Liberalni kapitalizam

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Dorian » 09 Apr 2020, 22:02

Nemam ja ništa protiv pomoći države pogotovo u kriznim situacijama.

Ali da onda prestanemo pričati o potpunoj slobodi tržišta.

Potpuna sloboda tržišta bi bila kada bi se i državne usluge, ne samo zdravstvo i školstvo koje u mnogim državama već i jesu, nego i rad vatrogasaca, policije itd pa i vojske podveo pod tržišne uslove. Pa ko plati više, policija njega bolje štiti od onoga koji plati manje. A one koji ne plate, ne štiti nikako.

Tako da ne postoji potpuna sloboda tržišta.

A kada državi daš pravo da se miješa, onda je pitanje do koje granice smije da se miješa- Pa zašto ne bi u jednom trenutku država odredila da zbog javnog interesa kompanije ne smiju otpuštati ljudeiz ekonomskih razloga? Znači, ako otpustiš 500 ljudi iz firme posao neće trpjeti a porašće ti dobit za nekoliko procenata. E, ne može, država ima interes da su joj svi radnosposobni zaposleni i kompanija ne smije taj interes pordrediti interesu svog profita.

I, malo po malo, eto socijalizma i komunizma.

Da me pogrešno ne shvatiš, nemam ja ništa protiv poštene tržišne utakmice. A posebna je diskusija koliko je tržišna utakmica poštena. NIje da i u kapitalizmu nema korupcije, namještanja poslova itd.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by storm » 09 Apr 2020, 22:04

Mirelam wrote: 09 Apr 2020, 21:59 Malo se dotaci bankarskog sistema, kao pojma svete krave. Sta ti proizvode da onolike pare mlate ? Desi im se svako nekoliko da nazovu i kazu: "Imamo novi proizvod koji bi Vas mogao interesovati" Rekoh:" Sta ste to vi proizveli , srece vam? I oni ko biva igraju trzisnu utakmicu :D.
A dobro, to je već level up za nas.
Nemam pojma :oo
To nadilazi i vlade svijeta, šta jest, jest...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Rockefeller » 09 Apr 2020, 22:06

storm wrote: 09 Apr 2020, 21:27 Ne postoji nikakva zakonska zapreka, da se skupi deset ljudi (lupam) i pokrenu posao...
Ali ne vidim način da to sljaka...
Nismo svi jednako sposobni, nismo svi jednako ambiciozni, nemamo svi istu viziju.
Na kraju, SFRJ samoupravljanje je uništio partijski nekompetentni kadar, koji je sa četiri razreda i dva kursa, vodio tisuće ljudi. Ali je bio podobna osoba, čast izuzecima.
I ti se slomi sa idejama i radom, drugi se odmara na poslu, plača vam ista.
Ne volim taj egalizam.
Nismo isti, i tržišno natjecanje je jedino pošteno... Donosi kvalitet i napredak. Jer ja sam prisiljen onda razmišljati, sta poboljšati, kako što više vrijednosti ostvariti, moći ću dobar kadar i platiti, jer u suprotnom će otići za boljom ponudom, sasvim logično i opravdano.
U samoupravljanju ništa od toga. Prividna laganica, zaposli se, izduraj 40 godina i super. Moralo je propasti.
Nisam o tome govorio. Pričam o tome da radnici budu ujedno i vlasnici firme. Toga ima i danas u svijetu. U španskom gradiću Mondragonu postoji priča o tome. Raiffaisen banka djeluje na tom modelu. Istraživao sam tu temu jednom podavno. Ono što je moje mišljenje u vezi toga je da je to uništeno jer se bez kriterija htjelo odmaknuti od svega jugoslovenskog.

Sastavimo se nas deset u selu i kažemo sebi bolje nego da sjedimo hajmo nešto raditi. Svako doprinese koliko može i na kraju neke faze saberemo ko je šta uradio i koliko kome šta pripada. Nije moj interes samo da imam para nego mi je i interes da svi oko mene imaju para jer naš narod je slavenska krv i vezan je za zemlju - tlo. Njemu teško pada preseljenje i ne može se on tek tako preseliti. Kod nas važi ne samo da rod ne biraš nego ne biraš ni komšije.

Moj osjećaj oko svega toga je da uopće nismo ni uzeli u obzir da je njemački model napravljen da odgovara Njemcima. I mi smo ga samo prekopirali u svim njegovim gabaritima koji nužno ne pašu na naš kalup. A naše modele smo odbacili bez da smo o njima uopće kritički i razmislili.

I ja sam za tržišni kapitalizam da se razumijemo, kako prema svijetu tako i unutra države ali osnovne ćelije - igrače koje će se takmičiti mi nismo dobro postavili.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Mirelam » 09 Apr 2020, 22:12

storm wrote: 09 Apr 2020, 22:04
Mirelam wrote: 09 Apr 2020, 21:59 Malo se dotaci bankarskog sistema, kao pojma svete krave. Sta ti proizvode da onolike pare mlate ? Desi im se svako nekoliko da nazovu i kazu: "Imamo novi proizvod koji bi Vas mogao interesovati" Rekoh:" Sta ste to vi proizveli , srece vam? I oni ko biva igraju trzisnu utakmicu :D.
A dobro, to je već level up za nas.
Nemam pojma :oo
To nadilazi i vlade svijeta, šta jest, jest...
Ma nije level up jer i te barabe su upetljane u cijelu pricu oko ovoga o cemu drvimo. Ekonomski drkosi su stvorili ovo. Bankari proizvode pare! Ma kako ih proizvodis j.... ti sve do osmog koljena? Ubise matematiku i logoku. Jedino kod njih 2+2 MORA biti 5, a onaj jedan sto fali ukrasce ti iz oka, samo da ti dokaze da je rezultat tacan, sve im j..... :ooo
I onda kazu da je trziste prirodni proces i zasniva se na prirodnim zakonima. Jes, jes,... :D.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by storm » 09 Apr 2020, 22:25

Dorian wrote: 09 Apr 2020, 22:02 Nemam ja ništa protiv pomoći države pogotovo u kriznim situacijama.

Ali da onda prestanemo pričati o potpunoj slobodi tržišta.

Potpuna sloboda tržišta bi bila kada bi se i državne usluge, ne samo zdravstvo i školstvo koje u mnogim državama već i jesu, nego i rad vatrogasaca, policije itd pa i vojske podveo pod tržišne uslove. Pa ko plati više, policija njega bolje štiti od onoga koji plati manje. A one koji ne plate, ne štiti nikako.

Tako da ne postoji potpuna sloboda tržišta.

A kada državi daš pravo da se miješa, onda je pitanje do koje granice smije da se miješa- Pa zašto ne bi u jednom trenutku država odredila da zbog javnog interesa kompanije ne smiju otpuštati ljudeiz ekonomskih razloga? Znači, ako otpustiš 500 ljudi iz firme posao neće trpjeti a porašće ti dobit za nekoliko procenata. E, ne može, država ima interes da su joj svi radnosposobni zaposleni i kompanija ne smije taj interes pordrediti interesu svog profita.

I, malo po malo, eto socijalizma i komunizma.

Da me pogrešno ne shvatiš, nemam ja ništa protiv poštene tržišne utakmice. A posebna je diskusija koliko je tržišna utakmica poštena. NIje da i u kapitalizmu nema korupcije, namještanja poslova itd.
Ne tvrdim, da u kapitalizmu vlada potpuna tržišna utakmica. Regulira se tu puno toga.
Zakonodavna i izvršna vlast, naravno ne mogu pod tržište... Tu spada i sigurnost, gdje bih svrstao vojsku, policiju, vatrogasce, i eto sad vruća tema - zdravstvo.
Tu je crta preko koje ne bi trebalo.
I ne vidim to kao trag socijalizma, nego državu kao servis građana, zato se i ubiru porezi, na kraju krajeva.
E od države do države to varira, putem izbora se to profiliralo šta hoće građani pojedine zemlje. Ameri dobiju gotovo bruto placu, pa moraju sami kontati, koje će osiguranje sklopiti i pokriti se (mislim da sam čitao da na 100usd, 32 njima uzme država)
Nama tu opet uzmu na 100usd zarade, 65usd, pa onda se priča o besplatnom zdravstvu i školovanju :D. Jes :oo
Svi mi sve to platimo, samo drugim modelom.
Slažem se da je trenutno suspendirana tržišna utakmica, ali drukčije ne ide.
Ne znam, kako bi to izgledalo, da se samo pusti.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Dorian » 09 Apr 2020, 22:29

storm wrote: 09 Apr 2020, 22:25
Dorian wrote: 09 Apr 2020, 22:02 Nemam ja ništa protiv pomoći države pogotovo u kriznim situacijama.

Ali da onda prestanemo pričati o potpunoj slobodi tržišta.

Potpuna sloboda tržišta bi bila kada bi se i državne usluge, ne samo zdravstvo i školstvo koje u mnogim državama već i jesu, nego i rad vatrogasaca, policije itd pa i vojske podveo pod tržišne uslove. Pa ko plati više, policija njega bolje štiti od onoga koji plati manje. A one koji ne plate, ne štiti nikako.

Tako da ne postoji potpuna sloboda tržišta.

A kada državi daš pravo da se miješa, onda je pitanje do koje granice smije da se miješa- Pa zašto ne bi u jednom trenutku država odredila da zbog javnog interesa kompanije ne smiju otpuštati ljudeiz ekonomskih razloga? Znači, ako otpustiš 500 ljudi iz firme posao neće trpjeti a porašće ti dobit za nekoliko procenata. E, ne može, država ima interes da su joj svi radnosposobni zaposleni i kompanija ne smije taj interes pordrediti interesu svog profita.

I, malo po malo, eto socijalizma i komunizma.

Da me pogrešno ne shvatiš, nemam ja ništa protiv poštene tržišne utakmice. A posebna je diskusija koliko je tržišna utakmica poštena. NIje da i u kapitalizmu nema korupcije, namještanja poslova itd.
Ne tvrdim, da u kapitalizmu vlada potpuna tržišna utakmica. Regulira se tu puno toga.
Zakonodavna i izvršna vlast, naravno ne mogu pod tržište... Tu spada i sigurnost, gdje bih svrstao vojsku, policiju, vatrogasce, i eto sad vruća tema - zdravstvo.
Tu je crta preko koje ne bi trebalo.
I ne vidim to kao trag socijalizma, nego državu kao servis građana, zato se i ubiru porezi, na kraju krajeva.
E od države do države to varira, putem izbora se to profiliralo šta hoće građani pojedine zemlje. Ameri dobiju gotovo bruto placu, pa moraju sami kontati, koje će osiguranje sklopiti i pokriti se (mislim da sam čitao da na 100usd, 32 njima uzme država)
Nama tu opet uzmu na 100usd zarade, 65usd, pa onda se priča o besplatnom zdravstvu i školovanju :D. Jes :oo
Svi mi sve to platimo, samo drugim modelom.
Slažem se da je trenutno suspendirana tržišna utakmica, ali drukčije ne ide.
Ne znam, kako bi to izgledalo, da se samo pusti.
Čuj kako?

Specijalne jedinice Applea bi vršile sabotaže u pogonima Samsunga, dok bi artiljeriske jedinice Samsunga granatirale komandu Applea.

A meni se čini da će polako do toga i doći. Polako doći vrijeme u kojem će korporacije vladati umjesto država.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by storm » 09 Apr 2020, 22:33

Rockefeller wrote: 09 Apr 2020, 22:06
storm wrote: 09 Apr 2020, 21:27 Ne postoji nikakva zakonska zapreka, da se skupi deset ljudi (lupam) i pokrenu posao...
Ali ne vidim način da to sljaka...
Nismo svi jednako sposobni, nismo svi jednako ambiciozni, nemamo svi istu viziju.
Na kraju, SFRJ samoupravljanje je uništio partijski nekompetentni kadar, koji je sa četiri razreda i dva kursa, vodio tisuće ljudi. Ali je bio podobna osoba, čast izuzecima.
I ti se slomi sa idejama i radom, drugi se odmara na poslu, plača vam ista.
Ne volim taj egalizam.
Nismo isti, i tržišno natjecanje je jedino pošteno... Donosi kvalitet i napredak. Jer ja sam prisiljen onda razmišljati, sta poboljšati, kako što više vrijednosti ostvariti, moći ću dobar kadar i platiti, jer u suprotnom će otići za boljom ponudom, sasvim logično i opravdano.
U samoupravljanju ništa od toga. Prividna laganica, zaposli se, izduraj 40 godina i super. Moralo je propasti.
Nisam o tome govorio. Pričam o tome da radnici budu ujedno i vlasnici firme. Toga ima i danas u svijetu. U španskom gradiću Mondragonu postoji priča o tome. Raiffaisen banka djeluje na tom modelu. Istraživao sam tu temu jednom podavno. Ono što je moje mišljenje u vezi toga je da je to uništeno jer se bez kriterija htjelo odmaknuti od svega jugoslovenskog.

Sastavimo se nas deset u selu i kažemo sebi bolje nego da sjedimo hajmo nešto raditi. Svako doprinese koliko može i na kraju neke faze saberemo ko je šta uradio i koliko kome šta pripada. Nije moj interes samo da imam para nego mi je i interes da svi oko mene imaju para jer naš narod je slavenska krv i vezan je za zemlju - tlo. Njemu teško pada preseljenje i ne može se on tek tako preseliti. Kod nas važi ne samo da rod ne biraš nego ne biraš ni komšije.

Moj osjećaj oko svega toga je da uopće nismo ni uzeli u obzir da je njemački model napravljen da odgovara Njemcima. I mi smo ga samo prekopirali u svim njegovim gabaritima koji nužno ne pašu na naš kalup. A naše modele smo odbacili bez da smo o njima uopće kritički i razmislili.

I ja sam za tržišni kapitalizam da se razumijemo, kako prema svijetu tako i unutra države ali osnovne ćelije - igrače koje će se takmičiti mi nismo dobro postavili.
Nisam ni ja protiv nečega, samo jer ima predznak juge. Nemam problem s tim.
Bilo je oke stvari definitivno.
Za taj primjer, koji navodiš, meni se odmah postavlja pitanje rukovodstvo?!
Neće se svih deset složiti, radim sa bratom skupa, pa bude nekad krvi do koljena :oo
Drugo je pitanje nivo svijesti, odgovornost...
Isti problem kao kod komunizma.
Idealno zacrtano, ali za čovjeka sa svijescu, odgovornošću, bez pohlepe, prevare, obijesti, bahatosti, arogancije...
A ti vidi, gdje smo, na kojem levelu trenutno..
Možda nekad, kad nas dobro nasamara nešto.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by storm » 09 Apr 2020, 22:36

Dorian wrote: 09 Apr 2020, 22:29
storm wrote: 09 Apr 2020, 22:25
Ne tvrdim, da u kapitalizmu vlada potpuna tržišna utakmica. Regulira se tu puno toga.
Zakonodavna i izvršna vlast, naravno ne mogu pod tržište... Tu spada i sigurnost, gdje bih svrstao vojsku, policiju, vatrogasce, i eto sad vruća tema - zdravstvo.
Tu je crta preko koje ne bi trebalo.
I ne vidim to kao trag socijalizma, nego državu kao servis građana, zato se i ubiru porezi, na kraju krajeva.
E od države do države to varira, putem izbora se to profiliralo šta hoće građani pojedine zemlje. Ameri dobiju gotovo bruto placu, pa moraju sami kontati, koje će osiguranje sklopiti i pokriti se (mislim da sam čitao da na 100usd, 32 njima uzme država)
Nama tu opet uzmu na 100usd zarade, 65usd, pa onda se priča o besplatnom zdravstvu i školovanju :D. Jes :oo
Svi mi sve to platimo, samo drugim modelom.
Slažem se da je trenutno suspendirana tržišna utakmica, ali drukčije ne ide.
Ne znam, kako bi to izgledalo, da se samo pusti.
Čuj kako?

Specijalne jedinice Applea bi vršile sabotaže u pogonima Samsunga, dok bi artiljeriske jedinice Samsunga granatirale komandu Applea.

A meni se čini da će polako do toga i doći. Polako doći vrijeme u kojem će korporacije vladati umjesto država.
Pa došlo je već... U trgovinskom ratu Kine i Usa, su glavni akteri, i brane se interesi googla i huawei, ostalo su kolateralne štete...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Mirelam » 09 Apr 2020, 23:08

Vise od 6,6 miliona amerikanaca izgubilo posao prosle sedmice, povecavajuci totalni broj izgubljenih radnih mjesta u zadnje tri sedmice,na 16 miliona,dok pandemija americku ekonomiju dovodi u mrtvu tacku. Kako je potvrdio dipartment (kako se kaze da ga hebem) mjere karantina suuzrokovale da u svakom djelu amerike poslodavci otpusatju radnike. Ekonomisti su ocekivali jednu manju cifru otprilike oko 5,25 miliona nezaposlenih.
Eto ekomista i quvaca.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Krokodil Behko » 10 Apr 2020, 01:22

Sukob desnih populista i eksperata

JAN-WERNER MÜLLER


Opšte je poznato da su populisti protivnici „elita“ uopšte – a posebno eksperata. Desni populisti nisu u ratu sa svim elitama – oni napadaju pre svega stručnjake koji pravo na autoritet polažu na osnovu specijalističkih znanja. Njihova perverzna verzija desnog anti-autoritarizma implicira da nema ničega po sebi lošeg u tome što su neki ljudi veoma bogati; štaviše, takvi ljudi mogu biti najveći izvor mudrosti. Trumpova odluka da prednost da savetima „poslovnih lidera“ umesto savetima infektologa verovatno će proizvesti smrtonosne posledice. Ali ne smemo zaboraviti da osude i napade na stručnjake nisu izmislili populisti – pre njih isto su radili Reagan, Thatcher i drugi proponenti neoliberalizma.

Populiste često optužuju da su u svetu visoke složenosti skloni neodmerenom pojednostavljivanju. Oni koji su prihvatili Trumpa kao paradigmatičnu figuru populiste naših dana lako će izvući zaključak da populisti neprestano lažu i da su nas upravo oni uveli u eru „post-istine“ u kojoj laži iz svakodnevnog rijaliti TV programa emitovanog iz Bele kuće doslovno seju smrt.

Ali to je pojednostavljeno tumačenje. Populisti nisu po definiciji lažovi. Oni su, zapravo, predani jednoj osobenoj i empirijski lažnoj predstavi: to je ideja da su oni i samo oni jedini zastupnici onoga što često nazivaju „običnim ljudima“ – uz implikaciju da su svi ostali političari ne samo korumpirani i „pokvareni“, nego i izdajnici naroda. Kao što bi Trump rekao, ponašaju se „neamerički“.

Što je još važnije, nije tačno da su današnji desni populisti protivnici svih elita. Oni napadaju samo pripadnike profesija, stručnjake. Trumpovi glasači ne vide ništa skandalozno u tome što mu je kabinet pun ljudi sa Wall Streeta. Njegovi glasači zapravo ne osuđuju bogate – jer i sami žele da se obogate. Sa njihovog stanovišta, bogati su svoj novac pošteno stekli i taj novac je objektivan indikator „velikog uloženog rada“, pokazatelj da su zaista nešto stvorili (mada Ross, Mnuchin i njima slični nikada ništa nisu stvorili, samo su premeštali novac s jednog računa na drugi).

Takvi navodni pokretači i lideri suštinski se razlikuju od profesionalaca i stručnjaka koji pravo na autoritet polažu na osnovu stečenog obrazovanja i licenci – advokata, lekara, profesora. U kulturi desnice oni se automatski optužuju za „nipodaštavajući“ ton kojim nam se obraćaju. Nisu li to ljudi koji nam govore šta i kako treba da radimo jer oni to navodno najbolje znaju? Nigel Farage, na primer, tvrdi da je Svetska zdravstvena organizacija samo još jedan klub „pametnjakovića“ koji nam „komanduju“.

Da li je uspeh Trumpa, Bolsonara, Johnsona i sličnih dokaz da demagozi uvek lako mogu zavesti ljude koji zapravo ne znaju šta je za njih najbolje? Nepoverenje u stručna i profesionalna znanja nije došlo niotkuda. Prihvatanje takvih stavova pripremljeno je usponom neoliberalizma. Margaret Thatcher je bila poznata po izjavi da akademski radnici, sa izuzetkom istraživača u prirodnim naukama, zapravo ništa ne rade; to je, reklo bi se, banda levičara koji samo rasipaju novac poreskih obveznika. Torijevci su uveli obavezu stalnih revizija i ocenjivanja (i disciplinovanja i kažnjavanja onih koji ne ispune norme); računalo se samo ono što se može prebrojati. Vlade koje su slavile „slobodna tržišta“ – kao put spontanog uspostavljanja ekonomskog poretka – završile su u izgradnji veštačkih „tržišta“ u visokom obrazovanju i zdravstvu. Takva pseudo-tržišta dobila su zadatak da obezbede ispravne „podsticaje“ – jer je prihvaćen stav da pripadnici klase eksperata ne mogu biti ispravno motivisani samim ciljevima pružanja pomoći obolelima ili istraživanja ili obrazovanja mladih.

Ono što smo dobili nije tržište, već nepregledna birokratija veoma slična onoj u Sovjetskom Savezu. U sistemu koji je jedan istoričar opisao kao „tiraniju merila“ zadate mere i kriterijumi postali su najviši cilj; bespoštedna kvantifikacija učinaka iskrivila je predstavu o tome šta i kako stručnjaci zaista rade. Uz ulaganje velikih sredstava i dosta lukavstva izgrađen je sistem koji polazi od pretpostavke da su samoregulacija i odgovornost unutar struke nepostojeći ideali, koje su pripadnici profesionalnih klasa izmislili da bi opravdali svoje monopole.

Taj koordinisani napad na stručnost pomogao je Trumpu i Borisu Johnsonu u tvrdnjama da sve znaju bolje od vodećih naučnika. Lideri poslovnog sveta hvale se da su sposobniji i pozvaniji da donose odluke o trajanju karantina nego epidemiolozi. Trump – koji izgleda veruje teorijama koje mu servira njegov potpuno nekvalifikovani zet i strahuje da ga Anthony Fauci ne baci u zasenak – ne shvata da što duže veruje amaterima u Beloj kući to će više života biti ugroženo.

Tekuća pandemijska kriza pomoći će nam da bolje sagledamo značaj profesionalaca (uključujući profesionalce u politici kao što je Hillary Clinton). Ipak, takođe je važno zadržati profesionalce unutar okvira na koje imaju pravo. Eksperti treba da definišu moguće opcije koje stoje pred političarima, a ne da donose odluke u njihovo ime. Pravi eksperti, za razliku od tehnokrata, ne tvrde da imaju jedino ispravno rešenje za svaki postojeći problem.

Populistima i tehnokratima zajednička je vera da postoji samo jedan pravi put: populisti tvrde da postoji samo jedna autentično narodna volja (da se sagradi zid, da se okonča brexit) i da su oni jedini koji tu volju poznaju i mogu je sprovesti u delo. Tehnokratski stav – popularan u Evropi u vreme dužničke krize – podrazumeva da postoji samo jedan racionalan odgovor na svaki politički izazov i da jedino tehnokrati znaju koji odgovor je onaj pravi. Ako se ne slažete sa populistima, proglasiće vas za izdajnika naroda; ako se ne slažete sa tehnokratima, ljubazno će vam objasniti da ne znate o čemu govorite.

Pouka koju odavde treba izvući nije zaključak da stručnost i profesija treba da zamene demokratsku politiku ili najšire učešće građanstva – što je zaključak koji nude besramno elitistički liberali koji bi svuda da uvedu profesionalne kontrolore, naročito kada se približe izbori za predsedničke kandidate. Građani ipak bolje poznaju sopstvene probleme; a eksperti mogu imati ključnu ulogu u njihovom rešavanju – ako se uzdrže od nipodaštavajućeg odnosa prema neprofesionalcima. Ili, kao što je rekao John Dewey, najveći američki filozof demokratije u 20. veku, „vlada eksperata u kojoj mase ne dobijaju priliku da ekspertima objasne šta ih muči ne može biti ništa osim oligarhije koja upravlja u interesu malobrojnih“.

The Guardian, 26.03.2020.
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by carobnjak N » 10 Apr 2020, 07:12

storm wrote: 09 Apr 2020, 20:55
carobnjak N wrote: 09 Apr 2020, 10:31 po meni je najbolje ići u smjeru maximalnog spuštanja poreza , pdva i sličnih harača , ne samo privrednicima nego svim ljudima
a organizaciju i finansiranje javnih servisa spustiti na lokalne zajednice , pa koliko možeš toliko se i pokrivaj.
srezati sva uhljebišta i otpustiti najmanje trećinu toga
fokusirati se na domaću proizvodnju, sa zabranom okrupnjavanja kapitala i tržišnog monopola bilo od strane države bilo od strane
kompanija , dati priliku malim obrtima ali im zabraniti da se okrupnjavaju i šire sa izlikom većeg zapošljavanja
dati zakonsku mogućnost da se radnici samoorganizuju i budu direktni vlasnici preduzeća, bez državnog posredovanja i egzibicija, a oni koji
su uspješni opstaće , koji nisu , neka traže sebe u nečemu drugom
Kako to misliš izvesti?
Radi, ali nemoj da si uspio, da slučajno ne širiš posao i uspjeh :D.
Tako je otprilike bila namještena SFRJ ekonomija glede privatnog poduzetništva.
Nemaš ti lošu namjeru, nije to ni komunizam u ideji bio, ali to su utopije.
Postavi takav sustav, najbolji će ti otići iz njega, negdje, gdje će moći uspjeti...
Te uravnilovke su prošlost.
A kako Mark Cuban kaže, kapitalizam jest na prekretnici. I trebao bi se korigirati.
Ja sam radio za sve vrste i sa svim vrstama kapitalista. Ima puno tih loših, cijede ljude, ali na dugi rok ni jedan nije nešto postigao.
Opet oni koji cijene radnika, generacijama idu poslovi.
Korporacije opet drukčije stoje. Njih u nadzornim odborima samo jedno zanima, a oni niži moraju vidjeti na koji će način.
Ali fercera, opet ponavljam, tri četvrtine svijeta juri u države kapitalizma. Dvije milijarde ljudi prema projekcijama samo čeka priliku smugnuti ovamo.
To ne znači da je idealno, nego da bolje nema trenutno.
to je druga filozofija u kojoj nije uspjeh imati još i još više , nego holistički pristup u kojem imaš harmoničniju zajednicu
da ponovim opet, nije liberal kapitalizam donio ljudima slobode , nego su npr ženske slobode kao što kaže Čomski, bile u tom statusu
"to je tako i to se nikad neće promijeniti" i bilo je smiješno reći da će žene biti priznate iato kao i muškaraca, pa se promijenilo . Znači nije
utopija . Druga stvar, mnogi "biznismeni" misle za sebe da su dobrotovri i genijalci , a u stvari su debili koji iskorištavaju ljude.
Primjer , ja sam vozio u Slo u autotransportu (Slo se inače izgradila na iskorištavanju Bosanaca) kod lika koji smatra da je genijalac
jer ima 100 kamiona , uzeo ih na lizing , našao 95 % vozača iz Srb i BiH , koji mu onda voze po EU konstantno, dok recimo po Slo voze
samo Slovenci, znači kući poslije 3h. Čista nacionalna segregacija , plus što te prijavi na minimalac , isto kao da si neka čistačica.
Naravno , napravili su zakon takav jer mu neće niko raditi za 400e taj posao, pa se ostalo vodi pod dnevnice i dobiješ još 1000e otprilike,
dok ti njemu otplaćuješ i kredit i donosiš mu sedmično po 10.000e . Znači tvoj penzioni fond je minimalan, a sve poreze koje ti zaradiš
idu tom društvu , a profit gazdi. Genijalno
Okrupnjavanje kapitala je problem jer je on prevara unutar tzv "slobodnog tržišta" , pošto se tako stvaraju neravnomjerne snage kapitala
koje onda gutaju male poduzetnike pošto ne mogu da konkurišu velikim, te tako širenjem u stvari blokiraju mogućnost "sam svoj gazda"
i mase pretavaraju u najamne radnike koje u svakom trenu mogu ostaviti na cjedilu . Nisu ti ljudi nikakvi genijalci , opet kažem, nego
u početku samom ne postoji mogućnost za jednak start sviju jer osim problema diskriminacije , postoji i problme početnog kapitala.
Imam prijatelja koji je recimo radio deceniju najmanje u Hr , izvrstan majstor , kod nekog poslodavca .
Kad je odlučio da sam osnuje svoj obrt i sam prodaje svoju vještinu , prvi je uslov kapital, drugi da ima suvlasnika Hrvata , a nakon toga
mu bivši šef šalje preko veza svojih inspekcije na svakom koraku . Džaba što je ovaj za svog bivšeg šefa doktor po pitanju zanata, džaba
što ispunjava sve uslove, opet je cilj "genijalaca" da stranac bude najamni radnik i jeftina snaga koju će društvo koje ga je uvelo eksploatisati.
Naravno, možeš ti biti doktor i biti uspješan npr Njemačkoj ali realno to je mali procenat ljudi, koje navode kao uspješan primjer,
a ovamo more ljudi je samo to, jeftina uvezena radna snaga.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by storm » 10 Apr 2020, 07:35

carobnjak N wrote: 10 Apr 2020, 07:12
storm wrote: 09 Apr 2020, 20:55

Kako to misliš izvesti?
Radi, ali nemoj da si uspio, da slučajno ne širiš posao i uspjeh :D.
Tako je otprilike bila namještena SFRJ ekonomija glede privatnog poduzetništva.
Nemaš ti lošu namjeru, nije to ni komunizam u ideji bio, ali to su utopije.
Postavi takav sustav, najbolji će ti otići iz njega, negdje, gdje će moći uspjeti...
Te uravnilovke su prošlost.
A kako Mark Cuban kaže, kapitalizam jest na prekretnici. I trebao bi se korigirati.
Ja sam radio za sve vrste i sa svim vrstama kapitalista. Ima puno tih loših, cijede ljude, ali na dugi rok ni jedan nije nešto postigao.
Opet oni koji cijene radnika, generacijama idu poslovi.
Korporacije opet drukčije stoje. Njih u nadzornim odborima samo jedno zanima, a oni niži moraju vidjeti na koji će način.
Ali fercera, opet ponavljam, tri četvrtine svijeta juri u države kapitalizma. Dvije milijarde ljudi prema projekcijama samo čeka priliku smugnuti ovamo.
To ne znači da je idealno, nego da bolje nema trenutno.
to je druga filozofija u kojoj nije uspjeh imati još i još više , nego holistički pristup u kojem imaš harmoničniju zajednicu
da ponovim opet, nije liberal kapitalizam donio ljudima slobode , nego su npr ženske slobode kao što kaže Čomski, bile u tom statusu
"to je tako i to se nikad neće promijeniti" i bilo je smiješno reći da će žene biti priznate iato kao i muškaraca, pa se promijenilo . Znači nije
utopija . Druga stvar, mnogi "biznismeni" misle za sebe da su dobrotovri i genijalci , a u stvari su debili koji iskorištavaju ljude.
Primjer , ja sam vozio u Slo u autotransportu (Slo se inače izgradila na iskorištavanju Bosanaca) kod lika koji smatra da je genijalac
jer ima 100 kamiona , uzeo ih na lizing , našao 95 % vozača iz Srb i BiH , koji mu onda voze po EU konstantno, dok recimo po Slo voze
samo Slovenci, znači kući poslije 3h. Čista nacionalna segregacija , plus što te prijavi na minimalac , isto kao da si neka čistačica.
Naravno , napravili su zakon takav jer mu neće niko raditi za 400e taj posao, pa se ostalo vodi pod dnevnice i dobiješ još 1000e otprilike,
dok ti njemu otplaćuješ i kredit i donosiš mu sedmično po 10.000e . Znači tvoj penzioni fond je minimalan, a sve poreze koje ti zaradiš
idu tom društvu , a profit gazdi. Genijalno
Okrupnjavanje kapitala je problem jer je on prevara unutar tzv "slobodnog tržišta" , pošto se tako stvaraju neravnomjerne snage kapitala
koje onda gutaju male poduzetnike pošto ne mogu da konkurišu velikim, te tako širenjem u stvari blokiraju mogućnost "sam svoj gazda"
i mase pretavaraju u najamne radnike koje u svakom trenu mogu ostaviti na cjedilu . Nisu ti ljudi nikakvi genijalci , opet kažem, nego
u početku samom ne postoji mogućnost za jednak start sviju jer osim problema diskriminacije , postoji i problme početnog kapitala.
Imam prijatelja koji je recimo radio deceniju najmanje u Hr , izvrstan majstor , kod nekog poslodavca .
Kad je odlučio da sam osnuje svoj obrt i sam prodaje svoju vještinu , prvi je uslov kapital, drugi da ima suvlasnika Hrvata , a nakon toga
mu bivši šef šalje preko veza svojih inspekcije na svakom koraku . Džaba što je ovaj za svog bivšeg šefa doktor po pitanju zanata, džaba
što ispunjava sve uslove, opet je cilj "genijalaca" da stranac bude najamni radnik i jeftina snaga koju će društvo koje ga je uvelo eksploatisati.
Naravno, možeš ti biti doktor i biti uspješan npr Njemačkoj ali realno to je mali procenat ljudi, koje navode kao uspješan primjer,
a ovamo more ljudi je samo to, jeftina uvezena radna snaga.
Vjerujem ti sve to, ali opet ga niste prijavili, ni napustili. A znam sve o iskoristavanju stranaca tu, samo su ljudi sami dosta pripomogli tome, a ovi vide, može im se, potpisu sve papire, dnevnice, naloge, da je ovaj i pred zakonom čist. Zadnjih par plača u pravilu i ne vide nikad... Sve mi to poznato i svega ima.
U mom poslu toga ima još više, isto "naši" našima tj svojima to rade, nije to nikakva specijalnost slovenaca samo.
Samo ne vidim smisla, da se stavlja limit na rast poslovanja, postoje poslovi, koje samo velike tvrtke mogu odraditi, i to je u svakom biznisu tako...
Eksploatacije :hm svi smo mi eksploatirani... Do nas je, koliko ćemo biti, ništa drugo.
Evo baš radimo za lika, proizvodi robote za industriju... Najviše za auto industriju, Mercedes ima u pogonu njegove stvarke. Jedna ta kolica robotska on proda za 80.000, a dobio je posao jer ta ista stvar, da je Nijemac tamo napravi, košta 100.000+
Njega Nijemac iskoristava, on nas, mi tom analogijom svoje radnike... Ali svi mi dobrovoljno idemo u to.
A do svih nas u lancu je, kako ćemo se postaviti...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by carobnjak N » 10 Apr 2020, 07:53

bio sam napisao , pa me izlogovalo, pa se obrisalo ...i neda mi se sve opet pisati :oo
uglavnom, ta "tržišna utakmica" uvijek na kraju vodi ka ratovima sa užasnim posljedicama koje mi možda iz neke mikro percepcije
ne doživljavamo ali ipak ovdje govorimo o cijelom sistemu i njegovom globalnom utjecaju , a ne o našim mikro svijetovima
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37855
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2276 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Pasaga » 10 Apr 2020, 08:06

carobnjak N wrote: 10 Apr 2020, 07:53 bio sam napisao , pa me izlogovalo, pa se obrisalo ...i neda mi se sve opet pisati :oo
uglavnom, ta "tržišna utakmica" uvijek na kraju vodi ka ratovima sa užasnim posljedicama koje mi možda iz neke mikro percepcije
ne doživljavamo ali ipak ovdje govorimo o cijelom sistemu i njegovom globalnom utjecaju , a ne o našim mikro svijetovima
... nego sta je drugo ,ova corona ...ubleha
...to tako vidim iz dnevne stampe,ovdasnje,a i svjetskih ekonomskih strucnjaka
Sva ta izlaganja,procjene,koje odslikavaju realnu buducnost,ignorisu se,guse.
Last edited by Pasaga on 10 Apr 2020, 08:07, edited 2 times in total.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by carobnjak N » 10 Apr 2020, 08:06

Rockefeller wrote: 09 Apr 2020, 21:05
carobnjak N wrote: 09 Apr 2020, 10:31 po meni je najbolje ići u smjeru maximalnog spuštanja poreza , pdva i sličnih harača , ne samo privrednicima nego svim ljudima
a organizaciju i finansiranje javnih servisa spustiti na lokalne zajednice , pa koliko možeš toliko se i pokrivaj.
srezati sva uhljebišta i otpustiti najmanje trećinu toga
fokusirati se na domaću proizvodnju, sa zabranom okrupnjavanja kapitala i tržišnog monopola bilo od strane države bilo od strane
kompanija , dati priliku malim obrtima ali im zabraniti da se okrupnjavaju i šire sa izlikom većeg zapošljavanja

dati zakonsku mogućnost da se radnici samoorganizuju i budu direktni vlasnici preduzeća, bez državnog posredovanja i egzibicija, a oni koji
su uspješni opstaće , koji nisu , neka traže sebe u nečemu drugom
To podvučeno si već imao u feudalizmu. Krevet, stol i stolice su mogli priuštiti sebi samo najbogatijih par. O ostalim stvarima da i ne govorim. Igra ponude i potražnje nije ekonomska izmišljotina, to je prirodni zakon.

Još je David Ricardo dokazao da je bolje da svaka država proizvodi ono što najbolje zna čak i ako neka država može proizvoditi sve najbolje. Ta ideja koju razni nacionalisti po Europi i svijetu nikako da razumiju o zatvaranju granica bi dovela do pada produktivnosti.

Na temu samoorganizacije: ja ne razumijem zašto se to razvalilo. O jugoslovenskim firmama nemam neko naročito mišljenje ali model samoorganizacije radnika smo ne samo uništili nego ga niko više nikad nije ni pokušao razraditi i obnoviti. Tu ima materijala za par nobelovih nagrada iz polja ekonomije.

Što se tiče zakonskih mogućnosti ja ne vidim nikakvih prepreka. Mislim da je jedina ozbiljna prepreka obnovi i oživljavanju tog modela skepticizam kod ljudi.
nije ba , nego postoji problem , a on je konkurentnost na tržištu velikih riba
tipa , nađeš se i oragnizuješ na tom nivou sa 100 građevinskih majstora i hoćeš da uzmeš neki veći posao na tenderu , nećeš proći jer
ima velikih kompanija koje će ići ispod vaše cijene , čisto da te sjebu kao konkurenciju , a njemu je taj možda i neprofitabilan posao,
ipak profitabilan ako uništi konkurenciju , a neće propasti pošto mu kapital kojeg ima daje tu mogućnost.
to ti je kao da se takmičiš na 100 metara sa Boltom , kao eto imaš i ti mogućnost da trčiš , sloodno je svima
drugim riječima uvijek ćeš izgubiti, ne samo zbog toga, nego što kapitalisti ne trpe u okruženju primjere horizontalne hijerarhije
(ako se to može uopće zvati hijerarhijom) , nego samo vertikala i većinsko vlasništvo, inače bi takvi primjeri samoorganizovanja bili
direktna prijetnja jer bi ljudi skontali da se može i tako
U ex Yu je princip samoogranizovanja isto bio fejk, jer je između radnika i vlasništva nad nekom fabrikom, stajala partija
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Rockefeller » 10 Apr 2020, 08:07

storm wrote: 09 Apr 2020, 22:33
Nisam ni ja protiv nečega, samo jer ima predznak juge. Nemam problem s tim.
Bilo je oke stvari definitivno.
Za taj primjer, koji navodiš, meni se odmah postavlja pitanje rukovodstvo?!
Neće se svih deset složiti, radim sa bratom skupa, pa bude nekad krvi do koljena :oo
Drugo je pitanje nivo svijesti, odgovornost...
Isti problem kao kod komunizma.
Idealno zacrtano, ali za čovjeka sa svijescu, odgovornošću, bez pohlepe, prevare, obijesti, bahatosti, arogancije...
A ti vidi, gdje smo, na kojem levelu trenutno..
Možda nekad, kad nas dobro nasamara nešto.
Da se bilo šta pokrene potrebna je liderska figura. To i ne može nastati iz have - ni iz čega što bi u Bosni rekli. Uvijek treba neko ko će započeti proces i on se od samog početka nametne ili od toga nema ništa. Isto organski nastanak mora da bude kakav ima i bilo koja organizacija.

Oko neslaganja... to ima svugdje. Ali to su stvari koje je potrebno unaprijed definisati. Kod nas se najčešće pojavi to da se unaprijed stvari ne definišu jer nemamo iskustva oko nečeg i onda se to doista i dogodi. A da bi naš čovjek platio eksperta za savjete to mu ne pada na pamet.

Ukratko to su stvari koje se pojavljuju svuda i u današnjoj Americi i današnjoj Kini. Zapadni svijet je predvidio kako to riješiti. Mi takve stvari podcjenjujemo po mom mišljenju najviše zbog nedostatka iskustva.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by carobnjak N » 10 Apr 2020, 08:19

po meni je jednostavnije riješenje da ti samim zaposlenjem, postaješ vlasnik određenog procenta profita, sa svim dobrobitima
i svim rizicima koji idu. to se može sve regulisati ugovorom
imaš uvid totalni u svo poslovanje , pa kad je kriza ti to znaš, a ne da te levati jer kod privatnika je lafo uvijek neka kriza
pa kad vidiš da stvarno jest , poneseš dio tereta skupa sa svima, a kad nije i kad su dobre godine , onda hoću i ja da moj procentualni
profit raste, a ne radiš decenijama za istu platicu ko mazga
raditi je dobro, i to nije za ljendohane ali mora i onaj radnik imati jasan motiv i uvid u situaciju i 100 % će većina biti produktivniji, odgovorniji
i rad će imati neki viši smisao, a ne da si samo nekakva podređena tegleća mazga
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by carobnjak N » 10 Apr 2020, 08:22

Rockefeller wrote: 10 Apr 2020, 08:07
storm wrote: 09 Apr 2020, 22:33
Nisam ni ja protiv nečega, samo jer ima predznak juge. Nemam problem s tim.
Bilo je oke stvari definitivno.
Za taj primjer, koji navodiš, meni se odmah postavlja pitanje rukovodstvo?!
Neće se svih deset složiti, radim sa bratom skupa, pa bude nekad krvi do koljena :oo
Drugo je pitanje nivo svijesti, odgovornost...
Isti problem kao kod komunizma.
Idealno zacrtano, ali za čovjeka sa svijescu, odgovornošću, bez pohlepe, prevare, obijesti, bahatosti, arogancije...
A ti vidi, gdje smo, na kojem levelu trenutno..
Možda nekad, kad nas dobro nasamara nešto.
Da se bilo šta pokrene potrebna je liderska figura. To i ne može nastati iz have - ni iz čega što bi u Bosni rekli. Uvijek treba neko ko će započeti proces i on se od samog početka nametne ili od toga nema ništa. Isto organski nastanak mora da bude kakav ima i bilo koja organizacija.

Oko neslaganja... to ima svugdje. Ali to su stvari koje je potrebno unaprijed definisati. Kod nas se najčešće pojavi to da se unaprijed stvari ne definišu jer nemamo iskustva oko nečeg i onda se to doista i dogodi. A da bi naš čovjek platio eksperta za savjete to mu ne pada na pamet.

Ukratko to su stvari koje se pojavljuju svuda i u današnjoj Americi i današnjoj Kini. Zapadni svijet je predvidio kako to riješiti. Mi takve stvari podcjenjujemo po mom mišljenju najviše zbog nedostatka iskustva.
zamjene se uloge, radnici biraju vođu i radnici ga smijenjuju ako smatraju da ne radi u njihovu korist
a ne kao nekad, partija postavi direktora po partijskoj liniji
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37855
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2276 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Pasaga » 10 Apr 2020, 08:27

NURKO...necitah sve upise,postove..
ali .... iz iskustva ovde,radim dugo,radnik nije u sit. da bira bilo sta sto se tice uprave...i tako to.
Sve to rjesi glavni vlasnik preko svojih podredjenih.
Obicno se i najcesce,skorom je pravilo,biraju ljudi sa najmanje morala,karaktera ,normalne savjesti.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Rockefeller » 10 Apr 2020, 08:28

carobnjak N wrote: 10 Apr 2020, 08:06

nije ba , nego postoji problem , a on je konkurentnost na tržištu velikih riba
tipa , nađeš se i oragnizuješ na tom nivou sa 100 građevinskih majstora i hoćeš da uzmeš neki veći posao na tenderu , nećeš proći jer
ima velikih kompanija koje će ići ispod vaše cijene , čisto da te sjebu kao konkurenciju , a njemu je taj možda i neprofitabilan posao,
ipak profitabilan ako uništi konkurenciju , a neće propasti pošto mu kapital kojeg ima daje tu mogućnost.
to ti je kao da se takmičiš na 100 metara sa Boltom , kao eto imaš i ti mogućnost da trčiš , sloodno je svima
drugim riječima uvijek ćeš izgubiti, ne samo zbog toga, nego što kapitalisti ne trpe u okruženju primjere horizontalne hijerarhije
(ako se to može uopće zvati hijerarhijom) , nego samo vertikala i većinsko vlasništvo, inače bi takvi primjeri samoorganizovanja bili
direktna prijetnja jer bi ljudi skontali da se može i tako
U ex Yu je princip samoogranizovanja isto bio fejk, jer je između radnika i vlasništva nad nekom fabrikom, stajala partija
Poenta je da ne trčiš. :oo

Ovi što su iz Mostara trebaju Bolta nakon završene utrke popet na Stari Most skočit, pa mu reći haj ti ako smiješ. :oo

Cjenom ne smiju uništavati konkurenciju jer postoje zakoni koji takvo šta spriječavaju. Ono što ti predlažeš je da svedemo sve na moj nivo pa će onda utakmica biti ravnopravna. Problem toga je da bi pala produktivnost. To nije visoka politika nego znači da bi ti ljudi umirali od gladi. Otpiši uvoz, a svega se proizvede manje. U Bosni bi imali nešto vreća Ljubače brašna, koji tops keks iz Krajne i Zlatnu Džezvu iz Visokog.

Ne možeš se ti tek pojaviti i očekivati da ćeš se takmičiti sa bilo kakvim ribama a kamoli velikim. Tu su po meni više u pitanju tvoja očekivanja nego nešto drugo. Treba malo više truda nego li ga obični ljudi ulože da bi se postigla bilo kakva pozicija. U 95% slučajeva kada otpočnu nešto ljudi se ponašaju kao samozaposleni radnici... te bi da rade osam sati, te bolovanja, te godišnji. Da bi se napravilo bilo šta što je spomena vrijedno prvo što treba je takve stvari zaboraviti.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests