( onih 58 % koji su bojkotovali referendum, koji ga ne smatraju ozbiljnim) su za ostanak Katalonije u Spaniji( sto su potvrdile ankete od prije par mjeseci, 41% za nezavisnost, 49% protiv)a spanski ustav iz 1978 garantuje nedjeljivost drzave u smislu da je za odcjepljenje neke od autonomnih zajednica potrebno glasanje svih gradjana Spanije, a ne samo gradjana u ovom slucaju Katalonije.
Onda je jako ko vazna cinjenica da su separatisticke snage u Kataloniji polarizovane na desnicare( nacionaliste) i ljevicare, pa da im je jedina zajedicka teznja populisticka nezavinost Katalonije,a more drugih problema bi nastupilo znaci tek kasnije.

Otcjepljenje bi imalo dalekosežne posljedice i van Španije. Katalonska nezavisnost mogla bi da pokrene niz sličnih akcija u regionima širom svijeta. Svoju šansu čekaju i tamo neka Valonija, Flandrija, Veneto u Italiji i Kvebek, Lombardija, moguce i Vojvodina, ( svoju sansu vidi i Mile iz Laktasa),a neki dan se zajebavah za Istru kad vidi ovo. :D.
http://mondo.ba/a762099/Info/Ex-Yu/Da-l ... atske.html

Eno i Vucic pomislio da je vazan pa postavlja pitanje Briselu, kako ne moze Katalonija, a moze Kosovo.

U svakom slucaju se eno Messi raduje eventualnoj nezavinosti Katalonije i nada se velikim spektaklima u utakmicama sa Vitezom i sa Mladosti iz Doboja :hihi



Kako se ujedinila Njemacka 1990, raspade se sve, SSSr, Cehoslovacka, Jugoslavija, evo sada more drugih separatistickih tenzija,a koja je najjaca ekonomska sila Evrope, pa upravo Njemacka :hihi
Sto se toga tiče, sve sam napisao korektno, nemas se potrebe obrusavati nesto...
Ustavom sfrj bilo je zagarantirano pravo na izlazak iz zajednice. I to je ok...
Ne mozes nikoga prisiljavati ako ne zeli...za sloveniju znam, da he i izlaznost i rezultat bio iznad 90% (93%ako se ne varam)
Da nije bilo nekih, koji su brijali, da su gospodari svega, sve bi bilo dobro.
E ovaj katalonski je van ustava, znaci potpuno neobvezujuc. EU suti, jer ne zeli istrcavati...prduckaju neki lideri i kroje stav, koji kreiraju slucajevi, koje i sami imaju. Vucic zbog kosova, dodik zbog rs, Sturgeon zbog Skotske i tako redom...
Spanjolska je ucinila nevidjenu glupost...ako je referendum neustavan, to je i sa većom izlaznoscu kao i sa manjom...takvim udarom na civile, senzibilizirali su svjetsku javnost, tako reci, dali referendumu legitimitet...
Danas je moguce, da ce katalonski parlament proglasiti neovisnost...
Sta slijedi? Tenkovi i zracni napadi na Kataloniju?
A nisam se obrusio nego si mi dao slagvort da malo pohvalim tu demokraticnost Komunista :D
Pitam se samo je li Piudzmon objavio donosenje odluke o Referendumu u sluzbenim novinama, da se ne obruka kao Dodik :hihi

U svari Piudzmom kaze da ne zeli traumatican razlaz sa Spanijom, nego zeli novi sporazum sa Madridom, koji planira da Kataloniji oduzme odredjeni stepen autonomije koji je do sada imala, pa ne znam sta ce ispasti, cini mi se da KAtalonija nema tu nikakvih sansi bez zelenog svjetsla iz Brisela, kako u politickom tako i u ekonomskom smislu.

U stvari je po meni ovo " Balkanizacija" Spanije, koja bi pokrenula separatisticke tenzije i u ostalim dijelovima Evrope( koje bi bile podijeljene na teritorije po vlascu odredjenih vlasti i moci zeljnih lokalnih struktura)

Bem ti , onolika Kina se ne dijeli , milijarda i 300 miliona ljudi, ovdje se prave nekakve drzavice kojima ce vladati bivsi predsjednici mjesnih zajednica, koji ce na taj nacin samo sebi obezbijediti vecu moc.

U svakom slucaju im eno RAyoj porucuje " KAtaloniju mozete dovesti u propast, a Katalonce u nestanak " :zubi

SAlim se kao marxista ne podrzavam bilo kakav oblik politickog nacionalizma, pa nisam na strani ni Spanije ni Katalonije, dok god se ili jedni ili drugi ne okrenu socijalizmu, jer protiv socijalistickog separatizma ili unitarizma ne bi imao nista protiv.Ovo je sve borba za Kapital.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Španija

Post by KOMESAR » 04 Oct 2017, 21:58

Jučer je u Barseloni protestvovalo više od 700.000 ljudi. Stotine ljudi okupile su se i ispred stanice španske policije, a sinoć su demonstranti i upravnici jednog hotela istjerali 500 pripadnika španske Civilne garde . U jednom manjem mjestu s gradske kuće je skinuta i bačena španska zastava.

„To su mafijaške mjere“, veli potpredsjednica Vlade.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Španija

Post by Krokodil Behko » 04 Oct 2017, 22:04

EU je podijeljena, ali dosta su jači ovi koji podržavaju Madrid.
Zanimljivo, među njima su i HR poslanici u Ev. parlamentu :oo
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Španija

Post by storm » 05 Oct 2017, 05:08

Narod je uglavnom za katalonce, sluzbene politike uglavnom protiv, u ovoj fazi...logicno, malo je drzava, koje nemaju potencijalnu regiju sa tim nekakvim teznjama...a svaki je razlaz, destabilizacija, pa makar uz pjesmu bio :oo
A ruke trljaju rusi i ameri...svejedno, jos uvijek ne mogu svariti nasilje madrida.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Španija

Post by Krokodil Behko » 05 Oct 2017, 18:05

Sad je Ustavni sud Španije zabranio i održavanje sjednice katalonskohg parlmenta.
Da ne bude da su previše okuraženi evropskom podrškom, moglo bi biti mnogo većeg nasilja.
online

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Španija

Post by posmatrac » 05 Oct 2017, 20:30

storm wrote: 05 Oct 2017, 05:08 Narod je uglavnom za katalonce, sluzbene politike uglavnom protiv, u ovoj fazi...logicno, malo je drzava, koje nemaju potencijalnu regiju sa tim nekakvim teznjama...a svaki je razlaz, destabilizacija, pa makar uz pjesmu bio :oo
A ruke trljaju rusi i ameri...svejedno, jos uvijek ne mogu svariti nasilje madrida.
ZAnimljivo je da su KAtalonci uglavnom za KAtalonce :hihi ,a evropski narodi ko narodi, uglavnom podrzavaju slabijeg bez obzira na posljedice koje kasnije mogu da nastanu, ali ponovo ne shvatam teznje za razlazom u vec "ujedinjenoj" Evropi, pa mislim da ce to biti odlucujuci faktor zbog kojeg ovaj referendum nece imati uspjeha, ali hajde da vidimo.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Španija

Post by Socrates » 05 Oct 2017, 20:38

Teznja za razlazom je jer se Spanija nije modernizovala kao drzava, a pri malo vecoj krizi ce potonuti u diktaturu, kao sto vidimo.
. . . . . . . . .

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37926
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Španija

Post by Pasaga » 05 Oct 2017, 20:39

Socrates wrote: 05 Oct 2017, 20:38 Teznja za razlazom je jer se Spanija nije modernizovala kao drzava, a pri malo vecoj krizi ce potonuti u diktaturu, kao sto vidimo.
...zar to nije od 76....te i neke ...sve u celofanu ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Španija

Post by Socrates » 05 Oct 2017, 20:41

Pa jeste, sad placaju cijenu.
. . . . . . . . .

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Španija

Post by KOMESAR » 05 Oct 2017, 20:42

Krokodil Behko wrote: 05 Oct 2017, 18:05 Sad je Ustavni sud Španije zabranio i održavanje sjednice katalonskohg parlmenta.
Da ne bude da su previše okuraženi evropskom podrškom, moglo bi biti mnogo većeg nasilja.
Je li to po zakonu topuza?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Španija

Post by posmatrac » 05 Oct 2017, 20:50

Socrates wrote: 05 Oct 2017, 20:38 Teznja za razlazom je jer se Spanija nije modernizovala kao drzava, a pri malo vecoj krizi ce potonuti u diktaturu, kao sto vidimo.
Ne kontam sta bi Katalonija trebala da dobije da bi se Spanija modernizovala, imaju vec svoju izvrsnu i zakonodavnu vlast, imaju svoju Vladu, svoju policiju, pa se ne radi ni o cemu drugom osim o avanturi lokalnih politicara zeljnih vece moci.
Ne znam kakva je to diktatura u Spaniji koju ocito podrzava Eu, pa valjda bi se iz Brisela neko do sada oglasio po tom pitanju, osim ako nisu licemjeri koji gledaju samo svoj interes( koji kaze da je vaznija Spanija nego Katalonija)

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 74 guests