KOMORI

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

KOMORI

Post by KOMESAR » 12 Dec 2015, 21:57

Do 15 vijeka Komorski otoci su bili nenaseljeni.Sastoje se od tri veća otoka: Ngazidja ili Grande Komore ,Anžuan i Moheli te mnogo manjih otoka u Indijskom okeanu koji su smješteni između obala Istočne Afrike,Madagaskara i Mozambika.
Samostalna republika Komori proglašena je 6.7. 1975.
Današnji stanovnici Komora su Komorci ( 97% ) i oni predstavljaju mješavinu svih naroda koji su kroz prethodna stoljeća naseljavali ovo područje,prije svega Bantu crnaca koji su došli kao robovi,Arapa,Malagasa i drugih skupina francuskog,indijskog,arapskog ili perzijskog porijekla
Govorni jezici su arapski i francuski,ali je u najčešćoj upotrebi komorski jezik koji pripada skupini Bantu jezika (trećina rijeći arapskog)
Broj stanovnika je negdje oko 650.000.
Glavni grad Moroni (30.000)
Pismenost je oko 60%
Osnovna religija je Islam (98%),a ima i 2% katolika
Last edited by KOMESAR on 12 Dec 2015, 22:33, edited 1 time in total.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KOMORI

Post by KOMESAR » 12 Dec 2015, 22:15

Komorski otoci su vulkanskog porijekla.Na najvećem otoku Ngazidjii još uvijek je aktivan vulkan Karthala.Otok predstavlja nepravilnu visoravan (dva puta bio lično) koja se na jugu uzdiže do samog kratera.Unutrašnjost otoka čine strme planine i niski brežuljkasti predjeli.Tlo je porozno ,a rijeke su kratke i rijetke,samo za vrijeme kiša (nestalne- za vrijeme sušnih razdoblja).Tropske šume koje su bile karakteristika ovih otoka uglavnom su iskrčene.
Životinjski svijet čine nekoliko vrsta ptica-neletačica i lemur koji živi jedino na ovim ostrvima.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KOMORI

Post by KOMESAR » 13 Dec 2015, 13:10

Prvi predsjednik republike Komori bio je Ahmed Abdullah Abderemane,koji se na tom mjestu zadržao punih mjesec dana.Slijdi državni udar ljevičarskog pokreta pod vođstvom Alija Soiliha tako da je pune prve tri godine samostalna republika živjela u uvjetima maoističke diktature.Godine 1978 na čelo ponovo dolazi Ahmed Abdullah Abderemane koji 1.10.donosi ustav kojim je proglašena Savezna Islamska Republika Komori.Nakon što je ubijen,u martu 1990 godine su organizovani prvi višestranački izbori na kojima je pobijedio Said Muhamed Djohar.Od tada je u zemlji uveden predsjednički sistem sa federalnim parlamentom.Pet godina poslije državnim udarom pod pokroviteljstvom francuza na čelo Savezne Republike Komori dolazi Privremeni vojni odbor na čelu sa Muhamed Taki Abdulkerimom.
Dalje nisam upratio mada su se vojni udari, prema dostupnim informacijama,smjenjivali svako malo.Vrijeme koje slijedi ispunjeno je borbom za samostalnost pojedinih otoka i njihovo ponovno pripajanje Francuskoj...
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: KOMORI

Post by Krokodil Behko » 13 Dec 2015, 17:30

Možemo li znati zbog čega je sad to ostrvce značajno?
Jbg, nemamo temu ni o onolikoj Australiji :cudi

Ako si mislio na potomke dobrijeh Bošnjana u Africi, čini mi se da su oni malo sjevernije :hm
online

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KOMORI

Post by KOMESAR » 13 Dec 2015, 21:15

Krokodil Behko wrote:Možemo li znati zbog čega je sad to ostrvce značajno?
Jbg, nemamo temu ni o onolikoj Australiji :cudi

Ako si mislio na potomke dobrijeh Bošnjana u Africi, čini mi se da su oni malo sjevernije :hm
Moje kazivanje o ovoj otočkoj državi ima izravnu vezu sa važnim i nevažnim stvarima.Za četrdeset godina samostalnosti u njoj je bilo toliko prevrata ,nasilja, krvi,a da to jednostavno niko nije zabilježio,čak velika većina ne zna ni da postoji.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: KOMORI

Post by Krokodil Behko » 13 Dec 2015, 23:59

KOMESAR wrote:
Krokodil Behko wrote:Možemo li znati zbog čega je sad to ostrvce značajno?
Jbg, nemamo temu ni o onolikoj Australiji :cudi

Ako si mislio na potomke dobrijeh Bošnjana u Africi, čini mi se da su oni malo sjevernije :hm
Moje kazivanje o ovoj otočkoj državi ima izravnu vezu sa važnim i nevažnim stvarima.Za četrdeset godina samostalnosti u njoj je bilo toliko prevrata ,nasilja, krvi,a da to jednostavno niko nije zabilježio,čak velika većina ne zna ni da postoji.
Ne znam ni ja. Meni se učinilo da si otvorio temu o onim pticama koje se zovu slično, samo u pogrešnom podforumu :valja
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: KOMORI

Post by Melek » 14 Dec 2015, 00:01

Pa ne zove joj se dzaba glavni grad - Moroni.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: KOMORI

Post by SPINERKA » 14 Dec 2015, 02:28

Image

--nije da je nepoznato

imaju turisticke ture -- spavanje u hotelu oko 20 euros., puno komaraca, i ostale gamadi

radnici dnevno zarade 1-1,5 $ na dan :sok


..sreca pa govore i francuski-- tako da mogu do europe.

Country
Comoros
Capital city
Moroni
Population
743,798 (2013)
Total area
2,235 km2
zasto je uporedjujes sa Bosnom
Image

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KOMORI

Post by KOMESAR » 14 Dec 2015, 08:06

Usljed nedostatka temeljne infrastrukture,posebno u oblasti energetike i saobraćaja,te pomanjkanja obradivih površina i nestabilne unutrašnje situacije od vremena sticanja nezavisnosti Komori su izloženi velikim privrednim poteškoćama.Ne proizvode dovoljno hrane ,pa su stoga u stalnoj potrebi za stranom pomoći.Naročito ih paze Francuska,Japan,Južna Afrika,a u posljednje vrijeme i arapske zemlje.
Bruto nacionalni dohodakKomora iznosi 0.9 milijardi PPP USD.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: KOMORI

Post by Vladimir RUS » 14 Dec 2015, 16:28

Prije koju godinu sam čuo za njih zahvaljujući Šiptarima. :oo

Čuo sam isto i za Tuvalu i Tokelau zahvaljujući domenskim ekstenzijama (tv i tk). :D

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KOMORI

Post by KOMESAR » 14 Dec 2015, 20:46

Komori imaju izvanredne prirodne potencijale za razvoj morskog turizma.Pješčane plaže sa palmama i more uz koraljne grebene i ako donose značajan izvor prihoda još uvijek nisu iskorišteni. Komore godišnje posjeti oko 24.000 stranih turista.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KOMORI

Post by KOMESAR » 15 Dec 2015, 09:26

Na Komorima učenici pohađaju islamske škole ali i liceje po uzoru na farncuske.Osnovno obrazovanje traje deset godina (dva nivoa - 6+4).Srednjoškolsko traje tri godine.Osnovnim obrazovanjem je obuhvaćeno oko 50% stanovništva,a srednjim oko 36% Broj onih koji nastavljaju studij na visokim i višim školama veoma je ograničen (1%).Na Komorima nedostaje strčni nastavni kadar,pa je to prilika za naše nezaposlene učiteljice i učitelje koji su voljni raditi za platu od 50 dolara.Škole su opremljene samo za poduku temeljne pismenosti,higijene i vještinama u oblasti poljoprivrede.U znatnom broju škola nastava se odvija na francuskom jeziku.

p.s.
Po otocima je neko pronio vijest da će vrlo brzo Telemach dovući kablove za internet i kablovsku televiziju.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KOMORI

Post by KOMESAR » 16 Dec 2015, 09:13

Na Komorima nema strateških bogastava.Instalirana snaga elektrana iznosi 5MV;88% električne enrgije dobiva se u termoelektranama,a preostalih 12% u manjim hidroecentralama.Gorivo za termoelektrane se uvozi.Na Komorima ima 875 KM (76 % asfaltiranih) cesta,koje su za vrijeme kišnih razdoblja uglavnom neprohodne.Na Komorima nema željeznice,ali između otoka,prema Madagaskaru i istočboj obali Afrike postoje dobre trajektne i avio veze.Glavne luke su Mudsamudu,na otoku Ndzouaniu,Moroni na Ngazidji i Fomboni na Moiliu.Međunarodni aerodrom se nalazi kod Moronija na Ngazdiji.Na ostalim otocima imaju manji aerodromi za lokalni saobraćaj.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KOMORI

Post by KOMESAR » 17 Dec 2015, 07:41

Sve do19.vijeka Komori su bili podijeljeni na brojne međusobno razjedinjene sultanate koji su vodili kontinuirane međusobne borbe i ratove. U 18.stoljeću Šejh N'gome je oženio sestru sultanove žene na otoku De Pate,gdje je postao vladar.Nešto kasnije njegov sin Ajmad ujedinio je otoke i stavio ih pod svoju vlast sve do 1875.godine.To je vrijeme dolaska prvih kolonizatora koji su zauzeli pojedine otoke.Njegov unuk Sejjid Ali nije izdržao snažne francuske pritiske i pokorio se francuskim vlastima.Islamska praksa i zakoni bili su prisutni sve do 1912.godine.Od tada pa do proglašenja Islamske republike Komori 1.10.1978 vladali su francuzi po svojim zakonima i običajima.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KOMORI

Post by KOMESAR » 18 Dec 2015, 10:03

Plodno vulkansko tlo uvjetovalo je postojanje 84.000 hektara njiva ili 44,0% njihove cjelokupne površine i 12.000 travnjaka i pašnjaka ili 6,7% njihove cjelokupne površine.Većina stanovništva se bavi ekstenzivnom poljoprivredom.Na ovim obradivim površinama za izvoz se proizvodi vanilija, klinčići i eterično ulje ilang-ilang.Za prehranu domaćeg stanovništva uzgajaju se manioka,slatki krompir,banane,taro,kokosovi orasi,riža,kukuruz i mahunarke.S obzirom da količina namirnica koje se dobivaju u oblasti poljoprivrede nije dovoljna za prehranu domaćeg stanovništva više od polovine hrane se uvozi.Stočarstvo je djelimično razvijeno i služi isključivo za vlastitu prehranu.Uzgajaju se koze i goveda.Iako postoje najveće pogodnosti za razvoj ribarstva u teritotijalnim vodama rezultati su neznantni.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KOMORI

Post by KOMESAR » 19 Dec 2015, 17:11

Referendumom od 20.10.1996.godine predsjedniku su data kraljevska ovlašćenja.Vrijeme koje slijedi ispunjeno je kontinuiranom borbom za nezavisnost pojedinih otoka ili njihovo ponovno pripajanje Francuskoj.I ako je vlada otocima ponudila veliku autonomiju nemiri su se nastavili.Središte nemira je otok Anžuan koji se u avgustu 1997.godine jednostavno proglasio nezavisnim. Novi državni udar izvršen je u aprilu 1999.godine. Pukovnik Assoumani Azali iskoristio je svoj visoki položaj i proglasio se predsjednikom.Krajem 2000, godine ,Pomobonijskom deklaracijom, ustanovljeni su Novi Komori.Na osnovu ove deklaracije svaki otok je poseban kanton.14.4.2002 na izborima za predsjednika pobjedu je odnio Assoumani Azali .
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KOMORI

Post by KOMESAR » 20 Dec 2015, 11:55

Zdravstveni uslovi na Komorima veoma su ograničeni.Na otocima postoje dva porodilišta,tri bolnice i trideset zdravstvenih stanica.Na Komorima ima 7,4 doktora i 34,1 medicinske sestre na 100.000 stanovnika.
Nedostatak vode za piće vrlo često uzrokuje različite infektivne bolesti,često epidemije.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: KOMORI

Post by Podrinjac » 20 Dec 2015, 12:10

Image

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KOMORI

Post by KOMESAR » 20 Dec 2015, 14:19

KOMESAR wrote:Referendumom od 20.10.1996.godine predsjedniku su data kraljevska ovlašćenja.Vrijeme koje slijedi ispunjeno je kontinuiranom borbom za nezavisnost pojedinih otoka ili njihovo ponovno pripajanje Francuskoj.I ako je vlada otocima ponudila veliku autonomiju nemiri su se nastavili.Središte nemira je otok Anžuan koji se u avgustu 1997.godine jednostavno proglasio nezavisnim. Novi državni udar izvršen je u aprilu 1999.godine. Pukovnik Assoumani Azali iskoristio je svoj visoki položaj i proglasio se predsjednikom.Krajem 2000, godine ,Pomobonijskom deklaracijom, ustanovljeni su Novi Komori.Na osnovu ove deklaracije svaki otok je poseban kanton.14.4.2002 na izborima za predsjednika pobjedu je odnio Assoumani Azali .
Od 2006 do 2011. predsjednik je bio Ahmed Abdallah Mohamed Sambi. U aprilu 2008. vojnom intervencijom uz pomoć međunarodnih snaga Afričke unije spriječen je ponovni pokušaj pobune na Anžuanu. Od 2011. predsjednik je Ikililou Dhoinine koji je bio zamjenik u mandatu 2006. do 2011.godine

p.s.
Od 1975. do 2001. godine bilo je dvadesetak državnih udara i neuspjelih pučeva, uz česte intervencije francuske vojske.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KOMORI

Post by KOMESAR » 16 Oct 2018, 16:12

Komori - Maroko 2:2
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests