Liberalni kapitalizam

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by harlekin » 18 Apr 2019, 21:03

Socrates wrote: 18 Apr 2019, 20:55 Istorija je popriste pljačke svake vrste na svim djelovima zemaljske kugle.

Razlika je.....

Ono što su Istočnjaci i ostali popljačkali završilo je u privatnim džepovima.

A Zapad je u jednom trenutku došao tobe i jedan dio opljačkanog uložio u razvoj čitavog društva.

Tako su stvorili moćnije države. Tako su stvorili burzoaziju. Tako su ukinuli moć kraljevima.
ti se uvijek nekak nakacis na mene a men ide fkt na zivce natezat se tobom jer razmisljas cisto zapadnjacki
tj isprano.
ajd ovako ja pravim kucu,ti dodjes namlatis me i natjeras u da nosim kamen a ti ces pravit kucu iako je do jucer vidio nisi,
i ok ali nije malo pokvareno onda pricat kako si ti u biti napravio kucu a ja pojma nemam o tom?
jer bi ta kuca bila 10 puta bolja da sam je ja pravio ?
al svejedno vec sad su tu negdje,ubrzo ce zapad opet pishati na rane i vjestice ganjat :kafa

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Socrates » 18 Apr 2019, 21:10

Tebi sigurno neće biti bolje ako se to desi. :pivo

Meni ni iz džepa ni u džep. :ble

Ovo ostalo što si napisao pošalji dimnim signalima do susjednog sela. Baci telefon.

Pljuc Pljuc, gluho bilo, ne treba nam napredak :ples
. . . . . . . . .

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Konsultant » 21 Sep 2019, 20:45

Malagurski, Pernar i Radulović na tribini u Beogradu: Kako protiv globalizma

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by storm » 15 Dec 2019, 21:37

Kad se priča o ekonomskim razlikama i 1% najbogatijih koji posjeduju sve živo, obično se misli na SAD, zar ne? Onda će vas ova slika možda iznenaditi.

Ovaj grafikon prikazuje koliki udio bogatstva u određenoj zemlji je u rukama 1% najbogatijih državljana.

Izvor: https://www.credit-suisse.com/about-us/ ... eport.html

ma nije moguće.jpg
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by storm » 15 Dec 2019, 21:39

Onako... Brutalno izbijanje nogom, onih priglupih marksistickih argumenata...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Bla » 16 Dec 2019, 10:37

i na osnovu čega si to tako brutalno zaključio? :mmm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by storm » 17 Feb 2020, 16:18

Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Krokodil Behko » 05 Apr 2020, 10:05

NOAM CHOMSKY, NAJUTJECAJNIJI SVJETSKI INTELEKTUALAC: „O koronavirusu se mjesecima sve znalo, ali njima se više isplatilo proizvoditi…“


Image

Zašto postoji koronavirusna kriza?

To je kolosalni neuspjeh tržišnog društva. Ovdje se vraćamo na samu osnovu, kriza je pojačana divljačkim neoliberalizmom, dubokim socio-ekonomskim problemima. Znalo se dugo vremena da je pandemija vrlo vjerovatna. Shvatilo se ranije da će to vjerovatno biti koronavirusna pandemija sa malim modifikacijama epidemije SARS-a koja se pojavila prije nekoliko godina.

Identificirani su virusi, sekvencionirani su prema raspoloživim cjepivima. Laboratoriji širom svijeta su od tada radili na zaštiti od potencijalnih pandemija.

Zašo to nisu učinili?

Tržišni signali nisu to prepoznali. Farmaceutske kompanije- svoju smo sudbinu prepustili privatnim tiranijamama, zvanim korporacije, koje nisu podložne interesima javnosti. U ovom slučaju velikoj farmaceutskoj industriji će nova krema za tijelo biti isplativija od cjepiva koje će zaštiti ljude od potpunog uništenja.

NEOLIBERALNA KUGA JE ZAMIJENILA DRŽAVU

Rješenje bi se moglo pronaći da se angažirala država...Kada se pojavila dječija paraliza- dobro se sjećam toga-bila je to zastrašujuća prijetnja. Kriza je završena pronalaskom cjepiva od strane vladine institucije koju je formirala tadašnja Roosweltova administracija. Nije bilo nikakvog patenta, cjepivo je bilo dostupno svima.

To se moglo učiniti i ovoga puta, ali neoliberalna kuga je to blokirala i mi živimo pod tom ideologijom koja, iako su i ekonomisti poprilično odgovorni za nju, primarno dolazi iz korporativnog sektora.

Ovu ideologiju je uspostavio Ronald Reagan, a predali su mu je korporativni gospodari. Tada je uz svoj glumački osmijeh poručio:"Vlada je problem, oslobodimo se Vlade". Drugim riječima-prepustimo se odlukama privatnih tiranija koje nemaju odgovornost prema javnosti. Sa druge strane Atlantika Margaret Thacher nas je upućivala da "ne postoji društvo, samo pojedinci" ugurani na tržište kako bi nekako preživjeli, a osim toga, nema alternative.

Svijet pati od toga godinama. Sada je trenutak kada bi se mogle učiniti stvari po pitanju ove krize, poput izravne intervencije države da se napravi cjepivo, ali to je sve blokirano zbog ideoloških razloga koji proizilaze iz ove neoliberalne kuge.

Poanta je ta da se koronovorisna pandemija mogla spriječiti. Zapravo je puno toga bilo poznato još u oktobru 2019.godine neposredno prije izbijanja stvarne pandemije. U SAD-u i u svijetu postojala je simulacija takve pandemije velikih razmjera. Ništa od toga nije urađeno.



Kriza je kasnije pogoršana izdajom od strane političkih sustava, koji nisu obraćali pažnju na informacije kojih su bili svjesni. Kina je 31. decembra 2019. godine obavijestila Svjetsku zdravstvenu organizaciju o simptomima nalik pneumoniji sa nepoznatom etimologijom. Sedam dana kasnije, neki kineski znanstvenici identificirali su je kao koronavirus. Nadalje, sekvencionirali su virus i predstavili ga svim nacijama svijeta.

Virolozi i oni koji su čitali izvještaje Svjetske zdravstvene organizacije znali su za koronavirus i znali su kako se pripremiti za odbranu od njega. Jesu li učinili išta? Pa, da, neki jesu. Zemlje u kineskoj sferi, poput Južne Koreje, Japana, Singapura, počeli su nešto raditi i čini se da su u njima odbačeni prvi valovi.

U Evropi se to tek donekle dogodilo. Njemačka je imala rezervnu dijagnostičku sposobnost i bila je sposobna djelovati, ali na krajnje sebičan način ne pomažući drugima nego samo sebi. Druge zemlje su sve samo ignorirale. Loše je bilo u Britaniji, a najgore od svega u SAD-u, gdje se na vlasti nalazi sociopatski vođa. Trump jednog dana kaže: "nema krize, to je poput gripe", drugog dana - "to je strašna kriza i znao sam to cijelo vrijeme". Sutradan- "moramo ići za poslom i dalje jer ja moram dobiti izbore".

KAKVA JE BUDUĆNOST, AKO JE BUDE?

Ideja da se svijet nalazi u rukama ovakvih ljudi je šokantna. No, poanta je u tome što je sve krenulo sa kolosalnim tržišnim neuspjehom koji je ukazivao na temeljne probleme u društveno-ekonomskom poretku, a sve je otežala neoliberalna kuga. I situacija sada biva sve teža zbog kolapsa raznih institucionalnih struktura koje bi se mogle nositi sa ovim kada bi funkcionirale.

To su tema o kojima bismo trebali ozbiljno razmišljati i sada razmišljati u većoj mjeri. Kao što sam rekao, u kakvom svijetu želimo živjeti? Hoćemo li nekako prevladati? Bit će opcija...Opcije se kreću od postavljanja visoko-autoritarnih brutalista, pa sve do radikalne obnove u društvu na humaniji način, bavljenja ljudskim potrebama, a ne privatnim profitom. I trebali bismo pri tom imati na umu da su okrutne i visoko- autoritarne države prilično kompatibilne sa neoliberalizmom...

Ovo je kritični trenutak ljudske povijesti, ne samo zbog koronavirusa. Ova situacija bi nas mogla dovesti do svijesti o dubokim nedostatcima, i ne mogu to dovoljno jako naglasiti, svijesti o dubokim disfunkcionalnim karakteristikama čitavog socioekonomskog sustava. Ista se mora radikalno mijenjati ako će uopće postojati održiva budućnost. Dakle, ovo bi moglo biti upozorenje i pouka za sučavanje sa tim problemima već danas. Moramo spriječiti da situacija eksplodira, ali naravno biti svjesni i uzroka, korijena koji će voditi u još veće krize, puno teže od aktuelne", kazao je Chomsky.
online

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Mirelam » 05 Apr 2020, 11:50

Krokodil Behko wrote: 05 Apr 2020, 10:05
NOAM CHOMSKY, NAJUTJECAJNIJI SVJETSKI INTELEKTUALAC:

NEOLIBERALNA KUGA JE ZAMIJENILA DRŽAVU
Kratko i jasno. Jos njeni tvorci dobijali nobelove nagrade za ekonomiju. Odumiranje drzave, gdje sam to nekada citao? :hm
Mislim da nije filozofirano u tom odumiranju na ovaj nacin, ali eto.:ooo

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5710
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1818 times
Been thanked: 2238 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Skin » 05 Apr 2020, 13:01

jel kod marxa :D.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Mirelam » 05 Apr 2020, 13:04

Skin wrote: 05 Apr 2020, 13:01 jel kod marxa :D.
Ma ja sam ti odrastao u mraku i tami (ni jogurta nije bilo :ooo ), tako da vjerovatno jeste nesto ostalo u tintari od sve te indoktrinacije. :123

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by carobnjak N » 05 Apr 2020, 13:06

Čomski se inače zalaže za anarhizam , a već sam pisao o pogrešnom shvaćanju te riječi.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by carobnjak N » 05 Apr 2020, 13:08

niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
hilbert
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 139
Joined: 06 Apr 2020, 12:41
Location: Austrija
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by hilbert » 07 Apr 2020, 00:07

Vrlo je moguce da je na pomolu kraj neoliberalizma. Bajke o samoregulirajucem trzistu su dozivjele potpuni krah. Trenutna zdravstvena kriza svijetu prezentira racun za decenije privatiziranja kljucnih servisa bez kojih je funkcioniranje drustva nezamislivo. To su naravno zdravstvo, opskrba vodom, hranom, strujom, javni prijevoz, socijalno osiguranje u slucaju ekonomske krize (licne i opce) itd. Anarhija globalnog financkapitalizma je tome i mnogim osnovnim civilizacijskim dostignucima nanijela ogromnu stetu. Teoreticari i proroci "slobodnog" trzista su 40 godina vazili za genijalce koje su obasipali raznoraznim nagradama i hvalospjevima. Multinacionalne korporacije i banke su dospjele na vrhunac svoje moci dok zivotni standard vecinske populacije sve vise opada. Ekonomisti Milton Friedman, Friedrich von Hayek, Ludwig von Mises, Murray Rothbard i dr. su ikone tzv. libertarijanskog pokreta koji nema veze sa izvornim libertarijanizmom kakav recimo zastupa Noam Chomsky. Izvorni libertarijanci su anarhokomunisti dok se u slucaju ovih americkih "libertarijanaca" radi o podvali tamosnjih milijardera koji su sebi kupili nekoliko akademika da izrade "teoriju" u njihovom interesu. Ta prica pocinje kao reakcija na New Deal americkog predsjednika Roosevelta, no utjecajna postaje tek od pocetka 70ih.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Mirelam » 08 Apr 2020, 21:03

A mozda opet dobija priliku da se razmase sa ovom virusnom pricom, haj znaj.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by carobnjak N » 08 Apr 2020, 21:08

tzv liberl kapitalizam : kad je sve ok - nemoj da se država miješa
kad je kriza : država d'uradi nešto
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by storm » 08 Apr 2020, 21:18

carobnjak N wrote: 08 Apr 2020, 21:08 tzv liberl kapitalizam : kad je sve ok - nemoj da se država miješa
kad je kriza : država d'uradi nešto
Pa dobro, zbog toga smo i organizirani u države, da se vrši postavljanje i provedba zakona, ustava itd.
Ekonomija se zaljuljala svugdje, nije sistem birala baš.
Problem zapada su u tom slučaju ljudska prava. Nema stege, kako još uvijek ima kod Kineza.
Normalno da država treba uraditi nešto...
Ali ništa neće dati, šta joj nije već dano s naše strane...
Aplaudiranje državi za pomoć, je isto, kao da aplaudiras ispred bankomata, kad ti izbaci tvoj novac..
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by carobnjak N » 08 Apr 2020, 21:58

storm wrote: 08 Apr 2020, 21:18
carobnjak N wrote: 08 Apr 2020, 21:08 tzv liberl kapitalizam : kad je sve ok - nemoj da se država miješa
kad je kriza : država d'uradi nešto
Pa dobro, zbog toga smo i organizirani u države, da se vrši postavljanje i provedba zakona, ustava itd.
Ekonomija se zaljuljala svugdje, nije sistem birala baš.
Problem zapada su u tom slučaju ljudska prava. Nema stege, kako još uvijek ima kod Kineza.
Normalno da država treba uraditi nešto...
Ali ništa neće dati, šta joj nije već dano s naše strane...
Aplaudiranje državi za pomoć, je isto, kao da aplaudiras ispred bankomata, kad ti izbaci tvoj novac..
ne vidim ja to tako
kapitalizam kao ekonomski sistem , navodno najbolji kojeg imamo , se nakon par mjeseci blokade sjbo toliko da prognoziraju strašnu krizu
i sad u toj krizi se prizivaju socijalističke mjere da se zaustavi propadanje ekonomije
znači , sistem koji ne valja u krizi i ne može da podnese neki blaži udar , nije baš da je svjecki rat , onda je to upitno valja li
jer kad je sve optimalno, onda valja svaki sistem, ha ja
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by storm » 08 Apr 2020, 22:10

carobnjak N wrote: 08 Apr 2020, 21:58
storm wrote: 08 Apr 2020, 21:18

Pa dobro, zbog toga smo i organizirani u države, da se vrši postavljanje i provedba zakona, ustava itd.
Ekonomija se zaljuljala svugdje, nije sistem birala baš.
Problem zapada su u tom slučaju ljudska prava. Nema stege, kako još uvijek ima kod Kineza.
Normalno da država treba uraditi nešto...
Ali ništa neće dati, šta joj nije već dano s naše strane...
Aplaudiranje državi za pomoć, je isto, kao da aplaudiras ispred bankomata, kad ti izbaci tvoj novac..
ne vidim ja to tako
kapitalizam kao ekonomski sistem , navodno najbolji kojeg imamo , se nakon par mjeseci blokade sjbo toliko da prognoziraju strašnu krizu
i sad u toj krizi se prizivaju socijalističke mjere da se zaustavi propadanje ekonomije
znači , sistem koji ne valja u krizi i ne može da podnese neki blaži udar , nije baš da je svjecki rat , onda je to upitno valja li
jer kad je sve optimalno, onda valja svaki sistem, ha ja
Nisam primijetio, da se negdje prizivaju socijalističke mjere. Intervencija države u vrijeme krize, nije socijalističke prirode... Konstantno interveniranje, e to jest.
A biti će problema, ali kad se opet pokrene, sve će na svoje mjesto.
Ovo je još uvijek ništa za krizu 30 ih prošlog stoljeća, ništa jače, zasad od 2008, a najave pokazuju da se okreće polako.
Sad će biti godina, dvije malo labavo, i to je to.
Dok socijalizmi su samo tonuli i tonuli, do potpunog kraha.
A korekcija će biti. Prvi smo put suočeni sa takvom napasti globalno, nešto će se naučiti, i ne mora to ni biti loše na kraju.
Ja sam optimist.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by storm » 08 Apr 2020, 22:32

Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests