Nigerija

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Nigerija

Post by Lebowski » 10 Jan 2015, 12:35

Užas u Nigeriji: Najsmrtonosniji masakr Boko Harama do sada

Image

Militanti organizacije Boko Haram u nekoliko sela u sjevernom djelu Nigerije usmrtili su, kako navode lokalni zvaničnici, i do 2.000 osoba, javlja Anadolu Agency.

Većina žrtava su žene, djeca i starije osobe koji nisu mogli pobjeći pred napadom militanata, saopštio je Amnesty International.

Prema navodima lokalnih zvaničnika, militanti su upali u sela sa oklopnim vozilima i izvršili možda i najsmrtonosniji masakr u historiji ove terorističke organizacije.

Baba Abba Hassan, čelnik jedog od sela na tom području, istakao je da su pripadnici Boko Harama upali u sela i nasumice pucali u civile bombama i automatskim puškama.

Lokalni zvaničnici tvrde da je tom prilikom ubijeno od nekoliko stotina pa do 2.000 osoba. AI navodi da je tijela "previše da bi bila tačno izbrojana".

S druge stane, navodi se da su sigurnosne snage Nigerije brzo djelovale te su izvele vazdušni napad na militante.

Radiosarajevo.ba
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Užas u Nigeriji: Najsmrtonosniji masakr Boko Harama do s

Post by Krokodil Behko » 10 Jan 2015, 16:11

Što bolan, postavljaš ove vijesti? Niko neće komentarisati 2000 ubijenih nigera :lupa
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Užas u Nigeriji: Najsmrtonosniji masakr Boko Harama do s

Post by Lebowski » 10 Jan 2015, 16:15

Pa bas zato. :D

A evo citam i o nekom napadu u kojem je poginulo 20 ljudi.. stavili curici od 10 godina eksploziv oko struka, poslali je na pijacu i onda je daljinskim putem BOOOM.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Užas u Nigeriji: Najsmrtonosniji masakr Boko Harama do s

Post by Pasaga » 10 Jan 2015, 16:51

Krokodil Behko wrote:Što bolan, postavljaš ove vijesti? Niko neće komentarisati 2000 ubijenih nigera :lupa
Nagledam se ja ovakvih vjesti svaku vece.
Nek je stavio,narod ce se malo zamisliti.
Bas dole u Nigeriji,Maliju,Eritreji,Sudanu i jos po nekoj banana drzavici
dodju razne humanitarne organizacije i pomazu ko narodu.
Iza njih idu ovakvi dzelati koji pustose zemlju,bez obzira sto je njihov narod.
Ociste sva sela,nepregledne povrsine prvoklasnog zemljista.
Vec iduce godine neki zapadnjak je oformio neku ekonomiju,zapiso tu teritoriju.
Istovremeno vlasti se satro nadju u cudu,i ispitat ce slucaj.
Za ovaj slucaj,neko je primio dobru lovu.
Kako vidimo,pocinju da igraju mecke i pred njihovim vratima.
Mozda jena redu Jemen....ko zna....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Zrno
Na probnom
Na probnom
Posts: 67
Joined: 09 Nov 2014, 17:35
Location: Na po' puta... između tamo i 'amo.
Status: Offline

Re: Užas u Nigeriji: Najsmrtonosniji masakr Boko Harama do s

Post by Zrno » 10 Jan 2015, 17:46

Jedna od prvih vijesti koju pročitah danas.

I šta čovjek da kaže pri suočavanju sa sopstvenom nemoći?!

Tuga.... strah i osuda globalnog besmisla.
"I am a Spirit with a Human Experience."

- n/a -

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Užas u Nigeriji: Najsmrtonosniji masakr Boko Harama do s

Post by Zagorka » 11 Jan 2015, 00:49

Pasaga wrote:
Krokodil Behko wrote:Što bolan, postavljaš ove vijesti? Niko neće komentarisati 2000 ubijenih nigera :lupa
Nagledam se ja ovakvih vjesti svaku vece.
Nek je stavio,narod ce se malo zamisliti.
Bas dole u Nigeriji,Maliju,Eritreji,Sudanu i jos po nekoj banana drzavici
dodju razne humanitarne organizacije i pomazu ko narodu.
Iza njih idu ovakvi dzelati koji pustose zemlju,bez obzira sto je njihov narod.
Ociste sva sela,nepregledne povrsine prvoklasnog zemljista.
Vec iduce godine neki zapadnjak je oformio neku ekonomiju,zapiso tu teritoriju.
Istovremeno vlasti se satro nadju u cudu,i ispitat ce slucaj.
Za ovaj slucaj,neko je primio dobru lovu.
Kako vidimo,pocinju da igraju mecke i pred njihovim vratima.
Mozda jena redu Jemen....ko zna....
što bolan radiš to sebi,nije zdravo :grana
Ovaj moj upalio noćas (opet) al jazeeru,počne neka tragedija(opet)ja za daljinski i prebacim,i sebi u krilo..........haj živio........nemoj me više masakrirati s ovim,ubih se........
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Rabiosa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2232
Joined: 18 Aug 2014, 16:21
Location: Na metli
Status: Offline

Re: Užas u Nigeriji: Najsmrtonosniji masakr Boko Harama do s

Post by Rabiosa » 11 Jan 2015, 18:33

... a trebala je loviti leptire, zabe.. ili sunce..
Aktiviram se na dodir.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Užas u Nigeriji: Najsmrtonosniji masakr Boko Harama do s

Post by Lebowski » 13 Jan 2015, 12:32

Boko Haram: Nigerijski talibani i šta je sljedeće



Dok se širom svijeta vode polemike oko načina na koji su svjetski mediji tretirali gnusne zločine Boko Harama na sjeveru Nigerije, uspoređujući ih s događajima u Francuskoj i medijskoj pozornosti koja im je pripala, tek rijetki zadiru u zločinačku prošlost ove terorističke organizacije koja je tokom proteklih tek nekoliko godina, ubila i raselila hiljade ljudi.

A prošlost kaže da grupa pod današnjim imenom postoji od 2002. godine uz važnu napomenu: sve do 2009. godine djelovala je vodeći se principima dijametralno suprotnim onim današnjim. Premda su stavovi i ciljevi kroz godine razvoja Boko Harama uglavnom ostali nepromijenjeni, drukčija su sredstva djelovanja. Ona danas znače ubijanje, mnogo ubijanja s ciljem privlačenja pažnje i ostvarivanja bolje strateške pozicije prilikom narednih akcija koje također znače ubijanje.

Ubistva, masakri, otmice

Svjetske obavještajne agencije Boko Haram tretiraju kao terorističku organizaciju. Nisu rijetki oni koji smatraju da su nigerijski talibani kako ih još nazivaju, rođeni u nekoj od laboratorija zapadnih obavještajnih sistema. Teorija zavjere još je nekoliko, ali sve su jednako dobro neutemeljene i na svoj način fantastične. Činjenica da je Boko Haram nastao iz socijalnog bunta i neravnomjerne raspodjele državnih milijardi u svim dijelovima zemlje, ne opravdava ono što članovi ove organizacije godinama čine u sjevernim oblastima Nigerije.

Ubistva, masakri i otmice s ciljem uvođenja šerijatskog prava u cijeloj Nigeriji uz istovremeno otpor svemu što dolazi s kršćanskog zapada. Tako bismo otprilike mogli objasniti ideološku podlogu Boko Harama. Tako je, valjda, organizacija dobila i ime. Riječ boko dolazi iz hausa jezika (zabluda, prevara), dok je riječ haram (grijeh) arapskog porijekla. Sintagma se među lokalnim stanovništvom uglavnom prevodi kao ''zapadno školovanje je grijeh''.

Skupina ima sjedište u gradu Maiduguri u oblasti Borno, jednoj od najslabije razvijenih nigerijskih regija. Mirno djelovanje i sporadični prosvjedi prerasli su u nasilje 2009. godine kada su vlasti zabranile okupljanje članova Boko Harama zbog saznanja da se grupa počela ozbiljno naoružavati. Uslijedila je serija sukoba s vojskom, a potom i ubistvo vođe grupe Mohammed Yusufa.

Ozbiljan vojno-politički faktor sjevera kontinenta

Napadi su, potom, pod vodstvom Abubakara Shekaua intenzivirani, bivali su sve smrtonosniji i izvođeni su na širim područjima. Žrtve više nisu pripadnici drugih religija i Vladini službenici već i oni muslimani koji ne podržavaju Boko Haram. Grupa sije strah i ozbiljan je vojno-politički faktor na sjeveru kontinenta. Broj stradalih pod krvavim instrumentima borbe za šerijat više se ne mjeri desetinama i stotinama već hiljadama.

Stradaju svi, a država nema snage da se kvalitetno suprotstavi rastućoj vojnoj sili na sjeveru. Nakon više od 2.000 ubijenih, izmasakriranih i živih spaljenih ljudi tokom proteklog vikenda, jasno je da je vremena za čekanje nestalo. Pitanje je samo: šta je sljedeće? Granice zdravog razuma davno su pogubljene.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Užas u Nigeriji: Najsmrtonosniji masakr Boko Harama do s

Post by Lebowski » 13 Jan 2015, 12:40

Mnogi postavljaju pitanje ZAŠTO ZAPAD ŠUTI o ovome? Neka je antimuslimanska zavjera jer ne prikazuju kako muslimani dolje ubijaju druge :hm

Jesu li to Zapadu važnji nekakvi novinarčići iz Pariza od hiljada ljudi koji ginu dole..

Ne znam, al znam da naši još više izbjegavaju priču o ovome. :cudi
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Užas u Nigeriji: Najsmrtonosniji masakr Boko Harama do s

Post by Krokodil Behko » 13 Jan 2015, 16:39

Čarli, dobro te je više.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Nigerija

Post by Krokodil Behko » 28 Jan 2015, 14:43

Zanimljivo. Svigdje gdje ima nafte ima i terorista. Čini mi se da i Nigerija obiluje naftom.
E jedino ne znam u kojem je dijelu. Nije sva muslimanska zemlja.
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Nigerija

Post by Lebowski » 28 Jan 2015, 15:16

Valjda su na sjeveru muslimani, na jugu kršćani, pomiješani u sredini a kako vidim po mapi većina naftnih polja i postrojenja je na jugu.. bliže moru i u njemu.

Možda mi ne valjaju karte jer su im ova imena gradova na svakoj drugačij..


Image

Image
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Nigerija

Post by Pasaga » 28 Jan 2015, 18:19

Krokodil Behko wrote:Zanimljivo. Svigdje gdje ima nafte ima i terorista. Čini mi se da i Nigerija obiluje naftom.
E jedino ne znam u kojem je dijelu. Nije sva muslimanska zemlja.
Tamo gdje ima nafte,tu su jaki lobiji sa zapada.
Explatise se,i prve se dilovi.
Ovaj narod na sjeveru smatra se mnogo ostecenim i zaposavljenim u tim transakcijama.
Otud ti problemi.
Na kraju ce jenkiji radje podjelit zemlju negoli investirat nesto u taj sjeverni dio.
Sta ce to proizvest,vidimo sirom arapskog svjeta.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Nigerija

Post by Krokodil Behko » 18 Apr 2015, 20:19

Misteriozna bolest odnijela živote 17 ljudi u Nigeriji

ABUJA - Nepoznata bolest ubila je 17 ljudi u nigerijskoj državi Ondo, rekli su zvaničnici. Ljekari tvrde da se ne radi o eboli niti nekom drugom poznatom virusu, a većina ljudi umrla je u posljednjih 10 dana.

Sve osobe umrle su u roku od 24 sata od trenutka kada su se razboljele. Kod žrtava su uočeni simptomi kao što su glavobolja, nagli gubitak težine i sljepilo.

Zdravstveni zvaničnici iz Svjetske zdravstvene organizacije, kao i predstavnici vladinih i humanitarnih agencija, došli su na lice mjesta, navodi RT.

Eksperti su uzeli uzorke od preminulih i istraga je u toku.



(Vijesti.ba/Srna)
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Nigerija

Post by Lebowski » 16 Dec 2015, 07:33

Image



Nigerijska vojska ubila stotine šiitskih muslimana u gradu Zaria

Prilikom hapšenja lidera šiitskog Islamskog pokreta u Nigeriji (IMN) Ibrahima Zakyakyja, koji je provela vojska ove zemlje, ubijeno je više stotina ljudi koji su pokušali spriječiti njegovo privođenje.

Kako prenosi ABC News, razlog za ovu akciju je bio napad koji je IMN izvršio na konvoj vrhovnog generala nigerijskih oružanih snaga.

Iz Islamskog pokreta su izjavili kako postoji mogućnost da je ubijeno čak hiljadu njihovih pripadnika. Također je uništena rezidencija Ibrahima Zakyakyja, te jedno šiitsko svetište u gradu Zaria.

Šef Nigerijske komisije za ljudska prava Chidi Odinkalu ocijenio je događaj koji je trajao tri dana "masakrom i zločinom protiv čovječnosti".

"Građani moraju znati ko je naredio ovaj masakr i zbog čega je on izveden. Na ovakav način samo se stvaraju napetosti između sunita i šiita", rekao je Odinkalu.

S druge strane iz vojske Nigerije tvrde da se radilo o samoodbrani.

"Pripadnici Islamskog pokreta zaustavili su konvoj vrhovnog generala i pokušali ga ubiti. Bili smo prinuđeni postupiti na ovaj način, jer ovaj napad ujedno predstavlja i napad na državu. Također, imali smo informaciju da se pripadnici IMN-a grupiraju na ovoj lokaciji i spremaju državni udar", izjavio je zapovjednik ove operacije general Adeniyi Oyebade.

Iran, koji mnogi vide kao zaštitnika šiita, također je osudio ubistva pozvavši nigerijskog ministra vanjskih poslova da "vodi više računa o životima miliona šiita koji žive u Nigeriji".

Šiitski Islamski pokret tokom svoje 37-godišnje tradicije često je vodio bitke s institucijama ove afričke zemlje.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Doris
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 206
Joined: 23 Jan 2021, 14:57
Mood:
Status: Offline

Re: Nigerija

Post by Doris » 24 Mar 2021, 08:01

Nigerija mi je već neko vrijeme na listi zemalja koje me zanimaju i o kojima čitam, prvenstveno kroz djela Chimamande Ngozi Adichie. Chimamanda mi je zanimljiva i u djelima koja piše, kao i brojnim predavanjima na univerzitetima diljem svijeta i intervjuima u kvalitetnim emisijima. Dopala mi se prvo kroz intervjue u kojima na tako meni novi i osvježavajući način govori o Africi i afričkim zemljama, pa sam je onda počela i čitati.

Iznenadio me podatak da je Edna O'Brien u dobi od skoro 90 godina otišla na istraživačko putovanje u Nigeriju da prikupi svjedočanstva za pisanje knjige Girl o žrtvama Boko Harama, koju je objavila 2019. I ta knjiga mi je na listi dok završim neke njene druge knjige.
Ono što me ovih dana fasciniralo je prikaz Nigerije u dokumentarcu HTV iz serijala Mijenjamo svijet. Inače mi se sviđa sve što sam dosad pregledala iz ovog serijala.


Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests