Madjarska

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Madjarska

Post by IM_ex » 14 Sep 2015, 21:52

Novinarka Kata Janesko otkrila je planove mađarske vlade da stvori hermetički
zatvoren sistem koji bi spriječio izbjeglice da ulaze u tu zemlju

Image

Prema tekstu koji je objavljen na mađarskom portalu "Index.hu", Viktor Orban planira da ove nedelje u delo sprovede dvije stvari.

- Prva je proglašenje vanrednog stanja u zemlji, bez obzira što će to dodatno pojačati kritiku koju Mađarska trpi zbog svog odnosa prema izbjeglicama, piše Janeskova.

- Drugi dio plana, koji bi prema novinarkinim riječima trebalo da se ostvari 15. septembra je modifikacija Krivičnog zakona i Zakona o krivičnom postupku, po kojima bi mađarska policija dobila zakonsko pravo da:

- Deportuje svakoga ko nema šengensku vizu na granici i pošalje nazad u zemlju iz koje je pokušao da uđe u Mađarsku (u ovom slučaju - Srbiju);

- Ukoliko izbjeglice na granici sa Mađarskom zatraže azil, ponovo bi bile deportovane, pod izgovorom da su azil morale da zatraže u zemlji iz koje pokušavaju da pređu u Mađarsku (dakle ponovo - u Srbiji).

- Ukoliko migranti uspiju da ilegalno pređu granicu i uđu u Mađarsku, po zakonu te zemlje automatski čine krivično djelo. Istu odgovornost snosiće ukoliko se penju na ogradu, ruše je, sijeku ili na bilo koji drugi način oštećuju. Kazna za to, po novom zakonu, bila bi "kućni pritvor". Međutim, s obzirom da su u pitanju izbjeglice koje nemaju adresu u Mađarskoj, automatski se šalju u ograđeni kamp, gdje će u roku od osam dana dobiti suđenje.

Prema novom mađarskom zakonu, koji se u osnovi kosi sa zakonima EU, izbjeglice, koje bi bile tretirane kao optuženici, na suđenje bi išle bez prevodioca. Njihova dokumenta se neće prevoditi, ne dobijaju prevedenu kopiju optužbi za koje se terete, ali ni presude koju im sud odredi. Maloljetne izbjeglice neće imati poseban tretman, već će im se suditi kao odraslima. Žalbe će biti odbijene u roku od nekoliko sati
, tvrdi Janeskova.

Kontejneri stižu na granicu sa Srbijom

Mađarska policija već dovozi kontejnere na granicu sa Srbijom, koji će služiti kao "privremene sudnice za migrante", prenosi "Index.hu".

Novi mađarski zakon učiniće da svaka izbjeglica dobije krivični dosije, te bi po tome bile deportovane iz Mađarske sa oznakom u Šengenskom informacionom sistemu (SIS) kao osobe koje su počinile krivično djelo, što im automatski na 10 godina zabranjuje ulazak u bilo koju državu u šengenskom sistemu.

Kao članica SIS, Mađarska bez problema u sistem može da unese ove promene, i da tvrdi da "tražioci azila zloupotrebljavaju svoj status i koriste ga za krivično djelo", navodi novinarka "Index-a".

Prema riječima Kate Janseko, mađarske vlasti su i više nego zadovoljne što je Evropska komisija proglasila Srbiju bezbjednom zemljom za migrante, te pretpostavljaju da je Srbija "u obavezi da primi sve izbjeglice koje uđu u zemlju, jer bi u protivnom drastično umanjila svoje šanse da postane članica Evropske unije".

Zatvorena pruga Horgoš - Reske, Mađari vraćaju izbjeglice u Srbiju

Mađarska je zatvorila prugu Horgoš - Reske, ne dozvoljava prelaz granice, a izbjeglice vraća u Srbiju i usmjerava ih na legalan prelaz i da se registruju - javlja Radio-televizija Srbije.

Mađarski policajci su, kako se navodi, veoma odlučni da nikoga ne puste, dok su izbjeglice posjedale na prugu.

Na granicu pristiže sve veći broj vojnika i oklopnih vozila, a nova mađarska pravila za prelazak migranata počinju da važe od ponoći.

Prelaz će kontrolisati oko 4.300 vojnika.

Kapija na pruzi Beograd - Budimpešta, kod mjesta Kelebije, biće otvarana samo kada treba da prođu vozovi.
Na pruzi Horgoš - Reske postavlja se i ograda od bodljikave žice.

Od ponoći počinju da važe nova pravila za ilegalan prelaz preko mađarske granice, a policija je od popodneva zatvorila pružni prolaz na granici sa Srbijom, koji su izbjeglice najčešće koristile za prelaz na mađarsku teritoriju.

Državna mađarska televizija "M1" javila je da je u Horgoš danas stiglo više od 10 autobusa iz Beograda, Subotica i Kanjiže sa izbjeglicama sa Bliskog istoka, a očekuje se da će do ponoći na srpsko-mađarsku granicu stići njih 20.000.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37668
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2866 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Madjarska -Otkriven Orbanov tajni plan za izbjeglice

Post by Pasaga » 14 Sep 2015, 22:08

Ova zadnja desavanja,oko ovih izbjeglica,bjednika zasluzuju poseban osvrt
upravo kad je u pitanju ponasanje i postupci koje poduzima jedna od uglednijih clanica EU saveza.
U Briselu se cuju razno-razni prjedlozi,sugestije.
Niko od tih uvazenih diplomata nije nasao za shodno da postavi to pitanje.
Taj odnos Madjarskih vlasti,prvenstveno predsjednika,je krajnje nehuman,kriminalan,diskriminatorski.
Stice se dojam da se pocinilo,i da ce se jos pociniti mnogo nepravde prema tim garibima,uracunavajuci tu i upotrebu sile.
Uvjek se govorilo,riba se cuje od glave.
Tako i ovaj put,sve sto se lose desi,imaju pokrice predsjednika drzave.
Drugim rjecima,narodski....radite sta vam volja.
To znaju i sefovi u Briselu,samo hinjski sute,kako im i dolikuje.
Nevidim da óvdje postoji ona druga strana,ili se nesmije oglasiti....da se stane na put tom divljastvu ...nacizmu,najblaze receno,Madjarskih politicara kao i cjele EU.
Ako postoji neki tim,vjece za kordinacije.....najmanje sto bi mogli uciniti je da ...
neizostavno bojkotuju sve Madjarske politicare i uvedu primjerene sankcije prema istim.
EU,ako bi zeljela sacuvati neki obraz i nacela demokratije,prava koje sami proklamuju..
...moraju pod hitno staviti van snage sve ove restriktivne i destruktivne,ponizavajuce mjere koje su na putu da se provedu u djelo.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Madjarska -Otkriven Orbanov tajni plan za izbjeglice

Post by Krokodil Behko » 14 Sep 2015, 22:50

Kako to otkriven plan, kad je taj zakon već stupio na snagu, danas u 16h?
Granice Mađarske su zatvorene i više se neće otvarati - gotovo.
I sam premijer je jasno rekao, da će sve izbjeglice koje su u Mađarsku ušle iz sigurnih zemalja, biti vraćene u te zemlje. Tačnije, Srbija, Makedonija, Grčka itd.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37668
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2866 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Madjarska -Otkriven Orbanov tajni plan za izbjeglice

Post by Pasaga » 14 Sep 2015, 22:52

Krokodil Behko wrote:Kako to otkriven plan, kad je taj zakon već stupio na snagu, danas u 16h?
Granice Mađarske su zatvorene i više se neće otvarati - gotovo.
I sam premijer je jasno rekao, da će sve izbjeglice koje su u Mađarsku ušle iz sigurnih zemalja, biti vraćene u te zemlje. Tačnije, Srbija, Makedonija, Grčka itd.
Osnovno nacelo EU,sto se tice ljuskih prava je...
svaki covjek koji se nalazi unutar,ili se zatekne ....u zoni EU...
sledujuga ista prava kao i stanovnike EU...
...sta je na djelu...?
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Madjarska -Otkriven Orbanov tajni plan za izbjeglice

Post by IM_ex » 14 Sep 2015, 22:55

Pasaga wrote: EU,ako bi zeljela sacuvati neki obraz i nacela demokratije,prava koje sami proklamuju..
...moraju pod hitno staviti van snage sve ove restriktivne i destruktivne,ponizavajuce mjere koje su na putu da se provedu u djelo.
Da su vodece zemlje clanice EU cistog obraza, to bi se jos i moglo za ocekivati. Ovako, kad se zna da su i same okusile makar mrvice kolaca vodecih svjetskih sila, sumnjam da ce se madjarska politika prema izbjeglicama naci na tapetu zescih diskusija i kritika. Sve i da se nadje, to ce biti tek farsa, da se obicnom narodu poput nas bar djelimicno zamazu oci. Clanicama EU nije neznana samovoljna, bahata politika Madjarske, no, da im je zasmetala ucinili bi nesto.
I gdje je sad ovdje logika - Srbiju (koja tek krci put za ulazak u clanstvo EU) karakterisu kao sigurnu zemlju, te joj kao takvoj - nazad - tovare hiljade izbjeglica, a jak talas novopridoslih izbjeglica svakog dana pristize i ko zna kolko jos dugo. Sve na ledja zemlji koja nije clanica EU. Nakon ovakve objave plana od strane Madjarske, na sta bi licilo da i Srbija podigne zid(ove), da vracenim izbjeglicama nema nazad u Srbiju, kao i onima koji tek dolaze. Da i Srbija postavi vojsku na kriticne granicne prelaze, kao sto to rade Madjari, a za ocekivati je da se takvom cinu odluce i Austrija, Njemacka, ...
U ovoj haoticnoj situaciji, ne gledam Srbiju kroz prizmu prljave politicke uloge vezane za rat u BiH, kao i poslijeratne, odnosno i danasnje. Samo sam realna, zamisljajuci Bosnu i Hercegovinu u situaciji prebukiranja BI izbjeglicama, jos uz ovakvu bahatost jedne suge od EU clanice, kakva je Madjarska.
Moras biti budala ako te ova situacija ne dotice i ne plasi.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Madjarska -Otkriven Orbanov tajni plan za izbjeglice

Post by storm » 14 Sep 2015, 23:03

Mislim da će se samo razliti valovi bjegunaca sad....i Njemačka je zatvorila granice tj izašla iz Schengenskog režima.... što sad? :hm

dragi balkan, eto vam ih :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Madjarska -Otkriven Orbanov tajni plan za izbjeglice

Post by Vjetar » 14 Sep 2015, 23:10

I meni se čini da će EU izbjeglice ostaviti ispred svojih, zatvorenih, vrata. A mi smo taj njihov prag.... Ne sumnjam da će izdvojiti milijarde eura za gradnju kampova i slično, jer im je najjednostavnije platiti nekome drugome (nama) da se bavimo tim nesretnim ljudima.
U svakom slučaju, ti ljudi će najgore proći u svom ovom haosu.

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Madjarska -Otkriven Orbanov tajni plan za izbjeglice

Post by IM_ex » 14 Sep 2015, 23:12

Krokodil Behko wrote:Kako to otkriven plan, kad je taj zakon već stupio na snagu, danas u 16h?
pa vidis da pise:
nova mađarska pravila za prelazak migranata počinju da važe od ponoći.
Istina, vec je blokiran ulazak u Madjarsku, no, poostrena, dodatna pravila, u vijesti istaknuta, pocinju vaziti za otprilike sat vremena.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Madjarska -Otkriven Orbanov tajni plan za izbjeglice

Post by storm » 14 Sep 2015, 23:15

Oblak wrote:I meni se čini da će EU izbjeglice ostaviti ispred svojih, zatvorenih, vrata. A mi smo taj njihov prag.... Ne sumnjam da će izdvojiti milijarde eura za gradnju kampova i slično, jer im je najjednostavnije platiti nekome drugome (nama) da se bavimo tim nesretnim ljudima.
U svakom slučaju, ti ljudi će najgore proći u svom ovom haosu.
tj .... nastavlja se politika kontroliranog haosa na balkanu .....po potrebi će crpiti ljudske resurse, koji su im nedvojbeno potrebni, jer je zapadna europa jako stara u prosjeku, o natalitetu da ne pričam, a za održiv gospodarski rast, potrebna je radna snaga....jeftina radna snaga.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Madjarska -Otkriven Orbanov tajni plan za izbjeglice

Post by Julia-Klara » 14 Sep 2015, 23:18

Ista stvar se desila i nama , ali sa Austrijom,1992.
Iz cista mira je Austrija odlucila uvesti vize i tako blokirati ulaz izbjeglicama ... Bila, vidjela,osjetila :kafa

Zar vas ista cudi?
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Madjarska -Otkriven Orbanov tajni plan za izbjeglice

Post by Vjetar » 14 Sep 2015, 23:21

Bojim se da su naši na vlasti spremni pristati da ovdje naprave velike kampove za izbjeglice, ako zauzvrat dobiju od EU novac. Sredstava koje će EU nemilice slati da se riješi neugodnog problema, a naša vlast će jedva dočekati i krasti šakom i kapom, kao što su uvijek i radili.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Madjarska -Otkriven Orbanov tajni plan za izbjeglice

Post by Krokodil Behko » 14 Sep 2015, 23:29

IM_ex wrote:
Krokodil Behko wrote:Kako to otkriven plan, kad je taj zakon već stupio na snagu, danas u 16h?
pa vidis da pise:
nova mađarska pravila za prelazak migranata počinju da važe od ponoći.
Istina, vec je blokiran ulazak u Madjarsku, no, poostrena, dodatna pravila, u vijesti istaknuta, pocinju vaziti za otprilike sat vremena.

U 16h su zatvorene granice. To od ponoći, odnosi se na izbjeglice koje su stigle do 16h i po svemu sudeći, svi će biti protjerani nazad.


Oblak wrote:I meni se čini da će EU izbjeglice ostaviti ispred svojih, zatvorenih, vrata. A mi smo taj njihov prag.... Ne sumnjam da će izdvojiti milijarde eura za gradnju kampova i slično, jer im je najjednostavnije platiti nekome drugome (nama) da se bavimo tim nesretnim ljudima.
U svakom slučaju, ti ljudi će najgore proći u svom ovom haosu.
Iskreno, obzirom na intenzitet migracija i to da nisu baš svi iz Sirije, nego ih ima iz raznih azijskih i afričkih zemalja, logično je bilo da će se ovo desiti.

Prevelik je to teret i za najbogatije zemlje u EU.
Nisu oni tu jedini krivci. Zašto bi udomljavali izbjeglice s bliskog istoka, kad najbogatije zemlje iz tog regiona to ne rade?

Jesi li čuo za najnoviju ponudu pomoći KSA? Nude da izgrade 200 džamija u Njemačkoj, za potrebe izbjeglica. Bgm, da sam ja na mjestu kancelarke, poslao bih avione da pobiju sve po KSA. Pa oni se stvarno igraju bogova :lupa

Jesi li čuo za 100.000 saudijskih šatora? Neee, ne običnih nego svi su za PO 10 osoba, svi imaju vodu, struju, TV, WC i ono što je najvažnije, svi su PRAZNI osim nekoliko dana godišnje oko hadždža?
Ne možemo od EU očekivati da bude solidarnija s izbjeglicama od kojih su mnogi Arapi, a same arapske zemlje - nula bodova i povrh toga, moralizirat ćemo i braniti, pljuvati po svemu, pobiti novinare i svašta, samo ako nam se učini da nas je neko barnuo oko religije?

Lahko bi mi sa EU, da je muslimanski svijet uređen kako treba.

eh sad, postovi o miješanju jenkija in 3..2...1 krenite :ok

Naravno da se oni miješaju, pa i zemlje EU ali ništa od toga ne bi prolazilo, da mi dole imamo neka zdrava društva, zdrave vlade i sl. Ovako, imamo samog šejtana koji stoluje u Rijadu i kojem je glavni problem šiitski Iran i pride Assad koji se drznuo da im pošalje "pristojnu cijenu" za taj njihov gasovod preko Sirije.

Jedna Turska (bez nafte i gasa) udomila je oko 1.7 miliona, a oni nikoga.
Pred turskim primjerom, vidimo da i EU može mnogo više, jer i krivi su poprilično zbog situacije na bliskom istoku, pa nek i ispaštaju ali samo kažem, nije to sve tako da su krivci samo u Evropi.

Uglavnom, svi ćemo naučiti lekciju. EU se sigurno više nikad neće udružiti s jenkijima oko rušenja vlada na blaskim istoku, a i te izbjeglice, brate dragi, mogao bi neko ostati i kod kuće, da se bori za svoju zemlju.

I ja se borih i ne samo da sam ostao, nego sam obišao hiljade kilometara kako bih se borio, pa šta ja znam :cudi
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Madjarska -Otkriven Orbanov tajni plan za izbjeglice

Post by storm » 15 Sep 2015, 23:05

Austrija večeras zatvara granice, vjerojatno će i slovenija, da se schengen zaokruži :kafa ( poljska, češka, slovačka, nizozemska jednako)

Nekako mi prvo proletjela kroz glavu ona ekspanzionistička karta ISIL-a ......igra dobija obrise možda :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Madjarska -Otkriven Orbanov tajni plan za izbjeglice

Post by Krokodil Behko » 16 Sep 2015, 22:09

Mitraljezi na mađarskoj granici: U sukobu s izbjeglicama ozlijeđeno 20 mađarskih policajaca i dvoje djece

Dvadeset mađarskih policajaca i dvoje djece ozlijeđeno je u srijedu na mađarskoj granici sa Srbijom u sukobu koji je izbio nakon što se skupina izbjeglica pokušala probiti kroz žičanu ogradu, izjavio je savjetnik premijera za sigurnost Gyorgy Bakondi
“Za sada imamo 20 ozlijeđenih, a hitna pomoć je upravo odvezla dvoje djece u bolnicu koji su ozlijeđeni nakon što su bačeni preko sigurnosne ograde”, kazao je Bakondi za javnu televiziju.

“Definitivno ćemo obnoviti i pojačati ogradu kako bismo svim dozvoljenim sredstvima zaštitili sigurnost Mađarske”, dodao je. Mađarska strana nije objavila koliko je u sukobu ozlijeđenih izbjeglica.

Vladin glasnogovornik Zoltan Kovacs je ponovio da policija neće dozvoliti da se itko od migranata probije na mađarski teritorij, dodavši da srbijanske vlasti po pitanju migranata nisu danas htjele surađivati.

Izbjeglice pokušale probiti ogradu, Mađari odgovorili vodenim topovima i suzavcem

[ytube][/ytube]


Beograd osudio postupanje mađarske policije

Kako javlja Reuters, službeni Beograd je osudio postupak mađarske policije koja je u suzbijanju nereda na svojoj granici upotrijebila suzavac i vodene topove, ističući da je to učinjeno i na teritoriji Srbije te poručio da Mađarska “nema pravo” to činiti.

[ytube][/ytube]

“Najstrože prosvjedujem jer je to učinjeno preko granične crte, a to niti jedna država nema pravo raditi”, kazao je Aleksandar Vulin, ministar u vladi zadužen za pitanje migranata.
Vulin je rekao da je Srbija već upozoravala da je moguće da će doći do ovakve situacije, s obzirom da je veliki broj ljudi na malom prostoru, a nemaju mogućnost da zadovolje ni svoje elementarne potrebe niti da zatraže azil.

Prema najnovijim informacijama, Mađarska je na mjesto sukoba na granici uputila tri vojna oklopna vozila opremljena strojnicama.

(net.hr/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Madjarska -Otkriven Orbanov tajni plan za izbjeglice

Post by Melek » 16 Sep 2015, 22:13

Sad kad Madjari skontaju ideju da okupiraju (odnosno uzmu nazad) Vojvodinu na konto izbjeglica :ideja
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Madjarska -Otkriven Orbanov tajni plan za izbjeglice

Post by kuplung » 18 Sep 2015, 22:51

zbog cega su madjari ovako surovi?do jucer su ih rusi tlacili,eto danas su ko neko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Madjarska

Post by Krokodil Behko » 03 Jun 2016, 19:37

Orban: Čelnici EU rade protiv vlastitih građana

Image
Čelnici Evropske unije rade protiv vlastitih građana u bavljenju migrantskom krizom i moraju preispitati vlastitu politiku, izjavio je u petak mađarski premijer Viktor Orban za nacionalnu radio stanicu Kossuth.
Orban je reagirao na, kako ju je nazvao, politiku čelnika EU da prihvataju tražioce azila uprkos protestima građana.

Orban je također pozvao evropske čelnike da preispitaju svoju vanjsku politiku. Naglasio je da je u posljednjim godinama Evropa intervenirala u tri zemlje - Iraku, Siriji i Libiji - i da su sve tri intervencije propale, rezultirajući haosom i milionima izbjeglica.

On je nazvao taj "izvoz demokratije" ludošću i ukazao je na činjenicu da je pokušaj uvođenja evropskih koncepata i metoda kako bi se poboljšala kultura i civilizacija naroda koji razmišljaju drugačije propao.

- Haos na Bliskom istoku i njegove bolne posljedice pokazali su da se demokratija ne može izvoziti, niti oružjem niti mirnim sredstvima - izjavio je Orban.

Svim narodima mora se omogućiti da izgrade vlastite političko-ekonomske sisteme, istovrememno čuvajući vlastitu kulturu, dodao je.

Kada je riječ o Libiji, kazao je, Evropa ima dvije alternative. Jedna je puna podrška libijskoj vladi i omogućavanje da se naoruža. Druga je dobiti međunarodni mandat za evropske oružane snage koje će se iskrcati u Libiji i uspostaviti izbjegličke logore u zemlji kako bi se migranti spriječili da ulaze u Evropu, prenosi Xinhua.


(FENA)
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37668
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2866 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Madjarska

Post by Pasaga » 05 Jun 2016, 14:12

Image


razumijem ih.....

...invazija...... :haha
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Madjarska -Otkriven Orbanov tajni plan za izbjeglice

Post by STrendzer » 05 Jun 2016, 14:49

kuplung wrote:zbog cega su madjari ovako surovi?do jucer su ih rusi tlacili,eto danas su ko neko
da-ali nisu ih izgleda dovoljno trali,ocito je...,eh sad,treba se sjetit da su bas ove madjarske sirovine (austro-madjarska) krojili toliko puta kroz historiju sudbinu nama u Bosni...ne znam kojim bi tokom isla historijska desavanja da nije bilo ovih ovakvih ali sam siguran da bi bila bolja makar koliko-toliko..

ta cinjenica ce me bolit za vijeka vjekova..:hm

dovoljno je rec rijec "madzar" i znas vec sta mosh ocekivat unaprijed...ko razumije tu rijec zna na sta mislim..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Madjarska

Post by storm » 22 Aug 2016, 17:50

A da počne sa svojom i nasadi je negdje na ogradu :hm

Mađarski zastupnik predložio postavljanje svinjskih glava na granicama kako bi se odvratile izbjeglice

FENA
Image
Mađarski član Evropskog parlamenta posvađao se s aktivistom za ljudska prava i izazvao je buru reakcija na Twitteru nakon što je napisao da bi svinjske glave postavljene na graničnu ogradu Mađarske bile efikasno sredstvo za odvraćanje migranata.
Mađarski zastupnik predložio postavljanje svinjskih glava na granicama kako bi se odvratile izbjeglice
Pod čelništvom konzervativnog premijera Viktora Orbana, Mađarska je jedna od zemalja koja je zauzela najoštriji stav među članicama EU protiv nedavnog priliva migranata i izbjeglica u blok, u krizi koja je podijelila EU.

Prošle je godine Mađarska podigla ogradu s bodljikavom žicom duž južne granice kako bi zaustavila migrante i uz koju patroliraju hiljade dodatnih vojnika. Ta zemlja će 2. oktobra održati referendum da li da pristane na politiku EU o uvođenju obaveznih kvota za prihvat migranata bez saglasnosti parlamenta.

Poslanik koji stoji iza nedavnih komentara je Gyorgy Schopflin, bivši službenik BBC-a i profesor sa sjedištem u Londonu, koji je bio evropski poslanik iz Orbanove konzervativne stranke Fides od 2004.

Andrew Strohlein, medijski direktor za Evropu Human Rights Watcha, 19. augusta ponovo je objavio na Twitteru i u članku u Washington Postu fotografije povrća sklopljenog u obliku ljudskog lica postavljenog duž južne mađarske granice.

Te slike ranije su se pojavile na Facebook stranici koja podržava mađarske granične trupe, s titlom: "Umjesto strašila za ptice to je postalo strašilo za ljude napravljeno od šećerne trske. Izgleda da funkcionira, niko nije prošao kroz ogradu u dvije sedmice".

Strohlein se usprotivio slikama riječima: "Izbjeglice bježe pred ratom i mučenjem, Mađarska. Vaše glave od povrća neće ih odvratiti".
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests