BREXIT

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Krokodil Behko » 09 Dec 2019, 17:11

Najnovije ankete ukazuju na to, da bi se moglo desiti, da niko nema većinu i to bi bio kolaps.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by storm » 09 Dec 2019, 17:12

Krokodil Behko wrote: 09 Dec 2019, 17:11 Najnovije ankete ukazuju na to, da bi se moglo desiti, da niko nema većinu i to bi bio kolaps.
Glupost mora biti kažnjena :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Socrates » 09 Dec 2019, 17:22

Kad sam ja rek'o sta trebaju uraditi, al' ne slušaju me.

Ne mogu izbori ništa promjeniti. Što su ih raspisali?

Ovo je jedino glupost Camerona, niko drugi nije kriv nimalo. Legalisti insistiraju na poštovanju rezultata referenduma, a ovi drugi i ne znaju sta zastupaju a da ima neki politički legitimitet.

Mislim, možemo mi zauzimati strane, jer gledamo situaciju izvana, ali nijedna politička stranka više nema odgovora na ovu glupost.

I sve zato što je Cameron želio učvrstiti poziciju u stranci. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by ManGodMonster » 10 Dec 2019, 10:12

Socrates wrote: 09 Dec 2019, 17:22 Kad sam ja rek'o sta trebaju uraditi, al' ne slušaju me.

Ne mogu izbori ništa promjeniti. Što su ih raspisali?

Ovo je jedino glupost Camerona, niko drugi nije kriv nimalo. Legalisti insistiraju na poštovanju rezultata referenduma, a ovi drugi i ne znaju sta zastupaju a da ima neki politički legitimitet.

Mislim, možemo mi zauzimati strane, jer gledamo situaciju izvana, ali nijedna politička stranka više nema odgovora na ovu glupost.

I sve zato što je Cameron želio učvrstiti poziciju u stranci. :cudi
Nije valjda uzrok Cameron svoj ovoj gluposti? :ćitire

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by storm » 13 Dec 2019, 08:33

Eto....hajte sad fino :oo

Velika pobjeda Borisa Johnsona na britanskim izborima
S.A.
Image
Foto: EPA
KONZERVATIVCI Borisa Johnsona osvojili su najmanje 326 mandata, dovoljno da osiguraju većinu i da Johnson ostane premijer.

U svom govoru nakon što je dobio većinu Johnson je izjavio kako se radi o povijesnoj pobjedi koja će mu omogućiti da poštuje volju britanskog naroda i da izvede Veliku Britaniju iz EU-a.

Laburistička stranka ostvarila je možda i najgori rezultat otprije Drugog svjetskog rata, odnosno od 1935. godine. Očekuje se da će Jeremy Corbyn biti pozvan na odgovornost.

John Bercow, bivši predsjednik parlamenta, rekao je kako se radi o apsolutno dramatičnoj pobjedi Borisa Johnsona ako se rezultati pokažu točnima te kako će mu dati kredibilitet da provede Brexit do kraja siječnja 2020. godine.

"Ovo je fantastična pobjeda Konzervativne stranke i Borisa Johnsona", rekao je Bercow.

"Johnsonu se potpuno isplatila kocka s izborima. Ovo je apsolutno dramatična pobjeda."

Trenutna situacija osvojenih mjesta u parlamentu:

konzervativci: 365 mjesta
laburisti: 203 mjesta
Škotska nacionalna stranka: 48 mjesta
liberalni demokrati: 11 mjesta
Plaid Cymru: 4 mjesta
Zeleni: 1 mjesto
stranka Brexit: 0 mjesta

Škotska premijerka zadovoljna izborima



Škotskoj nacionalnoj stranci pripast će 48 mandata, a liberalnim demokratima 11.

Škotska premijerka Nicola Strugeon zadovoljna je stranačkim rezultatom jer je SNP izgubio samo četiri od 59 izbornih jedinica u Škotskoj.

Rezultate na nacionalnoj razini, međutim, nazvala je "strašnim".

Stranka za Brexit Nigela Faragea ostala je bez mandata.

Brexit do kraja siječnja

Premijer Boris Johnson kampanju je fokusirao samo na jedno pitanje - završetak Brexita 31. siječnja.

Njegov glavni suparnik, vođa laburista Jeremy Corbyn, biračima je nudio novi referendum u slučaju pobjede.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Nice try » 31 Jan 2020, 09:07

Nakon tri i po godine, tri premijera i beskonačno dugih glasanja u Parlamentu od referenduma o Brexitu održanog 2016. godine Velika Britanija će večeras u ponoć postati prva zemlja koja napušta Evropsku uniju.

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/66-m ... /200131002
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Krokodil Behko » 31 Jan 2020, 09:53

Nešto imam osjećaj, da neće uspjeti u naumu, da budu uticajna sila širom svijeta, kako su to bili do prvog svjetskog rata.
online

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by dadojović » 31 Jan 2020, 10:27

Geopolitička, a posebno ekonomska, slika svijeta jako se promijenila od trenutka kada je Velika Britanija ušla u EU. Istupanjem iz iste, i vraćanjem na individualni put, neće zateći iste odnose moći kakvi su bili u trenutku njenog ulaska.
U prvom redu tu je ta ista EU, pa Kina, zatim moćne i bogate arapske zemlje. Tu su i stari veliki igrači ( SAD, Japan...) tako da se Britanci ne trebaju nadati prevlasti u međunarodnim odnosima, posebno ekonomiji. Dani slave i financijske nadmoći stečene na valu kolonijalizma, za Carstvo u kojem sunce nikada ne zalazi, stvar je prošlosti.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31592
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3864 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Mister No » 31 Jan 2020, 10:59

Velika Britanija je uvijek bila vise naklonjena SAD-eu nego Evropi.

Nakon svih ovih desavanja (prema BiH) moze se zakljuciti da su Francuzi najveci ljigavci.
Tesko cemo mi u EU dok su oni tamo, a ima jos tih Europljana radih da nas drze sto blize propasti.

NATO i sto bolji odnosi sa Londonom su bolja opcija za nas nego salamet trazit u Briselu.
High Hopes...

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by dadojović » 31 Jan 2020, 11:12

Mister No wrote: 31 Jan 2020, 10:59 Velika Britanija je uvijek bila vise naklonjena SAD-eu nego Evropi.

Nakon svih ovih desavanja (prema BiH) moze se zakljuciti da su Francuzi najveci ljigavci.
Tesko cemo mi u EU dok su oni tamo, a ima jos tih Europljana radih da nas drze sto blize propasti.

NATO i sto bolji odnosi sa Londonom su bolja opcija za nas nego salamet trazit u Briselu.
Ovo da je VB često više bila naklonjena SAD-u je točno.
Ali što se tiče EU tu griješiš. EU samo djelimično funkcionira prema nacionalnom ključu. I tamo se, kao i u svakom drugom parlamentu, odluke donose po stranačkom ključu. Zastupnici iz jedne države nisu u istom klubu zastupnika, već su svrstani po stranačkom opredjeljenju. Socijalisti s socijalistima, zeleni s zelenima, pučani s pučanima.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31592
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3864 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Mister No » 31 Jan 2020, 12:37

Sve to lijepo zvuci, medjutim SAD-e sve zavrsi i poslozi sa Makedonijom (prihvatise ljudi i promjenu imena zemlje) kad ono sipak.

EU ostavi Zaeva i Makedonce ni na nebu ni na zemlji.

Nemamo mi sta ocekivati od EU, kako god da se uredimo.
High Hopes...

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by dadojović » 31 Jan 2020, 13:18

Mister No wrote: 31 Jan 2020, 12:37 Sve to lijepo zvuci, medjutim SAD-e sve zavrsi i poslozi sa Makedonijom (prihvatise ljudi i promjenu imena zemlje) kad ono sipak.

EU ostavi Zaeva i Makedonce ni na nebu ni na zemlji.

Nemamo mi sta ocekivati od EU, kako god da se uredimo.
To s Makedonijom će se riješiti. Malo kompromisa, ustupaka, dogovora i naće se riješenje. I takve situacije su moguće samo prije stupanja u EU. Jednom kada se postane članicom vrijede druga pravila.
Kao što sam već napisao, ne postojimo "mi". Ako si socijaldemokrat ideš u klub zastupnika te političke grupacije i djeluješ po programu koji zajednički napišete. Isto tako ako si zeleni ili pučanin. Parlament EU ne funkcionira po nacionalnim klubovima, pa tako nepostoji "mi" u tom smislu.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by KREMENAC » 03 Feb 2020, 07:11


User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by prog321 » 03 Feb 2020, 09:00

Parlament EU je smiješna , nebitna legislativa.
Nema snagu političkih odluka koju bi drugi poštovali.

Francuzi jesu problem .
Bez britanije bit će ih puno teže držati pod šakom.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by dadojović » 03 Feb 2020, 09:33

prog321 wrote: 03 Feb 2020, 09:00 Parlament EU je smiješna , nebitna legislativa.
Nema snagu političkih odluka koju bi drugi poštovali.

Francuzi jesu problem .
Bez britanije bit će ih puno teže držati pod šakom.
A joj...
Pa ne donosi parlament odluke da bi ih drugi poštovali. Valjda se te odluke, odnosno zakoni, donose za članice EU. A tvrditi da su zakoni u EU nebitni, smiješni, da se ne poštuju... mislim da je mrvicu besmislena teza.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by prog321 » 03 Feb 2020, 10:39

Poenta je da u parlamentu eu ima toliko blokada , političkih poluga da se nijedna vazna odluka ne može donijeti na štetu bilo koje članice.
A to u biti znači vuk bez zuba.
Jer se članice toliko razilaze u mišljenju.

Ni kod nas niko ne obraća pažnju na mišljenje eu parlamenta.
Eno ti odluka sejdić-finći.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Krokodil Behko » 03 Feb 2020, 10:47

Gledao sam film o Brexitu. Imate ga na HBO GO.
Šta reći? Baš kao što u svijetu informatike, postoji izraz "zloćudni hardware", tako su i ovi likovi, sve sami zloćudni stručnjaci za marketing. Samo to i ništa više. Brexit se desio bez ijednog jakog razloga i bez da su ikada dokazali ijednu tvrdnju, o zakidanju UK, unutar EU.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by storm » 03 Feb 2020, 10:49

prog321 wrote: 03 Feb 2020, 10:39 Poenta je da u parlamentu eu ima toliko blokada , političkih poluga da se nijedna vazna odluka ne može donijeti na štetu bilo koje članice.
A to u biti znači vuk bez zuba.
Jer se članice toliko razilaze u mišljenju.

Ni kod nas niko ne obraća pažnju na mišljenje eu parlamenta.
Eno ti odluka sejdić-finći.
Zbog toga i postoje mukotrpni pregovori, hrpa poglavlja, da se to uskladi.
Kasnija odstupanja nisu problematična. Sve je u okviru začrtanog... E sad neki u plus, drugi u minus...
Slušam ovdje euro skeptike, i nisu mi jasni. Po svim parametrima živimo bolje,, nego prije 20 godina, kad je počeo taj proces.
Samo će uvijek oko sebe okupiti grupu glasnih luzera, pa da vrište protiv :D
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22243
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12755 times
Been thanked: 12350 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Dori » 03 Feb 2020, 10:53

Hocemo li sad dobiti nove EURO novcanice bez Britanje? :hm
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Krokodil Behko » 03 Feb 2020, 10:57

Dori wrote: 03 Feb 2020, 10:53 Hocemo li sad dobiti nove EURO novcanice bez Britanje? :hm

Najavili su izbacivanje engleskog jezika, iz institucija EU i to će biti golemo, jer je taj jezik, nezvanični jezik cijele planete. Upravo to, moglo bi biti i najteža posljedica brexita. Istina, engleski će biti snažan zbog Amerike, ali u Evropi će sigurno doći do pomjeranja, u korist francuskog i njemačkog.
online

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests