Liberalni kapitalizam

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Socrates » 07 Sep 2017, 17:29

Inace i najveci kreten bi trebao biti u stanju zakljuciti da je privatna inicijativa jedini nacin borbe protiv ekstrema kapitalistickog sistema. :cudi

Al' dzaba to pricati, da je njima nesposobnima opet da otimaju od onih sto znaju, rade, i stvaraju uslove za razvoj. :123

Od ove osmorice multimilijardera sigurno nece nista oteti. :rol
. . . . . . . . .

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by posmatrac » 07 Sep 2017, 17:31

Socrates wrote: 07 Sep 2017, 17:23 Kakvo je vrijeme doslo da se komunisti hvataju za drzavu kao davljenik za slamku, a kapitalisti za unistavanje moci drzave. :D.

Inace, nista novo za komuniste, i fasisti se oslanjaju na drzavu. :hihi
Inace bi kapitalizam cvjetao bez drzavnog intervencionizma :D

Opet mijesas Komunizam sa Anarhizmom, ali hajde neka se sta bilo prica :D

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by posmatrac » 07 Sep 2017, 17:33

Socrates wrote: 07 Sep 2017, 17:29 Inace i najveci kreten bi trebao biti u stanju zakljuciti da je privatna inicijativa jedini nacin borbe protiv ekstrema kapitalistickog sistema. :cudi

Biti KApitalist i izrabljivati druge znaci boroti se protiv kapitalistickog sistema :grana

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by storm » 07 Sep 2017, 17:37

posmatrac wrote: 07 Sep 2017, 17:28
storm wrote: 07 Sep 2017, 17:08
Socrates wrote: 07 Sep 2017, 17:01 Za zapocinjanje privatnog biznisa treba uloziti i svoje pare i preuzeti rizik. :cudi
To se podrazumijeva...plus...nekad nemaš za što tankati vozila doslovno, novaca zarađeno, kasni ovaj kasni onaj....država i dobavljači traže svoje i ako podmiruješ sve redovno, neminovno je upasti u rupu nekad (ne svojom krivicom) ok kad se akumulira nešto lako se premošćava sve.
Dalje....kad čovjeka naučiš da radi, ako ima malo soli u glavi ode za sebe....barem 30 naših ima sad svoje firme....i to je ok
Uostalom svi smo mi tako....ispekli, usavršili, skupili neka sredstva i skok na glavu....pa tko ispliva :oo
A sta mislis da se utalite, tj da vam pohlepa ne bude glavna ideja vodilja, pa da zajedno placate dobavljace a da vam drzava uzima 10% umjesto 30%( kao sto sada gule privatnike), ali i da vam dohodak bude priblizno jednak :lupa

30 privatnika po jednom selu, bem ti Slovenija je najbogatija drzava u Evropi, osim ako primanja tih privatnika nisu veca od 300eura mjesecno :D.
Ja ti pričam a ti ne želiš čuti....precizno sam računao i ne samo ja, često to sa kolegama, kooperantima radimo.
Da se isplati radniku 1000€ on treba zaraditi 1800€ ....nema tu mene nigdje...ja se znojim i ugrađujem dok pogađam posao :oo

Kako misliš jednak dohodak ovo me zbilja zanima :misli
ne želim vjerovati da mi hoćeš reći, da ja ulažem svu svoju imovinu, vrijeme....dovodim u egzistencijalni rizik svoju obitelj, radim ko konj, da na kraju ja i onaj na mješalcu na račun dobijemo svaki po 700€ :haha

isuse :klanja dobar si ....
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Socrates » 07 Sep 2017, 17:39

posmatrac wrote: 07 Sep 2017, 17:31
Socrates wrote: 07 Sep 2017, 17:23 Kakvo je vrijeme doslo da se komunisti hvataju za drzavu kao davljenik za slamku, a kapitalisti za unistavanje moci drzave. :D.

Inace, nista novo za komuniste, i fasisti se oslanjaju na drzavu. :hihi
Inace bi kapitalizam cvjetao bez drzavnog intervencionizma :D

Opet mijesas Komunizam sa Anarhizmom, ali hajde neka se sta bilo prica :D
Nista ja ne mijesam, nego si ti pomjesao cika Marksove teze o drzavi pa mi je vise mrsko ovako te besplatno obrazovati.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Socrates » 07 Sep 2017, 17:41

posmatrac wrote: 07 Sep 2017, 17:33
Socrates wrote: 07 Sep 2017, 17:29 Inace i najveci kreten bi trebao biti u stanju zakljuciti da je privatna inicijativa jedini nacin borbe protiv ekstrema kapitalistickog sistema. :cudi

Biti KApitalist i izrabljivati druge znaci boroti se protiv kapitalistickog sistema :grana
Ja sam napisao "ekstrema kapitalistickog sistema", genijalac. Pazljivo citaj. :snap
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Socrates » 07 Sep 2017, 17:44

storm wrote: 07 Sep 2017, 17:37
posmatrac wrote: 07 Sep 2017, 17:28
storm wrote: 07 Sep 2017, 17:08
Socrates wrote: 07 Sep 2017, 17:01 Za zapocinjanje privatnog biznisa treba uloziti i svoje pare i preuzeti rizik. :cudi
To se podrazumijeva...plus...nekad nemaš za što tankati vozila doslovno, novaca zarađeno, kasni ovaj kasni onaj....država i dobavljači traže svoje i ako podmiruješ sve redovno, neminovno je upasti u rupu nekad (ne svojom krivicom) ok kad se akumulira nešto lako se premošćava sve.
Dalje....kad čovjeka naučiš da radi, ako ima malo soli u glavi ode za sebe....barem 30 naših ima sad svoje firme....i to je ok
Uostalom svi smo mi tako....ispekli, usavršili, skupili neka sredstva i skok na glavu....pa tko ispliva :oo
A sta mislis da se utalite, tj da vam pohlepa ne bude glavna ideja vodilja, pa da zajedno placate dobavljace a da vam drzava uzima 10% umjesto 30%( kao sto sada gule privatnike), ali i da vam dohodak bude priblizno jednak :lupa

30 privatnika po jednom selu, bem ti Slovenija je najbogatija drzava u Evropi, osim ako primanja tih privatnika nisu veca od 300eura mjesecno :D.
Ja ti pričam a ti ne želiš čuti....precizno sam računao i ne samo ja, često to sa kolegama, kooperantima radimo.
Da se isplati radniku 1000€ on treba zaraditi 1800€ ....nema tu mene nigdje...ja se znojim i ugrađujem dok pogađam posao :oo

Kako misliš jednak dohodak ovo me zbilja zanima :misli
ne želim vjerovati da mi hoćeš reći, da ja ulažem svu svoju imovinu, vrijeme....dovodim u egzistencijalni rizik svoju obitelj, radim ko konj, da na kraju ja i onaj na mješalcu na račun dobijemo svaki po 700€ :haha

isuse :klanja dobar si ....
Nista, njima je najbolje kada drzava izmislja poslove i firme od desetine i desetine hiljada radnika, od kojih barem dvije trecine nista ne radi.

Al' ni tada nije bio jednak dohodak.

Sta bi ovi sad novi ljevicari? Da svi lijevi bekovi Krivaje iz Zavidovica leze kod kuce a da imaju istu platu kao Dembele? :hihi
. . . . . . . . .

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by posmatrac » 07 Sep 2017, 17:53

storm wrote: 07 Sep 2017, 17:37
posmatrac wrote: 07 Sep 2017, 17:28
storm wrote: 07 Sep 2017, 17:08
Socrates wrote: 07 Sep 2017, 17:01 Za zapocinjanje privatnog biznisa treba uloziti i svoje pare i preuzeti rizik. :cudi
To se podrazumijeva...plus...nekad nemaš za što tankati vozila doslovno, novaca zarađeno, kasni ovaj kasni onaj....država i dobavljači traže svoje i ako podmiruješ sve redovno, neminovno je upasti u rupu nekad (ne svojom krivicom) ok kad se akumulira nešto lako se premošćava sve.
Dalje....kad čovjeka naučiš da radi, ako ima malo soli u glavi ode za sebe....barem 30 naših ima sad svoje firme....i to je ok
Uostalom svi smo mi tako....ispekli, usavršili, skupili neka sredstva i skok na glavu....pa tko ispliva :oo
A sta mislis da se utalite, tj da vam pohlepa ne bude glavna ideja vodilja, pa da zajedno placate dobavljace a da vam drzava uzima 10% umjesto 30%( kao sto sada gule privatnike), ali i da vam dohodak bude priblizno jednak :lupa

30 privatnika po jednom selu, bem ti Slovenija je najbogatija drzava u Evropi, osim ako primanja tih privatnika nisu veca od 300eura mjesecno :D.
Ja ti pričam a ti ne želiš čuti....precizno sam računao i ne samo ja, često to sa kolegama, kooperantima radimo.
Da se isplati radniku 1000€ on treba zaraditi 1800€ ....nema tu mene nigdje...ja se znojim i ugrađujem dok pogađam posao :oo

Kako misliš jednak dohodak ovo me zbilja zanima :misli
ne želim vjerovati da mi hoćeš reći, da ja ulažem svu svoju imovinu, vrijeme....dovodim u egzistencijalni rizik svoju obitelj, radim ko konj, da na kraju ja i onaj na mješalcu na račun dobijemo svaki po 700€ :haha

isuse :klanja dobar si ....
PA naravno da ne mogu uzimati vise kad vas drzava uvjetovana neoliberalnim kapitalizmom i kreditima koje moraju vracati stranim bankama guli do gole koze .
PA ispada da radnici neke privatne firme koji zaradjuju duplo manje od realne svote koliko su radili, u stvari finansiraju administraciju i drzavni aparat. :lupa
PA je to ta inteligentna Socratesova recenica koja kaze kako se samo privatnim vlasnistvom moze boriti protiv extremnog oblika Kapitalizma :D.

Cuj kako je moguc jednak dohodak, pa ako preduzece kao drustvena svojina ostvaruje lupam prihode od milion eura mjeescno, onda se prihodi dijele na nacin koji odredjen zakonom ( u socijalistickim drustvima) da radnici dobijaju onoliko koliko su zaradili,a ne da im poslodavac daje mrvice.
DA ne govorim o moci sindikata" u socijalistickim drustvima, sto skoro pa i nije bilo potrebno jer je radnik bio zakonom zasticen.

Logicno da ce najodgovornija osoba u preduzecu imati najveca primanja, ali nece moci da ima 10 puta vise od onoga koji mu stvara dohodak(tog sa mjesalice), sto je slucaj danas.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Socrates » 07 Sep 2017, 17:59

Da, prijatelju, moras dokazati da si sposoban da radis i da ugrabis svoj dio kolaca bez sisanja drzave. Drugacije ekonomija ne moze da funkcionise.

Ovo sto ti zamisljas u svojim neradnickim snovima je vec isprobano pa se sve raspalo u krahu privrede, ratu i genocidu.

Alternativa produktivnom radu je rat i fasizam, uvijek bio i uvijek bice.

A vi se drogirajte ekonomskim sistemima i rjesenjima koja nikad i nigdje nisu postojala i funkcionisala.
Last edited by Socrates on 07 Sep 2017, 18:04, edited 2 times in total.
. . . . . . . . .

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by posmatrac » 07 Sep 2017, 18:00

Socrates wrote: 07 Sep 2017, 17:44
storm wrote: 07 Sep 2017, 17:37
posmatrac wrote: 07 Sep 2017, 17:28
storm wrote: 07 Sep 2017, 17:08

To se podrazumijeva...plus...nekad nemaš za što tankati vozila doslovno, novaca zarađeno, kasni ovaj kasni onaj....država i dobavljači traže svoje i ako podmiruješ sve redovno, neminovno je upasti u rupu nekad (ne svojom krivicom) ok kad se akumulira nešto lako se premošćava sve.
Dalje....kad čovjeka naučiš da radi, ako ima malo soli u glavi ode za sebe....barem 30 naših ima sad svoje firme....i to je ok
Uostalom svi smo mi tako....ispekli, usavršili, skupili neka sredstva i skok na glavu....pa tko ispliva :oo
A sta mislis da se utalite, tj da vam pohlepa ne bude glavna ideja vodilja, pa da zajedno placate dobavljace a da vam drzava uzima 10% umjesto 30%( kao sto sada gule privatnike), ali i da vam dohodak bude priblizno jednak :lupa

30 privatnika po jednom selu, bem ti Slovenija je najbogatija drzava u Evropi, osim ako primanja tih privatnika nisu veca od 300eura mjesecno :D.
Ja ti pričam a ti ne želiš čuti....precizno sam računao i ne samo ja, često to sa kolegama, kooperantima radimo.
Da se isplati radniku 1000€ on treba zaraditi 1800€ ....nema tu mene nigdje...ja se znojim i ugrađujem dok pogađam posao :oo

Kako misliš jednak dohodak ovo me zbilja zanima :misli
ne želim vjerovati da mi hoćeš reći, da ja ulažem svu svoju imovinu, vrijeme....dovodim u egzistencijalni rizik svoju obitelj, radim ko konj, da na kraju ja i onaj na mješalcu na račun dobijemo svaki po 700€ :haha

isuse :klanja dobar si ....
Nista, njima je najbolje kada drzava izmislja poslove i firme od desetine i desetine hiljada radnika, od kojih barem dvije trecine nista ne radi.

Al' ni tada nije bio jednak dohodak.

Sta bi ovi sad novi ljevicari? Da svi lijevi bekovi Krivaje iz Zavidovica leze kod kuce a da imaju istu platu kao Dembele? :hihi
Nije nego je bolje kad privatnik koji ima ideju ( koja je odraz povrsinskog nacina proizvodnje) upregne 20 radnika koji se slome oko posla( oni mu donose dohodak) ali ipak dobijaju pola plate manje :lupa

Jeste, u drzava osmisljava ideje,a ne pojedinac kao clan drustva :lupa , kojem se ne dozvoljava da se bogati exploatisuci tudju radnu snagu.


To da ljevicari koji su za 40 godina izgradili sto sluge KApitalizma na ovim prostorima nece za 400 godina, sjede i cekaju da im lova padne sa neba moze reci samo budala.

Imao je i Pixi veca primanja u Komunizmu od VArupe iz Sarajeva, ne negira komunisticko drustvo individualnu vrijednost, ali ne dozvoljava da se ta vrijednpost povecava koriostenjem i izrabljivanjem tudje radne snage.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Bla » 07 Sep 2017, 18:04

pričate o mrvicama
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Socrates » 07 Sep 2017, 18:07

A vi onda svi sjedite kod kuce i cekajte od drzave. :cool

Navijam za vas, al' su nikakve sanse da cete ista uspjeti. :ok

A ljudi koji imaju ideje za privatnu inicijativu ce se vec nekako snaci bez neradnika.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Socrates » 07 Sep 2017, 18:08

Bla wrote: 07 Sep 2017, 18:04 pričate o mrvicama
A o cemu bi ti?

O osmorici multimilijardera?

E do njih neces. Gotovo, prosao voz, film je zavrsen, hvala na ucestvovanju.

Ako toj osmorici bude ceif da gledaju jedan kvalitetan globalni nuklearni rat, gledace ga.
. . . . . . . . .

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by posmatrac » 07 Sep 2017, 18:14

PA ako je na sceni socijalisticko drustvo, onda smo na celu drzave mi, pa se valjda kroz drzavu onda oslanjamo na sebe :D

Ovako se oslanjamo na sluge krupnog kapitala, koji da bi im bilo bolje nama mora biti gore, ali ne samo nama nego velikom dijelu covjecanstva.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Socrates » 07 Sep 2017, 18:19

Na to ste trebali misliti kada se je trebalo razvijati.

Da je Tito, kada smo bili miljenik Zapada, liberalizovao ekonomiju, vjerovatno bi prosli bez rata, a i citav region bi bio u daleko boljem ekonomskom stanju.

Danas vise nismo miljenik Zapada. Sad placajte posljedice komunistickog sljepila. Nemate sta proizvesti a da Kinez ne moze barem trideset puta jeftinije.

I to je sva mudrost oko toga.
. . . . . . . . .

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by posmatrac » 07 Sep 2017, 18:28

DA je Tito liberalizovao ekonomiju onda bi izgubio podrsku istoka ( SSSRa) koji mu je ipak trebao za cuvanje balansa izmedju istoka i zapada, sto je genijalno koristio, pa je tako izbjegao je mogucnost da pohleopa za novcem( koja je i probudla nacionalizam 90tih) razbije Jugoslaviju mnogo prije nego sto je Juga ( sa novim svjetskim poredkom, bez jakog komunistickog bloka) razbijena.

SAda placamo posljedice "sljepila" zato sto i danas 25 godina nakon raspada Juge, na ovim prostorima vladaju iste kriminalne nacionalisticke "demokratske" oligarhije i sluge krupnog kapitala.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Socrates » 07 Sep 2017, 18:37

Nikakvu podrsku SSSR-a mi nismo trebali. Nikad i nigdje. Da smo liberalizovali ekonomiju, vjerovatno bi bili primljeni u pretecu Evropske Unije kao Jugoslavija jer smo im tada bili vazni, a to bi znatno eliminisalo mogucnost ratova 90-tih. Ako je Italija, sa svim internim problemima i terorizmom sa obje strane primljena, ne vidim zasto ne bi bila Jugoslavija.

Ne bi ga Zapad ni skidao do smrti, pustili bi ga da se pati na ego tripu.

Al' eto, neka i vama vasih nostalgicarskih tripova. Sad je ionako kasno plakati.
. . . . . . . . .

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Bla » 07 Sep 2017, 18:41

de odluči se jesmo li na mi ili smo na vi :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Socrates » 07 Sep 2017, 18:45

Drzi se teme.

Da nisi razumio o cemu pisem, objasnjavao bih ti.

Posto jesi, onda bolje da ne sipas gluposti bezveze samo da nesto kazes. :pusi

Bolje idi proizvodi nesto, bilo sta. :ok
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Liberalni kapitalizam

Post by Socrates » 07 Sep 2017, 18:52

Ili bolje, da budes ikako drustveno koristan, odgovori gdje je ona Behkina tema o bistrim ljudima :D.
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests