Charlie Hebdo

Televizija, štampa, internet portali.

Moderator: Krokodil Behko

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Charlie Ebdo: Da je Aylan porastao bio bi siledžija

Post by gospođa Brams » 14 Jan 2016, 21:06

Mutevelija wrote:Evo o kakvoj gamadi se radi.
Gamad, kažeš?
Da si uzeo malo vremena pa istražio što slike koje si zalijepio uopće znače, što na njima piše, te u kakvom su kontekstu objavljene (a nije teško, samo par klikova...), uvidio bi kako je njihovo objavljivanje bio pokušaj Hebdoa da na njima svojstven način odvuku pažnju bezbrižnim Francuzima i ostatku Europe, koja je tada šutila, o tome kakav se užas događa u BiH!


Smatram da je satira prijeko potrebna u društvu, iako satiru karakterističnu za Hebdo ne preferiram, i smatram da jako često prelaze granicu dobrog ukusa... Međutim, s njihovom neznatnom tiražom, ne znam zašto su uopće toliko bitni da se o njima raspravlja i da ih se smatra štetnima. Radije treba razgovarati o onima koji su krivci što je mali Aylan završio tako kako jest.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Charlie Ebdo: Da je Aylan porastao bio bi siledžija

Post by String » 14 Jan 2016, 21:20

Ljudi samo ismijavaju evropsku desnicarsku gamad koja sve izbjeglice vidi kao prijetnju...
Image

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Charlie Ebdo: Da je Aylan porastao bio bi siledžija

Post by rethna » 15 Jan 2016, 02:04

Cisto sprdanje
Question everything.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37679
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Online

Re: Charlie Ebdo: Da je Aylan porastao bio bi siledžija

Post by Pasaga » 15 Jan 2016, 07:11

Krokodil Behko wrote:Oni su malo narcisoidni.
Postavljaju sami sebe, iznad svih problema čovječanstva, iznad svih patnji i iznad svih ciljeva, pa ma kako oni (bar ponekad) bili samo ljudski ciljevi.
Iz tog razloga, može im se da se spredaju s nečijom patnjom, životom, svetinjom itd.
Drug....gledam sinoc jedan politicki magazin na ovdasnjoj tv.
Upravo je bila ovo tema,ove fotke.
Lani kad se ono desi onaj belaj,cjeli haman svjet je stao na njihovu stranu.
Tad su uspjeli obmanut taj napredni svjet......rjeci su komentatora.
Ovaj put,kritike i osude su strasno zestoke od tog istog svjeta.
Tako da im je ovo sad bilo cisto pucanje u koljeno.
Ovdasnja stampa je puna osuda,s druge strane puna simpatija
prema tim stradalnicima.
Nema te kazne koja bi bila adekvatna za onu sliku od onog malog garibica sto se utopi,i to ismijavat....
Ovdasnji mediji su zgrozeni.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Charlie Ebdo: Da je Aylan porastao bio bi siledžija

Post by Zagorka » 15 Jan 2016, 15:46

Kako mi umijemo lijepo tabirit o simbolici i metafori kad nije u pitanju nase dijete.

"mozda je mislio ovo"......"mozda je htio reci ono"......

Ima li opravdanja da se razvlaci slika mrtvog djeteta? Ej,mrtvog djeteta :zid

Ne postoji li nikakav drugi na kugli zemaljskoj nacin da se nesto kaze?

Ljudska vrsta je gora od lesinara. Oni se hrane lesevima da bi prezivjeli,mi da budemo popularni.

Kako ces privuci javnost kad si jedan bezvezni novinarčić u masi? Pa sablazni je.........prosto je.......pusti budale nek traze dublji smisao dok ti punis dzep......baci im kost ko motiv.....

Oduvijek je tako. Kad nemas nista drugo a ti se skini gol. Pricaj pozitivno o pedofiliji. Glumi Isusa malo. Razvlaci mrtvo dijete. Sokiraj. Privuci paznju masi (ovaca) i zaradi. Nek te klikaju,kupuju.

Zasto je onaj novinar bez da je pitao roditelje objavio 40 slika sa dzenaze malog Mahira? Radi nas? Mahira? Ma radi sebe sta vam je,pa valjda tolicno vidite.....

Ajmo fotkat mrtvu djecu. Jer nista na zemlji sveto nije. Kamo puste srece da njih mrtve skupljaju s plocnika i da ih more izbacuje umjesto tih meleka. Da bogdo. Al nema pravde.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Charlie Ebdo: Da je Aylan porastao bio bi siledžija

Post by Lebowski » 15 Jan 2016, 15:54

Nisu trebali nikako sliku ni objavljivati kad se ovo desilo, bolje da niko nije ni znao za ovo.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Charlie Ebdo: Da je Aylan porastao bio bi siledžija

Post by Zagorka » 15 Jan 2016, 15:57

Lebowski wrote:Nisu trebali nikako sliku ni objavljivati kad se ovo desilo, bolje da niko nije ni znao za ovo.
To tebi isto ko karikatura od mrtvog djeteta? Ukljucis li se ti ikako ili samo kuckas sta ti dune? Kad budes drzao u rukama les svog djeteta,glumi toleranciju. Do tad mani dvolicnosti.......
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Charlie Ebdo: Da je Aylan porastao bio bi siledžija

Post by Lebowski » 15 Jan 2016, 16:01

Ma ne znam.. ne bih bio bijesan zbog bezveznih novinarčića iz mase u trenucima takve tragedije.

Napisao sam ranije već šta mislim o korištenju tog djeteta pa me ne moraš prozivati bezveze..

Nisu oni postali popularni što su crtali nečije karikature nego što su ih pobili..
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Charlie Ebdo: Da je Aylan porastao bio bi siledžija

Post by Zagorka » 15 Jan 2016, 16:03

postali su poznati nakon karikature Muhameda
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Charlie Ebdo: Da je Aylan porastao bio bi siledžija

Post by Lebowski » 15 Jan 2016, 16:06

To mi nije diglo popularnost i tiraž već što su ubijeni.. Karikature su objavile i desetine drugih agencija, novina.. U svakom slučaju nisu postali poznati zbog karikature, već zbog reakcija na karikaturu.

Knjige sa Muhamedovom slikom su objavljivane unatrag stotine godina.

U islamskoj umjetnosti imaš Muhamedove slike/karikature.

U svakom muslimanu koji se trudi izgledati i ponašati se kao Muhamed, pa čak i nositi njegovo ime imaš njegovu karikaturu.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Charlie Ebdo: Da je Aylan porastao bio bi siledžija

Post by Mohr » 15 Jan 2016, 16:32

Danas se portali, facebook komentatori, bosanskohercegovački i svjetski, sablažnjavaju nad novom "naslovnicom" Charlija Hebdoa (ne radi se zapravo uopće o naslovnici, kako su naši mediji prenijeli, nego o crtežu unutar časopisa) nazivajući je sramotnom, a u njoj prebrzo iščitavaju da je uredništvo dječaka Aylana Kurdija koji se utopio, rasistički i uvredljivo prikazalo kao seksualnog manijaka.

Jasno je to svakome tko zna da satira nije jednostavno žutilo i provokacija zbog provokacije: ovom karikaturom ne vrijeđa se Aylana, niti se protivi migrantima, nego se Europljane, koji svoj odnos prema izbjeglicama temelje kako na fotografiji mrtvog dječaka tako i na medijskoj prezentaciji migranata kao seksualnih manijaka, suočava s njihovom vlastitom glupošću, rasističkom površnošću, licemjernom lakoćom kojom su u par koraka prešli od empatije do mržnje. Šta bi postao mali Aylan da je odrastao, provokativno je pitanje, na koje kad ga čujemo s pravom najprije zatvaramo oči i pravimo grimasu dok u nama raste osuda prema idiotskim urednicima časopisa kojima ništa nije sveto. No, na crtežu nije Aylan nego mi sami, mi smo napravili tih nekoliko koraka od suosjećanja do jedva dočekanog pristanka da u migrantima vidimo silovatelje, strane pohotnike koji pipkaju nevine Njemice.

Što bi Aylan postao da je odrastao - zato je pitanje o budućnosti Europe, kao što je karikatura savršeni prikaz njezine sadašnjosti. Iskešeno lice majmunolikog odraslog Aylana nerazumno je lice straha koje zamišljamo kad smišljamo kako bi se problem migranata trebao rješavati: restrikcijama, izolacijom, protjerivanjem...

Ovo je jedan od najuznemirujućih i najneugodnijih crteža koje je Charlie Hebdou ikad objavio i genijalan je jer odmah izaziva u nama gađenje prema slici nevinog mrtvog dječaka kojeg se predstavlja kao seksualnog manijaka. Ako je to vaša prva reakcija, onda je crtež uspio. Ali sačekajte malo i potrudite se razumjeti. Osudimo li prebrzo ovu skandaloznu karikaturu sakrit ćemo od sebe istinu o sebi. Perverzija nije u karikaturi nego u nama, ne shvatimo li - ona je u doslovnosti kojom čitamo, shvatimo li - u pristanku na priču da smo pogriješili što se ljude dočekalo kao ljude, kao one kojima smo dužni izići u susret.



Autor: Hrvoje Vranješ, (fake poet)



Kao što kaže drugarica Zagy, ima hiljadu (drugih) načina i primjera...

Da, mogu se složiti da su (kako nam to ovaj text sugeriše) zapravo Evropljani majmuni te da bi to nesretno dijete, da je poživjelo i odraslo među tim otmjenim, civilizovanim i kultiviranim damama i gospodom, to (dakle majmun) moglo postati...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Charlie Ebdo: Da je Aylan porastao bio bi siledžija

Post by Krokodil Behko » 15 Jan 2016, 17:25

Lebowski wrote:Ma ne znam.. ne bih bio bijesan zbog bezveznih novinarčića iz mase u trenucima takve tragedije.

Napisao sam ranije već šta mislim o korištenju tog djeteta pa me ne moraš prozivati bezveze..

Nisu oni postali popularni što su crtali nečije karikature nego što su ih pobili..

Ne možeš porediti sliku, kao opis neke ljudske tragedije, s korištenjem iste za satiru i podjebavanje, pa ma o kome riječ.
online

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Charlie Ebdo: Da je Aylan porastao bio bi siledžija

Post by Mohr » 17 Jan 2016, 07:59

Image

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Charlie Ebdo: Da je Aylan porastao bio bi siledžija

Post by Biba » 17 Jan 2016, 14:14

A et Charlie misli da bez njegovih crteraja niko na konta Evropu...
Evropa je losa a on je dobar...misli li on na roditelje djecaka..fuj
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Charlie Ebdo: Da je Aylan porastao bio bi siledžija

Post by Zagorka » 17 Jan 2016, 17:22

Lebowski wrote:To mi nije diglo popularnost i tiraž već što su ubijeni.. Karikature su objavile i desetine drugih agencija, novina.. U svakom slučaju nisu postali poznati zbog karikature, već zbog reakcija na karikaturu.

Knjige sa Muhamedovom slikom su objavljivane unatrag stotine godina.

U islamskoj umjetnosti imaš Muhamedove slike/karikature.

U svakom muslimanu koji se trudi izgledati i ponašati se kao Muhamed, pa čak i nositi njegovo ime imaš njegovu karikaturu.
Sad bi mi trebali uhebati temu i razvlacit cetiri stranice bar,ako bismo krenuli dublje analizirat definiciju satire kao knjizevnog oblika. Ukratko,ona je mnogo vise od puke pljucačine.

Drugo bismo trebali analizirat karikaturu gdje se zna da su dijelovi deformisani i preuvelicani,pa bismo dosli do toga da to nije isto sto i umjetnicka slika koju spominjes jelte.


Trece bi trebali isticati ocigledno(dosadno) da neki vjernik koji opnasa Muhameda radi to iz dubokog postovanja i ljubavi,da ne kazem obozavanja jer vjernici kako znamo samo Boga obozavaju.

Cetvrto ako si imalo informisan,znat ces da se ovaj magazin gasio jer im nije islo. No,nasli su formulu. Prodavanja muda pod bubrege.
Narugaj se pa to nazovi osvjestenjem javnosti. Mi smo retardi pa nas trebaju takvi osvjestavati? Na ovaj nacin? Rade to zbog nas?
Zbog Aylana?

Ima jedna izreka koja kaze nekako otprilke:ako postoji pakao na zemlji,onda u njemu zive roditelji mrtve djece.

Nema opravdanja. Nema isprike. Nema razloga.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Charlie Ebdo: Da je Aylan porastao bio bi siledžija

Post by Lebowski » 17 Jan 2016, 17:42

Nema niko pravo zabranjivati karikature. Rekao sam da je neukusna zbog toga što je dijete mrtvo i nemam se šta pravdati za to. Neka odgovaraju za neukus onome kome trebaju a nekako imam osjećaj da to nismo ni ti ni ja..

Niko nije dužan pdiržavati se besmislenih pravila ako ona to jesu.

Je li zabranjeno prikazivanje tog lika fotografijom, slikom, karikaturom? Jeste.. Kome je zabranjeno? Šta musliman treba uraditi onome ko to radi?

Ako je to zabranjeno onda je zabranjeno i mnoštvo drugih stvari kao što znamo.. Kome su te druge stvari zabranjene? Šta musliman treba uraditi onome ko radi te zabranjene stvari?

Ko određuje šta će se zabranjivati, šta će se tolerisati i kome?
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Charlie Ebdo: Da je Aylan porastao bio bi siledžija

Post by Zagorka » 17 Jan 2016, 17:51

Lebowski wrote:Nema niko pravo zabranjivati karikature. Rekao sam da je neukusna zbog toga što je dijete mrtvo i nemam se šta pravdati za to. Neka odgovaraju za neukus onome kome trebaju a nekako imam osjećaj da to nismo ni ti ni ja..

Niko nije dužan pdiržavati se besmislenih pravila ako ona to jesu.

Je li zabranjeno prikazivanje tog lika fotografijom, slikom, karikaturom? Jeste.. Kome je zabranjeno? Šta musliman treba uraditi onome ko to radi?

Ako je to zabranjeno onda je zabranjeno i mnoštvo drugih stvari kao što znamo.. Kome su te druge stvari zabranjene? Šta musliman treba uraditi onome ko radi te zabranjene stvari?

Ko određuje šta će se zabranjivati, šta će se tolerisati i kome?
Ne bi vjerovao ali postoji nesto sto se zove zakon i njime se zabranjuje apsolutno svaki oblik vrijedjanja,psovanja,uznemiravanja,omalovazavanja. :kafa

A dodje levatina pa to kamuflira nazivajuci nekim oblikom umjetnosti :oo . A onda totalne debilcine popuse.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Charlie Ebdo: Da je Aylan porastao bio bi siledžija

Post by Lebowski » 17 Jan 2016, 17:54

Da, postoji zakon, postoje tužbe i neka se po zakonu i tužbama riješava kad postoji nešto od nabrojanog. Stop nasilju i ukidanju ljudskih prava.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Charlie Ebdo: Da je Aylan porastao bio bi siledžija

Post by Zagorka » 17 Jan 2016, 17:59

Lebowski wrote:Da, postoji zakon, postoje tužbe i neka se po zakonu i tužbama riješava kad postoji nešto od nabrojanog. Stop nasilju i ukidanju ljudskih prava.
Tema o nasilju ima.(barem je bila)

Koja ljudska prava? Trazim pravo da te hraknem?

Ovom "umjetnoscu" se moze bavit apsolutno svako. Nema onog ko ne zna nacrtat ruznu karikaturu i napisat ruznu uvredu.

Zamisli kad bi se svi ponasali tako. Kad bi svi crtali onog koga mrze pa pisali ispod svasta jezivog. Bogme bi malo hladnih glava ostalo.

Vidis,ja znam iz skole primjer djecaka cija je mama imala(navodno) ljubavnika,pa ju je jedan djecak nacrtao u spolnom odnosu sa hrpom ljudi.

Pa ga ovaj premlatio,logicno,a ja sam bila hladna i kulirala jer nije nikog mog nacrtao. Pa sam sva glumila finocu kad je razrednik pitao sta je bilo.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Charlie Ebdo: Da je Aylan porastao bio bi siledžija

Post by Lebowski » 17 Jan 2016, 18:11

T imaš pravo da me hrakneš ali ću te ja tužiti za uznemiravanje, duševnu bol i tako (neko bi te istukao ali bi onda za to odgovarao). To ne spada u domen ljudskih prava.

Zna se koja su ljudska prava, ona su univerzalna, ne moramo nešto sad izmišljati.

Ne ponašaju se svi tako, ne crtaju se svi, i ne smeta svima pa ne znam što potežeš to. Ne možeš zabranjivati ljudima da imaju mišljenje o nečemu, nekome i da to kažu ...možeš kada to pređe u govor mržnje, huškanje, poziv na nasilje.. msm sve je definirano i funkcioniše to lijepo.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Post Reply

Return to “Mediji”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests