Separatizam u Evropi

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Separatizam u Evropi

Post by Krokodil Behko » 01 Nov 2014, 12:18

Trst traži nezavisnost od Italije

Image

Nakon škotskog referenduma i drugi pokreti za nezavisnost u Evropi traže svoju medijsku pažnju. A u Italiji, zemlji koja se ujedinila tek 1861. godine, ima ih najviše, piše BBC. Pokret za neovisnost Venecije, prevođen bogatim poduzetnikom Gianlucom Busatom, nedavno je bio na naslovnicama zahvaljujući neobvezujućem on-line referendumu na kojem je 87 posto sudionika glasalo za nezavisnost.

Dva sata vožnje na istok nalazi se Trst, još jedan grad koji ima svoj pokret za nezavisnost.

Trst je oduvijek imao kulturno raznoliku historiju. Stoljećima je bio dio Habsburške monarhije, a nakon Drugog svjetskog rata Churchillova južna predstraža na Željeznoj zavjesi.

Odmah nakon rata Trst, tada na granici s komunističkom Jugoslavijom, priznat je kao slobodna država po međunarodnim zakonima, iako je ostao pod vojnom upravom još sedam godina, a 1954. vraćen je Italiji.

Za članove Pokreta za Slobodni teritorij Trsta, koji zadnjih mjeseci okuplja od dvije do osam hiljada ljudi na svojim skupovima, grad je pod okupacijom.

U palači iz 19. stoljeća, Vito Potenza sanja o oslobođenju. Tri crvene zastave, koje odražavaju tršćanski historijski grb, vise mu s prozora. Znak njegova pokreta svuda je, na šalicama, privjescima, na njegovoj facebook stranici.

-Borimo se za prava ljudi Slobodnog teritorija Trsta. Borimo se protiv talijanske vlade - kaže Potenza.

Ovdje, gdje se venecijski spritz koktel poslužuje sa slovenskim sirom, a cappuccino s bečkim šlagom, mnogi će se prvo identificirati kao Tršćani, a tek onda kao Italijani.

Nekoć je ovaj grad bio velika habsburška luka. Na središnjem trgu Piazza dell'Unita, tri strane krase monumentalne austrougarske zgrade. S četvrte je more.

Katolička crkva svetog Ante odmah je pokraj srpske pravoslavne crkve na Grand Canalu. Sinagoga je udaljena dvije minute. "Mi smo multikulturalni ljudi", kaže Potenza, koji je sam italijanskog i hrvatskog porijekla.

Njegov Pokret za Slobodni teritorij Trsta traži nezavisnost grada i okoline i uvođenje italijanskog, slovenskog i hrvatskog kao ravnopravnih službenih jezika.

-Italija je dugo suzbijala našu kulturu - kaže Potenza. U fašističkim 20-im i 30-im godinama slavenska populacija bila je izložena prisilnom programu italijanizacije.

Potenza i njegovi sljedbenici uvjereni su da je Trst po međunarodnim zakonima slobodan grad. Pozivaju se na povelju Vijeća sigurnosti iz 1947. godine, koja je priznala Trst i okolinu kao slobodnu državu.

Taj slobodni teritorij nije nikad postojao u praksi. Tojekom sedam godina tršćanske nezavisnosti gradom su upravljale Britanija, Amerika i Jugoslavija. Sve do Londonskog sporazuma 1954., kad je veći dio teritorija vraćen Italiji.

Takva odluka bila je nezakonita, uvjeren je Potenza. "Šezdeset godina Italija nam nameće svoj suverenitet. Sporazum iz 1947. je zakon, to je ustav našeg područja", naglašava.

Njegov kolega Giorgi Desckovich Deschi entzuzijastično se slaže. "Trst je Jeruzalem hladnog podneblja", govori.

-Ja sam kulturološki Italijan, ali u sebi nosim hrvatske, venecijanske i slovačke gene. Ovaj grad može objediniti sve te karakteristike - dodaje. Smatra kako bi Trst mogao biti snažan simbol za budućnost gdje bi sve religije, svo znanje i sva umjetnost egzistirali u suglasju.

Potenza dodaje i ekonomske, a ne samo kulturne razloge. Trst je međunarodno važna luka, a sve joj prihode uzima talijanska država.

-Italija će neupitno nazadovati, zašto bi Trst nazadovao s njom - pita se.

A što je s većinom stanovnika, koji su savršeno zadovoljni s time što su Tršćani i Italijani. Potenza sliježe ramenima: "Oni ne mogu negirati zakon". To je samo pitanje vremena, smatra.

Potenza kaže da je zadnjih godina nekoliko puta pisao UN-u tražeći priznanje slobodnog statusa Trsta. Nijednom nije dobio odgovor.

I većina građana nije impresionirana njegovim argumentima. "Nisu normalni", kaže vlasnik kafića u centru grada. Drugi sarkastično dodaje: "Ja vjerujem samo austrougarskoj upravi".

Bez obzira na to, Potenza i Deschi puni su nade. Škotski referendum otvorio je vrata drugim pokretima za nezavisnost, iako Potenza ne voli poređenje sa Škotima. "Nije to uporedivo. Mi ne tražimo nezavisnost. Mi već jesmo neovisni", ističe on, a prenosi Index.hr.
online

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Trst traži nezavisnost od Italije

Post by Vladimir RUS » 01 Nov 2014, 22:03

U Trstu dosta ima ljudi sa ovih prostora. :)

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Trst traži nezavisnost od Italije

Post by storm » 01 Nov 2014, 22:38

Seronje ....dok su kao talijani dobro živjeli, nimalo i nije smetalo... sad se našli prisjećati tko su...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Trst traži nezavisnost od Italije

Post by drugrankovic » 01 Nov 2014, 22:57

jesu i oni srbi?
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Trst traži nezavisnost od Italije

Post by storm » 01 Nov 2014, 22:59

drugrankovic wrote:jesu i oni srbi?
baš mi sliče nekako :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Trst traži nezavisnost od Italije

Post by drugrankovic » 01 Nov 2014, 23:08

:ha


kako to da već nam niste prikačili... po onoj čuvenoj i amebe su srbi
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Trst traži nezavisnost od Italije

Post by drugrankovic » 01 Nov 2014, 23:09

s tri prsta do trsta!
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Trst traži nezavisnost od Italije

Post by drugrankovic » 01 Nov 2014, 23:09

eto nove parole...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Trst traži nezavisnost od Italije

Post by storm » 01 Nov 2014, 23:11

Pa hladno je trst mogao biti srbija da vam je uspio plan i da tito nije popustio i pristao na zonu a i zonu b :hihi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Trst traži nezavisnost od Italije

Post by mrki62 » 01 Nov 2014, 23:30

storm wrote:Pa hladno je trst mogao biti srbija da vam je uspio plan i da tito nije popustio i pristao na zonu a i zonu b :hihi
Tito je ogromno uzeo a malo vratio.
Skontaj koliko je Slovenije i Hrvatske bilo u Italiji - prije tite pa je to tito sve ćapio od Italije a vratio im je samo Trst sa okolinom.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Trst traži nezavisnost od Italije

Post by Rockefeller » 02 Nov 2014, 00:58

Ja koliko znam u Trsu ima i pravoslavna crkva i to povelika. Ne bi me čudilo da se i na tom planu radi. :ooo
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Trst traži nezavisnost od Italije

Post by drugrankovic » 02 Nov 2014, 16:04

tako je to je sumadija u malom
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Trst traži nezavisnost od Italije

Post by STrendzer » 02 Nov 2014, 16:35

mocna Njemacka razmislja da se uveca(a uvecala se vec jednom 1989 g. ako se ne varam) a sad nastoji da smanji broj pokrajina sa 16 na 5 ili 6 cini mi se-dotle oni slabiji i jadniji pokusavaju na sve nacine da budu jos manji i slabiji...slijedom logike,jos vise ovisniji o zemljama kao sto su Njemacka isl.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Trst traži nezavisnost od Italije

Post by String » 03 Nov 2014, 00:14

I ja evo strahujem da ce se Slavinovici otcijepiti uskoro...sve manje se osjecam tamo sigurno...cak im je i hljeb svjeziji od onog kod nas. A da ne govorim da sam vidio da je gore kupus 4,50KM dok je ovdje kod nas 7KM. Nesto se sprema k'o sto gledam..
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

I Guardiola glasao na "neobavezujućem referendumu"

Post by Krokodil Behko » 09 Nov 2014, 16:08

Image

U Kataloniji se danas održava neobavezujući referendum građana o nezavisnosti te španske pokrajine, a lider pokrajinske vlasti Artur Mas je glasao u Barceloni i tom prilikom poručio da će katalonske vlasti nastaviti borbu za ostvarenje prava naroda ...

... pokrajine da sami odlučuju o svojoj budućnosti, javlja Anadolu Agency (AA).

Uprkos suspenziji Ustavnog suda i oštrom protivljenju španske vlade, katalonske vlasti danas održavaju nepravosnažni referendum o odcjepljenju pokrajine od Španije i stjecanju nezavisnosti.

Premijer pokrajinske vlade Mas se nakon glasanja obratio novinarima i istakao da se glasanje održava uprkos svim zastrašivanjima iz Madrida i najavio da će sutra o rezultatima glasanja pismom obavijestiti premijera Španije Mariana Rajoya.

„Nadam se da će Vlada Španije od sutra slušati zahtjeve katalonskog naroda. Ukoliko i ne budu slušali, naša namjera je da nastavimo ovim putem. Branimo slobodu izražavanja, demokraciju i slobodu mišljenja. Nadam se da ću danas dobiti dodatnu snagu i dosta više argumenata za organiziranje pravosnažnog referenduma“, poručio je Mas.

Komentirajući najave iz Tužilaštva da će biti podignute tužbe protiv organizatora današnjeg glasanja, Mas je poručio da je on i Vlada Katalonije glavni organizatori i odgovorni u tom procesu, a premijera Španije Rajoya je pozvao da „Katalonce ostavi na miru“.

Poznati fudbalski stručnjak i trenutni trener Bayernu iz Minhena Josep Guardiola je iz Njemačke doputovao u Barcelonu kako bi glasao o pitanju nezavisnosti Katalonije.

„Političari bi trebali sjesti i poslušati glas većine. Ne radi se o četiri, pet ljudi, različita viđenja ima veliki broj ljudi. Danas je napravljen važan korak. Uzbuđen sam što sam došao da bih glasao. Nije bilo lako, ali tu sam“, izjavio je Guardiola nakon glasanja.

Image

Glasali su i brojni poznati umjetnici, fudbaleri i glumci iz Katalonije.

Španski premijer Rajoy, koji je jasno poručio da za njegova mandata neće moći doći do bilo kakvih podjela Španije, dan provodi u madridskom uredu i danas nije reagirao povodom glasanja u Kataloniji.

Biračka mjesta se zatvaraju večeras u 20 sati, a rezultati će biti objavljeni sutra, piše Anadolu Agency.


(Vijesti.ba/Anadolija)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: I Guardiola glasao na "neobavezujućem referendumu"

Post by storm » 09 Nov 2014, 19:01

Nikad nisam razumio svrhu ovih nabvezujočih referenduma :cudi
ako se i postigne politička klima i uvjeti za osamostaljenje, opet treba još jednom provesti onaj obvezujući, plebiscit,kajgod...
a nemaju nikakve šanse...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: I Guardiola glasao na "neobavezujućem referendumu"

Post by drugrankovic » 09 Nov 2014, 19:05

vi ste povlei talas secesije, postalo moda...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: I Guardiola glasao na "neobavezujućem referendumu"

Post by Mala_Mu » 09 Nov 2014, 19:05

NADAM se da nema nista od ovoga :ooo nedo Bog Da mi Barca ispadne iz Spanske lige :ha

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: I Guardiola glasao na "neobavezujućem referendumu"

Post by storm » 09 Nov 2014, 19:21

drugrankovic wrote:vi ste povlei talas secesije, postalo moda...
:D. ajd bjež...
mi smo bili u federaciji i napustili je prema svom pravu zapisanom u ustavu, tako da se badava srdiš ...
španjolska nije nikakva federacija, pa prema tome zaključujem, da im uzalud zapinjanje....i ako im uspije ... barcelonu maršnuti iz lige ....momentalno :pusi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: I Guardiola glasao na "neobavezujućem referendumu"

Post by Mala_Mu » 09 Nov 2014, 19:22

Sta dobivaju s tim ? Samo će im liga drastično oslabiti i neće vise biti zanimljivo

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests