Evropa i imigranti. Problem budućnosti ili ne

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Nina Morić na rasnoj osnovi izvrijeđala slavnog glumca i košarkaša

Post by vila » 24 Aug 2017, 20:46

Dakako :obrve
Nego reci der ti meni jel tebi lakse sad kad si "dijagnosticirao" tudi zivot

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Evropa i imigranti. Problem budućnosti ili ne

Post by storm » 29 Sep 2017, 06:11

Malo izbijanja argumenata desnim populistima...

Image
Istraživanje: Kako se muslimanski imigranti integriraju u Europi?

24.09.2017.

PIŠE: Mario Nakić liberal.hr


Često možemo pročitati na društvenim mrežama, tabloidima i pojedinim opskurnim portalima tezu kako se europski muslimani ne žele integrirati, da se getoiziraju i nameću vlastite zakone. Nedavno istraživanje zaklade Bertelsmann, objavljeno krajem prošlog mjeseca, pokazuje da ta teza u velikoj mjeri nije točna.

Istraživanje je obuhvatilo prvu i drugu generaciju muslimanskih imigranata u pet zapadnoeuropskih država - UK, Austriji, Njemačkoj, Švicarskoj i Francuskoj. Utvrđeno je da čak 76 posto druge generacije muslimanskih imigranata govori lokalni jezik, odnosno jezik zemlje u kojoj živi kao svoj materinji, a 75 posto muslimana obje generacije imigranata redovito provodi svoje slobodno vrijeme družeći se s nemuslimanskim stanovništvom. U Francuskoj integracija pokazuje najbolje rezultate, gdje čak 93 posto muslimana rođenih u Francuskoj odrasta uz francuski jezik kao materinji.

Unatoč različitim zemljama podrijetla, različitim uvjerenjima i razlozima migracije, integracija gotovo 14 milijuna muslimana u ovih pet zemalja ima sličnu tendenciju. Muslimani koriste mogućnosti koje se pojavljuju i žele nastaviti prakticirati svoju vjeru. Iako islam nije lako prihvaćen od strane mainstream društva, to ne ugrožava integraciju. "Islam ne predstavlja prepreku integraciji, a muslimani, čak i visoko religiozni, uče novi jezik i nastoje postići visoku razinu obrazovanja jednako kao i drugi useljenici", kaže Stephan Vopel, stručnjak za socijalnu koheziju Bertelsmann zaklade. "Kada integracija staje, obično je to posljedica državnog okvira i zakonskih prepreka."

Razina obrazovanja se razlikuje. Dok 90 posto francuskih muslimana ostaje u školi najmanje do 17. godine, samo 36 i 39 posto je takvih u Njemačkoj i Austriji. Ukupno 67 posto muslimanske djece u svih 5 zemalja nastavlja školovanje i nakon 17. Međutim, Njemačka vodi po integraciji u tržište rada. U svim zemljama osim Francuske stopa nezaposlenosti muslimana druge generacije je na istoj ili vrlo sličnoj razini kao i stopa nezaposlenosti općeg stanovništva, samo je u Francuskoj stopa nezaposlenosti muslimana druge generacije izuzetno visoka - 14 posto.

41 posto muslimana druge generacije se identificira kao "visoko religiozni" dok 59 posto ne smatra svoju religiju najvažnijom u životu. Ovo istraživanje pokazuje da će muslimani koji ostanu više posvećeni svojoj religiji imati manje šanse završiti školu i naći zaposlenje te će zarađivati manje od onih muslimana kojima religija nije na prvom mjestu. Religiozni muslimani se žale da su nerijetko diskriminirani od strane suradnika i poslodavaca na radnom mjestu koji "nemaju razumijevanja za njihove vjerske navike", zbog čega teško pronalaze posao u skladu sa svojim kvalifikacijama, a čak i kad ga dobiju, lakše gube posao nego muslimani koji nisu toliko posvećeni svojoj vjeri.

Također, 20 posto nemuslimana ne želi živjeti u blizini muslimana (najmanje je fobije u Francuskoj - 14 posto, a najviše u Austriji - 28 posto). Usprkos predrasudama i diskriminaciji, izgleda da integracija u drugoj generaciji ide bolje od očekivanja.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Evropa i imigranti. Problem budućnosti ili ne

Post by srculence7 » 05 Dec 2017, 01:29

Za dva dana je seminar gde će i ovaj čovek iz Sirije govoriti o svom radu, ratu, volonterizmu :srce

Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Evropa i imigranti. Problem budućnosti ili ne

Post by Konsultant » 05 Dec 2017, 02:23

Problem, samo dok ispliva.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Evropa i imigranti. Problem budućnosti ili ne

Post by storm » 06 Dec 2017, 06:47

Konsultant wrote: 05 Dec 2017, 02:23 Problem, samo dok ispliva.
Je problem...ali u nama...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Evropa i imigranti. Problem budućnosti ili ne

Post by Mutevelija » 06 Dec 2017, 09:58

Kršćani desničari se boje muslimana jer su religiozniji, a šerijat nije samo Zakon Države kao izvršne i zakonodavne vlasti, šerijat je kad nećeš piti alkohol ni jesti svinjetinu.
Pa se moraju organizirati halal Food kiosci itd
Drženjem Šerijata si uvijek u margini društva kako i u samoj Bosni tako i u Svijetu.
Problem nastaje kad se sretneš sa ljudima koji su vjernici i marginalizovani kao ti, i iz ogorčenosti želiš promijeniti državu i društvo.
Znam kako to ide jer sam naletio u gradskoj dzamiji na jednog lika koji je živio sličan život mome, ali je bio čak i za mene preradikalan i fundamentalista.
I sad npr da sam otišao u drugi treći četvrti grad i našao istomišljenike za 10 godina 20 bi se organizirali.
Dakle većina "Vukova samotnjaka" su marginalizovani ljudi.
Najsmješnija je stvar što je takvo postupanje prema društvu opravdano, i iz osvete im nametneš svoj stil života (Pravi Šerijatski i svrgavanje demokratske vlasti) kao što su oni htjeli tebi svoj, ili gledali na tebe kao da si sa Marsa pao ako bi na neki način prakticira vjeru, i htjeli te natjerati da samo vjeru ispovijedaš u 4 zida.
Tako je bilo i u Iranu i ostalim bivšim komunističkim državama.


Džaba storme krečiš Islam naređuje da se sin oca ili otac sina odrekne ako ovaj napusti vjeru, ako ga se ne bi odrekao onda i otac prestaje biti musliman zato što mu je sin važniji od Boga.

Ja govorim iskreno, mada i oni što šute vode svoju bitku.
Rat kršćanstva i Islama je prisutan samo slijepi to ne vide, to nije bukvalno :rol (Bukvallno) rat nego više takmičenje, i pošto muslimani i kršćani moraju zajedno živjeti a nije srednji vijek da imaju odvojena carstva, obje religije potežu za posebne metode kojima bi preveli na Islam ili evanđelizirali one druge i postigli dominaciju.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Evropa i imigranti. Problem budućnosti ili ne

Post by storm » 06 Dec 2017, 10:32

Mutevelija wrote: 06 Dec 2017, 09:58 Kršćani desničari se boje muslimana jer su religiozniji, a šerijat nije samo Zakon Države kao izvršne i zakonodavne vlasti, šerijat je kad nećeš piti alkohol ni jesti svinjetinu.
Pa se moraju organizirati halal Food kiosci itd
Drženjem Šerijata si uvijek u margini društva kako i u samoj Bosni tako i u Svijetu.
Problem nastaje kad se sretneš sa ljudima koji su vjernici i marginalizovani kao ti, i iz ogorčenosti želiš promijeniti državu i društvo.
Znam kako to ide jer sam naletio u gradskoj dzamiji na jednog lika koji je živio sličan život mome, ali je bio čak i za mene preradikalan i fundamentalista.
I sad npr da sam otišao u drugi treći četvrti grad i našao istomišljenike za 10 godina 20 bi se organizirali.
Dakle većina "Vukova samotnjaka" su marginalizovani ljudi.
Najsmješnija je stvar što je takvo postupanje prema društvu opravdano, i iz osvete im nametneš svoj stil života (Pravi Šerijatski i svrgavanje demokratske vlasti) kao što su oni htjeli tebi svoj, ili gledali na tebe kao da si sa Marsa pao ako bi na neki način prakticira vjeru, i htjeli te natjerati da samo vjeru ispovijedaš u 4 zida.
Tako je bilo i u Iranu i ostalim bivšim komunističkim državama.


Džaba storme krečiš Islam naređuje da se sin oca ili otac sina odrekne ako ovaj napusti vjeru, ako ga se ne bi odrekao onda i otac prestaje biti musliman zato što mu je sin važniji od Boga.

Ja govorim iskreno, mada i oni što šute vode svoju bitku.
Rat kršćanstva i Islama je prisutan samo slijepi to ne vide, to nije Hani-brabonjak :rol (Bukvallno) rat nego više takmičenje, i pošto muslimani i kršćani moraju zajedno živjeti a nije srednji vijek da imaju odvojena carstva, obje religije potežu za posebne metode kojima bi preveli na Islam ili evanđelizirali one druge i postigli dominaciju.
Uglavnom dzabe ti krecis...radikaliziraju se na prostoru eu, doseljenici druge, trece generacije, koji se nisu snasli, sitni lopovi, narkomani, kriminalci, ljenguze...pa da daju neki smisao svom usranom zivotu, kofol pribjegnu vjeri...kazem kofol, jer nisu m od muslimana...
Oni sto sam pricao s njima, posebno sa podrucja Sirije, Irana, Iraka pa i Afganistana...bjeze upravo od tih serijatlija (izuzmimo kolicinu idiota, koja je svojstvena svim skupinama)...tako da necete nikad stvoriti kriticnu masu za serijat ovdje...eventualno stvoriti probleme normalnim ljudima islamske vjeroispovijesti...
Jer ima i demokracija svoje neke granice tj neces je iskoristiti, da bi je srusio...a poslije jauk i lelekanje ;)
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Evropa i imigranti. Problem budućnosti ili ne

Post by Mutevelija » 06 Dec 2017, 10:45

Vidi se da ne znaš ništa o Islamu.
Neću da citiram ajete i hadise ali dzaba se nadasve muslimani su kao Jevreji odani svojoj državi koju nastanjuju, i nikad im neće biti Islam na zadnjem mjestu, čak je dozvoljeno prešutiti istinu kjafiru kako bi sebe zaštitio, ili ne reći potpunu istinu, jer kod Allaha nevjernici su najgora bića, totalna dehumanizacija nemuslimana.
Ovo što pričam ne bi smio ni pričati ne zbog demokratije jer ulema mi ne bi dala da pričam, cilj je zavarati kjafira.
" Smješkali smo im se, mada su ih naša srca proklinjali"
Meni kao pripadniku islamske vjere ne smeta takav odnos prema nemuslimanima ne znam zašto ovo i pričam jer odmažem ovako širenju Islama.
Ali eto neda mi moja narav da budem bez dlake na jeziku.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Evropa i imigranti. Problem budućnosti ili ne

Post by Krokodil Behko » 06 Dec 2017, 10:49

storm wrote: 06 Dec 2017, 10:32
Mutevelija wrote: 06 Dec 2017, 09:58 Kršćani desničari se boje muslimana jer su religiozniji, a šerijat nije samo Zakon Države kao izvršne i zakonodavne vlasti, šerijat je kad nećeš piti alkohol ni jesti svinjetinu.
Pa se moraju organizirati halal Food kiosci itd
Drženjem Šerijata si uvijek u margini društva kako i u samoj Bosni tako i u Svijetu.
Problem nastaje kad se sretneš sa ljudima koji su vjernici i marginalizovani kao ti, i iz ogorčenosti želiš promijeniti državu i društvo.
Znam kako to ide jer sam naletio u gradskoj dzamiji na jednog lika koji je živio sličan život mome, ali je bio čak i za mene preradikalan i fundamentalista.
I sad npr da sam otišao u drugi treći četvrti grad i našao istomišljenike za 10 godina 20 bi se organizirali.
Dakle većina "Vukova samotnjaka" su marginalizovani ljudi.
Najsmješnija je stvar što je takvo postupanje prema društvu opravdano, i iz osvete im nametneš svoj stil života (Pravi Šerijatski i svrgavanje demokratske vlasti) kao što su oni htjeli tebi svoj, ili gledali na tebe kao da si sa Marsa pao ako bi na neki način prakticira vjeru, i htjeli te natjerati da samo vjeru ispovijedaš u 4 zida.
Tako je bilo i u Iranu i ostalim bivšim komunističkim državama.


Džaba storme krečiš Islam naređuje da se sin oca ili otac sina odrekne ako ovaj napusti vjeru, ako ga se ne bi odrekao onda i otac prestaje biti musliman zato što mu je sin važniji od Boga.

Ja govorim iskreno, mada i oni što šute vode svoju bitku.
Rat kršćanstva i Islama je prisutan samo slijepi to ne vide, to nije Hani-brabonjak :rol (Bukvallno) rat nego više takmičenje, i pošto muslimani i kršćani moraju zajedno živjeti a nije srednji vijek da imaju odvojena carstva, obje religije potežu za posebne metode kojima bi preveli na Islam ili evanđelizirali one druge i postigli dominaciju.
Uglavnom dzabe ti krecis...radikaliziraju se na prostoru eu, doseljenici druge, trece generacije, koji se nisu snasli, sitni lopovi, narkomani, kriminalci, ljenguze...pa da daju neki smisao svom usranom zivotu, kofol pribjegnu vjeri...kazem kofol, jer nisu m od muslimana...
Oni sto sam pricao s njima, posebno sa podrucja Sirije, Irana, Iraka pa i Afganistana...bjeze upravo od tih serijatlija (izuzmimo kolicinu idiota, koja je svojstvena svim skupinama)...tako da necete nikad stvoriti kriticnu masu za serijat ovdje...eventualno stvoriti probleme normalnim ljudima islamske vjeroispovijesti...
Jer ima i demokracija svoje neke granice tj neces je iskoristiti, da bi je srusio...a poslije jauk i lelekanje ;)

Zar ti nije bilo mrsko, da pročitaš toliki tekst?
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Evropa i imigranti. Problem budućnosti ili ne

Post by storm » 06 Dec 2017, 10:53

U eu i u civiliziranom svijetu, nitko muslimane i ne trazi, da im je islam na zadnjem mjestu...ali da ces ga meni postaviti na prvo, nece ici.
E ako nekad postane vecina, ok.
Inače je lagani apsurd...doletis iz pizdematerine, neke vukojebine bez icega u okruzje sa nekim pravima, standardima i mogucnostima...i trudis se tu okolinu pretvoriti u vukojebinu iz koje si se dovukao...jel to islam?
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Evropa i imigranti. Problem budućnosti ili ne

Post by Chloe » 06 Dec 2017, 10:55

:ovaj

Mute, nemaš li ti pametnijeg posla?
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Evropa i imigranti. Problem budućnosti ili ne

Post by Mutevelija » 06 Dec 2017, 10:58

@StormPa to su kršćani im napravili dole i Zapad sve razjebo, i uzmi napad u parizu na Charlie Hebdo su Alžirci bili, a Alžir bio Francuska kolonija, nije samo zbog karikature to bilo.
Kršćani su počinili holokaust nad Jevrejima onda dali Israel SKU zemlju sjebali muslimane u Palestini.
Gledaj globalno uništili Osmansko carstvo.
Dakle unazad 100 do 200 godina muslimani imaju razloga što su kivni, i bojim se da će nemuslimani doživjeti "Medinu i događaje vezane za nju" kasnije za 50 godina
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Evropa i imigranti. Problem budućnosti ili ne

Post by Mutevelija » 06 Dec 2017, 10:58

Chloe wrote: 06 Dec 2017, 10:55 :ovaj

Mute, nemaš li ti pametnijeg posla?
Ubaci mi se u post :p
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Bračni par iz Zadra udomio 40 izbjeglica iz Sirije, evo kako će i gdje živjeti

Post by Krokodil Behko » 01 Feb 2018, 09:54

Image

Za sedam obitelji iz Sirije prošlog je četvrtka Zadar postao novi dom, a Hrvatska stalna adresa.

Tu će se zaposliti, odgajati djecu i, vjeruju, postati punopravni članovi ovog društva kojeg su sami izabrali za život, piše Zadarski.hr.

I to zahvaljujući zadarskom poduzetniku Mladenu Ninčeviću i njegovoj supruzi Sarah koji su sedam bračnih parova i njihovih 26-ero djece iz Sirije primili i udomili kao da su im najbliža rodbina i najbolji prijatelji.

Doveli su ih iz Prihvatilišta za tražitelje azila u Kutini, gdje su stigli iz Turske, pružili su im smještaj u svom novom hostelu od četiri zvijezdice i pobrinuli se da im sada, u ovoj najosjetljivijoj fazi prilagodbe na sve novo što ih okružuje, ama baš ništa ne nedostaje.

A najviše pažnje i ljubaznosti, pa im je uz Mladena i Sarah, na raspolaganju cijelo njihovo osoblje. Plan je da im se pronađe posao kako bi se sami mogli brinuti o svojim obiteljima, a nakon toga i dugotrajniji smještaj čije će financiranje prvih dvije godine, dok ne stanu na svoje noge, pomagati hrvatska država.


(SB)
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Bračni par iz Zadra udomio 40 izbjeglica iz Sirije, evo kako će i gdje živjeti

Post by Chloe » 01 Feb 2018, 09:58

Aferim. Svaka čast na takvom potezu. A nadam se da će Sirijci opravdati pruženo povjerenje i pomoć.
Sretno im svima skupa ... :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Online

Re: Bračni par iz Zadra udomio 40 izbjeglica iz Sirije, evo kako će i gdje živjeti

Post by Julia-Klara » 01 Feb 2018, 10:02

Svaka cast!
Sretno ljudi!
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bračni par iz Zadra udomio 40 izbjeglica iz Sirije, evo kako će i gdje živjeti

Post by Rum » 01 Feb 2018, 10:04

golemo
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Bračni par iz Zadra udomio 40 izbjeglica iz Sirije, evo kako će i gdje živjeti

Post by Krokodil Behko » 01 Feb 2018, 10:05

Žao mi što nema laganog, da i on čestita ovim Zadranima :(
online

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11329 times
Status: Offline

Re: Bračni par iz Zadra udomio 40 izbjeglica iz Sirije, evo kako će i gdje živjeti

Post by spacebound » 01 Feb 2018, 10:06

Svaka ima cast!Jos uvijek ima ljudi.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bračni par iz Zadra udomio 40 izbjeglica iz Sirije, evo kako će i gdje živjeti

Post by Rum » 01 Feb 2018, 10:11

Krokodil Behko wrote: 01 Feb 2018, 10:05 Žao mi što nema laganog, da i on čestita ovim Zadranima :(
mozda je laganini udomio
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests